Reklama

Niedziela Kielecka

Patronka rodzących kobiet

Małgorzata wiarę poznała dzięki piastunce. Tak zakochała się w Chrystusie, że obrała Go za jedynego Oblubieńca. Zmarła męczeńską śmiercią, pokazując chrześcijanom, że miłość do Jezusa jest najważniejsza. Św. Małgorzata jest patronką kościoła w Moskorzewie

Niedziela kielecka 45/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

patron

TER

Figura patronki parafii św. Małgorzaty w ołtarzu głównym nad obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem

Według podań Małgorzata była córką pogańskiego kapłana. Po śmierci matki została oddana piastunce, która była chrześcijanką. Opiekunka doprowadziła ją do poznania nauki Jezusa Chrystusa, a następnie chrztu.

Ścięta mieczem za wiarę

W czasach, których żyła św. Małgorzata, rozpoczęły się tragiczne prześladowania chrześcijan, które cesarz Dioklecjan wprowadził w całym cesarstwie. W urodziwej Małgorzacie zakochał się namiestnik rzymski i chciał ją pojąć za żonę. Ona jednak stanowczo odmówiła, twierdząc, że jej oblubieńcem jest Jezus. Rozzłoszczony zalotnik kazał uwięzić Małgorzatę i obietnicami, a później groźbami chciał ją musić do odstępstwa od wiary. Młoda chrześcijanka nie uległa namowom, wtedy namiestnik nakazał torturować Małgorzatę. Jej ciało oprawcy szarpali hakami i przypiekali ogniem. Wtedy miał też pojawić się szatan w postaci smoka i ją zaatakować. Męczennica odpędziła go znakiem krzyża świętego. Mimo wymyślnych tortur, nie ugięła się i nie wyparła się wiary. Została ścięta mieczem.

Jej bohaterska śmierć spowodowała, że kult Małgorzaty bardzo się rozprzestrzenił. W średniowieczu należała do bardzo znanych i popularnych świętych. Do rozpowszechnienia jej kultu przyczynili się krzyżowcy, którzy w Azji Mniejszej widzieli bardzo żywy kult męczennicy. Należała na Zachodzie do grona Czternastu Wspomożycieli, do których pomocy uciekał się lud w szczególnych potrzebach. W ikonografii Małgorzata przedstawiana jest ze smokiem lub z krzyżem w ręku, którym miała odpędzić szatana. Dla podkreślenia jej pochodzenia ze szlachetnej rodziny często przedstawiana jest z koroną na głowie, chociaż nigdy nie była królową.

Reklama

Gotycki kościół

Św. Małgorzata jest patronką kościoła w Moskorzewie. Fundatorem świątyni był Klemens z Moskorzewa herbu Pilawa, podkanclerzy koronny i kasztelan wiślicki. Świątynia została wybudowana około 1380 r. Gotycki kościół wykonany z cegły przetrwał wiele dziejowych burz. W drugiej połowie XVI wieku świątynia została zamieniona na zbór kalwiński, a po 1562 r. ariański. Po odzyskaniu kościoła przez katolików miejscowi właściciele Potoccy gruntownie odnowili świątynię w latach 1892-1906. Kolejne restauracje zostały przeprowadzone w XX wieku. Remonty prowadzone na przestrzeni wielu lat spowodowały gruntowną zmianę wystroju gotyckiego kościoła. W świątyni znajdują się cztery ołtarze: dwa boczne w głównej nawie – jeden z 1637 r., drugi z około 1700 r. oraz ołtarz św. Izydora w południowej kaplicy. Ołtarz główny został wykonany w pierwszej połowie XVIII wieku.

Święta z głównego ołtarza

W barokowym ołtarzu głównym znajduje się obraz Maryi z Dzieciątkiem. Obraz w podwójnej ramie, ozdobionej ornamentem z liści akantu i kwiatów. Matka Boża z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii. Maryja została ukazana z prawą ręką zgiętą w łokciu, uniesioną lekko ku górze. Dzieciątko na lewym ramieniu, z lewą ręką opuszczoną, prawą błogosławiącą. Partie twarzy i rąk malowane, karnacja obu postaci jest ciemna. Reszta przykryta – co ciekawe – drewnianą sukienką, na której wyrzeźbiono szaty. Dzieciątko na kolanach trzyma kulę, w tle wić roślinna z winnymi gronami. Maryję i Dzieciątko pokrywa złocona i posrebrzana sukienka. Nad obrazem Maryi u zwieńczenia ołtarza znajduje się figura patronki kościoła św. Małgorzaty.

Rzeźba wolno stojąca, pośrodku otoku ze srebrnych obłoków i glorii ze złoconymi promieniami. Święta ukazana w postawie stojącej. Figura, podobnie jak wszystkie cenne przedmioty w kościele, jest zinwentaryzowana i dokładnie opisana. „Głowa lekko przechylona w lewo, twarz pełna, owalna, nos prosty, brwi silnie skośne, oczy skierowane ku górze. Włosy zaczesane do tyłu, z przedziałkiem pośrodku. Lewa ręka ugięta w łokciu podtrzymuje na wysokości biodra połę płaszcza. W prawej ręce święta trzyma palmę męczeństwa. Ubrana w długą srebrną suknię, z gorsetem silnie wciętym ponad talią. Płaszcz narzucony na suknię na lewym ramieniu. Fałdy szat głębokie i ruchliwe, na sukni przeważnie podłużne, u dołu skłębione, na płaszczu załamujące się. Suknia srebrna, gorset i płaszcz złoty. Karnacja ciała w kolorze naturalnym”. Tyle opis rzeźby, którego dokonali mgr Aleksander Broda i Jerzy Żmudziński w1983 r. W świątyni nie ma więcej wyobrażeń patronki. Nie ma żadnego obrazu ani płaskorzeźby, jedynie ta figura w głównym ołtarzu przedstawia świętną męczennicę. Jednak św. Małgorzata nie jest jedyną patronką świątyni. Drugim patronem jest św. Antoni.

Reklama

Drugi patron

W ołtarzu po lewej stronie prezbiterium znajduje się obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem na lewym ramieniu. Święty Portugalczyk ma głowę zwróconą lekko w lewą stronę, a w prawej opuszczonej dłoni trzyma kwiat. Twarze i ręce postaci są malowane, w kolorze karnacji, na głowie św. Antoniego tonsura. Tło malowane w kolorze szaro-niebieskim. Resztę powierzchni pokrywa sukienka, na której rzeźbione są fałdy szat i kwiaty. Nad głowami postaci nimby metalowe o postrzępionych promieniach, złocone. – Św. Antoni Padewski jest drugim patronem naszej świątyni – mówi ks. Piotr Szpyrka. Obydwa odpusty, ku czci św. Małgorzaty i św. Antoniego są przez naszych parafian traktowane tak samo – dodaje. Nie zachowały się żadne tradycje związane z kultem św. Małgorzaty. W parafii nie ma specjalnych nabożeństw ku czci męczennicy. Odpust ku czci świętej odbywa się 13 lipca, nigdy nie jest przenoszony. W tym dniu po uroczystej sumie odbywa się procesja z Najświętszym Sakramentem. Patrząc na ołtarz św. Antoniego, można przypuszczać, że w przeszłości odbierał on większą cześć i był bardziej znany niż Patronka, której dedykowany jest kościół w Moskorzewie. Może to pora, aby na nowo odkryć niezwykłe życie Małgorzaty męczennicy i niezłomnego świadka wiary, czczonej również jako patronka rodzących kobiet.

* * *

Święta Małgorzato,
Męczenniczko Pańska,
któraś w mocnym zaufaniu
ku Bogu pokonała złego ducha
i zniweczyła chytre jego zamysły, uproś nam łaskę u Boga,
abyśmy również wszelkim
nagabywaniom i pokusom
jak najusilniej opierać się mogli,a tym samym wiecznej zguby i zatracenia uniknęli.
Przez Pana naszego Jezusa
Chrystusa, który króluje
w Niebie i na ziemi.
Amen.

2015-11-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jeden grosz za jeden kilometr

2020-07-21 13:16

Niedziela wrocławska 30/2020, str. I

[ TEMATY ]

patron

św. Krzysztof

samochody

Ks. Łukasz Romańczuk

Ks. Bernard Bekalarz z parafii Miłosierdzia Bożego w Oławie przy figurze św. Krzysztofa w Sulistrowiczkach

Christoforos, czyli niosący Chrystusa, jest jednym z najbardziej popularnych świętych Kościołów zachodniego i wschodniego. Kościół wspomina św. Krzysztofa, patrona kierowców, 25 lipca. Obchodzimy też XXI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

W sieci krąży dosyć humorystyczny wykaz pieśni, które należy śpiewać podczas jazdy samochodem, rozwijając określoną prędkość. I tak np. przy 130 km/h można nucić „Panie, przebacz nam...”, a przy 220 km/h „Anielski orszak niech Twą duszę przyjmie...”. Mimo zabawnego charakteru tych cytatów, możemy odkryć zatrważający wniosek. My, kierowcy, nie lubimy zdejmować nogi z gazu. Widać to wyraźnie w policyjnych statystykach dotyczących wypadków drogowych. Rok temu zginęło na polskich drogach blisko 3 tys. osób. Naszym patronem jest św. Krzysztof, ale powyżej pewnej prędkości, jego miejsce zastępuje św. Piotr.

Dlaczego patron kierowców?

Dlaczego św. Krzysztof stał się patronem kierowców? Pewnej nocy usłyszał głos dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugą stronę rzeki. Wziął je na ręce i poczuł ogromny ciężar. Zdziwiony spytał: kim jesteś? Usłyszał, że to małe dziecko to Chrystus – cały świat, który trzyma.

Kierowca, podobnie jak jego patron, dźwiga na swoich barkach odpowiedzialność za siebie i swoich pasażerów, doprowadza ich bezpiecznie do celu.

Podziękuj za szczęśliwą jazdę

Warto wspomnieć o trwającym XXI Ogólnopolskim Tygodniu św. Krzysztofa i „Akcji św. Krzysztof”. Skierowana jest ona do każdego kierowcy, który chciałby wyrazić wdzięczność za bezpieczne dotarcie do celu. Sposób wyrażenia wdzięczności jest bardzo prosty. Za każdy przejechany kilometr wpłacamy 1 grosz na środki transportu dla misjonarzy. Dzięki temu można sfinansować zakup samochodu, łodzi, motocykli, a nawet ambulansu dla ośrodka zdrowia. Do tej pory wpłynęło 50 próśb o zakup, poinformował o tym ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, która jest organizatorem tej akcji. W ubiegłym roku udało się kupić ponad 300 pojazdów za prawie 3,5 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

UOKiK: 115 mln zł kary dla Biedronki

2020-08-10 10:21

[ TEMATY ]

gospodarka

sklep

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na właściciela sieci Biedronka - spółkę Jeronimo Martins Polska – karę w wysokości 115 mln zł - poinformował w poniedziałek Urząd. Biedronka naruszała prawa konsumentów, nieprawidłowo informując o cenach w sklepach - dodał.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie, że napływały do niego "liczne skargi konsumentów oraz informacje z Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej dotyczące nieprawidłowego uwidaczniania cen w sklepach sieci Biedronka".

"Setki sygnałów dotyczyły wyższych cen w kasie, niż na sklepowych półkach lub braku cen przy towarze. Skargi dały podstawę do wszczęcia postępowania przeciwko Jeronimo Martins Polska" - czytamy.

Jak wskazano, w jego trakcie Prezes Urzędu zlecił kontrole Inspekcji Handlowej, które potwierdziły skalę nieprawidłowego informowania o cenach w sklepach należących do JMP.

Z ustaleń Urzędu wynika, że praktyka trwa co najmniej od 2016 r. Dopiero wszczęcie postępowania pod koniec ubiegłego roku przyczyniło się do podjęcia przez właścicieli Biedronki działań, których celem ma być rozwiązanie stwierdzonych nieprawidłowości. Prezes UOKiK będzie monitorował skutki wdrażanych zmian, mających usunąć naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

"Długotrwała praktyka spowodowała realne straty w portfelach konsumentów i bezpodstawne wzbogacenie się właściciela sieci ich kosztem. Dlatego zdecydowałem o nałożeniu na Jeronimo Martins Polska kary w wysokości 115 mln zł. Istnienie nieprawidłowości potwierdziła również sama spółka tłumacząc je błędami ludzkimi wynikającymi z dużej skali działalności. Nie wykluczamy, że tak rzeczywiście mogło być, nie usprawiedliwia to jednak w żadnym stopniu działania na niekorzyść klientów, tym bardziej, że przez długi czas przedsiębiorca – pomimo licznych nieprawidłowości wykrywanych przez Inspekcję Handlową - nie starał się systemowo rozwiązać tego problemu. Tak duży podmiot powinien dochować należytej staranności w swojej działalności, aby błędy w oznaczeniu nie dotykały osób kupujących w jego sklepach" - powiedział cytowany w komunikacie Chróstny.

Jak wskazał, cena jest jednym z najważniejszych kryteriów, jakimi kierują się konsumenci przy wyborze produktów. "Niedopuszczalne jest wprowadzanie konsumentów w błąd co do właściwej ceny towarów. W przypadku Biedronki klienci przez długi czas płacili najczęściej więcej niż wynikało to z ceny na sklepowych półkach. Nie zawsze mieli nawet tego świadomość" – podkreślił prezes UOKiK.

Urząd podał przykładowe skargi konsumentów. Jedna z nich dotyczyła piersi z kurczaka.

"Zachęcony gazetka oraz kartką nad produktem postanowiłem zakupić Pierś z kurczaka w promocyjnej cenie 9.99zl. Po zrobieniu zakupów udałem się do kasy za towar zapłaciłem lecz w chwili zapłaty nie zauważyłem na paragonie że piersi są w cenie regularnej czyli 16.89 za kg (…)Poprosiłem o możliwość zwrotu towaru, lecz usłyszałem że niestety nie, bo z tym towarem opuściłem sklep i pani nie przyjmie go. Więc powiedziałem że to oszustwo i tego tak nie zostawię i zgłoszę to do UOKiK, inna z pań obsługi powiedziała +i co z tego, co nam zrobią+" - czytamy w przytoczonej przez UOKiK skardze.

Inna skarga dotyczyła papieru toaletowego, który był z wystawioną ceną 9,99 zł, a sprzedawano go po 16,99 zł. Jak wskazał autor skargi, "w przypadku zauważenia tego oszustwa, nie było możliwości zakupu papieru po cenie zgodnej z wystawioną".

Kolejna skarga dotyczyła zniczy. "Na palecie ze zniczami wisiała duża kartka z ceną za znicz. Przy zakupie dwóch zniczy miała być cena 7.99zł za sztukę. W kasie została naliczona inna cena 12,99 zł za sztukę. Po zwróceniu uwagi Pani kierownicze, poinformowała mnie że mogę jedynie zwrócić zakupione znicze" - czytamy.

UOKiK przypomina, że każdy sprzedawca ma obowiązek uwidocznienia ceny towaru. "Uniemożliwienie konsumentowi zapoznania się z ceną na etapie wyboru produktu jest poważnym naruszeniem jego prawa do rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji. Tymczasem kontrole Inspekcji Handlowej wykazały, że w sklepach Biedronka średnio aż 14 proc. towarów nie miało informacji o cenie" - podał Urząd.

UOKiK przekazał, że poza sankcją pieniężną, w sklepach Biedronka będzie musiała znaleźć się również informacja o prawach przysługujących konsumentom w przypadku różnicy w cenie na półce i w kasie o treści: "W przypadku rozbieżności lub wątpliwości co do ceny za oferowany towar konsument ma prawo do żądania sprzedaży towaru po cenie dla niego najkorzystniejszej (art. 5 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług)".

Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

CZYTAJ DALEJ

Franciszkański kościół w Kalwarii Pacławskiej bazyliką mniejszą

2020-08-10 18:41

[ TEMATY ]

franciszkanie

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Decyzją Watykanu kościół w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, gdzie znajduje się Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Dekret zostanie uroczyście ogłoszony podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego 13 sierpnia o godz. 18.00.

Tytuł honorowy bazyliki mniejszej (basilica minor) jest nadawany przez papieża świątyniom wyróżniającym się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. „Jerozolima Wschodu”, jak mówią jedni, czy „Jasna Góra Podkarpacia”, jak mówią drudzy, czekała na ten moment blisko cztery wieki.

Po mszy św. zostanie po raz pierwszy wykonane oratorium „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów, które skomponował Andrzej Głowienka, twórca form sakralnych, pierwszy polski tenor śpiewający w Teatro alla Scala w Mediolanie, wykładowca w Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra w Mediolanie. On też jest autorem libretta.

Wśród wykonawców zobaczymy i usłyszymy również Justynę Reczeniedi, solistkę Polskiej Opery Królewskiej oraz Massimo Pagano, śpiewaka Opery – Teatro alla Scala w Mediolanie oraz Sanocki Chór kameralny, Podkarpacką Orkiestrę Kameralną i muzyków Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu pod batuta Elżbiety Przystasz.

Utwór ku czci św. Jana Pawła II, który niegdyś pielgrzymował do Kalwarii Pacławskiej, powstał z okazji przypadających w tym roku jego 100. urodzin. Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie to będzie transmitowane przez TVP3.

Franciszkański kompleks klasztorny w Kalwarii Pacławskiej powstał na wzgórzu Karpat Wschodnich w XVII w. z inicjatywy kasztelana, wojewody, pisarza i historyka Andrzeja Maksymiliana Fredry, a odnowiony został w XVIII w. przez szlachcica Szczepana Józefa Dwernickiego, uznawanego za drugiego fundatora Kalwarii.

Wokół bazyliki i klasztoru, pośród łąk i lasów rozsianych jest ponad 40 kaplic, w większości wchodzących w skład Drogi Krzyżowej, Dróżek Pana Jezusa, Dróżek Matki Bożej, Dróżek Pogrzebu i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W bazylice odbiera cześć słynący cudami obraz Matki Bożej, który przywędrował do Kalwarii z Kamieńca Podolskiego. To przed nim niegdyś modlili się między innymi hetman Stanisław Żółkiewski, król Jan Kazimierz czy król Jan III Sobieski.

Kalwaria Pacławska to nie tylko miejsce pielgrzymkowe, ale również wypoczynkowe, z parkiem krajobrazowym, rezerwatem przyrody i ścieżką edukacyjno-historyczno-przyrodniczą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję