Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święcenia kapłańskie A.D. 2014

W wigilię Zesłania Ducha Świętego, 7 czerwca, podczas Mszy św. w bazylice katedralnej w Sosnowcu 5 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie przyjęło święcenia kapłańskie z rąk biskupa Grzegorza Kaszaka. Nowi kapłani to: ks. Ireneusz Kwoka, ks. Radosław Skałka, ks. Paweł Sproncel, ks. Maciej Gaik, ks. Jakub Kuzia.

Reklama

Po odczytaniu Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów i potwierdzenie ich wyboru przez Biskupa. Kandydaci złożyli przed zgromadzonymi w kościele kapłanami i wiernymi przyrzeczenia dotyczących wypełniania obowiązków wynikających z przyjęcia święceń. Następnie wszyscy zgromadzeni odśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, w czasie której kandydaci leżeli krzyżem. I wreszcie nastąpił najważniejszy moment święceń, czyli nałożenie rąk przez Biskupa i modlitwa konsekracyjna. Później przekazano nowym kapłanom odpowiedni strój i przedmioty związane z wykonywaniem służby kapłańskiej.

W homilii biskup Grzegorz Kaszak zaapelował, by nowo wyświęceni kapłani nie utracili Chrystusa: – Nie można Go stracić z pola widzenia, planowania, myślenia, ale to nie wystarcza, należy utrzymywać z Nim stały kontakt. – Idźcie do tych, którzy pogubili się w życiu, którzy oddalili się od Boga i Kościoła. Idźcie tam, gdzie człowiek jest zagrożony utratą życia wiecznego – mówił dalej Pasterz Kościoła sosnowieckiego. – Pójście za Jezusem oznacza również, że człowiek nie jest pozostawiony samemu sobie. Jezus nam towarzyszy. Współpracując z mocą Pana naszego, Jezusa Chrystusa można uzdrawiać, nie tylko fizycznie, ale i duchowo, można zwyciężać zło, dzielić się Dobrą Nowiną, prowadzić do zbawienia – nauczał Hierarcha. Przestrzegł też przed pokusami tego świata – życiem w luksusie, oddawaniu się pustym przyjemnościom. – A tymczasem moc Jezusa Chrystusa przejawia się w tym, co niewygodne – w poświęceniu, pracy, umartwieniu, wyrzeczeniu, w poście i modlitwie – wyjaśniał biskup Grzegorz Kaszak.

Na koniec Eucharystii Pasterz Kościoła sosnowieckiego wręczył neoprezbiterom nominacje do pracy duszpasterskiej. I tak: ks. Maciej Gaik został wikariuszem w parafii św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi-Piaskach, ks. Jakub Kuzia w parafii NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, ks. Ireneusz Kwoka w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, ks. Radosław Skałka w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wolbromiu, a ks. Paweł Sproncel w parafii św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Nitkiewicz: kapłańskie życie nie jest usłane płatkami kwiatów

[ TEMATY ]

Sandomierz

kapłaństwo

święcenia

bp Krzysztof Nitkiewicz

Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. Jan Zając, proboszcz, ks. Adam Marek, dziekan dekanatu, oraz przybyli kapłani

Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. Jan Zając, proboszcz, ks. Adam Marek, dziekan dekanatu, oraz przybyli kapłani

Kapłańskie życie nie jest, i nie może być usłane płatkami kwiatów – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas święceń prezbiteratu udzielanych trzem diakonom, które odbyły się 19 czerwca w bazylice katedralnej w Sandomierzu.

Mszę św., której przewodniczył ordynariusz, koncelebrowali: biskup senior Edward Frankowski, księża wychowawcy i profesorowie seminarium, kapłani urzędów kurialnych oraz duszpasterze, którzy przybyli z wielu parafii na terenie diecezji i spoza jej granic. We wspólnej modlitwie uczestniczyli alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy kandydatów do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję