Reklama

Reklama

Niedziela 28/2014

Szczegółowy spis treści

2

Urodziny Watykanu numer trzy

Włodzimierz Rędzioch

Mija 50 lat od założenia rzymskiej Polikliniki Agostino Gemellego. Tuż po wyborze na Stolicę Piotrową, 18 października 1978 r., Jan Paweł II dokonał rzeczy bezprecedensowej: udał się z prywatną wizytą - bez obstawy, która z reguły towarzyszy papieskim wyjazdom - do Polikliniki Gemellego, aby odwiedzić swojego ciężko chorego przyjaciela - bp. Andrzeja Deskura, przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu.

3

Słowo ks. red. Ireneusza Skubisia

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”

Pragnę przedstawić Państwu nowego redaktora naczelnego „Niedzieli” - p. Lidię Dudkiewicz, mojego dotychczasowego zastępcę na tym stanowisku i sekretarza redakcji. 33 lata temu przyjmowałem Panią Lidię do pracy w „Niedzieli” jako pierwszego pracownika.

z watykanu

4

Z Watykanu

Ze świata

5

Ze świata

Z Jasnej Góry

6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

Z Polski

7

Z Polski

(A.C.), ks. fm, Krzysztof Smela - Wójt Gminy Mykanów

8

Po złotówce dla szpitala?

Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki

Święty Jan Paweł II wielokrotnie upominał się o ludzi sumienia, którzy są rzeczywistą gwarancją właściwego rozwoju naszej Ojczyzny.

8-9

Halo, czy ktoś tu pyta o pacjenta?

Jolanta Kobojek

Ile warte jest życie ludzkie? Według Narodowego Funduszu Zdrowia - 70 tys. zł. Dlaczego właśnie tyle? Tego nie wiemy. Na taką właśnie kwotę opiewa kara finansowa nałożona na Szpital im. Świętej Rodziny w Warszawie, którym kieruje prof. Bogdan Chazan.

9

To człowiek, a nie rzecz

Elżbieta Krawczyk

Z dr n. med. Wandą Terlecką - prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich - rozmawia Elżbieta Krawczyk

10-11

Naszą główną redaktorką nadal jest Matka Boża

Katarzyna Woynarowska

Redakcja „Niedzieli” przeżywała 30 czerwca 2014 r. historyczną chwilę zmiany redaktora naczelnego. Ks. inf. Ireneusza Skubisia zastąpiła na tym stanowisku red. Lidia Dudkiewicz.

12

Nowe wyzwanie dla „Niedzieli”

Lidia Dudkiewicz

Z dniem 1 lipca 2014 r. rozpoczął się kolejny etap służby Kościołowi przez Tygodnik Katolicki „Niedziela”. Na mocy dekretu metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo nastąpiła zmiana szefa „Niedzieli”. Wybór padł na mnie.

idziemy w głąb

13

Modlitwa, czas poza czasem

Cezary Taracha

Czas. Słowo to, odmieniane przez wszystkie przypadki pojawia się dziś niczym mantra, powtarzana w naszych rozmowach i w mediach.

Matka Boża z Guadalupe

14-15

Oczy Maryi żyją

Bernadeta Grabowska

O tajemnicy wizerunku Matki Bożej z Guadalupe z Ewą Kowalewską rozmawia Bernadeta Grabowska.

Sylwetka: ks. Wincenty Granat

16-17

Obrońca studentów i autonomii Uniwersytetu

Ks. Antoni Dębiński

W tym roku mija 35 lat od śmierci ks. rektora Wincentego Granata. W pamięci współczesnych zapisał się on jako człowiek wielkiej wiedzy i ogromnej życzliwości; doktor Bożych tajemnic i „doctor humanus” - doktor ludzki. Został zapamiętany jako człowiek prawy, odważny obrońca studentów i autonomii uniwersytetu.

dotykamy śladów Boga

18

Najważniejsza relikwia

Ks.Jacek Molka

Wakacyjny cykl w „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”. Czteroletni cykl duszpasterski: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.

19-20

Acheiropoietos nie ręką ludzką uczyniony

Ks. Jacek Molka

O badaniach Całunu Turyńskiego i przesłaniu, które niesie zachowany tam wizerunek, z prof. Aldo Guareschim z Uniwersytetu Turyńskiego rozmawia ks. Jacek Molka.

21

Relikwia splamiona krwią

Włodzimierz Rędzioch

Pielęgniarka z Polikliniki Gemellego - Anna Stanghellini 13 maja 1981 r., jak codziennie, była w pracy na oddziale chirurgii. Nie wiedziała, że tego dnia o godz. 17.19 Turek Ali Agca dokonał zamachu na Jana Pawła II. O tym, co się stało na Placu św. Piotra, dowiedziała się, gdy watykańska karetka pogotowia przyjechała do polikliniki.

ludzie

22-23

U boku Matki Teresy z Kalkuty

Alicja Szafkowska i Magdalena Wasilewska

To oczywiste, że wszyscy dążymy w życiu do szczęścia. Każdy definiuje je jednak inaczej. W obecnych czasach najczęściej kojarzy nam się ono za słowem „mieć”.

prezentacje

23

W służbie ewangelizacji

Adam Łazar

Biskup dr hab. Mariusz Leszczyński jest świetnym znawcą historii Kościoła, zwłaszcza XIX i XX wieku. Świadczy o tym jego znakomite dzieło pt. „Archidiecezja lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski 1944-1992”. Obecnie w roku kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II ukazała się niezwykle interesująca praca zatytułowana „W służbie ewangelizacji. Szkice z historii Kościoła w Polsce XX wieku”.

24

Krzyż z zapałczarni

Beata Włoga

W Częstochowskich Zakładach Przemysłu Zapałczanego, przy ul. Ogrodowej 68, 5 maja br. miało miejsce niezwykłe wydarzenie przekazania fabryce krzyża. Aby zrozumieć to wydarzenie, należy cofnąć się do lat 60. XX wieku.

25

Szatan istnieje naprawdę

Ilona Kisiel

Z ks. Sławomirem Sznurkowskim SSP - autorem książki wywiadu z ks. Gabrielem Amorthem zatytułowanej „Spotkałem Szatana” - rozmawia Ilona Kisiel

26-27

Smakując ślubny prezent

Aleksandra Polewska

O znakomitym krążku, zatytułowanym „Miłość mi wszystko wyjaśniła...”, z Janem Kondrakiem - współtwórcą i współwykonawcą płyty - rozmawia Aleksandra Polewska

Relacje - prezentacje

28

Przystań - warsztaty dla duszy

Joanna Kruczyńska-Wieczorek

Taniec uwielbienia, muzyka, teatr, ale też modlitwa i słuchanie słowa Bożego. Tak młodzi z diecezji pelplińskiej spędzili dzień na spotkaniu „Przystań - warsztaty dla duszy”, które miało miejsce 20 czerwca br.

Z pomocą św. Jana Pawła II

Maria Fortuna-Sudor

3 lipca br., podczas konferencji prasowej, która odbyła się w krakowskiej Kurii Metropolitalnej, zaprezentowano oficjalne logo oraz modlitwę XXXI Światowych Dni Młodzieży.

29

Zarejestruj się na: TwojaParafia.pl

Anna Buda

Aby wyjść naprzeciw społeczności katolickiej, która jak dotąd nie miała swojego specjalnego miejsca w sieci, katolicy, w tym absolwenci KUL-u, przy wsparciu Lubelskiej Rady Zakonu Rycerzy Kolumba, stworzyli w Internecie miejsce komunikowania się ludzi wierzących i poszukujących wiary. Nowy bezpłatny katolicki portal społecznościowy TwojaParafia.pl ruszył 17 maja br.

30-31

Pogodny Orlik

Jan Maria Sochocki OFMCap

Jego stułę ozdabiają symbole harcerskie i lotnicze. Niezwykle ciekawą postacią w naszym polskim życiu religijnym jest o. Dominik OFMCap - Marian Władysław Orczykowski. Harcerz, lotnik, duszpasterz.

30

Wakacje w ostańcach jurajskich

Ks. Dariusz Nowak

Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy organizuje w czasie wakacji atrakcyjny wypoczynek dla dzieci, młodzieży, rodziców i osób starszych w scenerii ruin średniowiecznego zamku i przepięknych skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

wiara i życie

31

Wieczny plon Maksymiliana

Ks. Mariusz Rosik

W 1914 r. wybuchła I wojna światowa. Świat wstrzymał oddech, wydarzenia przyśpieszały, wymykały się spod kontroli. W tym samym roku młody naśladowca św. Franciszka - Maksymilian Kolbe złożył profesję zakonną, a cztery lata później w Rzymie otrzymał święcenia kapłańskie.

Homilia

32-33

Bóg mówi w ciszy

Ks. Marek Łuczak

W życiu duchowym jedną z najpoważniejszych chorób jest głuchota. Być może dlatego Pan Jezus, gdy uzdrawiał z głuchoty, mówił do chorego: „otwórz się!”.

Matka Boża Szkaplerzna

34

„Ożywczy Deszcz” z Góry Karmel

Ks. Marek Łuczak

Góra Karmel była pierwszym miejscem poświęconym Matce Najświętszej. Najpierw stała się jednak ulubionym miejscem pustelników, z którego widoczny był obłok zwiastujący koniec suszy. Deszcz miał być zapowiedzią „rosy spuszczonej z nieba” w osobie Jezusa Chrystusa.

felietony

35

Układy

Mirosław Piotrowski

Stary i zarazem nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz powiedział: „Ten parlament jest sercem europejskiej demokracji”. Słowa te padły w Strasburgu tuż po jego ponownym wyborze na szefa parlamentu. Schulz starał się o posadę przewodniczącego Komisji Europejskiej, gdzie, jak wiadomo, znajdują się najsłodsze konfitury.

Sorry, taki mamy rząd

Krzysztof Czabański

W wywiadzie dla tygodnika „Gazeta Polska” poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wiceminister Skarbu Państwa Paweł Szałamacha zwraca uwagę, że Rosjanie dążą do przejęcia polskiego przemysłu chemicznego, a w konsekwencji także do kontroli nad polskim rolnictwem.

Na bieżąco

36

Powszechna ofensywa katolicka

Czesław Ryszka

Nie pamiętam, czyje to słowa, że dzisiaj niebezpieczni nie są ludzie bez wiary w Boga, ale ci wierzący, którzy patrzą na wszystko obojętnie. Jakiej te słowa nabrały dzisiaj aktualności, budząc wielu katolików do działania! Któżby się bowiem spodziewał, że tak skutecznie zostanie oprotestowany bluźnierczy spektakl „Golgota Picnic”.

Nowe rozmaitości

(pr)

Prawie co trzeci maturzysta nie zdał w tym roku matury. W państwie Tuska rekord goni rekord.

z prasy zagranicznej

37

Z prasy zagranicznej

(pr)

Korea Południowa przygotowuje się intensywnie do wizyty Ojca Świętego Franciszka, która ma się odbyć już w sierpniu br. Władze głowią się, jak zapewnić Papieżowi bezpieczeństwo. Obawy Koreańczyków nasiliły się po ostatnich twardych słowach Franciszka, który podczas pielgrzymki do włoskiej Kalabrii ostro potępił członków mafii i stwierdził, że są oni ekskomunikowani.

Rozmawiamy o Polsce

38-39

Honor lumpenproletariatu

Wiesława Lewandowska

O przepaści kulturowej i politycznej między PiS-em a PO z posłem Janem Dziedziczakiem rozmawia Wiesława Lewandowska

40-41

Szukając korzeni etosu lekarza

Kazimierz Szałata

Wobec nowych wyzwań, jakie wraz z rozwojem nauk biomedycznych pojawiły się we współczesnej medycynie, bardziej niż kiedykolwiek potrzebna jest dobra, oparta na najbardziej wartościowych wzorach, formacja zawodowa i moralna lekarzy.

40

Przysięga Hipokratesa

Tekst z lat ok. 460-370 przed narodzeniem Chrystusa.

42-43

Nie lękajcie się bronić życia!

Magdalena Kowalewska

- Czerpię siłę z Miłosierdzia Bożego. Ktoś, kto doznaje Miłosierdzia Bożego, do końca życia jest wdzięczny Bogu za tę łaskę, którą otrzymuje - wyznaje prof. Bogdan Chazan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny, niestrudzony obrońca i przyjaciel życia, który stał się przedmiotem medialnych ataków.

Fakty i komentarze

43

Twórcza wolność czy swawola?

Ks. Ireneusz Skubiś

Zapewne w wielu naszych domach znajduje się książka pt. „Pasja”, w której przedstawione są widzenia Katarzyny Emmerich, błogosławionej Kościoła katolickiego, zapisane w szczegółach i opowiadające o męce Pana Jezusa. Na tej książce Mel Gibson oparł swój film pt. „Pasja”, który bardzo mocno przeżywaliśmy.

Interwencje

44

Burza wokół „GolGoty Picnic”

Iwona Galińska

Do afery taśmowej, która zaprzątała ostatnio umysły naszego społeczeństwa, doszła kolejna - „Golgota Picnic”. Z błota politycznego weszliśmy w bajoro kultury.

45

Czy naprawdę jest nam wszystko jedno?

Alina Czerniakowska

W kontekście ostatnich orzeczeń sądu w sprawie grudnia ’70, braku winnych zbrodni na własnym narodzie, należy sobie postawić pytanie o kondycję naszego państwa i społeczeństwa. Czy naprawdę nic już nie jest ważne dla nas, Polaków: ludzi żyjących z dnia na dzień, bez perspektyw, ambicji, bez wiedzy o przeszłości i przyszłości?

Wczoraj, dziś, jutro

Pięć warunków udanych wakacji

Zdzisław Skotnicki

Lato już przyszło. Wyczekiwane przede wszystkim przez młodych. Koniec nauki, wakacje, swoboda, wypoczynek, zabawa, beztroska… Pan Niedziela i Pan Jasny umówili się na rozmowę. Aby nikt im nie przeszkadzał, udali się rowerami do podmiejskiego lasu.

46-47

...U Chrystusa my na ordynansach, słudzy Maryi...

Mateusz Wyrwich

Zaręby Kościelne to niewielka wieś na terenie Mazowsza, oddalona od stolicy o sto kilometrów na wschód. Liczy ledwie siedmiuset mieszkańców. Parafia zaś - niewiele ponad dwa tysiące. Stąd już po raz piętnasty wyrusza w tym roku pielgrzymka konna na Jasną Górę.

Cykl: Europa na lato

48-50

Skarby Toskanii

Witold Dudziński

Toskania, jeden z najchętniej odwiedzanych regionów Włoch, wydaje się jak z baśni. Urzeka intensywnością kolorów, sugestywnością pejzaży, pięknem plaż i wyrazistością architektury. Zasługuje na sławę, jaką się cieszy.

50

Rozmowy z księdzem Oko

Anna Cichobłazińska

Duszpasterz, naukowiec, wykładowca, krytyk ideologii gender - tak w skrócie można określić ks. Dariusza Oko, kapłana archidiecezji krakowskiej, profesora UPJPII, filozofa i teologa, który w ubiegłym roku stał się osobą publiczną za sprawą sugestywnych wystąpień w mediach prywatnych i publicznych, obnażających zagrożenia płynące z ideologii gender.

Fakty i opinie

51

Od Sienkiewicza do...

Paweł Zuchniewicz

Niedzielna Msza św. w warszawskiej parafii. W czasie kazania ksiądz opowiada o miejscowości na Syberii, w której mieszka wielu potomków polskich zesłańców.

Nagroda im. Ireny i Franciszka Skowyrów dla ks. prał. dr. Romana Nira

Agnieszka Pokryszka

Uroczyste wręczenie ks. prał. dr. Romanowi Nirowi z Instytutu Historii i Archiwistyki Polonijnej w Chicago Nagrody im. Ireny i Franciszka Skowyrów, przyznawanej przez Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, odbyło się 24 czerwca 2014 r.

listy do niedzieli

52

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Chcą korespondować

Aleksandra

Alleluja - i do przodu!

Aleksandra

z niedzielą na co dzień

53

Kalendarium 13-19 VII 2014

Ewa Aszkiewicz

Rolnicy, wchodząc w drugą połowę najcieplejszego miesiąca roku, mawiali: „Pszczelarz pilnuje pszczółek, pamiętając, że miód lipcowy to słodycz od Pana i lek zdrowy”.

muzyczne DarY

z niedzielą na co dzień

54

Baklawa deser bałkański

Jolanta Marszałek

W wakacje proponujemy Państwu podróż po cukierniach naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

Niedziela młodych

55-58

O co chodzi z tymi Światowymi Dniami Młodzieży?

Angelika Sitek

Ojciec Święty Franciszek na zakończenie ŚDM w Rio de Janeiro powiedział do nas wymowne słowa: „Idźcie, róbcie raban; chcę, aby was było słychać w diecezjach; idźcie, bez obawy”.

Emocje w dźwiękach i słowach

Monika Jaworska

O Fachowcu ze starożytnego Nazaretu, wychodzeniu poza krąg i „Twoim Niebie” z Kubą Blokeszem rozmawia Monika Jaworska

Bóg to nie automat z coca-colą

Wysłuchała Małgorzata Cichoń

Rodzina Marii Magdaleny (26 lat) jest bardzo wierząca: - Tak wierząca, że szopkę Bożonarodzeniową trzymamy w domu przez cały rok. Gdy jest Wielki Post, mama wkłada do żłóbka krzyż... Mamy też wielką figurę Maryi i wiele obrazków świętych. Gdyby jakiś złodziej wkradł się do nas, to by się nawrócił - żartuje Maggie (tak nazywają ją przyjaciele).

Festiwal Życia 2014 „Mechanika Katolika!"

Festiwal Życia to spotkanie młodzieżowe organizowane przez Misjonarzy Oblatów MN i NINIWĘ w każdy ostatni, pełny tydzień lipca.

68

Europejskie Forum Młodych

Europejskie Forum Młodych 2014 - Compassion live odbędzie się w dniach 15-20 lipca 2014 r. Miejscem spotkania młodych będą ogrody Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Prawdziwa miłość jest niezniszczalna

PB

Uderzeniem włócznią chciano światu udowodnić, że serce można zniszczyć. Ale ono niejako w odpowiedzi na ludzką nieprawość i niesprawiedliwość stało się źródłem miłości, która się nie kończy. Prawdziwa miłość jest nie do zniszczenia – mówił biskup Piotr Greger podczas czerwcowego czuwania w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie.

Bielskie Stowarzyszenie broni prof. Chazana

Ks. Piotr Bączek

List otarty do ministra zdrowia wystosowało Stowarzyszenie Wspierania Rodziny w Bielsku-Białej. Dokument broni prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Świętej Rodziny w Warszawie oraz wszystkich lekarzy, którzy podpisali tzw. Deklarację wiary.

Fotograficzne tworzenie rzeczywistości

Monika Jaworska

Relacja z wernisażu prac fotograficznych artystki Jolanty Kubicy, który odbył się w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie.

Edycja częstochowska

W imię prawdy

Ks. Ireneusz Skubiś

Często powracamy w naszych myślach, rozmowach, publikacjach do wspomnień o tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Każdej rocznicy tej tragedii towarzyszą wielkie przeżycia, a uroczystości z nią związane przebiegają zawsze w atmosferze powagi i zadumy.

Powołaniowe żniwa

Ks. Andrzej Przybylski

Lato nie dla wszystkich jest czasem spokoju i odpoczynku. Są tacy, którzy muszą nawet w wakacje ciężko pracować.

XV Radomszczańskie Dni Rodziny

Matylda Kaszyńska

Dni Rodziny to niezwykłe 2 tygodnie w życiu miasta Radomska. W tym roku to wielkie dzieło było nakierowane na tematykę godności dziecka. Patronat honorowy nad nim sprawował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Edycja podlaska

Rozrzutny Siewca

Ks. Tomasz Pełszyk

Paradoksy współczesności można spotkać w najróżniejszych miejscach. Do podjęcia prac remontowych w zabytkowym kościele należało uzyskać dokument potwierdzający, że planowane roboty nie zagrażają chronionemu obszarowi „Natura 2000”. To ekologiczne zaświadczenie okupione zostało plikiem ponad trzydziestu stron „koniecznych” dodatków!

Odnaleziona pamiątka po kardynale z Krakowa

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Z ks. Zenonem Czumajem rozmawia Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

„Pojednajcie się z Bogiem!” – nowa publikacja bp. Tadeusza Pikusa

Oprac. ks. Artur Płachno

Nakładem Wydawnictwa Pastoralnego w Warszawie została wydana drukiem ksiązka autorstwa biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, zatytułowana: „Pojednajcie się z Bogiem”.

Edycja kielecka

Zamek w Książu Wielkim

Agnieszka Dziarmaga

Monumentalna, dawna siedziba Wielopolskich, a wcześniej Myszkowskich, króluje nad Książem Wielkim. Szczytowe zręby dachu zamczyska i jego sylwetkę dobrze widać z drogi pomiędzy Kielcami a Krakowem.

Pamięć o Nim jest wszędzie

A. D.

Miałam niedawno okazję wędrowania po części Francji i Włoch. Wspaniałe zabytki, oszałamiające piękno katedr, górskie sanktuaria – i wszędzie ślady św. Jana Pawła II, upamiętniające, co dość oczywiste, fakt najnowszy – kanonizację, ale także znamienne wydarzenia z życia polskiego Papieża, np. ocalenie w zamachu 13 maja 1981 r.

Tutaj mieszka Miłosierna Miłość

Katarzyna Dobrowolska

Minęły czasy, kiedy Czarnów był postrzegany jako najbardziej zaniedbana materialnie dzielnica Kielc. Dziś w sercu osiedla jest piękny kościół, podniesiony do rangi sanktuarium przez bp. Kazimierza Ryczana. W tym miejscu Bóg przypomina światu o swej miłosiernej Miłości.

Edycja małopolska

Nawołuję do refleksji i do opamiętania!

Kard. Stanisław Dziwisz

W całym kraju trwają protesty przeciwko sztuce „Golgota Picnic”. Jesteśmy poruszeni pokazywaniem w naszym kraju prowokacyjnego i bluźnierczego spektaklu pod znamiennym tytułem „Golgota Picnic”. Pytam czy wolność twórczości artystycznej upoważnia do obrazy uczuć religijnych chrześcijan?

Szkoła z pasją

Agnieszka Konik-Korn

W ubiegłym roku u progu wakacji odwiedziliśmy Prywatne Liceum Ogólnokształcące prowadzone przez Franciszkanów w Wieliczce.

By nas nie dzielono!

Maria Fortuna-Sudor

Na święto Najświętszego Serca Pana Jezusa w kilku polskich miastach zaplanowano czytanie tekstu „Golgota Picnic” oraz projekcję wideo spektaklu, który w Poznaniu został zdjęty z programu Malta Festival.

Edycja lubelska

Piesza pielgrzymka

(buk)

Lubelska pielgrzymka to wydarzenie, które od niemal 40 lat mobilizuje tych, którzy chcą przeżyć szczególne rekolekcje, podczas których można połączyć trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach.

Kapłan oddany Bogu i ludziom

Urszula Buglewicz

Złoty jubileusz kapłaństwa ks. prał. Józefa Siemczyka stał się okazją do modlitwy i wdzięczności dla całej wspólnoty parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie oraz związanych z nią osób.

Manifestacja wiary

Katarzyna Szczablewska-Siwek

Gdy 19 czerwca na ulice Sawina wyruszała procesja eucharystyczna, miejscowy proboszcz ks. Andrzej Doliński, mówił o prawdziwej manifestacji wiary. Setki osób podążało za Krzyżem Trybunalskim, który przebywał w sawińskiej parafii w ramach peregrynacji relikwii Drzewa Krzyża.

Edycja legnicka

Dawni i nowi mistrzowie w Krzeszowie

Ks. Piotr Nowosielski

Czas wakacyjny w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie znów wypełnia się muzyką mistrzów organowych. Pod hasłem: „Muzyka dawnych Mistrzów”, kryje się cykl codziennych wakacyjnych koncertów na krzeszowskich organach w bazylice i kościele pw. św. Józefa.

Współczesne formy niewolnictwa

Ks. Waldemar Wesołowski

„Handel ludźmi – czy to możliwe?”. Pod takim hasłem w bolesławieckim Kinie „Orzeł” w poniedziałek 23 czerwca odbyło się spotkanie z s. Anną Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej.

Architektoniczne art deco

Dorota Niedźwiecka

W Chorwacji – Szybeniku znajdują się jedne z najpiękniejszych kościołów w Chorwacji, twierdze obronne, górujące nad miastem i malownicze położenie. Szybenik jest 51-tysięcznym miastem nad Adriatykiem, łączącym w sobie różne style i bogatą historię.

Edycja łódzka

Projekt Wiączyń – projekt pamięć

Anna Skopińska

Młodzi ludzie – zapaleńcy, miłośnicy historii, pasjonaci – od ośmiu lat przywracają pamięć o pochodzącym z okresu Bitwy Łódzkiej wojennym cmentarzu w Wiączyniu Dolnym k. Łodzi. Prowadzą na nim prace inwentaryzacyjne, porządkowe, dbają o istniejące nagrobki, zapalają znicze.

Harcerstwo to nauka życia

Anna Skopińska

Już we wrześniu w szkołach na terenie łódzkiego osiedla Dąbrowa – Szkole Podstawowej nr 64 i Katolickiej Szkole Podstawowej – ruszy nabór do 18. Łódzkiej Drużyny Harcerek „Emaus” im. św. Matki Urszuli Ledóchowskiej.

Młodym dotrzymujemy kroku!

Dagmara Zalewska

Rozpoczęły się wakacje i choć pogoda w kratkę, nie zniechęca to tych, którzy chcą młodym atrakcyjnie zorganizować wolny czas i ewangelizować. Dlatego w parafii św. Antoniego w Łodzi-Łagiewnikach odbył się Festyn Młodzieżowy

Edycja przemyska

Pustelnia... Magdalenka

Arkadiusz Bednarczyk

W lipcowy dzień odpustu św. Marii Magdaleny na wzgórze, na którym wśród złotych zbóż położony jest kościółek, wędrują setki pielgrzymów z pobliskiej Kraczkowej, Łąki, Łańcuta, Krasnego, Krzemienicy, Łąki, Strażowa, Rzeszowa i z wielu innych miejscowości Podkarpacia. Wielu z nich na piechotę...

Michayland – Fantastyczna Kraina Zabawy

Ks. Józef Gibała, dyrektor Oratorium „Twój Dom” w Krośnie

Ponad 1000 uśmiechniętych dzieci, 6 godzin ciągłego tańca, zabawy, konkursów i twórczych działań animatorskich oraz ponad 400 kg rozdanych kolorowych lizaków, owoców i wszystko to, a nawet więcej, jednego dnia, w małej podkarpackiej miejscowości – Krośnie, w ramach Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Michayland – Fantastyczna Kraina Zabawy”.

Słuchać będziecie

Filip

On im odpowiedział: „Wam dano poznać tajemnice królestwa niebieskiego, im zaś nie dano. Bo kto ma, temu będzie dodane i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma.

Edycja rzeszowska

Twemu Sercu cześć składamy

Ks. Rafał Przędzik

Kościół w Polsce zbliża się do 250. rocznicy ustanowienia na naszych ziemiach liturgicznego święta Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jakże nie dziękować Bogu za tę decyzję papieża Klemensa XIII, którą podjął 6 lutego 1765 r., a która wpłynęła na rozwój kultu Serca Pana Jezusa w Kościele.

Beskid Mały: z Wadowic na Groń Jana Pawła II

Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka

Po kanonizacji Jana Pawła II turystyka „papieskimi ścieżkami” ma coraz większe grono zwolenników. Z myślą o osobach, które nie stroniąc od aktywnego wypoczynku w otoczeniu piękna polskiej przyrody, pragną poznać miejsca odwiedzane niegdyś przez Karola Wojtyłę, powstał cykl artykułów.

Qui bene cantat bis orat

Ks. Andrzej Widak

W dniach 13-15 czerwca br. w Rzeszowie odbył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”. Organizatorem festiwalu jest Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział w Rzeszowie, Diecezja Rzeszowska oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Edycja sandomierska

W drogę z nami

Ks. Adam stachowicz

Pielgrzymka nazywana jest często „rekolekcjami w drodze”. Jest to czas odnowy i nawrócenia dla pielgrzymujących i tych, którzy z pątnikami się spotykają.

Z Maryją do Jezusa

Ks. Adam Stachowicz

Zgromadziła nas dzisiaj 35. rocznica powstania pierwszych wspólnot Legionu Maryi w Polsce – mówiła witając zebranych Maria Gawrońska, prezydent tarnobrzeskiego Komicjum Legionu Maryi.

Jubileusz u św. Barbary

Iwona Bańka

Jubileusz 25 lat istnienia parafii obchodziła wspólnota wiernych ze świątyni pw. św Barbary. Wyrazem tego była dziękczynna Eucharystia odprawiona 22 czerwca.

Edycja sosnowiecka

W rycerskich szeregach

Anna Kasprzak

Zakon Rycerzy Kolumba jest największą w świecie katolicką organizacją świecką o charakterze charytatywnym. Zrzesza ok. 1,7 mln członków na świecie. Organizację założył amerykański ksiądz Michael J. Mc Givney w 1882 r.

Na drodze neokatechumenatu

Anna Kasprzak

Tradycją jest, że sosnowiecka wspólnota neokatechumenalna zawsze uroczyście kończy rok swojej formacji. Tak było i tym razem. 28 czerwca biskup Grzegorz Kaszak odprawił Mszę św. dla wszystkich diecezjalnych wspólnot neokatechumenalnych.

Rowerem na „Dorotkę”

Adam Tarnowski

Nie ma to jak dobrze rozpocząć wakacje. 35-osobowa grupa rowerzystów z parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Sosnowcu-Klimontowie uczyniła to organizując pielgrzymkę na Górę św. Doroty w Będzinie-Grodźcu.

Edycja świdnicka

Wakacje – no to w drogę!

Tomasz Pluta

Plecak, namiot, gitara. Do tego dobre towarzystwo, pogoda, odrobina przygód, zabawa. Gotowy przepis na udane wakacje?

Złoty jubileusz kapłaństwa

Krystyna Smerd

Bicie dzwonów, fanfary orkiestry dętej i śpiew kościelnego chóru, towarzyszące uroczystemu wejściu do kościoła, zainaugurowały 22 czerwca obchody 50-lecia kapłaństwa ks. inf. Józefa Strugarka w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju.

Sektory miłości w rodzinie (1)

Bp Ignacy Dec

W rodzinie miłość ma potrójny wymiar: po pierwsze – miłość między małżonkami, po drugie – miłość rodziców do dzieci, a po trzecie – miłość do najstarszych członków rodziny. Te trzy oblicza miłości rodzinnej chciałbym wam teraz przybliżyć.

Kain

Ks. Marcin Gęsikowski

Przypowieść o siewcy z dzisiejszej niedzieli (Mt 13,1-23) bierze za przykład pracę rolnika. W Biblii protoplastą tego zawodu jest Kain: o nim mówi się jako o „uprawiającym rolę” (Rdz 4,2). Kain traktowany jest jako przeciwieństwo brata Abla, który był pasterzem trzód.

Edycja szczecińsko-kamieńska

Pielgrzymka kapłanów do Siekierek

Ks. Marcin Miczkuła

W roku kanonizacji Papieża Polaka, biorąc z niego przykład, odbyła się pielgrzymka dziękczynna kapłanów do Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach.

Jezus zwyciężył – szatan pokonany!

Prof. dr hab. Agnieszka Szewczyk

W przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w dniach 6-7 czerwca 2014 r. – w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie miało miejsce ważne wydarzenie – I Szczecińskie Forum Charyzmatyczne.

Szczęśliwa pielgrzymka

Prof. dr hab. Tadeusz Grygiel

Spełniły się prorocze poetyckie słowa naszego wieszcza Juliusza Słowackiego o wyborze papieża z rodu Słowian na tron św. Piotra. Pamiętnego 16 października 1978 r. został nim Polak, Karol Józef Wojtyła, kardynał krakowski, który przybrał imię Jan Paweł II, a wieść o tym obiegła cały świat

Szyderstwa na Golgocie

Przemysław Fenrych

Golgota znajduje się dzisiaj w Bazylice Grobu Pańskiego. Mroczne pomieszczenie, do którego wchodzi się po wąskich schodkach. Pod ołtarzem otwór – pielgrzymi z nabożną czcią klękają tam i dotykają ręką skały w miejscu, na które spływała krew Chrystusa zbawiającego świat.

Edycja toruńska

120 lat z Matką Nieustającej Pomocy

Oprac. s. Gaudiosa Czesława Dobrska CSDP

28 czerwca świętowaliśmy uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej patronki diecezji toruńskiej.

Diecezjalne dziękczynienie...

Ks. Paweł Borowski

Dziękczynienie rozpoczęło się nabożeństwem o godz. 15 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył bp Józef Szamocki, wierni ruszyli w procesji do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach.

Wspólnota Ojca Pio

Daria Neumann

Jesteśmy wspólnotą młodzieżową modlitewno-ewangelizacyjną skupiającą przede wszystkim licealistów i studentów z Torunia i okolic. Od ponad 5 lat spotykamy się, by wspólnie się modlić, dzielić Słowem Bożym oraz ewangelizować.

Edycja warszawska

Kara 70 tysięcy

Artur Stelmasiak

Zabicie chorego dziecka wyceniane jest na 1,5 tys. zł, ale odmowa jego zabójstwa oznacza karę 70 tys. – tak najkrócej można spuentować politykę zdrowotną Ministerstwa Zdrowia.,

Pojednanie w Jasienicy

Artur Stelmasiak

W niedzielę 27 lipca abp Henryk Hoser odprawi Mszę św. w Jasienicy.

Dowódcy powstania

Wojciech Dudkiewicz

Kto z dowódców miał największy wpływ na rozpoczęcie Powstania Warszawskiego? Oczywiście szefowie podziemia. Kto z powstańców miał wpływ na jego przebieg, wygranie i porażki w potyczkach z Niemcami, to już bardziej skomplikowane.

Edycja wrocławska

Modlitwa uwielbienia przeciw profanacji

Magdalena Lewandowska

Długa kolejka po bilety na bluźniercze przedstawienie, a po drugiej stronie 1000 osób wielbiących Boga i wynagradzających za profanację – tak wyglądał piątkowy wieczór przed Teatrem Polskim we Wrocławiu.

Jestem mądrą żoną

Anna Buchar

Najważniejszą grupą społeczną, na której opiera się całe społeczeństwo, jest rodzina. O tym, jak budować życie rodzinne Annie Buchar opowiada Marta Lipińska, aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna, znana widzom, m.in. z serialu „Ranczo”, w którym wcieliła się w rolę Michałowej.

Całodobowa opieka duchowa, czyli o tym, jak zakonny fartuch stał się niezwykłym płaszczem

Adrianna Nawrot

Co łączy objawienie maryjne z XIII w., wrocławskich karmelitów i przypadkowo spotykanych przez nas ludzi? Wszyscy mieścimy się pod jednym płaszczem, który rozciąga się na cały świat.

Edycja zamojsko-lubaczowska

Odpust i intronizacja relikwii św. Jana Pawła II

Ks. Andrzej Puzon

W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie 22 czerwca br. odbył się odpust ku czci Patronki parafii, połączony z intronizacją relikwii św. Jana Pawła II. Uroczystej Mszy św. z ceremoniałem wojskowym przewodniczył abp Stanisław Wielgus.

Pamiętają o partyzantach

Adam Łazar

Ruda Różaniecka to miejscowość o wielkiej patriotycznej historii, a szczególnie tej z okresu II wojny światowej. To w naszej wsi od pierwszych miesięcy okupacji tworzyły się grupy konspiracji, a na początku 1942 r.

Lodowy twardziel

Z Leszkiem Cichym rozmawia Łukasz Kot

Leszek Cichy należy do grona polskich alpinistów nazywanych „Lodowymi wojownikami”. Wspina się od 1969 r. Na swoim koncie ma wiele zdobytych szczytów takich jak Shispare (7619 m) czy Gaszerbrum II (8035).

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Pierwsi poszli do Matki

Aleksandra Marcińczak

2 lipca z Otynia wyruszyła pierwsza spośród pieszych pielgrzymek z naszej diecezji do Częstochowy. Była to 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników na Jasną Górę. Hasło tegorocznego pielgrzymowania brzmiało: „Z Matką do Syna”.

Szkaplerz

Aleksandra Marcińczak

W środę w kościele będziemy przeżywać wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Z tym wspomnieniem związany jest szkaplerz karmelitański, nazywany też szatą Maryi.

Na pielgrzymim szlaku

Ks. Adrian Put

Pod koniec lipca i na początku sierpnia wyruszą z naszej diecezji piesze pielgrzymki na Jasną Górę: gorzowska, głogowska, zielonogórska i ogólnopolskie „Warsztaty w Drodze”. Wielu kroczyło już nieraz w swoim życiu do tronu Matki. Są jednak i tacy, którzy każdego roku znajdują kolejną wymówkę, by nie pójść na pielgrzymkę.

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem