Reklama

Niedziela Częstochowska

XV Radomszczańskie Dni Rodziny

Niedziela częstochowska 28/2014

[ TEMATY ]

rodzina

Matylda Kaszyńska

Dni Rodziny to niezwykłe 2 tygodnie w życiu miasta Radomska. W tym roku to wielkie dzieło było nakierowane na tematykę godności dziecka. Patronat honorowy nad nim sprawował abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Dni Rodziny zainaugurowano w kościele pw. św. Lamberta, a kazanie nt.: „Dziecko ma swoją godność otrzymaną od Stwórcy” wygłosił ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat. Po Mszy św. odbył się „Marsz dla życia i rodziny”. Duża grupa radomszczan, wraz z towarzyszącymi jej kapłanami, panią prezydent Anną Milczanowską i samorządowcami, którym szczególnie bliskie są problemy rodzin, przeszła do Parku Świętojańskiego na Festyn Rodzinny „Zdrowie Mamy”.
W bogatym programie Dni znalazło się wiele atrakcji, m.in. festyny rodzinne, wystawy, wykłady ze specjalistami z różnych dziedzin, konkursy i zabawy dla najmłodszych. Miejscem spotkań były szkoły, obiekty sportowe, a także placówki oświatowe i kulturalne.
Przewidziano też imprezy dla osób niepełnosprawnych. I tak w Miejskim Domu Kultury odbył się Koncert Galowy XI Radomszczańskich Spotkań Integracyjnych z udziałem zespołu „Wawele”.
Następnie podopieczni kilku ośrodków spotkali się na Mszy św. sprawowanej przez ks. Jacka Marcińca, opiekuna Wspólnoty Betel. Sponsorzy i wolontariusze zadbali o smaczny poczęstunek. Kilka godzin trwały tańce i zabawy na trawie.
W MDK-u wyświetlono też film pt.: „Ognioodporni”. To piękny i pouczający obraz mówiący o tym, jak uratować rozpadające się małżeństwo.
Uroczystości ku czci św. Jadwigi, patronki Radomska, zwieńczyły całość Dni Rodziny.
8 czerwca ulicami miasta przeszła procesja z jej relikwiami. Podczas Mszy św. abp Wacław Depo prosił o Boże błogosławieństwo dla radomszczan. Celem tego dwutygodniowego czasu modlitwy, refleksji i zabawy było zwrócenie uwagi na szczególną wartość, którą jest rodzina, zwłaszcza dziś, gdy jest ona mocno zagrożona.
Organizatorami XV RDR byli: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Fundacja Inicjatyw Kulturalnych, Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Osób Niepełnosprawnych „Koniczynka”, parafie, władze miasta i powiatu oraz placówki kulturalne, oświatowe i sportowe. Koordynatorem i duszą całego przedsięwzięcia był Tadeusz Olczyk, który jest także pomysłodawcą tej imprezy, jaka miała miejsce w naszym mieście od 24 maja do 8 czerwca.

2014-07-08 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Filipiny: Azjatycki kongres rodzin

[ TEMATY ]

rodzina

W Manili na Filipinach rozpoczął się azjatycki kongres rodzin. Przyświeca mu hasło: Rodzina w Azji – światła i cienie. Z ramienia Stolicy Apostolskiej uczestniczy w nim sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny bp Jean Laffitte. W jego przekonaniu jest to bardzo ważne wydarzenie dla Kościoła zwłaszcza teraz, przed synodami o rodzinie. Przypomina nam bowiem, że nie postawiliśmy rodziny w centrum i u podstaw życia społecznego. Dotyczy to zwłaszcza społeczeństw zachodnich. W tym sensie Azja, zwłaszcza tamtejsi chrześcijanie mogą nas wiele nauczyć – przyznaje bp Laffitte.

„Ten, kto zakłada rodzinę, czyni akt zaufania względem przyszłości, daje świadectwo swej nadziei. Rodziny azjatyckie przeżywają to bardzo silnie – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Laffitte. – Myślę, że zwłaszcza Filipiny mogą się tym dzielić. Pamiętam, że kiedy św. Jan Paweł II był na Filipinach, powiedział: «ewangelizujcie Azję», a następnie dodał: «filipinizjcie świat». W rzeczywistości, Papież Polak chciał przez to powiedzieć, że filipinizują oni świat poprzez świadectwo rodzin, które trwają w jedności i radości. Z radością przyjmują bowiem życie i praktykują wiarę. W tym przywiązaniu Filipińczyków do kultury rodziny jest coś proroczego”.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Wspólna droga - wkrótce inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-21 11:25

Archidiecezja Lubelska

Przed nami uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

W najbliższą sobotę, 25 września, w archikatedrze zostanie oficjalnie otwarty III Synod Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika 25 marca 2019 r. Pandemia znacznie przesunęła w czasie zaplanowaną inaugurację, ale nie przerwała intensywnych prac przygotowawczych. Kilkaset osób z komisji synodalnych oraz kilka tysięcy członków parafialnych zespołów synodalnych: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy podjęli modlitwę i refleksję nad kondycją Kościoła w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję