Reklama

Z Polski

Prymas Polski

W domu, na ulicy, w pracy otwiera się droga do świętości

Prymas Polski abp Wojciech Polak 31 października br. wygłosił orędzie na uroczystość Wszystkich Świętych, które było transmitowane przez telewizję publiczną: – Droga do świętości wiedzie przez uczciwe i kompetentne wykonywanie naszej codziennej pracy, przez poświęcenie czasu i zdolności w służbie drugim, przez podejmowanie z radością naszego życiowego powołania, przez dojrzałą i odpowiedzialną troskę o najbliższych, przez cierpliwość, z jaką znosimy porażki i bolesne życiowe doświadczenia – powiedział. Prymas Polski wygłosił orędzie w wyjątkowym miejscu, jakim jest katedra gnieźnieńska, co wiązało się z obchodzoną 1050. rocznicą chrztu Polski. Podkreślił: – Jesteśmy wszyscy zaproszeni, aby powrócić do naszego chrztu św., do tego wydarzenia, w którym kiedyś Zmartwychwstały przyoblekł nas w siebie. Zostaliśmy odrodzeni z wody i Ducha Świętego na życie wieczne. Zostaliśmy więc uświęceni. Zostaliśmy nazwani świętymi, uczynieni przez Boga świętymi i rzeczywiście – jak przypomina nam apostoł Paweł – nimi jesteśmy. W sakramencie chrztu św. otrzymaliśmy przecież dar nowego życia w Chrystusie. Otrzymaliśmy łaskę świętości.

KAI

Bp Jan Piotrowski

Po profanacji krzyża w lokalu wyborczym

W komunikacie napisanym po profanacji krzyża, do której doszło w niedzielę 25 października w lokalu wyborczym nr 3 przy ul. Targowej w Kielcach, bp Jan Piotrowski wyraża ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji.

Biskup Kielecki podkreśla, że „krzyż jest dla nas znakiem wiary, ofiarnej miłości do Boga i człowieka oraz symbolem nierozerwalnie związanym z naszą tradycją i kulturą”. Przypomina także słowa św. Jana Pawła II o znaczeniu krzyża i walce o jego obecność w życiu publicznym, wygłoszone w trakcie homilii w Masłowie k. Kielc podczas pielgrzymki w 1991 r.: „Krzyż jest wam drogi. O ten krzyż walczyliście przez lata. Czyniliście wszystko, aby był on obecny przede wszystkim w waszych sercach” – mówił Papież.

Reklama

Profanacji krzyża w Kielcach dopuścił się 52-letni mieszkaniec miasta, który przyszedł do lokalu, by oddać głos, i zażądał od komisji usunięcia wiszącego na ścianie krzyża. Argumentował, że konstytucja zapewnia mu wolność od symboli religijnych w lokalu wyborczym. Gdy członkowie komisji odmówili, zerwał krzyż ze ściany i wrzucił do kosza na śmieci. Członkowie komisji zawiesili jednak krzyż z powrotem. Wówczas mężczyzna ponownie zerwał go ze ściany i cisnął nim o podłogę. Krzyż roztrzaskał się na kawałki.

Przewodniczący komisji wezwał policję, która zatrzymała sprawcę. Prokuratura postawiła mu już zarzuty. Mężczyźnie grożą 2 lata więzienia za obrazę uczuć religijnych oraz grzywna za zakłócenie pracy komisji wyborczej.

KAI

Petycja

STOP finansowaniu pisma „Liberté!”

Blisko 21 tys. osób podpisało się pod petycją w sprawie zaprzestania finansowania z publicznych pieniędzy pisma „Liberté!”, z którego wywodzi się komitet inicjatywy „Świecka szkoła”, rugującej religię ze szkół. Adresatem petycji są ministerstwa kultury oraz finansów, a także Urząd Miasta Łodzi. Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, menadżer CitizenGO w Polsce, wskazuje na hipokryzję przedstawicieli inicjatywy. Mówi: – „Liberté!”, chociaż jest niewielkim pisemkiem, jest bardzo obficie finansowane ze środków publicznych. Tylko w latach 2013-15 od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pismo to otrzymało granty na kwotę 123 tys. zł. „Liberté!” czerpie olbrzymie środki publiczne, a chce zakazać nauczania religii za pieniądze obywateli. Pokazujemy w petycji hipokryzję inicjatorów tej akcji. Wnosimy do MKiDN, Ministerstwa Finansów oraz Urzędu Miasta Łódź petycję, w której domagamy się odstąpienia od dofinansowywania pisma „Liberté!” oraz prowadzącej je Fundacji Industrial ze środków rządowych i samorządowych. Petycję w tej sprawie można podpisać na stronie: www.citizengo.org.pl.

Reklama

RIRM

Krótko

• Agenci ABW weszli do biurowca zarządu KGHM Polska Miedź. Prokuratura podejrzewa, że spółce wyrządzono szkodę majątkową znacznych rozmiarów. Sprawa może dotyczyć wartej 2,1 mld zł inwestycji.

• Prezydent Andrzej Duda zawetował 3 ustawy przyjęte przez poprzedni parlament: o mniejszościach narodowych i etnicznych, o Lasach Państwowych oraz o ratyfikacji tzw. poprawki dauhańskiej. Ta ostatnia dotyczy spraw klimatycznych.

• Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją. Oznacza to, że od 2017 r. musi wzrosnąć kwota wolna od podatku, co zresztą zwycięskie ugrupowanie obiecywało w kampanii wyborczej.

• Udział płac w PKB w 2014 r. wyniósł w Polsce 46 proc. Jesteśmy tuż za Litwą, która ma najgorszy wynik w Unii Europejskiej.

• Branża energetyki wiatrowej do 2030 r. może stworzyć 42 tys. miejsc pracy. Takie dane znalazły się w raporcie Warszawskiego Instytutu Studiów Ekonomicznych. Niebawem dla farm wiatrowych może pracować trzykrotnie więcej osób niż dla górnictwa.

• O przywództwo w PO będą walczyć Grzegorz Schetyna, Ewa Kopacz i być może Borys Budka. We wszystkich ugrupowaniach, które przegrały wybory, rozpoczęła się batalia o nowe przywództwo.

• Straty będące efektem przestępczości w 2014 r. wzrosły o ponad 1 mld zł – z 3,7 mld zł do ponad 4,7 mld zł – pokazuje „Raport o stanie bezpieczeństwa w Polsce”, opracowany przez MSW. Na tyle okradziono polski budżet.

• Agnieszka Radwańska 1 listopada br. pokonała czeską tenisistkę Petrę Kvitovą w finale turnieju WTA Finals w Singapurze. Polka, która miała na koncie wcześniej 16 tytułów, po raz pierwszy w karierze wygrała kończącą sezon imprezę masters.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-11-04 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Paryż zostanie poświęcony Sercu Jezusa i Maryi

2020-08-11 08:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Francja

Skitterphoto/pixabay.com

W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia, arcybiskup Paryża Michel Aupetit poświęci stolicę Francji Najświętszemu Sercu Jezusa oraz Maryi.

Ceremonię w bazylice Sacre-Coeur poprzedzi wieczorna modlitwa 14 sierpnia na placu przed katedrą - poinformował francuski dziennik „La Croix”. Cała uroczystość zwieńczy przybycie do Paryża procesji maryjnej.

Od początku czerwca kilkudziesięciu francuskich chrześcijan pielgrzymuje przez 104 dni przez kraj. Pielgrzymi z figurą Matki Bożej idą uformowani w kształcie litery M. Głównymi punktami ich pielgrzymki są miejsca objawień maryjnych na terenie Francji w XIX wieku, m.in. Lourdes, La Salette i Pontmain.

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję