Reklama

Niedziela Przemyska

Modlitwa o żniwiarzy

Z całą pewnością każdy z nas na drodze swojego życia spotkał niejednego kapłana. Wielu z nich było dla nas wzorem ofiarnej służby Bogu, Kościołowi, ludziom. Przez słowa i dłonie wyświęconych szafarzy otrzymywaliśmy Bożą łaskę obecną w sakramentach świętych i Słowie Bożym. Prosty i pogodny styl kapłańskiego życia oraz świadectwo wiary wielu duchownych były okazją do zwrócenia myśli i serca w stronę nieba, w stronę szczęścia trwałego i pełnego. Ich posługa przy ołtarzu, w konfesjonale, na ambonie, podczas katechezy i w pracy duszpasterskiej często budziła w nas wdzięczność wobec Boga, który przez ludzi pozwalał odczuć współczesnemu światu swoją dobroć. Być może powołania wielu kapłanów, których spotkaliśmy na ścieżkach naszej codzienności, zrodziły się z pokornej, wytrwałej i cierpliwej modlitwy ich rodzin i wspólnot parafialnych. Każde powołanie jest skarbem, który ma swój początek w czyjejś modlitwie, w czyimś czuwaniu, cierpieniu i bólu kolan…

24 października, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Jana Wojciecha Balickiego, do Wyższego Seminarium Duchownego i bazyliki archikatedralnej w Przemyślu zawitali członkowie Dzieła Pomocy Powołaniom, którzy przeżywali swoją doroczną pielgrzymkę. Wspólnota seminaryjna z wielką radością przyjęła gości, którzy pomogli w zrodzeniu i ukształtowaniu niejednego powołania. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą przy relikwiach bł. Księdza Jana, której przewodniczył moderator Dzieła Pomocy Powołaniom w Archidiecezji Przemyskiej, ks. dr Łukasz Jastrzębski. Podczas nabożeństwa zgromadzeni w archikatedrze dobroczyńcy i sympatycy seminarium prosili o nowe i święte powołania do wyłącznej służby Bogu oraz wspierali duchowo tych, którzy już poświęcili swoje życie Chrystusowi i Kościołowi w służebnym kapłaństwie.

Reklama

Najważniejszym momentem pielgrzymki była Eucharystia, której przewodniczył abp Józef Michalik. Ksiądz Arcybiskup we wprowadzeniu do Mszy św. podkreślił wartość wytrwałej i ufnej modlitwy, która ma moc wyprosić u Boga odważne powołania. W homilii ks. prał. Zbigniew Suchy nawiązując do ewangelicznego spotkania Jezusa z Bartymeuszem, przywołał postać bł. Jana Wojciecha Balickiego, który we współczesnych sobie Bartymeuszach, często poranionych, odrzuconych i odepchniętych, na nowo odtwarzał nadprzyrodzony wzrok, wzrok człowieka posiadającego swoją godność i wartość.

Kolejnym punktem pielgrzymki był poczęstunek zorganizowany w Instytucie Teologicznym w Przemyślu. Pielgrzymi podczas posiłku mogli porozmawiać ze sobą oraz poznać alumnów, za których podjęli trud modlitwy. Zwieńczeniem pielgrzymki była sztuka teatralna „Trudno żyć ze świętymi”, przygotowana przez alumnów kursu IV. Bracia klerycy wykorzystując swoje talenty aktorskie, przybliżyli publiczności sylwetkę św. Jana Marii Vianneya, który swoim pobożnym i pracowitym życiem zostawił przykład wytrwałego i sumiennego wypełniania woli Bożej.

Na zakończenie spotkania pielgrzymi mogli zabrać ze sobą przygotowane przez każdego alumna pisemne podziękowania i prośby o modlitwę oraz zwiedzić kaplicę i oratorium bł. Jana w budynku seminarium.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Powołania kapłańskie AD 2020” – kim są młodzi, którzy zdecydowali się wstąpić do seminarium?

[ TEMATY ]

powołanie

archidiecezja łódzka

Vatican News

To nie był synod o celibacie, ale o Amazonii - przypomina Papież

To nie był synod o celibacie, ale o Amazonii - przypomina Papież

Kim są młodzi ludzie, którzy rok temu zdecydowali się wstąpić do seminarium? Z jakich pochodzą środowisk? Jakie są ich motywacje, poglądy, zainteresowania, plany na przyszłość? – na te i wiele innych pytań, znaleźć można odpowiedź w książce ks. prof. Krzysztofa Pawliny „Powołania kapłańskie AD 2020”. Publikacja powstała na podstawie badań przeprowadzonych w ubiegłym roku w seminariach duchownych w Polsce wśród nowo przyjętych kandydatów do kapłaństwa. Książka ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Naukowego Collegium Bobolanum.

Książka ks. prof. Krzysztofa Pawliny powstała na podstawie ogólnopolskich badań przeprowadzonych na początku roku akademickiego 2019/2020, w formie ankiety wśród nowo przyjętych kandydatów do seminariów, jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek zajęć. W sumie uzyskano 289 ankiet z 38 wyższych seminariów duchownych. Spośród wszystkich seminariów zaproszonych do udziału, kwestionariusza nie odesłały jedynie 4 seminaria: przemyskie, olsztyńskie, zielonogórskie i zamojsko – lubaczowskie. Ks. prof. Pawlina zwraca uwagę na wysoką pod względem formalnym jakość otrzymanego materiału.

CZYTAJ DALEJ

Morawiecki: Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę

2021-06-17 12:02

[ TEMATY ]

rodzina

KPRP

Program demograficzny w ramach Polskiego Ładu ma wzmocnić Polskę; jeśli nie wzmocnimy wsparcia państwa dla rodzin, to za dekadę lub dwie nastąpi zapaść, paraliż w systemie emerytalnym, spowolnienie wzrostu gospodarczego - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas ogłaszania projektu Strategii Demograficznej 2040.

Jak mówił szef rządu "rodzina to taki mikrokosmos", małe społeczeństwo. "Od tego, jak w rodzinie dzieci są wychowywane zależy później przyszłość społeczeństwa. W rodzinie uczymy się odróżniać dobro od zła, uczymy się odpowiedzialności, cierpliwości i dlatego im więcej polskich rodzin szczęśliwych, tym bardziej szczęśliwa Polska w przyszłości" - stwierdził premier.

CZYTAJ DALEJ

Irak: irytacja z powodu książki o Biblii obrażającej chrześcijaństwo

2021-06-17 18:13

[ TEMATY ]

książka

Irak

Javier C. Acosta/fotolia.com

W Ibrilu, stolicy regionu kurdyjskiego w Iraku, ukazała się książka na temat Nowego Testamentu, która wywołała krytykę ze strony chrześcijan. „Należy ubolewać, że od czasu do czasu ktoś, komu brakuje metodyki naukowej, publikuje artykuł, książkę lub oświadczenie, w sposób jednoznaczny obrażające religię chrześcijańską i jej symbole”, napisał cytowany przez niemiecką agencją katolicką KNA patriarcha chaldejski, kard. Louis Sako, w opublikowanej 17 czerwca reakcji na książkę.

Jej autor, Riber Mohammed Khalil, nie jest ani ekspertem w dziedzinie teologii, ani nie dysponuje głęboką znajomością nauk biblijnych, napisał patriarcha Sako, posiadający dwa doktoraty: z zakresu teologii Ojców Kościoła oraz historii starożytnego Iraku, jest także magistrem prawa islamskiego. Zdaniem patriarchy, odnosi się wrażenie, że swoim dziełem autor miał na celu obrazę religii chrześcijańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję