Reklama

Wędrowanie za świętością

Redakcja „Niedzieli” otrzymała nowy zbiór wierszy ks. Wacława Buryły. We Wstępie czytamy: „Ten tomik to moje skromne podziękowanie za to «światło», które niósł w sobie, którego nie zabrał, które pozostawił dla wszystkich” Ojciec Święty. Poetycki tomik zawiera utwory poświęcone Janowi Pawłowi II, który – jak pisze poeta – „zadziwiał za życia, ale zadziwia także po śmierci” swoją wiarą, nadzieją i miłością. W jednym z wierszy ks. Buryła przywołuje dobrze znany nam obraz: „Z wielkim spokojem opierasz się na papieskim pastorale/jakbyś próbował podpowiedzieć że możemy się oprzeć/na Bogu który jest Miłością”. Takich obrazów, które są pełne głębokiego przesłania, znajdziemy więcej: „Nie uciekałeś od krzyża/trzymałeś go kurczowo dwiema rękami (...)/jakbyś w zgiełku świata słyszał bicie Tamtego Serca/przebitego włócznią rzymskiego żołnierza”.

Reklama

Te obrazy, znane nam z fotografii i filmowych relacji, owocują refleksją, że świętość to nie sprawa tego, co się mówi, jak się mówi, lecz tego, jak się żyje. Życie Papieża poddane było wielu próbom, a pokolenie żyjące w tym samym czasie mogło obserwować te zmagania. Wśród wielu medialnych publikacji poświęconych osobie Jana Pawła II wiersze ks. Buryły wyróżnia to, że w sposób zwięzły i syntetyczny przypominają, iż wszystko, co Papież czynił, czynił z miłości i z miłością do każdego człowieka.

Tomik ks. Buryły, zatytułowany „On – Jest. Pamięci Jana Pawła II”, zawiera ponad 140 wierszy, ale – jak pisze autor – wiersze inspirowane życiem i nauczaniem Papieża powstają nadal. „To znak, że ten Człowiek ciągle żyje we mnie: w myślach, sercu, we wspomnieniach i modlitwie” – zauważa autor we Wstępie. Zapraszamy do lektury wierszy z tomu „On – Jest” z nadzieją, że „światło”, które niósł w sobie Jan Paweł II, zaświeci także w sercach czytelników tych utworów. Dopełnieniem twórczości ks. Buryły są piękne grafiki, które ilustrują tomik.

Ks. Wacław Buryła, „On – Jest. Pamięci Jana Pawła II”, GS Media, ul. Wałbrzyska 9E, 52-314 Wrocław, tel. (71) 788-27-99, fax (71) 788-27-71, e-mail: biuro@gsmedia.com.pl, www.gsmedia.com.pl.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Franek - nauczyciel miłości

Przed narodzinami naszego synka byliśmy daleko od Boga, a nasza wiara polegała na chodzeniu do kościoła dwa razy w roku: ze święconką na Wielkanoc i ewentualnie w Boże Narodzenie, jeśli się nam chciało. Dążyliśmy do życia łatwego i przyjemnego, ale wkrótce to nasze egoistyczne postępowanie miało się diametralnie zmienić...

Krótko po naszym ślubie moja żona Olga zaszła w ciążę. Po dwóch wcześniejszych poronieniach (pierwsze w 4. i drugie w 10. tygodniu ciąży) byliśmy pełni nadziei, że tym razem wszystko będzie dobrze. Nasza radość nie trwała jednak długo. Na pierwszym szczegółowym badaniu USG w 20. tygodniu ciąży, które zostało wykonane w Szpitalu Uniwersyteckim w Londynie, po raz pierwszy dowiedzieliśmy się, że są „nieprawidłowości”, i dostaliśmy skierowanie na jeszcze bardziej szczegółowe badanie. Wykazało ono, że nasze dziecko ma stopy końsko-szpotawe, jedną nerkę, która na dodatek była bardzo mała, oraz nieprawidłowości w strukturze mózgu. Okazało się również, że nasz synek ma bardzo rzadki problem genetyczny – niezbalansowaną translokację chromosomów 9 i 11 (na 9 brakuje genów, a na 11 jest ich za dużo). Zasmucona pani genetyk wymieniła nam wszystkie wady, które może mieć nasze dziecko: znaczne opóźnienie w rozwoju, rozszczepienie wargi i podniebienia, brak odbytu, męskie i żeńskie narządy płciowe, problemy z mózgiem oraz wiele innych. Na koniec poinformowała nas, że nadal możemy zakończyć ciążę, jeśli chcemy, mimo że był to już 24. tydzień. Przypadek naszego synka kwalifikował go do legalnego zabicia go aż do końca ciąży. Zdruzgotani takimi informacjami udaliśmy się do prof. Kyprosa Nicolaidesa – to światowej sławy lekarz, który wynalazł wiele metod ratowania dzieci w okresie prenatalnym. Niestety, on również potwierdził to wszystko, co wcześniej już usłyszeliśmy, i dodatkowo powiedział nam, że gdyby to było jego dziecko, to by je usunął. Nigdy nie zapomnę nocy po tamtym dniu – smutku, żalu, czarnych myśli i wylanych łez...

CZYTAJ DALEJ

Dzień Sybiraka w Przemyślu

2021-09-22 09:41

s. Paulina M. Januchta SFMI

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

Modlitwa za poległych w obronie ojczyzny.

W Przemyślu obchodzono 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i zarazem Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Przemyślu odbyły się uroczystości miejskie, które rozpoczęły Eucharystia w kościele św. Józefa (oo. Karmelici).

„Biada narodowi, który o zachowanie pamiątek się nie stara. Wyrok zguby wówczas dla siebie pisze” – zacytował św. Rafała Kalinowskiego o. Krzysztof Górski – proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję