Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 6

Spotkania anonimowych alkoholików

Bóg dał nam tę wspólnotę – żyjmy w trzeźwości!

W dniach 7-8 czerwca odbyły się 26. Jasnogórskie Spotkania Anonimowych Alkoholików. Z prośbą o wytrwanie w trzeźwości przybyło ponad 30 tys. osób zrzeszonych w grupach AA w całej Polsce i za granicą.

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą kobiet i mężczyzn, którzy dzielą się nawzajem swoimi doświadczeniami, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem i pomagać innym w wyjściu z nałogu. Podstawowym elementem spotkań ruchu AA są mityngi, które na Jasnej Górze trwały niemal przez całą noc, aż do godzin porannych: AA dla anonimowych alkoholików, Al-Anon dla członków rodzin, DDA dla dorosłych dzieci alkoholików, Al-Ateen dla młodszych dzieci alkoholików oraz dla Anonimowych Żarłoków. Mityngom towarzyszył bogaty program religijno-kulturalny.

– Myślą naczelną tegorocznych Spotkań Anonimowych Alkoholików tu, na Jasnej Górze, są słowa: „Postępuję drogą miłości”. Prośmy Matkę Bożą, by pomagała nam uczyć się ciągle tej drogi – powiedział o. Ryszard Bortkiewicz, definitor generalny Zakonu Paulinów rozpoczynając tegoroczne spotkanie, którego był organizatorem, w Kaplicy Matki Bożej. W kaplicy św. Józefa natomiast odbyła się prezentacja twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA. Pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na wałach jasnogórskich, prowadzonej przez o. Bortkiewicza.

Mszy św. o godz. 21.45 na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – W różnych uzależnieniach i w różnych bardzo trudnych sytuacjach i uwikłaniach musisz powracać, musisz się dźwigać z pomocą łaski Boga; nie dlatego, żeby Boga się bać, ale żeby nie ranić kogoś, kto cię kocha i daje ci szansę nowego życia – mówił abp Wacław Depo.

Ogrodnicy i sadownicy

Z modlitwą o dobre plony

Jubileuszowa, 30. Pielgrzymka Ogrodników przybyła na Jasną Górę 8 czerwca. Ogrodnicy, sadownicy, przedstawiciele organizacji ogrodniczych, instytucji i firm związanych z ogrodnictwem i sadownictwem wraz z rodzinami – w sumie ok. 4 tys. osób – modlili się o dobre tegoroczne zbiory. – Matce Bożej w darze przywozimy kwiaty – symbol, który jest najbardziej uwidoczniony, i oczywiście warzywa, które są produkowane w naszych szklarniach, sadach i na polu. Jej także będziemy dziękować za tegoroczne plony, które – jak ufamy – znajdą się na stołach Polaków – mówił Bogdan Biadała, prezes Polskiego Związku Ogrodniczego.

Reklama

Mszy św. dla ogrodników i sadowników przewodniczył w Bazylice Jasnogórskiej ks. Wojciech Kołakowski. Wystawiono kilkanaście pocztów sztandarowych związków ogrodniczych i sadowniczych. W kazaniu ks. Kołakowski podkreślił ważną rolę kobiet, które na co dzień zajmują się ogrodnictwem. – To one w gospodarstwach często wykonują bardzo ciężką pracę, są mocną podporą dla swoich mężów. Znane są też przykłady prowadzenia gospodarstw na wysokim poziomie przez same kobiety – zauważył.

Organizatorem tegorocznej Pielgrzymki było Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie, które powstało w 1989 r. i zrzesza ponad 350 krajowych sadowników i szkółkarzy sadowniczych. Zebranych powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

Promocja książki

Promocja książki pt. „Tekstylia w zbiorach sakralnych. Inwentaryzacja – konserwacja – przechowywanie” odbyła się 4 czerwca br. w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze. Prof. Helena Hryszko, kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, wyjaśniła, że w książce zgromadzone są materiały z konferencji, która odbyła się na Jasnej Górze na zakończenie prac inwentaryzacyjnych. Prof. Hryszko przypomniała, że od 1997 r. przyjeżdżała na Jasną Górę wraz z podopiecznymi w ramach praktyk studenckich. W czasie tych prac uporządkowano i zinwentaryzowano tkaniny znajdujące się w Skarbcu Jasnogórskim. W sumie do roku 2008 zinwentaryzowanych zostało ponad 2700 obiektów. Pani Profesor podziękowała Klasztorowi Jasnogórskiemu za zaufanie podczas prowadzonych przez jej zespół prac konserwatorskich. Prelekcję pt. „Stan badań nad tekstyliami jasnogórskimi – teraźniejszość i przyszłość” przygotował Jerzy Żmudziński, historyk sztuki.

Krótko

7 czerwca na Jasną Górę przybyła 34. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej. Eucharystii przewodniczył abp Damian Zimoń, arcybiskup senior archidiecezji katowickiej.

7 czerwca dotarli uczestnicy 22. Biegu Trzeźwości od Matki Boskiej Piekarskiej do Matki Bożej Częstochowskiej.

8 czerwca do Maryi Jasnogórskiej przybyli lekarze weterynarii i służby weterynaryjne z całej Polski.

Zapowiedzi

23-24 czerwca – 21. Pielgrzymka Kombatantów ZWP Okresu Stalinowskiego

23-26 czerwca – 4. Narodowa Pielgrzymka Węgrów

28 czerwca – 3. Pielgrzymka Czytelników „Miłujcie się!” i Ruchu Czystych Serc

29 czerwca – 33. Pielgrzymka Rzemiosła

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: dzieci odmawiające różaniec przybyły do Aparecidy

2022-12-08 17:00

[ TEMATY ]

dzieci

różaniec

Brazylia

Karol Porwich/Niedziela

Do Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Aparecidzie przybyła pierwsza pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło „Różaniec dzieci: Ewangelizować dzieci w Domu Matki”. Motto towarzyszące tej pielgrzymce przypominało słowa Jezusa „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie” (Mt 19,14).

Pierwsza krajowa pielgrzymka dzieci odmawiających różaniec rozpoczęła się w sobotnie popołudnie wspólną modlitwą różańcową, której przewodniczył ks. Eduardo Catalfo, redemptorysta, rektor największego sanktuarium maryjnego w Brazylii. Ukoronowaniem pielgrzymki była Msza święta sprawowana przez miejscowego arcybiskupa Orlando Brandesa.

CZYTAJ DALEJ

Strzegom. Realizują program duszpasterski

2022-12-08 21:37

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Piotr Sipiorski

ks. Mirosław Benedyk

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Młodzież z księdzem Piotrem przed wejściem do sanktuarium św. Jacka

Ks. dr Piotr Sipiorski, wikariusz strzegomskiej bazyliki, od zaledwie kilku miesięcy jest dekanalnym duszpasterzem młodzieży, a już odnalazł wspólny język z młodymi w sprawach wiary i Kościoła.

Ks. Piotr jest doświadczonym pedagogiem i katechetą. Jeszcze przed wstąpieniem do seminarium z powodzeniem pracował zawodowo jako nauczyciel w jednej z wałbrzyskich szkół. - Umiejętność nawiązywania kontaktów i relacji z dziećmi oraz młodzieżą sprawia, że i w pracy duszpasterskiej jest odrobinę łatwiej. Choć w dzisiejszych czasach praca nad wiarą młodych to wielkie wyzwanie nie tylko dla katechetów, ale przede wszystkim dla rodziców - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję