Reklama

Niedziela Podlaska

Święcenia diakonatu

W liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Padwy 13 czerwca w kościele pofranciszkańskim w Drohiczynie, zostały udzielone święcenia diakonatu oraz modlono się w intencji biskupa seniora Antoniego Dydycza. Miało to miejsce na zakończenie nabożeństwa adoracyjnego, poprzedzającego tradycyjną uroczystość odpustową. Uroczystej Eucharystii, przewodniczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, który też udzielił święceń diakonatu trzem alumnom V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie: Krzysztofowi Nagórnemu, Emilowi Skoblowi i Łukaszowi Wojewódzkiemu.

W wygłoszonej homilii przypomniał on zadania, jakie stoją przed przyjmującymi święcenia, podkreślając, że wszystko co czynią ma prowadzić do obdarowywania życiem wiecznym. „Pójdziecie do świata, gdzie istnieje deficyt sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia. Będziecie uzupełniać, to czego brakuje światu i ludziom. Źródłem sprawiedliwości, miłości i miłosierdzia będzie Bóg, który przyszedł, aby służyć, dawać ludziom nadzieję, umacniać w wierze i obdarowywać czymś niezwykłym – życiem wiecznym i miłością”, mówił ksiądz biskup. Kończąc homilię odwołał się do obrzędu święceń, w których padają słowa: przyjmij, wierz i nauczaj, stanowiące istotę podejmowanej misji. Imieninowe życzenia bp Antoniemu złożyli przedstawiciele samorządowców, dzieci i nauczyciele z drohiczyńskiej parafii oraz ks. Tadeusz Syczewski rektor WSD w Drohiczynie, a także dr Kazimierz Kapera z żoną, który w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przekazał w bp Dydyczowi okolicznościowy medal, przyznany w dowód uznania za wkład w obronę polskich rodzin.

W przemówieniach podkreślono też ogromne zaangażowanie bp. Antoniego Dydycza na wielu płaszczyznach duszpasterskich i społecznych, widoczne przez 20 lat jego biskupiej posługi w diecezji drohiczyńskiej.

Uroczystości zakończyła procesja eucharystyczna ulicami miasta, prowadzona przez bp. Tadeusza Pikusa, a uczestniczyli w niej kapłani z diecezji drohiczyńskiej oraz innych diecezji, misjonarze, siostry zakonne, alumni, władze samorządowe, bractwo rycerskie, goście i mieszkańcy Drohiczyna.

2014-06-25 15:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia biskupie ks. Piotra Turzyńskiego

[ TEMATY ]

święcenia

www.diecezja.radom.pl

Uroczystość święceń biskupich ks. Piotra Turzyńskiego odbyła się dzisiaj w radomskiej katedrze. - Dziękuję dobremu Bogu za ludzi mojej drogi, dzięki którym jestem tym, kim jestem - powiedział nowy biskup pomocniczy diecezji radomskiej. Głównym konsekratorem był abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, zaś współkonsekratorami: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik, który wygłosił homilię.

- Drogi biskupie Piotrze. Dzisiaj życzymy Tobie, aby na drodze Twojej posługi pasterskiej znalazło się jak najwięcej życzliwych osób podtrzymujących Twoje ręce, by były wzniesione do nieba - mówił bp Tomasik. - Twoje ręce wznoszone do modlitwy – niech będą wspierane modlitwą wiernych, a szczególnie kapłanów. Ręce ukazujące Ewangelię – niech będą wspierane potężnym echem słów Najświętszej Maryi Panny: „Oto ja, niech mi się stanie według Twego słowa” wypowiadanych przez tych, którzy noszą piękne imię „chrześcijanin”. Rozłożone ręce wyrażające zaufanie i życzliwość – niech będą wspierane szczerą współpracą kapłanów i wiernych świeckich. Zmęczone ręce niech doświadczą życzliwości współczesnych Weronik i Szymonów. Ręce ukazujące obiektywny porządek moralny – niech będą wspierane troską kapłanów i wiernych świeckich o poprawne funkcjonowanie sumienia oraz odrzucanie relatywizmu i subiektywizmu moralnego. Ręce zatroskane o budowanie Chrystusowego Kościoła niech doświadczą obecności innych dłoni gotowych podjąć trud współpracy. Niech przez Twoją posługę pasterską jak najwięcej osób powtórzy za Twoim Patronem: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham - mówił ordynariusz radomski.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję