Reklama

Niedziela w Warszawie

Z Ełku do Warszawy

Rozpoczęła się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w archidiecezji warszawskiej. Już na początku doszło do wyjątkowej uroczystości – miasto Piastów i jego mieszkańcy oddali się szczególnej opiece Matki Bożej

Niedziela Ogólnopolska 25/2014, str. 8

[ TEMATY ]

obraz

Warszawa

peregrynacja

Bożena Sztajner/Niedziela

Obraz Nawiedzenia

Obraz Nawiedzenia

W niedzielę 15 czerwca br. doszło do aktu oddania Piastowa Matce Bożej. W tej niezwykle podniosłej uroczystości, zorganizowanej w samo południe na miejskim stadionie „Piasta” udział wzięli przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, władze miasta oraz wierni. I to właśnie ci ostatni napisali wniosek do Rady Miasta o podjęcie inicjatywy mającej doprowadzić do zawierzenia „miasta Piastowa i jego mieszkańców Niepokalanemu Sercu Maryi, Królowej Polski, Pani Jasnogórskiej”.

– 26 marca 2013 r. Rada Miasta Piastowa przyjęła ten wniosek przez aklamację. Potem rozpoczęły się rozmowy z miejscowymi proboszczami, a następnie z kard. Kazimierzem Nyczem, który powiedział, że to od Piastowa zacznie się peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – mówiła Maria Ziółek, przewodnicząca Rady Miejskiej i podkreśliła: – Jest to dla nas, władz miasta, i samych mieszkańców bardzo wielkie wyróżnienie i zaszczyt.

Reklama

Z kolei burmistrz miasta Marek Kubicki dodał: – W dzisiejszych czasach człowiek potrzebuje uduchowienia i większego spokoju ducha.

Maryja wzorem

Kopia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przybyła do Piastowa z archikatedry św. Jana Chrzciciela. Tam – w sobotę 14 czerwca – przed obrazem modlili się kapłani, którzy przybyli do bazyliki w ramach dorocznej pielgrzymki duchowieństwa archidiecezji warszawskiej. Przed Jasnogórską Panią czuwały też siostry zakonne. Wieczorem w archikatedrze odbyło się promowanie nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Do ceremonii przystąpiło ponad 140 mężczyzn. – W sumie w naszej archidiecezji będzie ponad 450 szafarzy – powiedział ks. Tadeusz Sowa, moderator wydziałów duszpasterskich Kurii Metropolitalnej.

Z okazji rozpoczęcia peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w kościołach archidiecezji zostały zapalone świece nawiedzenia. Ponadto na wszystkich niedzielnych Mszach św. odczytywany był list kard. Kazimierza Nycza. Metropolita Warszawski napisał do wiernych, że Maryja powinna być dla katolików wzorem do naśladowania. „Chciałbym, aby peregrynacja Jej obrazu przypomniała nam, w czym możemy się do Niej upodobniać” – czytamy w liście.

Reklama

Omawiając cel peregrynacji, kard. Nycz napisał, że jest nim takie ożywienie wiary, które wzbudzi wewnętrzne pragnienie bycia blisko Jezusa, a to winno zaowocować wewnętrzną przemianą. „Każdy z nas powinien więc się zastanowić, co stanowi jego główną wadę i co postanawia zrobić, aby ją wykorzenić. Wiara nie może być jedynie deklarowana, ale powinna być również praktykowana. Owa praktyka powinna objąć zarówno życie osobiste, jak też rodzinne, zawodowe i społeczne. Chrześcijanie powinni być obecni w życiu społecznym, politycznym i na wzór zaczynu przemieniać je od wewnątrz. Niewątpliwie najważniejszą przestrzenią, do której trzeba wnosić wartości wynikające z wiary, jest rodzina. Katolicy winni uczestniczyć także w debacie publicznej, przekonując do koncepcji człowieka, której depozytariuszem od dwóch tysięcy lat jest Kościół” – napisał Metropolita Warszawski

Od Piastowa do Wilanowa

Rozpoczęta w dniu uroczystości Trójcy Przenajświętszej peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest już drugą w archidiecezji warszawskiej, a trzecią w samej Warszawie.

Sama idea sporządzenia kopii Ikony Jasnogórskiej i Jej pielgrzymowania po polskich parafiach powstała w czasie uwięzienia kard. Stefana Wyszyńskiego. W 1957 r. nowo powstała Ikona Nawiedzenia została pobłogosławiona przez papieża Piusa XII, po czym nawiedziła archikatedrę warszawską. To tam rozpoczęła się pierwsza peregrynacja. Obecne nawiedzenie nawiązuje do historycznego m.in. poprzez swoje hasło, które brzmi: „Odnowić śluby nasze chcemy, Maryjo”.

Peregrynacja będzie trwała prawie cały rok. W tym czasie kopia Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej nawiedzi ok. 300 kościołów parafialnych, rektorskich, kaplic oraz domów zakonnych. Nawiedzenie w każdej parafii będzie poprzedzone misjami świętymi lub rekolekcjami. Obraz będzie przebywał dobę na każdej stacji swojej wędrówki, jej kontynuacją zaś będzie możliwość przyjęcia kopii Cudownego Obrazu w domach prywatnych.

Zakończenie peregrynacji w archidiecezji warszawskiej nastąpi podczas VIII Święta Dziękczynienia przed powstającą Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie.

2014-06-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwórzcie drzwi Zbawicielowi

Niedziela lubelska 1/2016, str. 5

[ TEMATY ]

peregrynacja

bierzmowanie

Grzegorz Jacek Pelica

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Mieczysławem Cisło

Pamiątkowe zdjęcie z bp. Mieczysławem Cisło

Pieśni chwały i dziękczynienia, dary ołtarza, jednocząca modlitwa i licznie przyjęta Komunia św. towarzyszyły pożegnaniu kopii Krzyża Trybunalskiego w parafii pw. św. Stanisława w Sobieskiej Woli. Wigilia 1. niedzieli Adwentu w Roku Miłosierdzia była też wieczernikiem sakramentu bierzmowania 11-osobowej grupy uczniów III klasy gimnazjum

Uroczystościom przewodniczył bp Mieczysław Cisło, którego powitali wójt Gminy Żółkiewka i proboszcz ks. Grzegorz Franaszek. Podczas Liturgii Ksiądz Biskup przypomniał, że droga chrześcijańskiego życia to droga dojrzewania przez sakramenty i stawania się, a nie statycznego otrzymywania.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję