Reklama

Książki

Nowa książka bp. Mariusza Leszczyńskiego

W służbie ewangelizacji

Biskup dr hab. Mariusz Leszczyński jest świetnym znawcą historii Kościoła, zwłaszcza XIX i XX wieku. Świadczy o tym jego znakomite dzieło pt. „Archidiecezja lwowska obrządku łacińskiego w granicach Polski 1944-1992”. Obecnie w roku kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II ukazała się niezwykle interesująca praca zatytułowana „W służbie ewangelizacji. Szkice z historii Kościoła w Polsce XX wieku”, wydana przez Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Słowo wprowadzające napisał ks. prof. dr hab.

Jan Walkusz, który stwierdza: „Dobrze się stało, że biskup M. Leszczyński, rozmiłowany w przeszłości Kościoła, a przede wszystkim w historii rozległej i niezwykle doświadczonej archidiecezji lwowskiej, przypomniał niniejszą książką niektóre paciorki z jej dziejowego różańca, że swoim dyskursem wskazał na ludzi i wydarzenia jednoznacznie wpisane w misję ewangelizacji”. W tę misję wpisał się biskup, arcybiskup i kardynał Karol Wojtyła, który po raz pierwszy był w Lubaczowie w 1958 r. na jubileuszu 25-lecia sakry biskupiej abp. Eugeniusza Baziaka, a w sumie był w tym mieście pięć razy.

Reklama

Pierwszy rozdział książki bp Mariusz Leszczyński poświęca abp. Karolowi Wojtyle, metropolicie krakowskiemu, jego udziałowi w obchodach Millennium Chrztu Polski w „Archidiecezji w Lubaczowie”. Taką nazwę utworzono na życzenie władz państwowych, które nie pozwalały używać nazwy „Archidiecezja Lwowska z siedzibą w Lubaczowie”. To kresowe miasteczko było jej stolicą przez 45 lat (1946-91).

Bp Leszczyński opisuje w książce, jak archidiecezja w Lubaczowie przygotowywała się do Millennium, jaki był przebieg uroczystości, podczas których abp Karol Wojtyła 23 października 1966 r. przewodniczył pontyfikalnej Sumie. Rozdział drugi autor zatytułował: „Motywy historyczno-patriotyczne w przepowiadaniu biskupa Mariana Rechowicza, administratora apostolskiego w Lubaczowie (1973-1983) ”. Ten wybitny historyk Kościoła, rektor KUL-u przez trzy kadencje, reformator uczelni, był administratorem apostolskim archidiecezji w Lubaczowie w latach 1973-83 r. „Dzieje Kościoła i Ojczyzny były wielką pasją bp. Rechowicza, co miało swój wyraz także w jego przepowiadaniu, tj. w listach pasterskich, komunikatach i kazaniach” - pisze bp Leszczyński i analizuje zawarte w nich wątki historyczno-patriotyczne. przypomina, że to bp Rechowicz przywrócił do kultu cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej w 1974 r. w prokatedrze lubaczowskiej i rozpoczął budowę nowej prokatedry, którą 2 czerwca 1991 r. poświęcił papież Jan

Paweł II, będąc z wizytą w Lubaczowie.

Reklama

Rozdział trzeci poświęcony jest ks. inf. Stanisławowi Całemu (1921 - 2013), kapłanowi archidiecezji lwowskiej obrz. łac., doktorowi prawa kanonicznego, długoletniemu pracownikowi Kurii Arcybiskupiej w Lubaczowie. Autor kreśli jego biogram, ukazuje sylwetkę duchową i dokonania. Kolejny rozdział poświęcony jest środkom masowego przekazu w archidiecezji lwowskiej obrz. łac. w 20-leciu międzywojennym, a ostatni nosi tytuł: „Akcja Katolicka w Polsce w latach 1945-1953”.

„Szkice z historii Kościoła w Polsce XX wieku” - jak mówi podtytuł książki - odnoszą się do pięciu różnych tematycznie aspektów, ale łączy je w całość jedna archidiecezja lwowska, która po II wojnie światowej tylko w małej części znalazła się w granicach Polski, a jej stolica ze Lwowa została przeniesiona do Lubaczowa.

Tu miały miejsce wielkie wydarzenia, archidiecezja miała wybitnych administratorów apostolskich i znaczących w dziejach Kościoła kapłanów. Wszystko udokumentowane jest źródłowo solidną kwerendą autora w archiwach i obszerną lekturą książek, czasopism i prasy. Książka, w twardej oprawie, zawiera bardzo obszerną bibliografię, indeks osób, ok. 30 archiwalnych zdjęć i streszczenia w językach obcych.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Napisał biografię Matki Bożej

Niedziela sandomierska 48/2014, str. 8

[ TEMATY ]

książka

Alicja Trześniowska

Paweł F. Nowakowski podczas spotkania z czytelnikami

Paweł F. Nowakowski podczas spotkania z czytelnikami

Listopadowe spotkanie Klubu Inteligencji Katolickiej w Sandomierzu połączone było z promocją książki „Maryja. Biografia Matki Bożej”, autorstwa Pawła F. Nowakowskiego, wydanej przez Wydawnictwo „Znak”. Książka ta, to opowieść o życiu niezwykłej kobiety, która doświadczyła radości Zwiastowania, bólu śmierci własnego Dziecka, a w końcu chwały Wniebowzięcia. To historia najlepszej Nauczycielki wiary, która na każdym kroku mówiła Bogu „tak” – jak napisali recenzenci.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję