Reklama

Święci i błogosławieni

Bł. ks. Michał Sopoćko patronem miasta

Radni Białegostoku postanowili ustanowić bł. ks. Michała Sopoćkę patronem miasta. Specjalna ustawa zostanie przyjęta 15 lutego podczas sesji Rady Miasta Białystok w Auli Magna Pałacu Branickich.

[ TEMATY ]

patron

www.kazimierz.archibial.pl

Bł. ks. Michał Sopoćko

Bł. ks. Michał Sopoćko

Zgodę na ustanowienia ks. Sopoćki patronem Białegostoku, z upoważnienia Papieża Franciszka, wydała Kongregacja ds. Kultu Booego i Dyscypliny Sakramentów. 15 lutego przypada liturgiczne wspomnienie Błogosławionego Apostoła Booego Miłosierdzia. O godz. 18.00 w białostockim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odprawiona zostanie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Edwarda Ozorowskiego z udziałem władz miejskich i wojewódzkich.

Przewodniczący Rady Miasta Mariusz Gromko w rozmowie z KAI zaznaczył, że pomysł ustanowienia ks. Michała Sopoćki patronem miasta jest oddolną inicjatywą mieszkańców Białegostoku. Przypomniał, że już na pierwszym spotkaniu z przedstawicielami Stowarzyszenia Czcicieli Miłosierdzia Bożego, które zebrało kilka tysięcy podpisów pod tą inicjatywą obywatelską, władze miasta wyraziły zdecydowane poparcie dla tej propozycji.

Reklama

„Skoro inne miasta mają swoich patronów, to dlaczego Białystok nie miałby mieć swojego? Skoro nazywany jest Miastem Miłosierdzia, dlaczego nie miałby nim być właśnie ks. Sopoćko? Przecież on tu żył, działał, czynił dobro, cały czas jest w pamięci mieszkańców naszego miasta, którzy modlą się za jego wstawiennictwem– wskazał Gromko.

Przewodniczący Rady Miasta podkreślił również „szczęśliwy zbieg okoliczności” tego wydarzenia z ustanowionym przez papieża Franciszka Rokiem Miłosierdzia. „Z pewnością pomoże to też w budowaniu wizerunku naszego miasta jako miasta otwartego dla ludzi, miasta w które ten Patron w naturalny sposób się wpisuje, miasta, które pomimo swojej różnorodności jest miastem ludzi którzy miłosierdziem żyją na co dzień” – zauważył.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapytany o znaczenie takiej decyzji dla miasta wyraził radość, że Białystok, podobnie jak wiele innych miast w Polsce, od 15 lutego br. będzie miał swojego patrona. „Mam nadzieję, że dzięki osobie ks. Michała Sopoćki nasze miasto stanie się celem odwiedzin turystów nie tylko z innych części kraju, ale i z zagranicy” - powiedział.

Reklama

Kanclerz Kurii Metropolitalnej Białostockiej, ks. prał. Andrzej Kakareko podkreśla znaczenie świętego patrona jako obrońcy i opiekuna: „Dla chrześcijan to niezrównany orędownik. To ktoś, kto jest u Boga i u Niego wstawia się za nami. Każdy ochrzczony, z racji na otrzymane na chrzcie imię ma swojego patrona. Swoich patronów mają także poszczególne narody, państwa, grupy zawodowe, parafie, szkoły, a także liczne miasta i mniejsze miejscowości” – zaznacza.

Ks. Kakareko przypomina, że do tej pory Białystok nie miał oficjalnego patrona. Inicjatywa nadania tytułu patrona Miasta Białystok bł. Michałowi Sopoćce, kapłanowi, spowiednikowi świętej siostry Faustyny Kowalskiej i Apostołowi Bożego Miłosierdzia pojawiła się dopiero w ubiegłym roku i od razu spotkała się z poparciem mieszkańców miasta, władz miejskich i kościelnych.

„Po beatyfikacji ks. Sopoćki, wraz z rozkwitem kultu Bożego Miłosierdzia w Polsce i świecie, coraz więcej ludzi słyszy o księdzu Sopoćce i modli się o łaski za jego przyczyną. Jego relikwie znajdują się już w ponad 600. miejscach na świecie. Można powiedzieć, że to najbardziej znany na świecie białostoczanin” – stwierdził ks. Kakareko.

Ks. Michał Sopoćko zasłynął jako kierownik duchowy i spowiednik siostry Faustyny Kowalskiej. Jako kapłan i wykładowca uniwersytecki pracował początkowo w Wilnie, a następnie od 1947 r. w Białymstoku. Był duszpasterzem parafialnym, katechetą, organizatorem szkolnictwa, pedagogiem, wykładowcą i ojcem duchownym w seminarium, spowiednikiem alumnów, księży i sióstr zakonnych, działaczem trzeźwościowym.

W jego życiu dominujący rys pozostawiła jednak służba idei Miłosierdzia Bożego i propagowanie kultu obrazu Jezusa Miłosiernego. Ksiądz Sopoćko opublikował szereg dzieł o Miłosierdziu Bożym, zabiegał o ustanowienie święta ku czci Bożego Miłosierdzia, a także powołał Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Ksiądz Michał Sopoćko zmarł 15 lutego 1972 r. w opinii świętości. Jego doczesne szczątki znajdują się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Białymstoku. W tym Sanktuarium odbyła się też jego beatyfikacja dnia 28 września 2008 r.

2016-02-09 17:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U świętego Józefa w ogrodzie

Niedziela kielecka 32/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

patron

TER

Otoczenie kościoła stanowi piękny ogród

Otoczenie kościoła stanowi piękny ogród

Każdy, kto stanie przed kościołem w Motkowicach, na pewno się zachwyci nie tylko smukłą bryłą kościoła, ale przede wszystkim jego otoczeniem. Wokół świątyni bowiem rozciąga się ogród, który zaskakuje swoim pięknem. Aż trudno sobie wyobrazić, jak wiele pracy trzeba włożyć w pielęgnowanie i utrzymanie krzewów i kwiatów. Ale w końcu patronem tej parafii jest św. Józef Robotnik, a to zobowiązuje

Święty Józef był rzemieślnikiem, stolarzem, opiekunem Jezusa i Maryi. Jest stosunkowo znanym patronem kościołów w Polsce. Co ciekawe, bardzo często, tak jak w Motkowicach, św. Józef określany jest, jako „robotnik”, chociaż był rzemieślnikiem. Ten przydomek dodawano mu w dzisiejszych czasach, szczególnie pod koniec XX wieku, kiedy to prawdopodobnie większość pracujących mężczyzn w Polsce w czasach komunistycznych była robotnikami, a tępione przez ówczesne władze rzemiosło znajdowało się w zaniku. Być może też nadającym wezwanie kościołom przypominała się przypowieść z Pisma Świętego o robotnikach, którzy pracowali w winnicy. Takich „robotników” w Motkowicach jest bardzo dużo. Trudno sobie wyobrazić, by ks. proboszcz Eugeniusz Duraś sam był w stanie opiekować się bujnym, przykościelnym ogrodem. – Bardzo lubię tę pracę, sprawia mi ona wiele przyjemności, a nagrodą jest to, na co patrzymy – mówi. Podkreśla, że pomaga mu w tym wiele osób, chociaż, jak żartuje, wiele razy od nich słyszał uwagę: „No, księdza to ciężko ukontentować”. – Tak, to prawda. Jak każdy mam swoją wizję, jak powinny być przycięte krzewy i gdzie np. na wiosnę mają zakwitnąć setki tulipanów i kilkadziesiąt gatunków róż – uśmiecha się.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które poszły za Jezusem z Galilei

2021-09-27 19:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

dziewica konsekrowana

ks. Paweł Kłys

Jesteście siostrami zakonnymi, dziewicami konsekrowanymi, wdowami konsekrowanymi, dlatego, że zafascynował was Jezus, ale ta pierwsza fascynacja - ona jest łatwa do przysłonięcia rozmaitymi rzeczami – mówił abp Grzegorz Ryś podczas pierwszego dnia rekolekcji dla dziewic i wdów konsekrowanych oraz sióstr zakonnych z archidiecezji łódzkiej, które rozpoczęły się w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Przewodniczy im abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję