Reklama

Niedziela Kielecka

Inauguracja w Wyższym Seminarium Duchowym

Niedziela kielecka 45/2015, str. 1, 6

[ TEMATY ]

seminarium

TD

Alumni I roku WSD składają uroczyste ślubowanie

Alumni I roku WSD składają
uroczyste ślubowanie

Zajęcia w Seminarium trwają tak jak w każdej uczelni, od października, ale uroczysta inauguracja miała miejsce 21 października w Auli im. bp. Czesława Kaczmarka w gmachu WSD. Tradycyjnie rozpoczęto od Mszy św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej, której przewodniczył bp Jan Piotrowski.

W ramach inauguracji odbyło się ślubowanie pierwszego rocznika, miały miejsce podsumowania naukowe, przemówienia Księdza Biskupa, rektorów, profesorów, wicewojewody, prezydenta miasta i marszałka województwa. 75 alumnów, w tym 15 z pierwszego roku, uroczystym ślubowaniem zainaugurowało rok akademicki 2015/2016 i przynależność do kleryckiej rodziny.

Miniony rok podsumował ks. dr Paweł Tambor, rektor WSD, określając m.in. związki kieleckiej uczelni z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, przypominając różne formy zaangażowania alumnów, także te najnowsze, osadzone w biblistyce i filozofii („Studnia”, Szkoła Biblijna), działalność charytatywną alumnów, wydawniczą, sympozja i konferencje naukowe. – Seminarium to uczelnia wyższa, dom formacji i studiów (...), liczebnie nieporównywalnie mniejsza jednostka od innych uczelni, ale dzięki temu może stawać się istotną wspólnotą – mówił Ksiądz Rektor. Wspomniał zmarłego historyka Kościoła – ks. Daniela Olszewskiego, dziękował odchodzącym z uczelni profesorom, m.in. ks. prof. Janowi Śledzianowskiemu i ks. prof. Janowi Piątkowi. Grono wykładowców zasilą w tym roku ks. dr Karol Starczewski, ks. dr Mariusz Rak i ojciec duchowny – ks. Marceli Frączek.

Ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski z Wydziału Teologii KUL zauważył, że kieleccy alumni poszerzyli 14-tysięczną „rodzinę studentów KUL”. Na jego ręce ślubowanie złożyło 15 studentów pierwszego rocznika, indeksy wręczył im bp Jan Piotrowski.

Wśród studentów pierwszego roku jest dwóch braci bliźniaków – to Łukasz i Tomasz Chowaniec z parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie. Pozostali klerycy pochodzą m.in. z parafii Tczyca (dwóch), Jasionna, Dobrzeszów, Pierzchnica, Chmielnik, Koniecpol, Szaniec oraz trzech z diecezji tarnowskiej, a także z parafii kieleckich: św. Jadwigi Królowej, św. Wojciecha i Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Przemawiający w imieniu alumnów dk. Dominik Terczyński przypomniał postaci świętych i błogosławionych związanych z kieleckim Seminarium, m.in. rektora bł. Józefa Pawłowskiego – męczennika Dachau, a także biskupa Wilna – bł. Jerzego Matulewicza. – Współczesna Polska potrzebuje kapłanów zapatrzonych w Boga i zasłuchanych w Boże słowo – mówił, zachęcając kolegów do oparcia życia o modlitwę, pracę, naukę.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski zauważył konieczność przywracania „rzymskości Europy” i misji kapłanów w zachowaniu jej chrześcijańskiej i historycznej tożsamości; Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego zwrócił uwagę na rolę księży w pielęgnowaniu „wspaniałych miejsc dziedzictwa kulturowego w naszym regionie”.

Problematyka soborowa znalazła się w wykładzie inauguracyjnym ks. dr. Rafała Dudały „Declaratio de libertate religiosa jako kontrapunkt dla dyskusji wokół percepcji II Soboru Watykańskiego”. Ks. Dudała omówił m.in. kwestie recepcji, charakteru i hermeneutyki, charakteryzując bezprecedensową w historii doniosłość Soboru Watykańskiego II. Słowa Biskupa Kieleckiego skierowane do środowiska Seminarium oraz śpiew „Gaudeamus igitur” w wykonaniu Chóru Wyższego Seminarium Duchownego zakończyły oficjalną część inauguracji.

WSD w Kielcach zostało erygowane przez biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego w 1726 r. Obecnie studia w WSD dydaktycznie związane są z Wydziałem Teologii KUL. Kończą się uzyskaniem tytułu magistra teologii.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja nowego roku akademickiego w Paradyżu

[ TEMATY ]

biskup

seminarium

inauguracja

rok akademicki

Karolina Krasowska

Uroczystej inauguracji przewodniczył bp Tadeusz Lityński

Uroczystej inauguracji przewodniczył bp Tadeusz Lityński

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie – Paradyżu 10 października odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Rozpoczęła się Mszą św. w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.

- Św. Paweł naucza nas: „Wszystko co czynicie, czyńcie na chwałę Boga”. Także rozpoczęcie nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu chcemy powierzyć dobremu Bogu. Dlatego rozpoczynamy od modlitwy – powiedział na początku Eucharystii rektor seminarium ks. dr Dariusz Mazurkiewicz, który prosił zgromadzonych o modlitwę w intencji seminarium, alumnów i wychowawców.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję