Reklama

Przystań - warsztaty dla duszy

2014-07-08 13:29

Joanna Kruczyńska-Wieczorek
Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 28

Taniec uwielbienia, muzyka, teatr, ale też modlitwa i słuchanie słowa Bożego. Tak młodzi z diecezji pelplińskiej spędzili dzień na spotkaniu „Przystań - warsztaty dla duszy”, które miało miejsce 20 czerwca br. Przygotowali je kapłani i świeccy pod kierunkiem ks. Zbigniewa Gełdona z „Radia Głos”. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawował m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Młodzi w godzinach porannych spotkali się w pelplińskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie wzięli udział w nabożeństwie rozesłania i otrzymali błogosławieństwo biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. Następnie odbyły się warsztaty w grupach. Wśród propozycji warsztatowych znalazły się: taniec uwielbienia, muzyka, teatr, rękodzieło, film, przygotowanie liturgii, a także tematyka związana z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Po części warsztatowej był czas na Adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź i poczęstunek. Kilkudziesięciu kapłanów sprawowało w katedrze Mszę św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Kaznodzieja skupił się na problemach młodych. To samotność, pustka, brak poczucia sensu życia. Podkreślał, że pomocą nie są kolejne zdobycze nowoczesnej techniki, lecz Jezus, który przynosi skarb duchowy w postaci Eucharystii. - Msza św. przypomina, co uczynił dla mnie Jezus. Wychodząc z kościoła, nie można zapomnieć kochać, przebaczać, walczyć, umierać i zmartwychwstawać jak On - mówił bp Kasyna. Życie to sztuka i trzeba jej się uczyć, zaś warsztaty dla duszy uczą mądrego życia. - Tam, gdzie nie ma miłości, zaszczep miłość, a znajdziesz miłość - radził młodym kaznodzieja. Na zakończenie Mszy św. bp Ka-

Reklama

syna poprosił o zgłaszanie się młodych do posługi wolontariatu przy organizacji Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., zaś tym, którzy już wyrazili swoją gotowość do takiej posługi, wręczył specjalne listy posyłające.

Ostatni punkt spotkania odbył się w pobliskiej „Przystani Jana III Sobieskiego”. Udano się tam po Eucharystii. Uczestnicy szli w radosnej procesji, na czele której znaleźli się wolontariusze Światowych Dni Młodzieży 2016, niosący krzyż i ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani”. Część plenerowa „Przystani” to czas koncertów, śpiewu i tańca uwielbienia oraz świadectw wiary.

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Europa Christi na Wigrach

2019-07-20 21:21

Ks. Adam Łosiewski / Wigry

20 lipca 2019 r. w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach odbyła się kolejna ogólnopolska Konferencja w ramach Programu „Niepodległa” i Ruchu „Europa Christi” z udziałem przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Patronat honorowy objęli: bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, Jarosław Zieliński - sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego.

Konferencja zatytułowana „Wigry – śladami historii” wpisuje się w obchody 20-lecia pobytu w diecezji ełckiej i obchodzonego rok temu 350-lecia ufundowania przez króla Jana II Kazimierza Eremu Wyspy Wigierskiej.

Konferencja odbyła się w Dużej Galerii Domu Królewskiego. Uczestników powitał ks. kan. dr J. Nogowski – proboszcz wigierskiej parafii i prezes Fundacji Wigry PRO. Po nim zabrał głos minister J. Zieliński, który naświetlił aktualny kontekst społeczno-historyczny tego wydarzenia.

Podczas konferencji licznie zgromadzeni słuchacze z Akcji Katolickiej, przedstawiciele parafii oraz wypoczywający w klasztorze duchowni i świeccy wysłuchali sześciu referatów.

Pierwszy wystąpił dr Jarosław Schabieński (IPN) zaprezentował referat „Żołnierze Wyklęci - historia Powstania Sejneńskiego”, w którym na podstawie archiwalnych dokumentów przybliżył fakty dotyczące odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę w 1919 r., a także ukazał bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych w walce na tym terenie z nowym okupantem po II wojnie światowej.

Następnym mówcą był ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, pomysłodawca i moderator Ruchu Europa Christi. W referacie pt. „Idea Ruchu Europa Christi i Karta Praw Rodziny” nakreślił główne założenia tej inicjatywy, a także zwrócił uwagę na aktualność Karty Praw Rodziny promulgowanej przez Stolicę Apostolską.

Ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL, przeanalizował obowiązujące po Soborze Watykańskim II zasady relacji Kościół - państwo, jakimi są: zasada pluralizmu społecznego; zasada autonomii, niezależności, wolności i współpracy. Zasady te zostały wpisane do Konstytucji RP i Konkordatu Polskiego i były przedmiotem analizy i wystąpienia Ks. prof. dr hab. Józefa Krukowskiego (PAN), który jako ekspert Episkopatu Polski uczestniczył w negocjacjach zarówno przy uchwalaniu Konstytucji RP jak i Konkordatu zawartego między Polską a Stolicą Apostolską.

Przedmiotem wystąpienia Ks. prof. dr hab. Tadeusza Borutko (UPJPII) była „Wizja zjednoczonej Europy w nauczaniu Jana Pawła II”. Prelegent, analizując nauczanie papieskie dotyczące Europy, wskazał jego aktualność.

Jako ostatni wystąpił dr Henryk Siodmok, który – jako menadżer i ekonomista - wskazał na geopolityczne uwarunkowania Polski i związane z tym nadzieje i zagrożenia.

Część naukową zakończyła bardzo ożywiona i interesująca dyskusja.

Mszy koncelebrowanej przez licznie zgromadzonych kapłanów przewodniczył ks. J. Nogowski, a homilię wygłosił ks. inf. Skubiś, w której podsumował wigierską konferencję „Europa Christi”, a także wskazał aktualne zadania stojące przed Kościołem w Polsce i w Europie.

Po Mszy św. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej wraz z Fundacją Wigry PRO zaprosili uczestników konferencji do tawerny w ogrodach klasztornych na dania regionalne oraz – dzięki życzliwości Jednostki Wojskowej z Suwałk – na wojskową grochówkę.

Spotkanie zakończyło się rejsem statkiem TRYTON, którym 20 lat temu pływał św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem