Reklama

Przystań - warsztaty dla duszy

2014-07-08 13:29

Joanna Kruczyńska-Wieczorek
Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 28

Taniec uwielbienia, muzyka, teatr, ale też modlitwa i słuchanie słowa Bożego. Tak młodzi z diecezji pelplińskiej spędzili dzień na spotkaniu „Przystań - warsztaty dla duszy”, które miało miejsce 20 czerwca br. Przygotowali je kapłani i świeccy pod kierunkiem ks. Zbigniewa Gełdona z „Radia Głos”. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Młodzi w godzinach porannych spotkali się w pelplińskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie wzięli udział w nabożeństwie rozesłania i otrzymali błogosławieństwo biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. Następnie odbyły się warsztaty w grupach. Wśród propozycji warsztatowych znalazły się: taniec uwielbienia, muzyka, teatr, rękodzieło, film, przygotowanie liturgii, a także tematyka związana z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Po części warsztatowej był czas na Adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź i poczęstunek. Kilkudziesięciu kapłanów sprawowało w katedrze Mszę św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Kaznodzieja skupił się na problemach młodych. To samotność, pustka, brak poczucia sensu życia. Podkreślał, że pomocą nie są kolejne zdobycze nowoczesnej techniki, lecz Jezus, który przynosi skarb duchowy w postaci Eucharystii. - Msza św. przypomina, co uczynił dla mnie Jezus. Wychodząc z kościoła, nie można zapomnieć kochać, przebaczać, walczyć, umierać i zmartwychwstawać jak On - mówił bp Kasyna. Życie to sztuka i trzeba jej się uczyć, zaś warsztaty dla duszy uczą mądrego życia. - Tam, gdzie nie ma miłości, zaszczep miłość, a znajdziesz miłość - radził młodym kaznodzieja. Na zakończenie Mszy św. bp Ka-

Reklama

syna poprosił o zgłaszanie się młodych do posługi wolontariatu przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., zaś tym, którzy już wyrazili swoją gotowość do takiej posługi, wręczył specjalne listy posyłające.

Ostatni punkt spotkania odbył się w pobliskiej „Przystani Jana III Sobieskiego”. Udano się tam po Eucharystii. Uczestnicy szli w radosnej procesji, na czele której znaleźli się wolontariusze Światowych Dni Młodzieży 2016, niosący krzyż i ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Część plenerowa „Przystani” to czas koncertów, śpiewu i tańca uwielbienia oraz świadectw wiary.

Reklama

Nabierzcie ducha!

2019-11-13 08:09

O. Krzysztof Osuch SJ
Niedziela Ogólnopolska 46/2019, str. 31

stock.adobe.com

Zapowiedź zburzenia świątyni i podboju Jerozolimy przez pogan już dawno się spełniła. Czekamy na spełnienie obietnicy co do powtórnego przyjścia Chrystusa. To dla nas intrygujące, jak dużo mówi Pan o tym, co poprzedzi Jego powrót i jakie „zjawiska” będą się intensyfikować w końcu dziejów. Znaki zwiastujące koniec dopełniających się „czasów ostatecznych” trudno jest interpretować. Obserwując to, co się dzieje w kilku ostatnich dekadach (czy paru wiekach), możemy twierdzić, że liczne są znaki końca i bliskiej Paruzji. Nikt jednak nie wie – i wiedzieć nie może – jakie zamiary ma jeszcze Bóg wobec świata i ludzkiej historii. Znamy rzecz najważniejszą – historia ludzkości nie jest linią biegnącą z nieskończoności w nieskończoność. Ma ona swój początek i kres. Nie jest też zamkniętym kręgiem z cyklicznymi powrotami...

Życie człowieka kończy się śmiercią. Koniec mieć będzie też ludzkość jako całość. Także ziemia, mimo osadzenia w potężnym i genialnym akcie stwórczym Boga, jest tylko czasowa (nie wieczna). Bezpowrotnie przeminie. Niezależnie od naszej woli (wyobrażeń czy oczekiwań) nadchodzi ostatnia godzina ludzkich dziejów. Stoimy przed kurtyną, która w każdej chwili może zostać podniesiona! Ukaże się wtedy wspaniałość naszego Zbawiciela!

Tak, jeszcze jesteśmy tu, unoszeni wartkim strumieniem zdarzeń... Uczniowie Jezusa liczą się z tym, że zanim powróci Pan „z wielką mocą i chwałą”, będą musieli wiele wycierpieć. Owszem, bywały dla wierzących okresy spokojniejsze, ale w czasach ostatecznych nic nie będzie im oszczędzone. Pojawią się fałszywi prorocy i religijni szarlatani. Będą wojny, rewolucje, trzęsienia ziemi, głód i zarazy, prześladowania i więzienia, rozdarcia i zdrady, także ze strony bliskich. Blisko końca „ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie” (Łk 21, 11). Wierzący w Chrystusa już doświadczają tego wszystkiego w nadmiarze! Co za ból i współczucie!

Ale pociechą i ostoją są słowa Jezusa: „(...) nie trwóżcie się (...). To najpierw musi się stać” (Łk 21, 9). „A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie” (Łk 21, 28).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Boliwia: wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka

2019-11-17 20:18

Ks. Szymon Zurek (Vaticanews) / Santa Cruz del Sierra (KAI)

W Boliwii kontekst Światowego Dnia Ubogich w tym roku jest zupełnie wyjątkowy. Trwający trzy tygodnie kryzys rządowy, spowodował zwiększenie niepokoju w społeczeństwie i masowe protesty. W kraju rośnie bieda i wiele rodzin nie ma co jeść. W pomoc potrzebującym aktywnie włączają się Caritas i inne organizacje kościelne.

Galyna Andrushko/pl.fotolia.com

Pokojowy, ale jednak protest, blokady, niemożność realizowania codziennych obowiązków, podjęcia pracy: wszystko to przyczyniło się do tego, że w peryferyjnych dzielnicach np. dwumilionowego miasta Santa Cruz de la Sierra, wiele rodzin nie ma co włożyć do garnka. Należałoby właściwie wskazać, że Dzień Ubogich trwa w tutejszych parafiach od ponad dwóch tygodni. Sąsiedzi organizują między sobą tzw. „olla común” czyli wspólne gotowanie, mając na względzie przede wszystkim te rodziny, którym nie starcza pieniędzy na zakup żywności. "Jest to piękne świadectwo solidarności między sąsiadami, bez względu na wyznanie wiary czy przekonania polityczne" – uważa pracujący tam polski kapłan ks. Szymon Zurek.

W parafiach grupy Caritas rozeznawały w tych dniach konkretne potrzeby najbardziej potrzebujących rodzin, by móc przygotować na Niedzielę Ubogich obiady i zanieść je do dzielnic. Np. w parafii św. Franciszka z Asyżu przygotowano ponad 450 porcji obiadów. W całe to dzieło byli zaangażowani członkowie wszystkich grup parafialnych: katechiści, grupa młodzieżowa, grupy muzyczne, lektorzy, animatorzy Kościelnych Wspólnot Podstawowych, Legion Maryi.

Ks. Zurek podkreślił, że w tym szczególnie trudnym czasie dla Boliwijczyków, możliwość podzielenia się z najbardziej potrzebującymi braćmi i siostrami, jest piękną okazją do praktykowania przykazania miłości, przelania wiary, którą żyją, która im dała tyle siły w trudnych dniach kryzysu, w konkretny czyn miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem