Reklama

Niedziela Kielecka

Wszyscy klękną przed prawdą Krzyża

31 maja w kieleckiej bazylice katedralnej 12 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przez posługę bp. Kazimierza Ryczana otrzymało sakrament święceń prezbiteratu. Nowo wyświęceni prezbiterzy ślubowali, że swym życiem i posługą chcą służyć budowaniu Królestwa Bożego. Uroczystość święceń odbyła się o godz. 10 w kieleckiej katedrze. Mszy św. w bazylice katedralnej przewodniczył bp Kazimierz Ryczan. W Eucharystii wzięli też udział: bp Marian Florczyk, rektor i profesorowie WSD w Kielcach oraz kapłani z całej diecezji kieleckiej, rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych oraz licznie zgromadzeni wierni.

Kandydatów do prezbiteratu przedstawiono publicznie po wysłuchaniu słów Ewangelii. W imieniu wiernych Kościoła kieleckiego rektor WSD ks. Paweł Tambor zwrócił się z prośbą do Biskupa diecezji o to, „aby tych naszych braci wyświęcił na prezbiterów”.

Reklama

W homilii, która poprzedza moment święceń, Biskup Ryczan mówił do diakonów o potrzebie ciągłego zgłębiania Biblii, która „nie jest historycznym reliktem”. – Ta Księga żyje, zawarta w niej prawda jest żywa, ona żyje życiem Zmartwychwstałego Jezusa, ta prawda żyje w Jezusowym Kościele, ona dzieli losy Kościoła: miłość, zachwyt, pogardę i nienawiść. Uczestniczy w jego tryumfie i prześladowaniach. Żyje w ludziach wierzących, w dzieciach, młodzieży i dorosłych, zdrowych i chorych. Jest to prawda o krzyżu, o niezmierzonym miłosierdziu, o synu marnotrawnym i Sądzie Ostatecznym – gdzie padają słowa: „Idźcie w ogień wieczny”. – Wszyscy muszą klęknąć przed prawdą Krzyża – mówił Biskup, przypominając niedawne wydarzenia, kiedy to gen. Jaruzelski walczący z Kościołem, zdeklarowany komunista, kilkanaście dni przed śmiercią świadomie poprosił o spowiedź, a po jego śmierci rodzina poprosiła o katolicki pogrzeb. – Przed Bożym miłosierdziem musi zamilknąć polityka i ludzka logika sprawiedliwości – mówił. Bp Kazimierz zawracając się do diakonów, apelował, aby pamiętali o tym, że „pasterz, który zagmatwał się w złu, stanie się nieskuteczny, rodzi zgorszenie, prowadzi swoje owce na manowce, zło pozbawia go sensu wyrzeczenia, poświęcenia i bezinteresowności. Zło prowadzi do zatraty zmysłów wiary, do oswojenia ze sprawami świętymi, do spowszednienia samego Jezusa, do powolnej śmierci powołania”. Przypomniał także kandydatom do święceń o potrzebie ustawicznej modlitwy, która buduje więź z Bogiem oraz gościnności dla wszystkich potrzebujących. Kończąc homilię, powiedział: – Otrzymasz dzisiaj dar prezbiteratu, jest to dar służby Panu Jezusowi, Kościołowi i każdemu człowiekowi, tak mówi św. Piotr – czy to nie za dużo? Zapytaj się Jezusa, gdy będziesz leżał krzyżem.

Po homilii rozpoczęły się obrzędy święceń. Nowi kapłani zostali wyświęceni dla diecezji kieleckiej. Po Eucharystii przed bazyliką rodziny i przyjaciele nowo wyświęconych prezbiterów składali im życzenia. Jedną z najliczniejszych grup, które przyjechały na to szczególne wydarzenie, była blisko stuosobowa grupa gości przybyła wraz z proboszczem parafii ks. Marianem Fatygą z odległego Skalbmierza. Przyjechali, by uczestniczyć w tym uroczystym wydarzeniu i modlić się wraz z nowym prezbiterem pochodzącym z ich parafii ks. Marcinem Bączkiem. Jak podkreślał Proboszcz, to wielka radość dla całej wspólnoty – ostatnie powołanie z parafii było dwanaście lat temu.

Neoprezbiterzy 2014

Ks. Adam Bałchanowski – parafia Samsonów,

Reklama

ks. Marcin Bączek – parafia Skalbmierz,

ks. Łukasz Bucki – parafia Staszów,

ks. Adam Koćwin – parafia Czarnca,

ks. Mateusz Kościołek – parafia Krasocin,

ks. Piotr Kotwica – parafia Piekoszów,

ks. Piotr Kucharz – parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie,

ks. Dariusz Nyga – parafia Łopuszno,

ks. Artur Łaziński – parafia Mstyczów,

ks. Paweł Rej – parafia Sokolina,

ks. Łukasz Snoch – parafia bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach,

ks. Damian Wojdyła – parafia Szczekociny.

2014-06-17 12:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia kapłańskie w Tarnowie

[ TEMATY ]

święcenia

Tarnów

Grzegorz Golec /RDN Małopolska

25 diakonów przyjęło w Tarnowie święcenia kapłańskie. 24 z nich to kapłani diecezjalni, jeden zaś należy do Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri. Święceń prezbiteratu udzielił im biskup tarnowski Andrzej Jeż w bazylice katedralnej.

„Plany kapłańskie to iść za Chrystusem, być świętym kapłanem” – mówią neoprezbiterzy. Mają oni za sobą sześć lat formacji seminaryjnej, studiów i praktyk duszpasterskich. Cały rocznik uczestniczył także w pielgrzymce do Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz odwiedził diecezję zielonogórsko-gorzowską

2021-09-22 11:40

[ TEMATY ]

nuncjusz

Głogów

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

Jakubów

ks. Adrian Put

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

Msza św. w Jakubowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce

We wtorek 21 września pierwszy raz przybył do naszej diecezji abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz Stolicy Apostolskiej w Polsce. Podczas swej krótkiej wizyty odwiedził sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie oraz Głogów.

Arcybiskup Pennacchio odwiedził sanktuarium w Jakubowie w szczególnym czasie jubileuszowego Roku św. Jakuba. Po odprawieniu Mszy św. i poświęceniu pamiątkowego krzyża i rzeźby abp Pennacchio wraz z biskupami Lityńskim, Siemieniewskim i Sochą udali się do Głogowa. Tu po przywitaniu przez władze samorządowe odbyło się otwarcie nowego odcinka Jakubowego Szlaku wiodącego przez Głogów do Hiszpanii, do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. W kościele pw. Bożego Ciała nuncjusz poświęcił tablicę pamiątkową oraz kamienną płytę chodnikową ze znakiem muszli pielgrzymiej. Płyty te wmurowane zostaną na głogowskim alternatywnym odcinku Szlaku św. Jakuba wiodącym przez głogowskie Stare Miasto. Spotkanie w Jakubowie i w Głogowie było pierwszą oficjalną wizytą arcybiskupa nuncjusza w naszej diecezji. Swoją misję w Polsce pełni od 2016 roku. Z racji swego urzędu jest także dziekanem korpusu dyplomatycznego w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję