Reklama

Ze świata

Słowacja

Zmarł kard. Korec, tajnie wyświęcony na biskupa w więzieniu

W dniu 24 października br. w Nitrze na Słowacji zmarł najstarszy biskup świata – kard. Ján Chryzostom Korec, jezuita, tajnie wyświęcony w więzieniu na biskupa w wieku 27 lat. Osądzony przez komunistyczną władzę Czechosłowacji jako zdrajca narodu 8 lat spędził w strasznych warunkach z najgorszymi przestępcami, ale też z osadzonymi księżmi. Pracował w szlifierni szkła, które raniło ręce i niszczyło zdrowie. Z tamtych czasów pochodzą jego zapiski więzienne, zebrane w książce „Po barbarzyńskiej nocy”, wydanej także w języku polskim. Jego praca duszpasterska w znacznej mierze była tajna: spotkania podziemne, święcenia kapłańskie udzielane nocą, nieraz w pustych kościołach lub prywatnych mieszkaniach. W tym wszystkim towarzyszyły mu głęboka wiara i nadzieja.

Kard. Ján Korec był teologiem, filozofem, historykiem, etykiem i socjologiem. Napisał ok. 60 dzieł, które stały się drogowskazem dla Kościoła katolickiego na Słowacji. Był jednym z kilku symboli oporu wobec nieludzkiej dyktatury tamtych czasów – znakiem sprzeciwu na miarę kardynałów Tomaszka z Czech, Mindszentyego z Węgier czy Wyszyńskiego z Polski. Do końca pozostał autorytetem dla Słowaków, człowiekiem dialogu z władzą, która nie zawsze szła Bożymi drogami. Do historii przechodzi wielka postać Kościoła na Słowacji i Kościoła powszechnego. Świadectwo wiary takich ludzi powinno nas umacniać, byśmy nigdy nie wstydzili się Chrystusa.

Ks. Paweł Piotr Kubani

Syria

Dżihadyści to ludzie wykształceni i sprytni

Uprowadzony przez dżihadystów z Państwa Islamskiego syryjski ksiądz Jacques Mourad po raz pierwszy od ucieczki z rąk porywaczy ujawnił szczegóły swojej kilkumiesięcznej niewoli. W rozmowie z brytyjską rozgłośnią BBC opowiedział, jak dżihadyści nakłaniali go do przejścia na islam, grożąc, że jeśli tego nie uczyni, czeka go śmierć. Zdaniem syryjskiego zakonnika, członkowie ugrupowania nie są ludźmi prymitywnymi. Są wykształceni, sprytni i wyrachowani.

Reklama

Ks. Mourad, przełożony syryjsko-katolickiego klasztoru św. Eliasza w Al-Qaryatayn k. Homs, został uprowadzony wraz ze swoim współpracownikiem 21 maja br. Według relacji BBC, ks. Mourad i Boutros Hanna Dekermenjian zostali zakuci w kajdanki i z zawiązanymi oczami wywiezieni w góry, w okolice Al-Qaryatayn. 4 dni później porywacze przewieźli ich do Ar-Rakki – ostoi Państwa Islamskiego, gdzie byli przetrzymywani przez 84 dni.

Ks. Mourad powiedział, że w tym czasie mieli dostateczną ilość jedzenia oraz leki. Stale jednak mówiono o nich „niewierni”, a oni o swojej wierze chrześcijańskiej świadczyli, mając wycelowane w siebie lufy gotowych do strzału karabinów.

KAI

Rosja Egipt

Rosyjski samolot „rozpadł się w powietrzu”

Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi zginęli w katastrofie rosyjskiego samolotu airbus A321, który rozbił się 31 października br. na egipskim półwyspie Synaj. Byli to głównie rosyjscy turyści wracający z wakacji nad Morzem Czerwonym. Życie straciły 224 osoby. Samolot należący do rosyjskich linii czarterowych Metrojet zniknął z radarów na wysokości blisko 9,5 km po ok. 23 minutach od startu. Grupa Państwa Islamskiego w Egipcie twierdzi na Twitterze, że to ona zestrzeliła samolot w odwecie za zaangażowanie Rosji w konflikt zbrojny w Syrii. Rosyjski komitet MAK twierdzi, że samolot „rozpadł się w powietrzu”. W pierwszej chwili egipskie źródła miały podać, że załoga zgłaszała kontroli naziemnej problem techniczny. Minister lotnictwa cywilnego Egiptu powiedział jednak, że do chwili katastrofy nie informowano o problemach na pokładzie.

Reklama

Red.

* * *

Oświęcim jest miejscem, którego nie można tylko zwiedzać. Trzeba przy odwiedzinach pomyśleć z lękiem o tym, gdzie leżą granice nienawiści.

Jan Paweł II

Krótko

• Pogłębia się konflikt u naszych zachodnich sąsiadów wywołany falą uchodźców. Niemcy mają pretensje do Austriaków, że słabo radzą sobie z zatrzymaniem przybyszów. W samej Austrii pojawiły się głosy, że należy „zamienić Europę w twierdzę”.

• Pakistańska chrześcijanka została oblana benzyną i podpalona za to, że odmówiła poślubienia muzułmanina i przejścia na islam. 20-letnia Sonia Bibi z Multanu walczy o życie, ponieważ jej ciało jest w 80 proc. poparzone. Jej oprawca trafił do więzienia, przypuszcza się jednak, że ponieważ jest człowiekiem wpływowym, uniknie jakiejkolwiek kary.

• Rosyjska policja w ciągu ostatnich kilku tygodni zatrzymała ok. tysiąca osób podejrzanych o islamski terroryzm. Szacuje się, że w armii Państwa Islamskiego mogą służyć tysiące Rosjan.

• Rosyjskie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej zostało przedłużone do 10 marca przyszłego roku – poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa. Oznacza to, że wrak samolotu nadal pozostanie w Rosji.

• Za granicą wśród głosujących Polaków również zwyciężył PiS. Na tę partię oddano 33,6 proc. głosów. Najlepszy indywidualny wynik uzyskał Jarosław Kaczyński.

• Prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą we Francji. Spotkał się z francuskimi przywódcami oraz miejscową Polonią.

• Iracki parlament odrzucił popieraną przez Kościół poprawkę do ustawy o przynależności religijnej nieletnich. Obecnie prawo postanawia, że jeżeli tylko jedno z rodziców przejdzie z jakiejkolwiek religii na islam, to dzieci stają się muzułmanami.

• Państwa UE zawiesiły na 4 miesiące sankcje wobec 170 przedstawicieli władz Białorusi, w tym prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Decyzja została podjęta w kontekście poprawy stosunków UE z tym krajem.

2015-11-04 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa na szczycie Śnieżki

2020-08-10 18:09

[ TEMATY ]

kaplica

św. Wawrzyniec

biskup legnicki

Śnieżka

kard Duka

ks. Piotr Nowosielski

Już po raz 39., w dniu św. Wawrzyńca, 10 sierpnia, odbyła się na szczycie Karkonoszy - Śnieżce, międzynarodowa modlitwa w intencji ludzi gór. Przewodniczył jej kard. Dominik Duka z Pragi, a homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Msza św. przy istniejącej tu od ponad 300. lat kaplicy poświęconej św. Wawrzyńcowi, odprawiana była z udziałem pielgrzymów z Polski, Czech i Niemiec. Wśród koncelebransów obecny był legnicki biskup senior Stefan Cichy, były opat norbertanin o. Michael Josef Pojezdny oraz grono księży z Polski i Czech.

Nie mogło zabraknąć także organizatora tego wydarzenia, który je zapoczątkował Jerzego Pokoja, oraz emerytowanego prezydenta Republiki Czeskiej Vaclava Clausa, który podczas swojej prezydencji, a także po jej zakończeniu co roku uczestniczył w tych spotkaniach.

Licznie reprezentowani byli ludzie gór, a więc przewodnicy, ratownicy górscy, funkcjonariusze Karkonoskiego Parku Narodowego, Straży Granicznej oraz podobnych służb ze strony Czeskiej.

Przybyłych powitał proboszcz parafii Karpacz ks. Paweł Oskwarek.

Kard. Duka, zwrócił uwagę, że w tym modlitewnym spotkaniu, na sposób duchowy uczestniczą z tą wspólnotą nie tylko patron dnia św. Wawrzyniec, czy też przyzywany św. Wojciech, ale także abp Karel Otcenasek i św. Jan Paweł II, których w tym roku obchodzimy 100 lecie urodzin. Ksiądz kardynał wspomniał też, że tą Mszę św., sprawuje w ornacie podarowanym przez Jana Pawła II dla Katedry w Pradze.

Homilię wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Nawiązując do czytań, zwrócił uwagę, że często człowiek buduje swoje życie według tylko swojej wizji. Tymczasem na podobieństwo ziarna wrzuconego w ziemię, które musi obumrzeć aby przynieść nowy plon, owoc, również takie działanie powinno dokonywać się w naszym życiu: - Chrystus, który jest tym ziarnem które wpadło w ziemię, obumarł dla siebie, żebym i ja tego się uczył, że jest mi to potrzebne, abym uczył się żyć z drugim człowiekiem w pokoju, jedności, ale i we mnie musi coś obumierać. Muszę być otwarty na drugiego człowieka. Dobrze że tu, na tym szczycie, naród Polski, Czeski i Niemiecki który tu przybywa, są takim znakiem pod imieniem św. Wawrzyńca, który nie bronił swego życia ale je oddał, wiedząc że jest to jedyny sposób, aby dokonało się dzieło Boże – mówił Biskup legnicki.

Życzył też: - Idźmy z tej liturgii w nasze życie, z przekonaniem, że trzeba, aby słowo Boga działało w nas w ten sposób, żebyśmy umieli umierać dla siebie, żeby to ziarno Boże, przynosiło w nas owoc. Tego życzę wszystkim pielgrzymom, przewodnikom, ratownikom, aby dokonywało się w nas dzieło Boże. Obyśmy wszyscy byli ludźmi pokoju, pojednani w Jezusie Chrystusie, niosący w sobie tę przedziwną Bożą zdolność do umierania.

Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój, dziękując wszystkim za odpowiedź na kolejne zaproszenie i uczestnictwo w tym spotkaniu modlitewnym. Zaprosił także na jubileuszowe, 40. za rok.

Uroczystość kończy się w Kotle Łomniczki, modlitwą osób związanych z pracą w górach, przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję