Reklama

Letnie koncerty „De Musica in Ecclesia”

W duchowy klimat sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie świetnie wpisuje się trwający obecnie cykl pięciu letnich koncertów w bazylice, zaplanowanych z okazji obchodów 850-lecia sprowadzenia bożogrobców do Polski

Niedziela Ogólnopolska 26/2014, str. 14

ARCHIWUM PARAFII W MIECHOWIE

Projekt muzyczny pod nazwą „De Musica in Ecclesia” trwa od maja do września 2014 r. i jest realizowany m.in. dzięki dotacji z programu „Mecenat Małopolski”.

Melomani pokochali te uczty muzyczne w bazylice, a organizatorzy – księża z miechowskiej parafii – traktują je jako promocję kultu Pustego Grobu Jezusowego i wyjątkowego miejsca, które niegdyś przyciągało pątników z całej Europy. Dla Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, który właśnie w Miechowie – swej polskiej kolebce – ma swoje krajowe zwierzchnictwo, to forma dotarcia przez sztukę z informacją o obecnej działalności zakonu i jego spuściźnie duchowej, historycznej.

Proboszcz miechowski – ks. kan. Mirosław Kaczmarczyk podkreśla: – Chcemy promować kult Grobu Bożego i powrócić do tradycji pielgrzymek, z których Miechów od średniowiecza słynął w Europie. Nie bez powodu nasze sanktuarium nazwano Polską Jerozolimą…

25 maja w niedzielę odbył się pierwszy koncert. W programie „Przez Śmierć do Życia” melomani – ok. 150 osób – wysłuchali koncertu Zespołu Muzyki Dawnej „Antica Cucina” w składzie: Katarzyna Kucia (śpiew – sopran), Katarzyna Pilipiuk (obój barokowy), Artur Łuczak (skrzypce barokowe), Anna Huszczo (klawesyn).

Muzycy grający na kopiach XVIII-wiecznych instrumentów sonaty kościelne („sonatae da chiesa”) Jana Sebastiana Bacha i Georga Friedricha Haendla oraz arie z kantat Jana Sebastiana Bacha wykonali utwory z epoki baroku. – W bazylice panowała niepowtarzalna atmosfera, stworzona przez przepiękny sopran Katarzyny Kuci i dźwięk barokowych instrumentów, całości dopełniała akustyka wnętrza i bogaty barokowy wystrój miechowskiego sanktuarium. Brawom nie było końca – ocenia Karolina Gamrat z Muzeum Ziemi Miechowskiej. W przerwach między utworami Jacek Sajka czytał teksty Karola Wojtyły.

7 czerwca w miechowskiej bazylice można było wysłuchać kolejnego koncertu z cyklu „De Musica in Ecclesia”. Tym razem wystąpił chór męski działający przy bazylice Mariackiej w Krakowie pn. „Rzemieślnicze Towarzystwo Śpiewackie HASŁO” im. dr. Henryka Jordana.

Reklama

Chór zaśpiewał m.in. „Bogurodzicę”, „Ave Maria”, „O Domine Jesu Christe”, a wystąpił pod batutą Teresy Majki-Pacanek. Muzykę ukoronowały teksty św. Jana Pawła II w doskonałej interpretacji Krzysztofa Lutego, z towarzyszeniem muzyki organowej w wykonaniu Kamila Miki.

Teresa Majka-Pacanek przedstawiła także historię chóru (jego początki sięgają 1889 r.), opowiadała o spotkaniach muzyków z papieżem Janem Pawłem II, a zwieńczeniem wątków papieskich była „Barka”, wykonana wspólnie przez chórzystów i publiczność.

Kolejny koncert zaplanowano na 20 lipca 2014 r. – będzie to muzyka organowa w wykonaniu Andrzeja Grudnia. W programie znajdą się utwory: Jana Sebastiana Bacha i Mieczysława Surzyńskiego. Z kolei 9 sierpnia w Miechowie wystąpi „Cracov Guitar Quartet” z Krakowa z programem „Muzyczne żywioły – ogień i woda”, natomiast 14 września – zespół „Duch” z Krakowa.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Tygodnik Katolicki „Niedziela” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Uczestnictwo w koncertach to także wyjątkowa okazja do zapoznania się z unikatową w Europie (i najstarszą) komorą Grobu Chrystusa oraz dziedzictwem bożogrobców, których historia rozpoczęła się w Jerozolimie w 1114 r. Głównym zadaniem zakonników była straż przy Grobie Chrystusa oraz opieka nad przybywającymi tam licznie pielgrzymami.

Bożogrobcy, osiedlając się w XII wieku w Polsce – w Miechowie, wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im pierwszy kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.

2014-06-24 16:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Kard. Sarah wskazuje, że w przypadku Zachodu mamy obecnie do czynienia nie tyle z otwartą nienawiścią do wiary, ile coraz bardziej widocznymi i pogłębiającymi się uprzedzaniami wobec chrześcijaństwa. Afrykański hierarcha mówił o tym w wywiadzie dla telewizji EWTN prezentując swą najnowszą książkę pt. „Katechizm życia duchowego”. Jest ona głęboką refleksją nad siedmioma sakramentami oraz nad tym, jak czynić postępy w życiu duchowym.

CZYTAJ DALEJ

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję