Reklama

SACROEXPO 2014

Blisko 300 wystawców z 13 krajów świata, prestiżowy medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” dla artystów: Mario Botty i Adama Bujaka, konferencje dla architektów, muzealników, warsztaty dla dziennikarzy gazet parafialnych i, równolegle, spotkania na stoiskach rozłożonych na powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych, gdzie sztuka sakralna i oferta użytkowa dla współczesnych kościołów nęciły kolorami i biciem dzwonów – tak wyglądały kieleckie targi SACROEXPO, zorganizowane w halach Targów Kielce od 9 do 11 czerwca br. Tygodnik Katolicki „Niedziela” także miał tam swoje stoisko.

Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów otworzyli: abp Henryk Hoser – biskup warszawsko-praski, bp Kazimierz Ryczan – ordynariusz kielecki i Andrzej Mochoń – prezes Zarządu Targi Kielce. – Jest to wyjątkowe wydarzenie o znaczeniu międzynarodowym, na którym spotykają się ludzie twórczy. Twórca staje się ikoną Bożego natchnienia – mówił abp Henryk Hoser. Przypomniał także o misji twórcy i przekraczaniu przezeń sfery materialnej. Zauważył – za Dostojewskim – że „piękno zbawi świat”.

Reklama

Biskup kielecki Kazimierz Ryczan stwierdził: – Człowiek wyraża siebie w różny sposób, jedni niszczą, a drudzy budują. SACROEXPO to wyraz ducha, który potrafi wszystko wznosić ku Temu, który jest Panem świata i świętości. A piękno jest imieniem Boga.

Równolegle na barwnych stoiskach wystawcy prezentowali swoje zasoby. Jak co roku, tysiące gości przybyłych na kielecką imprezę targową poznawało m.in. nowości w zakresie projektów kościołów i ich wyposażenia, rozwiązania z zakresu oświetlenia, nagłośnienia, ogrzewania. Sztuka sakralna, wydawnictwa katolickie, oferta wspólnot i stowarzyszeń katolickich, misji i zakonów, szeroki wybór dewocjonaliów, promocja różnych modeli szat i sprzętów liturgicznych dopełniały obrazu stoisk. Choć to już 15. edycja, niektórzy zjawili się po raz pierwszy, np. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, prowadzone przez krakowską prowincję sercanów (z ciekawą propozycją dla parafii), czy cystersi z opactwa w Wąchocku (z oryginalnymi wyrobami użytkowymi z gliny, inspirowanymi zasobami cysterskimi w Polsce).

Unikatowy eksponat zaprezentował artysta rzeźbiarz Mariusz Drapikowski, specjalizujący się w bursztynie – bursztynową, zdobioną brylancikami Suknię Zawierzenia do cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Równolegle ze zwiedzaniem stoisk targowych odbywały się konferencje o architekturze i sztuce sakralnej. Polskie Towarzystwo Teologiczne zorganizowało konferencję naukową.

Absolutnie wyjątkowym wydarzeniem było przyznanie medalu „Per Artem ad Deum”, ustanowionego przez św. Jana Pawła II i od 10 lat wręczanego podczas kieleckiej wystawy. Zgodnie z decyzją Kapituły, tegoroczny medal powędrował do polskiego fotografika Adama Bujaka oraz do architekta rodem ze Szwajcarii – Mario Botty. Werdykt Kapituły uzasadnił bp Marian Florczyk – jej przewodniczący. Obaj artyści w ramach SACROEXPO zaprezentowali także wystawy autorskie. Zauroczyli swą sztuką i… skromnością.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję