Reklama

Wiadomości

Ludzie, którzy chodzą po górach są inni

Nie wszystko można sobie przyswoić, siedząc w szkolnej ławce. Od czasu do czasu dobrze spotkać się na papieskim szlaku. Zwłaszcza w wakacje!

Niedziela małopolska 26/2014, str. 4

[ TEMATY ]

spotkanie

wakacje

Małgorzata Cichoń

Msza św. wieńcząca rajd papieski

W dniu 13 czerwca w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej odprawiono Mszę św., wieńczącą XII Gwiaździsty Rajd Szlakami Jana Pawła II. W sali gimnastycznej zebrała się młodzież, grono pedagogiczne, miejscowe władze. To wyjątkowy rok dla limanowskiej placówki edukacyjnej, która obchodzi jubileusz 90 lat istnienia. Dziś patronuje jej św. Jan Paweł II, w którego watykańskich uroczystościach kanonizacyjnych uczestniczyła także limanowska społeczność – pamiątkowe zdjęcia z tego wydarzenia można oglądać m.in. na szkolnej tablicy informacyjnej.

Trudne, ale prawdziwe

Ks. Robert Pociecha, koncelebrujący Eucharystię wraz z ks. Janem Tomczykiem, rozpoczynając liturgię, powitał najpierw młodzież, grono pedagogiczne, a następnie wszystkich zaproszonych gości (m.in. prezes Fundacji „Szlaki Papieskie” Urszulę Własiuk, członka Zarządu Powiatu Mieczysława Urygę, Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedę wraz z Jolantą Juszkiewicz – przedstawicielem Rady Miasta, Wójta Gminy Limanowa Władysława Pazdana oraz dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół).

Podczas homilii kapłan przypomniał słowa Jana Pawła II, który powiedział, że gdy był młody, zafascynowała go Ewangelia. Dlaczego? Bo w Ewangelii Jezus mówi o rzeczach trudnych, ale prawdziwych, wciągających człowieka. Duchowny porównał to do wędrówki. – Gdy idziemy górami, musimy się trochę zmęczyć, raz czy dwa złapać kryzys. Ale ten trud pozostawia wielką mądrość w człowieku. Pan Bóg daje nam takie momenty, które są charakterystyczne tylko dla danych miejsc. Cieszymy się, że coraz więcej młodych ludzi chodzi po górach. Bo ludzie, którzy chodzą po górach są inni. Jest w nich coś z głębi Pana Boga – mówił ks. Robert Pociecha.

Reklama

Podzielił się także wrażeniami z własnego udziału w tegorocznym Rajdzie Szlakami Jana Pawła II. – Gdy szliśmy z naszą grupą, na trasie widzieliśmy wiele powalonych po ostatnich nawałnicach drzew. Zwracaliśmy wyjątkową uwagę na nie, a przecież obok tych powalonych, jest tyle odrastających od ziemi, niewidocznych. Kapłan stwierdził, że często tak postępujemy, oceniając rzeczywistość. Przykładowo, zwracamy uwagę na młode osoby, które charakteryzują się negatywną postawą względem życia. Taki obraz jest też eksponowany m.in. w przekazach medialnych. – A przecież, miażdżąca większość młodzieży jest podobna do tych odrastających od ziemi drzew i to ona w przyszłości będzie budować naszą ojczyznę – przekonywał głoszący homilię. Podsumował, że św. Jan Paweł II po to zabierał młodych ludzi w góry, żeby oni mogli tam przeżyć swoje spotkanie z Panem Bogiem: – Droga młodzieży, tego i wam życzymy, byście tak do tych wypraw podchodzili!

„Chodźcie moimi drogami”

...takie było hasło tegorocznego Rajdu. Jego celem, jak podają organizatorzy (czyli: parafia bazyliki Matki Bożej Bolesnej w Limanowej, miasto Limanowa, powiat Limanowski, gmina Limanowa, fundacja „Szlaki Papieskie”, PTTK O/Limanowa oraz Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej), było uczczenie 15. rocznicy przejazdu Jana Pawła II przez Limanową do Starego Sącza na kanonizację bł. Kingi, a także poznawanie papieskiego nauczania, historii regionu, kultury, przyrody oraz wspólny wypoczynek w górach.

To wyzwanie podjęło 29 drużyn z powiatu limanowskiego, nowosądeckiego, bocheńskiego, a także dąbrowskiego i wadowickiego, łącznie blisko 300 uczestników. „Była to młodzież szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, absolwenci, a także wielu stałych sympatyków Szlaków Papieskich. Przemierzyli oni liczne trasy jedno i wielodniowe, którymi swego czasu wędrował Karol Wojtyła w Beskidzie Wyspowym, Gorcach, Beskidzie Sądeckim, a nawet Bieszczadach” – można przeczytać na stronie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Limanowej, która udostępnia także relację fotograficzną z wypraw.

Reklama

Wszyscy uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Uhonorowano także najciekawszą kronikę rajdową, laureatów konkursu o tematyce: „Święci i świętość według Jana Pawła II”, jak również najmłodszego i najstarszego uczestnika oraz drużyny, które przeszły najdłuższą trasą. Patronem medialnym wydarzenia była m.in. „Niedziela”.

2014-06-25 15:04

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Są najbliżej Chrystusa

2020-08-12 08:36

Niedziela sosnowiecka 33/2020, str. IV

[ TEMATY ]

wakacje

ministranci

wypoczynek

Archiwum parafii

Wycieczka na Święty Krzyż w Górach Świętokrzyskich 

Przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna. Chcą stawać się dobrym przykładem dla innych. Mają wspólne marzenie: jeszcze bardziej pokochać Boga. Oto liturgiczna służba ołtarza z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu.

W tej posłudze nie chodzi tylko o to, żeby być przy ołtarzu – mówi ks. Jan Rogowski, opiekun grupy ministranckiej przy parafii św. Maksymiliana. – Chodzi o to, aby to, co robią chłopcy, prowadziło ich do głębszej, dojrzalszej wiary – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

27-latek z trzymetrowym krzyżem dotarł do Gniezna

2020-08-10 11:01

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Pielgrzymka 2020

facebook.com/panstwoBoze

Michał Ulewiński od prawie dwóch miesięcy przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem na plecach i modli się o nawrócenie narodu. 8 sierpnia dotarł do Gniezna.

- Kochani już około 1300 km za mną. Dzisiaj dotarłem do Gniezna, do pokonania zostało mi około 350 km (pozioma belka krzyża) - pisze na prowadzonym przez siebie profilu "Państwo Boże" Michał.

Jak zaznaczał już na początku swojej pielgrzymki, pragnie aby jego droga uczyniła nad Polską znak krzyża. Przeszedł już znad morza na Giewont, stamtąd właśnie do Gniezna, skąd wyruszy do Sokółki.

Michał na swoim profilu dzieli się swoimi przemyśleniami z pobytu w Gnieźnie:

Kochani, patrząc na pomnik pierwszego króla Polski i Sanktuarium pierwszego męczennika, prosiłem o głębsze przesłanie od naszego Ojca. My ludzie wiary musimy paść przed Bogiem na kolana i podjąć narodową pokutę: Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.” Jezus Chrystus chce, aby Polska była wielka i święta, a my uwierzmy w końcu Bogu i zacznijmy pełnić Jego Świętą Wolę.

Przez narodową pokutę i pracę nad tym, aby ustawodawstwo cywilne było zgodne z prawem Bożym, proroctwo z dzienniczka się wypełni. Od naszej postawy i zjednoczenia zależy czy Polska będzie światłem dla innych narodów i tak jak w przeszłości Jezus Chrystus chciał królować nad światem przez Francję, tak teraz wybrał sobie nasz kraj. Mam nadzieję, że odpowiemy na Boże wezwanie i Chrystus będzie królem w każdym tego słowa znaczeniu...

CZYTAJ DALEJ

Watykan: w ub.r. szpital Dzieciątka Jezus przeprowadził ponad 32 tys. operacji i zabiegów

2020-08-12 20:12

[ TEMATY ]

szpital

Watykan

operacja

Archiwum Medical Magnus Clinic

Klinika Medical Magnus ma wspaniałych specjalistów, z pasją wykonujących swą pracę

Należący do Stolicy Apostolskiej Szpital Dziecięcy im. Dzieciątka Jezus (Bambino Gesù) przeprowadził w ubiegłym roku ponad 32 tys. różnych zabiegów i operacji, zdrowie odzyskało co najmniej 29 tys. małych pacjentów oraz udzielił przeszło 2 mln porad ambulatoryjnych. Dane te ogłosiła w rozmowie z Radiem Watykańskim dyrektor placówki Mariella Enoc, przypominając zarazem, że w roku 2019 szpital obchodził 150-lecie istnienia.

"Codziennie staramy się zapewnić równowagę ekonomiczną temu niezwykłemu dziełu badań i opieki, nie kierując się przy tym nigdy samą tylko logiką zysku" – powiedziała szefowa "Bambino Gesù". Podkreśliła, że w tym roku szpital będzie musiał "zmierzyć się z niekorzystnymi skutkami gospodarczymi, spowodowanymi przez pandemię Covid-19, przede wszystkim ze względu na konieczność ograniczenia ogólnej działalności i działań na rzecz zwalczania obecnego stanu wyjątkowego”.

Z każdym rokiem rośnie liczba dzieci, przybywających na leczenie w tym obiekcie z całego świata: w ub.r. było ich 836 (1,6 proc. ogółu pacjentów) z ponad 100 krajów. O 5 proc. zwiększyły się interwencje pierwszej pomocy, których udzielono ok. 90 tys. w dwóch siedzibach szpitala: na Janikulum i Palidoro. Odnotowano 385 transportów związanych z zagrożeniem życia noworodków, a więc średnio ponad 1 interwencja dziennie a w 89 trzeba było korzystać z watykańskiego lądowiska dla śmigłowców. W 2019 udzielono prawie 120 tys. bezpłatnych noclegów dla 5569 rodziców, którzy mogli spędzić je przy swych dzieciach. Wzrasta także łączna liczba przeszczepów narządów stałych, komórek i tkanek - odnotowano ich 342.

W roku 2019 potwierdzono również uznanie Szpitala Dzieciątka Jezus jako placówki akademickiej przez Międzynarodową Komisję Wspólną (Joint Commission International). W tymże roku rozpoczęły działalność całkowicie przebudowana siedziba szpitala przy Viale Baldelli, obliczona na 80 konsultacji w zakresie chorób rzadkich, diagnostyki prenatalnej, kardiologii płodu i okołoporodowej oraz dwa ośrodki zajmujące się zaburzeniami autystycznymi.

Ale "Bambino Gesù" to również działalność naukowa, formacyjna i współpraca z innymi podobnymi placówkami. W ub.r. wzrosła o 17 proc. liczba projektów badawczych i studiów klinicznych. Naukowy zagraniczni, z którymi placówka watykańska współpracuje, pochodzą ze 114 krajów. Pacjentów z rzadkimi chorobami było ponad 14,5 tys., przy czym 48 proc. z nich przybyło tu spoza Rzymu i regionu Lacjum. Na badania naukowe w 2019 przeznaczono 23,6 mln euro. W szpitalu pracuje ok. 3,5 tys. osób: na stałych etatach, współpracowników i kontraktowych. W 2019 przeprowadzono ponad 28 tys. godzin formacji personelu sanitarnego i nie tylko sanitarnego. W szpitalu posługuje też prawie 900 wolontariuszy z 45 stowarzyszeń akredytowanych, którzy zapewnili codzienną pomoc na miejscu, spędzając tam łącznie 200 tys. godzin.

Szpital uczestniczy też w różnych inicjatywach solidarności z zagranicą w ramach projektów humanitarnych we współpracy z 12 krajami (Chiny, Ekwador, Etiopia,, Haiti, Indie, Jordania, Kambodża, Korea Południowa, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, Syria i Tanzania) – łącznie 22 misje. W 2019 rozpoczął działalność Ośrodek dla Dzieci Niedożywionych, który na życzenie papieża Franciszka powstał w stolicy RŚA – Bangui.

16 listopada 2019 w Auli Pawła VI odbyły się główne uroczystości z okazji 150. rocznicy powstania Szpitala Dziecięcego "Bambino Gesù". Było to wzruszające spotkanie Franciszka z wielką rodziną tej placówki z udziałem ponad 6 tys. osób: lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i pacjentów i ich rodzin. “Dziękuję Szpitalowi za jego otwarcie na świat, za zajmowanie się cierpieniami i dziećmi, pochodzącymi z wielu krajów. Wiem dobrze, że wymaga to wielkich środków materialnych i dlatego dziękuję tym, którzy wielkodusznie wspierają swymi darowiznami Fundację Dzieciątka Jezus [Fondazione del Bambino Gesù]” – powiedział Ojciec Święty. Podkreślił, że “oznacza to zobowiązanie wszystkich, aby Szpital Dzieciątka Jezus nadal okazywał szczególne umiłowanie przez Stolicę Apostolską dzieciństwa dzięki własnemu stylowi miłującej troski o małych chorych, ofiarowując konkretne świadectwo Ewangelii w pełnej zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję