Reklama

Niedziela Podlaska

Sokołów podlaski

Otwarcie Centrum Spotkań i Dialogu

Niedziela podlaska 45/2015, str. 6

[ TEMATY ]

Caritas

Jarosław Panufnik

Bp Tadeusz Pikus poświęca nowe dzieło Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Bp Tadeusz Pikus poświęca nowe dzieło Caritas Diecezji Drohiczyńskiej

Dom Miłosierdzia już od powstania tętnił życiem. Zdewastowany budynek przez blisko 20 lat przechodził remonty, pracy był ogrom: stara stołówka przemieniła się w piękną salę bankietową i konferencyjną, została odnowiona kaplica, a w niej zawisła kopia cudownego obrazu Matki Bożej Ciechanowieckiej, ponadto wyremontowano świetlicę socjoterapeutyczną. Mimo różnych problemów i trudności prace na tym etapie dobiegły końca, a ich finałem było uroczyste otwarcie Centrum Spotkań i Dialogu w Domu Miłosierdzia, miało ono miejsce 19 października.

Na tę uroczystość przybyło wielu gości: bp Tadeusz Pikus, bp Antoni Dydycz, wielu księży z naszej diecezji oraz duchownych z nią zaprzyjaźnionych, senatorowie, posłowie, władze administracyjne wszystkich szczebli z wielu miejscowości naszej diecezji, a także kierownicy, pracownicy, wolontariusze i podopieczni Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia przez bp. Tadeusza Pikusa kopii obrazu Matki Bożej Ciechanowieckiej i modlitwy oddania w Jej opiekę dzieł Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Po poświęceniu kaplicy, świetlicy, kuchni oraz przyległych pomieszczeń odbyło się tradycyjne przecięcie wstęgi na znak otwarcia Centrum Spotkań i Dialogu. Po przywitaniu gości przez dyrektora Caritas – ks. Łukasza Gołębiewskiego wysłuchaliśmy prezentacji na temat nowych dzieł i inicjatyw, które będą miały miejsce w najbliższym czasie. Ksiądz Dyrektor przedstawił owoce ciężkiej pracy, jaką wykonał cały zespół pracowników oraz współpracowników Caritas, należą do nich przede wszystkim projekty: „Na ratunek.eu”, „Od serca” oraz powstająca jeszcze platforma HelpPort. Każda z tych inicjatyw jest pięknym dziełem wartym uwagi i zaangażowania. Projekt „Na ratunek”, co również możemy przeczytać na stronie, jest organizatorem inicjatyw społecznych i prowadzi działalność charytatywną. W ramach tego projektu organizujemy następujące akcje: „Na ratunek duszy”, „Na ratunek zdrowiu”, „Na ratunek człowiekowi”. Z kolei akcja „Od serca” – jak sam tytuł zapowiada – jest akcją, w której każdy będzie mógł przygotować dla bliźniego coś od serca. Wydarzenie to będzie miało inaugurację 6 grudnia (we wszystkich parafiach naszej diecezji). W tym czasie każdy z własnej woli może przygotować paczkę żywnościową dla potrzebujących. Więcej informacji pojawi się wkrótce. Projekt HelpPort będzie platformą między potrzebującymi i darczyńcami, mającą na celu ułatwianie pomocy chorym, biednym i potrzebującym.

Reklama

Kolejną prezentację wygłosił Michał Postek – kierownik Domu Miłosierdzia, przedstawiając założenia projektu Centrum Spotkań i Dialogu. Dopełnieniem tych wystąpień były przemówienia zaproszonych gości. Ciepłe słowa podziwu i uznania skierowali do nas bp Tadeusz Pikus, a także Maria Koc – senator RP, Waldemar Kraska – senator RP, Krzysztof Borkowski – poseł na Sejm RP, Izabela Siander – pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego, ks. Tadeusz Syczewski – rektor seminarium oraz nagrodzony przez Caritas Polska w roku jubileuszu za wybitne zasługi i wsparcie dzieł miłosierdzia Tadeusz Romańczyk – prezes „Bielmlek” w Bielsku Podlaskim. Warto dodać, iż Tadeusz Romańczyk od dłuższego czasu służy pomocną ręką i hojnością we wszelkich inicjatywach prowadzonych przez Caritas.

Ważnym punktem uroczystości było ogłoszenie powołania przez Biskupa Drohiczyńskiego kapelanów Warsztatów Terapii Zajęciowej – w Bielsku Podlaskim ks. Łukasza Wojewódzkiego i w Sokołowie Podlaskim ks. Radosława Żukowskiego. Dodatkowo Ksiądz Dyrektor poinformował wszystkich zebranych o powołaniu na stanowisko zastępcy dyrektora Caritas Diecezji Drohiczyńskiej Michała Postka (od 18 października br.).

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom za obecność, wsparcie i życzliwe słowo. Mamy nadzieję, że podjęte dzieła pozwolą w pełni przeżyć Rok Miłosierdzia z otwartymi dłońmi pełnymi dobrych uczynków.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska dla misji polskich sióstr w Zambii i Kenii

[ TEMATY ]

Caritas

Afryka

Ks. Edward Ryfa

Dożywianie dzieci, budowa studni w Kenii i Zambii, ferma przepiórek, rozbudowa ośrodka zdrowia, gdzie udzielana jest bezpłatna pomoc medyczna. Dzieła misyjne podejmowane przez polskie siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, które od kilkunastu lat pracują w Afryce, robią wrażenie. Współpraca z Caritas Polska pozwala na zrealizowanie marzeń sióstr i mieszkańców afrykańskich krajów.

Siostra Katarzyna Jasińska od 18 lat pracuje w Afryce. Pierwsze 3 lata spędziła w Zambii, a następnie zamieszkała w Kenii, w górzystej miejscowości Kithatu. Misja jest prowadzona wśród plemienia Meru, a ludność utrzymuje się głównie z uprawy fasoli i kukurydzy w porze deszczowej. Plony każdego roku są zróżnicowane, na ogół panuje tam bieda. Siostry na początku założyły mały ośrodek zdrowia z 3 pokojami. W czasie wizyt domowych przekonały się, że wiele dzieci nie ma możliwości uczęszczania do szkół, stąd zapadła decyzja, aby dzieci zapraszać na lekcje do swojego domu.

CZYTAJ DALEJ

Złoty jubileusz kapłaństwa Przewodniczącego KEP

2023-06-02 12:09

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki

Arcybiskup Stanisław Gądecki

W sobotę, 10 czerwca, w Poznaniu, odbędą się główne uroczystości dziękczynne z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Święcenia kapłańskie przyjął on 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

W podziękowaniu za 50 lat kapłaństwa abp Stanisław Gądecki będzie przewodniczył Eucharystii w katedrze poznańskiej w sobotę, 10 czerwca, o godz. 11.00. Homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3 oraz Telewizję TRWAM.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: symbole ŚDM dotarły do diecezji, która przyjmie uczestników wydarzenia

2023-06-02 19:05

facebook.com/sandomierzSDM

Symbole Światowych Dni Młodzieży dotarły do położonej w środkowej Portugalii diecezji Santarém, która pomiędzy 1 a 6 sierpnia ugości uczestników tego największego na świecie spotkania młodych katolików. Wydarzenie to, w którym spodziewanych jest około 1 mln uczestników, odbędzie się również na terenie archidiecezji Lizbona oraz diecezji Setubal.

Przekazanie symboli ŚDM przez diecezję Leiria-Fatima do diecezji Santarém, odbyło się w miejscowości Minde. - Symbole ŚDM przemierzają teraz naszą diecezję udając się na spotkanie chrześcijan, jak i tych, którzy nie są jeszcze bliscy chrześcijaństwu – powiedziała działaczka katolicka Maria Rodrigues. Wyraziła nadzieję, że „dzięki temu wydarzeniu zarówno ludziom Kościoła, jak i osobom pozostającym poza nim udzieli się chrześcijański entuzjazm”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję