Reklama

Niedziela Wrocławska

Być księdzem to być przyjacielem Jezusa

Diecezja wrocławska ma siedmiu nowych księży. Wraz z nimi święcenia przyjął diakon ze zgromadzenia księży klaretynów. Jutro w swoich rodzinnych parafiach nowi kapłani będą sprawować pierwsze Msze święte.

[ TEMATY ]

święcenia

abp Sławoj Leszek Głódź

Tomasz Lewandowski

Metropolita wrocławski, nawiązując do znaku nałożenia rąk, który jest nieodłącznym elementem liturgii święceń zwrócił uwagę, że w tym geście sam Chrystus nakłada swoje dłonie na nowego kapłana. – W ten sposób Jezus bierze ciebie w posiadanie, mówiąc: „Nazywam cię przyjacielem, należysz do mnie i jesteś po opieką moich rąk” – zaznaczył hierarcha.

– Pozostańcie w przestrzeni rąk Chrystusa i ofiarujcie Jemu swoje serca. Macie stać się przyjaciółmi Jezusa Chrystusa – oto głębokie znaczenie bycia księdzem - tłumaczył abp Kupny. Arcybiskup zauważył także, że dzień święceń każe myśleć o wszystkich kapłanach posługujących w diecezji. – Każdego z was Chrystus pytał w swoim czasie, tak jak Piotra, „Czy miłujesz mnie?”. Każdemu zlecił zadanie pasterskiej troski o Kościół, która wyraża się na wiele różnych sposobów. Podkreślił, że wypełnianie posługi kapłańskiej wiąże się z gotowością do ofiary z siebie, posłuszeństwa oraz wolą wypełniania misji zleconej przez Kościół.

Reklama

– Nie ma kapłaństwa bez ofiary, bo Chrystus posłuszny woli Ojca do końca, złożył siebie samego w ofierze za nasze zbawienie. To On posyła i temu posłaniu towarzyszy błogosławieństwo. Kiedy zaczynamy sami wybierać – nie ma tam błogosławieństwa – tłumaczył metropolita wrocławski.

Wezwał przy tym wszystkich kapłanów do miłości Kościoła. – Miłować Kościół to budować jedność, pozostawać w łączności z papieżem i kolegium biskupów. Dziś wielu ulega złudzeniu, że wie lepiej, jak ma wyglądać Kościół i może nie zawsze świadomie, ale osłabiają jedność Kościoła, na której tak zależało Jezusowi – wskazałł abp Kupny.

Nowi prezbiterzy archidiecezji wrocławskiej: kKs. Bernard Bekalarz, z parafii pw. św. Wawrzyńca we Wrocisławicach; ks. Krzysztof Brodowski, z parafii pw. św. Michała Archanioła w Jaworowie; ks. Krzysztof Głuszko, z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Szlichtyngowej; ks. Damian Mondrzik, z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luboszycach; ks. Marcin Sternal, z parafii pw. Ducha Świętego we Wrocławiu; ks. Zbigniew Topolnicki, z parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Pobielu; ks. Mateusz Zygmunt, z parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP w Rawiczu.

Z diecezjalnymi alumnami święcenia przyjął Antoni Piskorek ze zgromadzenia księży klaretynów.

2014-05-24 16:15

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny objął rządy w archidiecezji wrocławskiej

[ TEMATY ]

ingres

abp Sławoj Leszek Głódź

Tomasz Lewandowski

We Wrocławiu miał miejse ingres abp. Józefa Kupnego do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Nowy metropolita kanonicznie objął rządy w archidiecezji wrocławskiej. Przed ingresem w kaplicy Kurii Metropolitalnej abp Kupny w obecności kolegium konsultorów okazał pismo nominacyjne, na mocy którego Papież powierzył mu urząd metropolity wrocławskiego. Po stwierdzeniu jego autentyczności kanclerz sporządził protokół, pod którym złożyli swe podpisy nowy metropolita i obecni duchowni – w tym także przechodzący na emeryturę abp Marian Gołębiewski. Tym samym nowy metropolita kanonicznie objął rządy w archidiecezji wrocławskiej. Natomiast liturgiczna uroczystość rozpoczęła się procesją, która wyszła z gmachu Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. Przy akompaniamencie Orkiestry Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Edmunda Bojanowskiego z Henrykowa duchowni przeszli w procesji do archikatedry św. Jana Chrzciciela.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

V Bolesławiecki Marsz dla Życia i Rodziny

2021-09-19 19:32

ks. Waldemar Wesołowski

Ulicami Bolesławca przeszedł V Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Po kilkuletniej przerwie to wydarzenie powróciło na ulice miasta. Bolesławiecki marsz był jedynym, jaki odbył się na terenie diecezji legnickiej. Odbył się w łączności z marszem ogólnopolskim, jaki odbył się w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję