Reklama

Polska

Sekretarz polskiego Kościoła

– Choć boję się trudnych pytań, to zawsze staram się na nie odpowiadać – mówił tuż po swoim wyborze bp Artur Miziński, nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski

Podczas obrad 365. zebrania plenarnego biskupi powierzyli w ręce bp. Artura Mizińskiego sekretariat KEP. Dotychczasowy biskup pomocniczy z Lublina został wybrany 10 czerwca zdecydowaną większością głosów.

– Ma wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Posiada więc wszystkie predyspozycje, aby dobrze radzić sobie na tym stanowisku – mówi „Niedzieli” Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Na stanowisku sekretarza generalnego bp Miziński zastąpił abp. Wojciecha Polaka, który 17 maja został metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski.

Z Rzymu do Warszawy

Bp Artur Miziński ma 49 lat i od 2004 r. był biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej. Teraz zamieszka w Warszawie.

– Pamiętam, jak wyjechałem na szkolenie dla młodych biskupów do Rzymu. Wówczas poznałem bp. Wojciecha Polaka i bp. Artura Mizińskiego. Nikt z nas nie przypuszczał, że po kolei będziemy piastować funkcję sekretarza Episkopatu – wspomina abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i były sekretarz KEP.

Nowo mianowany sekretarz jest wybitnym naukowcem. Jako profesor prawa kanonicznego pełni funkcję kierownika Katedry Kościelnego Prawa Karnego KUL, a także jest adwokatem Roty Rzymskiej. Przez siedem lat studiował w Rzymie, a więc doskonale włada językiem włoskim.

Przez lata bp Miziński dał się poznać na forum Episkopatu jako wybitny prawnik, dobry duszpasterz i człowiek doskonale znający Kościół powszechny. – Pamiętam, jak wspólnie z bp. Mizińskim pracowaliśmy nad kwestiami duszpasterstwa emigracji. We współpracy z biskupami angielskimi dał się poznać jako znawca prawa i doskonały organizator – mówi abp Wojciech Polak.

W Episkopacie zasiadał też m.in. w Radzie Prawnej i Radzie ds. Środków Społecznego Przekazu. – Wiem, że jest otwarty na innych ludzi. Jest bardzo dobrze przyjmowany zarówno przez księży, jak i świeckich. Jest znany ze swojego pogodnego i radosnego usposobienia – mówi „Niedzieli” abp Wacław Depo. – Nie unika wyzwań i szuka odpowiedzi na trudne pytania dotyczące zarówno Kościoła, jak i naszej ojczyzny.

Reklama

Prawnik z doświadczeniem

Sekretarz KEP będzie mieszkał w Warszawie. W rozmowie z „Niedzielą” przyznaje, że trudno będzie mu zostawić wszystko w Lublinie. Tam ma przyjaciół, uniwersytet, studentów i rodzinę, w Lublinie mieszkają jego rodzice, siostra wraz ze swoją rodziną oraz druga siostra – s. Estera z Zakonu Sióstr Betanek.

Działalność dydaktyczną i duszpasterską biskupa pozytywnie ocenia także rektor KUL-u. – W naszym środowisku jest znany jako człowiek zatroskany o dobro Kościoła oraz jako bardzo dobrze wykształcony prawnik – podkreśla ks. prof. Antoni Dębiński.

Specjalistyczna prawnicza wiedza może okazać się bardzo przydatna na stanowisku sekretarza. – Episkopat pracuje nad bardzo dużą liczbą aktów prawnych. Dzięki bp. Arturowi będziemy unikać niepotrzebnych poprawek – mówi abp Budzik i dodaje: – Szkoda, że odchodzi, bo jest nam potrzebny w Lublinie. Ale wiem, że teraz powołany jest do pracy dla dobra Kościoła w całej Polsce.

Jakie wyzwania

Sekretarz Generalny KEP wie, że czeka go porządkowanie różnych kwestii od strony prawa kanonicznego, gdyż język prawny domaga się jednoznacznych terminów w interpretacji. W najbliższej przyszłości czekają go więc prace m.in. nad kwestią odpisu podatkowego 0,5 proc. na Kościół, a także przygotowanie dokumentów dotyczących pedofilii.

Bp Miziński doskonale też wie, co znajdzie na biurku sekretarza i jakie ma obowiązki. Jaki powinien być idealny sekretarz? – Być na miejscu w Warszawie i czuwać nad całością spraw, którymi zajmuje się KEP – odpowiada. – Jednak stanowisko sekretarza generalnego nie jest wiodące, gdyż w kolegialnej strukturze KEP istotna jest rola przewodniczącego. Sekretarz czuwa nad kancelarią i jest organem wykonawczym. Do moich zadań należy też budowanie codziennych relacji na linii państwo – Kościół, bo przewodniczący i wiceprzewodniczący rezydują w innych diecezjach.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: wszystko trzeba zaczynać od Chrystusa

[ TEMATY ]

biskup

Grzegorz Golec

- Planów nie mam żadnych, bo jak mówi Ojciec Święty wszystko trzeba zaczynać od Chrystusa - powiedział tuż po nominacji nowy biskup kielecki Jan Piotrowski.

„Z Chrytusem w imię wezwania, które uczyniłem hasłem mojej posługi biskupiej "W miłości głosić Ewangelię" idę do tego Kościoła a was proszę o modlitwę” - powiedział dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, który w sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie przewodniczył Mszy św. podczas diecezjalnej pielgrzymki nauczycieli, katechetów i wychowawców. Dodał, że ma nadzieję, że dzięki Bożej pomocy i wstawiennictwu Matki Bożej oraz świętych podoła nowym wyzwaniom.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję