Reklama

Niedziela Podlaska

Modlitwa w intencji Estonii

Niedziela podlaska 25/2014, str. 5

[ TEMATY ]

biskup

Ks. Artur Płachno

W Drohiczynie gościł bp Philippe Jourdan z Tallina w Estonii wraz z grupą duchownych z Opus Dei. Spotkali się oni z biskupem drohiczyńskim Tadeuszem Pikusem oraz alumnami Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.

Bp Jourdan w swym rozważaniu ukazał potrzebę rozumienia wspólnoty Kościoła, który pomimo różnorodności łączy jedność z Ojcem Świętym i sakramenty. Podkreślił też, że Kościół jest wezwany do niesienia światła Ewangelii tym, którzy go nie mieli lub utracili. Poprosił zebranych w kaplicy seminaryjnej alumnów o szczególną modlitwę w intencji przygotowań do 800. rocznicy poświęcenia Matce Bożej ziem, należących obecnie do Estonii i Łotwy. Dokonał go papież Innocenty III, a wydarzenie to jest tak ważne dla Estończyków, że do dzisiaj największym odznaczeniem państwowym jest Krzyż Najświętszej Maryi Panny i nawet ateiści, pisząc o Estonii, używają sformułowania: „Ziemia Matki Bożej”. Podobnie jest też na Łotwie, gdyż niegdyś była to jedna kraina, a na uroczystości, organizowane wraz z biskupem Rygi oraz władzami tych krajów, został zaproszony papież Franciszek. Jak podkreślił Ksiądz Biskup, kraje te przez wieki odczuwały szczególną opiekę Maryi, chociaż ich historia była bardzo trudna. Powiedział, że jest on pierwszym biskupem wyświęconym w Estonii po 65 latach, a jego bezpośredni poprzednik zginął w sowieckim łagrze. Mówił też, że jego działalność w latach 30. ubiegłego wieku, w kraju opanowanym przez protestantyzm i prawosławie, wymagała indywidualnego nauczania prawd wiary po domach.

– Jest to dla nas wyzwanie – podkreślił – że nie można pomijać żadnej możliwości głoszenia Ewangelii i szukać każdego człowieka, o co apeluje papież Franciszek. – Obecnie Estonia nadal potrzebuje skutecznej ewangelizacji – kontynuował. – Po długiej przynależności do imperium ateistycznego, katolicy stanowią w niej bardzo niewielki procent mieszkańców. Jest ona wraz z innymi krajami w tym regionie, swoistymi północnymi peryferiami Kościoła katolickiego, gdzie jednak widać jego ożywienie – mówił. Bp Tadeusz Pikus, dziękując za spotkanie z klerykami, uwypuklił aspekt konieczności duszpasterskiego docierania do poszczególnych ludzi. – Idziemy do każdego człowieka, a jeżeli nawet będą tysiące ludzi, to żebyśmy nie patrzyli na nich, jak na masę, lecz widzieli każdego z osobna. Tak to robił św. Jan Paweł II. Ludzie odbierali go tak, że gdy szedł, to każdy myślał, widział i czuł, że Papież patrzy na niego, a on czuł się wobec Papieża najważniejszy – mówił Ksiądz Biskup.

Spotkanie zakończyła modlitwa w intencji gości oraz Ziemi Maryi – Estonii.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W co ubrany jest biskup?

Niedziela bielsko-żywiecka 2/2018, str. VII

[ TEMATY ]

biskup

PB

W kolejnej rozmowie poświęconej omawiano elementy biskupiego stroju

W kolejnej rozmowie poświęconej omawiano elementy biskupiego stroju

Pastorałowi, mitrze i innym elementom ubioru biskupa poświęcona była pierwsza w roku 2018 Rozmowa poświęcona. W katedrze św. Mikołaja bp Piotr Greger oraz ks. Jacek Pędziwiatr przybliżyli symbolikę i znaczenie insygniów noszonych przez następców apostołów. W katechezie nie brakowało osobistych wątków przytaczanych przez biskupa

Pierwsza część katechezy była kontynuacją i uzupełnieniem grudniowego spotkania. Słuchacze mogli zobaczyć i dotknąć skrzypcowe ornaty rzymskie. Zaprezentowano również strój diakona – dalmatykę. Jej nazwa wzięła się od Dalmacji, gdzie w II wieku powstała ta szata pierwotnie noszona przez senatorów, później przez papieży, by ostatecznie stać się liturgicznym ubiorem diakona.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Kraków Airport: karp w samolocie, opłatek na pokładzie - jak je przewozić?

2022-12-02 18:50

[ TEMATY ]

wigilia

lotnisko

karp

Karol Porwich /Niedziela

Lotnisko w Krakowie-Balicach przypomina, że w okresie świątecznym wielu pasażerów, udając się na święta Bożego Narodzenia do swoich bliskich, przewozi okolicznościowe potrawy, które wymagają specjalnym restrykcjom przy kontroli bezpieczeństwa.

Jak zauważa rzecznik prasowy Kraków Airport Natalia Vince, dużo łatwiej jest przewozić potrawy świąteczne na terenie Unii Europejskiej. - Produkty pochodzenia zwierzęcego można przewozić w ramach UE w ilościach przeznaczonych do własnego użytku. Należy tutaj jednak pamiętać, że ryba jest kłopotliwym towarem z uwagi na zapach, więc rekomendowane jest zapakowanie np. hermetyczne które: po pierwsze umożliwi jej lepsze przechowanie i opóźni psucie, a po drugie nie uprzykrzy podróży innym pasażerom - mówi KAI Natalia Vince.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję