Reklama

Niedziela Lubelska

Miejsce sławne cudami

Niedziela lubelska 25/2014, str. 4

Paweł Wysoki

Nasza ojczyzna i Kościół w Polsce mają do zaoferowania wspaniałe dziedzictwo wiary i historii – mówił ks. Adam Lemieszek, kustosz sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Piotrawinie. Witając uczestników ogólnopolskiej konferencji naukowej „Zespół zabytkowy Piotrawina. Promocja dziedzictwa”, Ksiądz Proboszcz podkreślał znaczenie miejsca, którym się opiekuje zarówno w szerzeniu kultu św. Stanisława, jak i w zachowywaniu i przekazywaniu dziedzictwa wiary wyrosłej z męczeńskiej krwi świętego.

Reklama

Konferencja, będąca próbą podsumowania dotychczasowych prac konserwatorskich, realizowanych w ramach unijnego projektu „Kazimierz Dolny oraz wybrane zespoły zabytkowe Powiśla lubelskiego. Renowacja i ochrona dziedzictwa”, zgromadziła ludzi świata Kościoła, nauki i sztuki z całej Polski. Podczas dwudniowej sesji można było usłyszeć wiele ciekawych wykładów, w tym zapoznać się z przebiegiem kompleksowej renowacji zabytków w Piotrawinie, o czym mówiły m.in. Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków oraz Barbara Stolarz z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Przedstawiono wyniki badań archeologicznych, a także zaprezentowano bogatą kolekcję obrazów wotywnych i dzieł złoconych. Znaczny udział w organizowaniu konferencji miała Renata Bartnik z Muzeum Lubelskiego; dzięki jej staraniom swój blask i należne miejsce zarówno w sanktuarium, jak i w świadomości mieszkańców Piotrawina i pielgrzymów znalazły m.in. obrazy wotywne. Jak podkreślał ks. prał. Tadeusz Pajurek, Piotrawin jest perełką projektu zrealizowanego wspólnie przez osiem parafii.

Konferencja w miejscu sławnym cudami św. Stanisława połączona była z modlitwą: rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, a zakończyła nabożeństwem ku czci świętego z oddaniem czci relikwiom. Uczestnicy Eucharystii za wstawiennictwem patrona Polski, archidiecezji lubelskiej i parafii w Piotrawinie, wypraszali dla siebie i ojczyzny dar wytrwania w wierze. – Wychwalamy Boga za to, że w świętych męczennikach dał Polsce odważnych świadków wiary, którzy dla kolejnych pokoleń są wzorem do naśladowania – mówił abp Stanisław Budzik. – Św. Stanisław, mimo upływu wieków, jest jaśniejącym znakiem dla nas i naszych czasów – podkreślał. Pasterz apelował, by współcześni chrześcijanie, idąc śladami świętego, jak on przylgnęli do Chrystusa i stali się ludźmi mocnej wiary i żarliwej miłości. Metropolita przypomniał, że Piotrawin – obok Krakowa i Szczepanowa – jest szczególnym miejscem, w którym od wieków szerzony jest kult świętego. – Także tu, na lubelskim Powiślu, wiele skarbów mówi o tym, jak bardzo kult św. Stanisława wpisał się w dzieje narodu i Kościoła – mówił. – To miejsce od wieków przypomina nam, że w życiu świętego sprawdziła się mądrość krzyża, która mówi nam, że kto straci życie dla Chrystusa, kto zainwestuje życie dla szlachetnej sprawy, zachowa je na wieczność – podkreślał Pasterz.

Piotrawin, swoją historię udokumentowaną od 1076 r. zawdzięcza św. Stanisławowi, który w nadwiślańskiej miejscowości dokonał cudu wskrzeszenia rycerza Piotra Strzemieńczyka. Ów szlachcic sprzedał wieś krakowskiemu biskupowi. Gdy 3 lata po śmierci rycerza jego rodzina zaczęła żądać zwrotu majątku, zarzucając św. Stanisławowi bezprawne zagarnięcie mienia, biskup wskrzesił Piotra, by osobiście zaświadczyć o prawdzie na sądzie królewskim. Po rozprawie rycerz wrócił do grobu, prosząc o modlitwę w swojej intencji. Według tradycji, w kaplicy stojącej obok kościoła znajduje się płyta nagrobna z mogiły rycerza. Kaplica i kościół parafialny pw. Tomasza Apostoła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, wzniesione w latach 1437-41 z fundacji bp. Zbigniewa Oleśnickiego, uznawane są za najstarsze i najcenniejsze zabytki na Lubelszczyźnie, a także za najstarsze i najcenniejsze budowle gotyckie w Polsce.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal

2021-09-20 13:29

[ TEMATY ]

patronat

Materiał prasowy

W dniach 17-19 września w Siedleckim CKiS odbył się 28. Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festiwal. Wydarzenie zakończyło się wielkim sukcesem przyciągając setki młodzieży, a dzięki technologii streaming’u osoby, które nie mogły uczestniczyć fizycznie w trzydniowym spotkaniu oglądały go na żywo w internecie.

Materiał prasowy

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję