Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 7

W ramach przygotowań do międzynarodowego kongresu dotyczącego duszpasterstwa akademickiego w Europie, który ma się odbyć w Łodzi w 2015 r., na trzydniowym spotkaniu roboczym (16-19 kwietnia) przebywali w Polsce przedstawiciele Komisji Katechezy, Szkół i Uniwersytetów Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE): Holender ks. Michel Remery - sekretarz Komisji i Irlandczyk ks. Leon ó Giolláin SJ - sekretarz sekcji uniwersytetów. Gościł ich metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski - pełniący w CCEE funkcję przewodniczącego Komisji Katechezy, Szkół i Uniwersytetów i jednocześnie przewodniczącego sekcji uniwersytetów. Kongres, przebiegający pod hasłem: „Być i stawać się odpowiedzialnym za życie”, będzie interdyscyplinarnym namysłem nad wyzwaniami współczesnego świata dotyczącymi życia w trzech jego wymiarach: indywidualnym, wspólnotowym i wiary. Chodzi o odpowiedzialność za własne życie, odpowiedzialność za życie drugiego człowieka i odpowiedzialność za życie Boga w nas.

Postępująca ateizacja Europy, osamotnienie człowieka, atomizacja rodzin, migracje, zabijanie nienarodzonych dzieci, ludzi starszych i chorych, wzrost samobójstw wśród ludzi młodych stawiają osoby zajmujące się młodymi przed wyzwaniami, które wymagają pogłębionej refleksji. Ma temu służyć m.in. spotkanie osób odpowiedzialnych za młodych Europy.

W kongresie wezmą udział biskupi odpowiedzialni za duszpasterstwo akademickie w Episkopatach Kościołów lokalnych Europy, duszpasterze akademiccy, profesorowie wyższych uczelni i studenci z całej Europy. Przygotowanie kongresu od strony merytorycznej i logistycznej wymaga wielkiej pracy. Robocze spotkanie odpowiedzialnych za to dzieło u arcybiskupa łódzkiego zakończyło się zawierzeniem kongresu Matce Bożej Jasnogórskiej, do której udali się abp Marek Jędraszewski, ks. Michel Remery i o. Leon ó Giolláin SJ, odwiedzając przy okazji redakcję „Niedzieli” i udzielając wywiadu na temat przygotowań do kongresu i prac Rady Konferencji Episkopatów Europy.

Reklama

(A.C.)


Abp Depo solidaryzuje się z rodzinami ofiar katastrofy

Współczucie wszystkim bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Topolowie w archidiecezji częstochowskiej wyraził abp Wacław Depo. W komunikacie zamieszczonym na stronie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie czytamy, że w duchu wiary i jedności ogarnia wszystkich swoją modlitwą. W związku z katastrofą lotniczą Metropolita Częstochowski zaznaczył, że „w sposób szczególny przyzywa wstawiennictwa św. Jana Pawła II, który na swoim pielgrzymim szlaku tak wiele razy przemierzał tysiące kilometrów tą drogą”. Abp Depo prosi wspólnoty parafialne archidiecezji częstochowskiej o modlitwę za wszystkich, którzy tragicznie zginęli, jak również za mężczyznę ocalałego z katastrofy - o łaskę powrotu do zdrowia. Metropolita częstochowski „przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Królowej Polski zawierza Panu Bogu rodziny, które straciły swoich bliskich, prosząc o silną wiarę i niewzruszoną nadzieję, którą w tak trudnych chwilach może dać tylko Bóg - Pan życia i wieczności”.

Reklama

5 lipca br. w katastrofie samolotu ze skoczkami spadochronowymi, w miejscowości Topolów, w gminie Mykanów, zginęło 11 osób, a 1 osoba została ciężko ranna. Jak mówią świadkowie katastrofy, samolot po uderzeniu w ziemię zapalił się.


Współczucie dla rodzin ofiar katastrofy lotniczej

Trudno ogarnąć rozmiar tragedii, która wydarzyła się dnia 5 lipca br. na terenie gminy Mykanów, w miejscowości Topolów.

W katastrofie samolotu Szkoły Spadochronowej „Omega” zginęło jedenaście młodych osób. Najbliższym i rodzinom składam wyrazy szczerego współczucia, choć wiem, że żadne słowa nie są w stanie oddać i ukoić ich bólu.

W życiu, niestety, nie czas jest nam dany, ale chwila.

Życzę, aby znaleźli Państwo w sobie dość siły, a wokół siebie wiele życzliwości, by przeżyć ten trudny czas i żal po stracie bliskich.

Zapewniam, że wyrażam smutek, który jest w sercach mieszkańców całej gminy.

Krzysztof Smela - Wójt Gminy Mykanów- W Trybunale Konstytucyjnym został złożony wniosek o zajęcie się kwestią klauzuli sumienia - powiadomił Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w odpowiedzi na list Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Konieczność przeanalizowania tej kwestii sugerowała niedawno także rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

- Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. zniesławienia kilku biskupów przez Janusza Palikota zarzutem, jakoby mieli chronić pedofilów w Kościele. Uznano, że brak jest „interesu społecznego” w ściganiu przez prokuraturę czynu ściganego z oskarżenia prywatnego.

- Lewacka nagonka przyniosła skutek. Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył 70 tys. zł kary na Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie, którym kieruje znany z obrony życia prof. Bogdan Chazan. Szpitalowi zarzucono złamanie prawa. Nie zgadza się z tym część ekspertów.

- Po aferze podsłuchowej poparcie dla PO spadło do 24 proc., PiS ma aż 8 punktów procentowych przewagi.

- SLD i Twój Ruch rozpoczęły współpracę polityczną, mimo że jeszcze przed miesiącem ich liderzy nie szczędzili sobie grubiańskich uwag.

- Niepodległa Polska nie jest w stanie rozliczyć winnych za masakrę na Wybrzeżu w 1970 r. Sąd prawomocnie orzekł, że b. wicepremier Stanisław Kociołek nie jest winien śmierci robotników.

- Komitet Obrony Robotników został laureatem tegorocznej Nagrody Wolności im. Jana Karskiego, przyznawanej przez ambasadę USA. Odznaczenie ma odebrać Bogdan Borusewicz, mimo że nie był założycielem KOR-u.

- Wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego są bardzo słabe. Co 4. tegoroczny maturzysta nie zdał obowiązkowej matematyki, a 6 proc. - obowiązkowego języka polskiego.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg przemawia do mnie w ciszy - rozmowa z reżyserem filmu "Usłyszeć Boga" [premiera 07.04 w TVP2]

2020-04-06 08:52

[ TEMATY ]

O. Pio

spowiedź

Medjugorie

Archiwum Jacka Tarasiuka.

Z Jackiem Tarasiukiem, reżyserem i producentem filmowym o Medjugorje, św. o. Pio i tym, jak Bóg może działać przez Facebooka rozmawia Łukasz Krzysztofka

Łukasz Krzysztofka: Już we wtorek w TVP2 premiera Twojego najnowszego filmu pt. „Usłyszeć Boga”, który opowiada o niezwykłej mocy sakramentu spowiedzi. Skąd pomysł na film?

Jacek Tarasiuk: W 2018 r. wybrałem się z rodziną do San Giovanni Rotondo. Gdy stanąłem przed konfesjonałem o. Pio poczułem, że zrobię ten film. Po prostu wiedziałem. To był także czas, kiedy modliłem się o kierownika duchowego. I nagle dowiedziałem się, że kiedy będę przed grobem o. Pio, mogę go poprosić o to, żeby nim został. Poprosiłem.

Więc to św. o. Pio Cię zainspirował?

Tak, wiedziałem, że on "duchowo" będzie grał główną rolę w tym filmie.

Jak wyglądały przygotowania?

Trwały pół roku. Na początku, mając cały czas przed oczami konfesjonał o. Pio, w którym działy się niesamowite cuda myślałem o filmie, o wartości spowiedzi świętej. Dzisiaj wielu ludzi pomija ten sakrament. Co chwilę słyszę: jeśli Bóg jest, to On mnie przecież kocha i nie dopuści do mojej zguby... A przecież to my często sami skazujemy się na zgubę. On cały czas na nas czeka, tak jak ojciec czekał na syna marnotrawnego. Pozwolił mu iść przez życie swoją drogą, ale czekał na jego powrót. Wiem, że Bóg nas bardzo kocha. Pozwala na wiele rzeczy - dobrych i złych, jakie czynimy na świecie - bo dał nam nieograniczoną wolność, ale nadal jeszcze cierpliwie czeka...

Czyli na początku była wizja….

Tak – od tego się zaczęło. Właściwie poprzez o. Pio powierzyłem prace nad całym filmem Duchowi Świętemu. Niejeden z branży, słysząc to, oburzyłby się, że niby co - nie miałem planu? A ja zwyczajnie – po prostu zacząłem słuchać.

Czego doświadczyłeś, pracując nad filmem?

Dawno temu pewien mądry kapłan powiedział mi, że są trzy rodzaje myśli: nasze, te „z góry" i te fałszywe, zdradzieckie, których powinniśmy się wystrzegać. One pochodzą od złego ducha. Na każdym etapie naszego życia, by nie dopuszczać do swego umysłu ostatniego rodzaju myśli, należy pamiętać o sakramentach: spowiedzi świętej i Eucharystii. Ważne jest, by uczyć się rozpoznawać rodzaje myśli, które w sobie mamy. Dalszy etap to kontrola tych myśli. To jest trochę tak, jak na przejściu granicznym, chroniącym kraj przed zarazą. Pewnych myśli się nie dopuszcza. Dalej, gdy wołasz do Niego - w sercu zaczynasz słyszeć. Ja cały czas pytałem i czekałem na odpowiedź. Co mam robić? Kto ma wystąpić w filmie? Gdzie mam pojechać? Odpowiedzi zawsze przychodziły. Jestem przekonany, że od Ducha Świętego.

W filmie zobaczymy m.in. klasztor kapucynów w małopolskim Tenczynie, sanktuarium w Medjugorje i miejsce szczególnie związane ze św. o. Pio – San Giovanni Rotondo. Przypadkowe zestawienie?

Ja nie wybrałem o. Pio, to on wybrał mnie. W końcu to mój kierownik duchowy. Trudno sobie to wyobrazić, ale tak jest. O. Pio wybrał Tenczyn, dokładnie wskazał kapucyna, który ma wystąpić w tym filmie - o . Romana Ruska. Przyznam, że są nawet podobni do siebie. O. Pio wybrał też siostrę Bartłomieję. Pomimo moich wątpliwości, czy wątki poruszane przez bohaterów będą się dobrze uzupełniały, o. Pio wskazał mi właśnie ją.

W jaki sposób?

Gdy kontaktowałem się z s. Bartłomieją przez Facebooka, zobaczyłem na jej profilu zdjęcie o. Pio, wstawione niecałą godzinę wcześniej. To była godzina mojej niewiary, mojego zastanawiania się. Zatem kiedy o niej pomyślałem, ona jakimś dziwnym trafem wstawiała właśnie zdjęcie o. Pio. Takich widzialnych wskazówek dostałem wiele.

A dlaczego Medjugorie?

To kolejna zagadka dla mnie. Zastanawiałem się, czemu mam tam jechać. Wiedziałem, że powinienem, ale nie wiedziałem, co mam w tamtym miejscu nagrać. Bóg miał swój scenariusz. Po kilku miesiącach pracy nad nakręconym materiałem okazało się, że On zaplanował z tego dwa filmy. Prace nad drugim właśnie zamykam. Niebawem będziemy go mogli zobaczyć także na antenie TVP. Film "Grzech", bo o nim mowa, doskonale uzupełnia ten pierwszy film "Usłyszeć Boga".

W jaki sposób człowiek może usłyszeć w sobie to, co mówi do niego Bóg?

W filmie siostra Bartłomieja mówi: "Każdy z nas ma w swoim sercu miejsce, w którym mieszka Bóg". Pytanie: co ty z tym zrobisz – pokochasz Go, czy zaczniesz z Nim walczyć? Możesz próbować Go zagłuszyć. Albo pokładać w Nim nadzieję. Wtedy On wypróbuje twoją miłość. Masz wiele możliwości. Ale pamiętaj - jesteś jego najukochańszym dzieckiem i cokolwiek by ci świat nie mówił, On mieszka w twoim sercu. A gdy Go wyprosisz... zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie: kim jesteś. On ci zada to samo pytanie przed twoją śmiercią.

Wielu powie, że w dzisiejszym świecie trudno usłyszeć Boga.

Myślę, że do niedawna było to wręcz niemożliwe. By usłyszeć Boga, musimy wyjść na pustynię. Kiedyś miałem możliwość przebywać na pustyni Wadi Rum w Jordanii, miejscu, które jest uznane za jedno z najcichszych miejsc na świecie. Cisza rzeczywiście przenikała cały umysł i ciało. Po jakimś czasie człowiek czuł się nieswojo.

Żyjemy w czasach, gdzie smakowanie prawdziwej ciszy graniczy z cudem…

To prawda. Gdy tylko zatrzymamy się, świat zewnętrzny natychmiast się o nas upomina. Radio w samochodzie, tłumy na ulicach, telewizor w domu, internet w komórce. A gdzie w tym wszystkim jest miejsce na rozmowę z Bogiem? Ale tak było do niedawna. Teraz przez pandemię świat nagle się zatrzymał i wszyscy doświadczamy tej ciszy. Co z nią zrobimy? Jak ją wykorzystamy? To od nas zależy, czy usłyszymy w niej Boga.

Premiera filmu dokumentalny „Usłyszeć Boga” we wtorek 7.04.2020 r. w TVP2 o godz. 22:55.

Prezentujemy zwiastun filmu:

CZYTAJ DALEJ

Japonia: Polonia przygotowuje się do Wielkanocy

2020-04-08 11:25

źródło: pixabay.com

Japońska Polonia intensywnie przygotowuje się do Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. "Zgłosiło się już wielu chętnych do czytań i śpiewów a nawet do gry na organach. Musimy dostosować się do wskazówek miejscowych władz i dlatego zrezygnowaliśmy z mszy św. w Niedzielę Wielkanocną nawet przy ograniczonej liczbie, do 20 osób, co do niedawna jeszcze było możliwe i planowane. Wszystkie liturgie będą transmitowane on line w internecie" - poinformował o. Paweł Janociński, dominikanin, duszpasterz japońskiej Polonii. Od pewnego czasu są transmitowane codziennie msze św. po polsku.

"Bardzo pomaga nam ambasada RP w Tokio, która rozesłała do rodaków komunikat o liturgii w języku polskim i mszy św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, która zostanie odprawiona w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki oraz ofiar tragedii smoleńskiej" - poinformował o. Janociński.

Oprócz mszy św. w Niedzielę Wielkanocną odprawione zostaną nabożeństwa o godz. 19 w każdy dzień Triduum Paschalnego. Można w nich uczestniczyć na Skype pod hasłem: „Duszpasterstwo polskie w Japonii”. Oprócz mszy św. po polsku odbyły się już, transmitowane on line, zajęcia kursu biblijnego "100 tygodni z Pismem św.”.

Tokio, Osaka i kilka innych większych miast przygotowuje się do nadejścia kulminacyjnej fali zarażeń koronawirusem. Premier japońskiego rządu Shinzo Abe wygłosił 7 kwietnia orędzie, w którym wprowadził w sześciu największych prefekturach stan wyjątkowy. Zwrócił się z prośbą, aby ludzie nie wychodzili bez wyraźnej potrzeby z domów. Nadal wstrzymana jest działalność szkół i uniwersytetów. Orędziu premiera nie towarzyszyły jednak, tak jak to ma miejsce we wielu innych krajach, restrykcje administracyjne.

"Przyzwyczajeni do karności Japończycy w dużej mierze słuchają wskazówek. W pociągach zmierzających z pobliskich prefektur do Tokio nie ma prawie pasażerów. Przedtem były one zawsze zatłoczone. Największe domy towarowe w Tokio funkcjonują w ograniczonych godzinach i są zamykane w weekendy. W stołecznych parkach widnieje ogłoszenie, aby ludzie zrezygnowali z tzw. hanami - uświęconego w japońskiej kulturze zwyczaju oglądania kwitnącej teraz sekury - kwiatów wiśni. Cytowany w niedzielnym wydaniu dziennika `The Japan Times` pewien robotnik protestował przeciw tym ograniczeniom mówiac, że ciężko pracuje przez sześć dni w tygodniu i raz w tygodniu nie może przejść się po parku, zwłaszcza w czasie kwitnących wiśni” - relacjonuje dla KAI o. Janociński obecną sytuację w Japonii.

Ostatnio na prośbę Instytutu Polskiego oraz księdza proboszcza parafii pw. św. Tomasza Biskupa z Villanowy w Jabłoniu o. Janociński przetłumaczył na japoński Litanię do Matki Bożej Królowej Pokoju, która ma przybliżyć Japończykom zupełnie nie znany temat prześladowań unitów podlaskich w XIX w. oraz objawień maryjnych w latach 1875-1876.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję