Reklama

Wakacje – no to w drogę!

2014-07-08 14:29

Tomasz Pluta
Edycja świdnicka 28/2014, str. 1, 4-5

Tomasz Pluta

Plecak, namiot, gitara. Do tego dobre towarzystwo, pogoda, odrobina przygód, zabawa. Gotowy przepis na udane wakacje?
– Poszłabym na pielgrzymkę – stwierdza szesnastoletnia Dorotka. –Tylko tam jest za dużo o Panu Bogu – dodaje.
– Mamo, proszę puść mnie na pielgrzymkę! – woła Ewa, rówieśniczka Doroty. – Tam jest fantastycznie! Nigdy nie myślałam, że tak można mówić o Panu Bogu! – zauważa entuzjastycznie po etapie Wałbrzych – Świdnica.
Jak więc jest na tej pielgrzymce? Czy udane wakacje można spędzić, nie stroniąc od Kościoła, modlitwy i Pana Boga!? Można. Przekonajmy się.
Andrzej

Na niebie zaczęły kłębić się ciemne, ciężkie chmury. Deszcz gwarantowany. Kolejny dzień, znowu mokre ciuchy, mokry namiot. W głowie czterdziestoletniego Andrzeja zaczęły pojawiać się wątpliwości. Po co mi to wszystko? Miało być tak cudownie, słońce, śpiew, gitary, młodzi, rozśpiewani ludzie. Tymczasem brniemy w deszczu, zimnie. Kiedy podejmował decyzję o pielgrzymowaniu, długo rozważał wszystkie „za i przeciw”. Przeważyły argumenty na „tak” i intencja głęboko skrywana w sercu. Poczuł, że gdy ją zaniesie na Jasną Górę, zostanie wysłuchany. Kiedy teraz patrzył, jak oddala mu się jego grupa, siłą woli poruszał nogami, muszę dojść, muszę, dodawał sobie sił. I tak każdego dnia, w deszczu, zimnie. Kilometr po kilometrze. Wytrwał. Dotarł. – I co tam takiego wyjątkowego na tej pielgrzymce? – zagadywał Andrzeja już po powrocie kolega. Ten popijając ulubioną kawę, uśmiechnął się do wspomnień. – Rysiu, nawet sobie nie wyobrażasz, jak ja przeżywałem tam modlitwę, Mszę św. Kiedy docieraliśmy w ciągu dnia na postój, na którym była Eucharystia, młodzi ludzie wyciągali instrumenty, jak oni śpiewali, modlili się. Przecież byli tak samo zmęczeni jak ja. To było dla mnie wyjątkowe doświadczenie. Piękne. Nie przeżyłbym tego nigdzie indziej.

Młodość, radość i entuzjazm

Co roku na około tysiąca pielgrzymów około ośmiuset nie przekracza dwudziestego trzeciego roku życia. Pielgrzymka gromadzi młodych ludzi, pełnych radości, entuzjazmu i ciekawości świata.
– Fajni ludzie idą – opowiada Kasia, studentka. – W tym roku jeszcze nie wiem, czy się wybiorę, w wakacje będę miała praktyki albo pojadę do pracy. Ale będzie mi bardzo brakowało naszej paczki – dodaje. – Na pielgrzymce tworzy się wyjątkowy klimat – podkreśla. – Bardzo dużo czasu spędzamy ze sobą. Praktycznie cały czas z małą przerwą na sen – uśmiecha się. – To łączy ludzi, ta wędrówka, wysiłek, ale i te szczególne chwile, kiedy serce się porusza, podczas Mszy w lesie, wieczornego Apelu pod gwiazdami. Uff, aż żal mi, jeśli nie uda się w tym roku – wzdycha Kasia.
– Idę na bank – woła Krzysiek, świeżo upieczony maturzysta. – Już się z ludziskami umówiłem na „fejsie”, startujemy. To moja trzecia pielgrzymka, jest super. Świetne wakacje za małą kasę – dodaje z uśmiechem.
– Idę – odpowiada Bartek. – Złapałem bakcyla, to już szósta pielgrzymka. Dlaczego? Odpowiem zwyczajnie: jest po prostu fajnie. Czekam na to cały rok – zauważa.
Ci młodzi ludzie, którzy przede wszystkim podkreślają dobry klimat, miłe spotkania z rówieśnikami, sami ten klimat tworzą. Swoim entuzjazmem, pogodą ducha, radością, ufnością i otwartością sprawiają, że na pielgrzymce jest po prostu fantastyczny klimat. Dobre relacje i okazja do dobrych spotkań. Tych wzajemnych i tych z Panem Bogiem właśnie. Nie kto inny, ale ci młodzi ludzie ustawiają się w kolejce do spowiedzi, to oni śpiewem i grą na instrumentach sprawiają, że na Msze św. w lesie ciągną mieszkańcy wiosek, czasami kilometrami. Kto to przeżył, ten wie. Niepowtarzalny klimat.

Reklama

Krok po kroku 270 km

Co takiego? Pieszo tyle iść? Po co? Na co? A co to, pociągi nie kursują do Częstochowy? Pielgrzymki autokarowe to co, gorsze czy jak? To już nie te czasy, kiedyś ludzie chodzili, bo nie mieli, czym jeździć. Ale dzisiaj? Niby tak, a jednak co roku z różnych zakątków Polski w czasie wakacji zmierza na Jasną Górę pieszo ponad sto tysięcy. Nikt ich nie zmusza. Idą, ponieważ tego chcą. – Dlaczego chodzi Ksiądz na pielgrzymki? spytał jeden z dziennikarzy ks. Romualda Brudnowskiego, głównego przewodnika pieszej pielgrzymki naszej diecezji na Jasną Górę. – Dlaczego chodzę z pielgrzymką? Bo jest – odpowiada krótko i trudno nie odnaleźć podobieństwa tej wypowiedzi do tej, którą kiedyś udzielił znany zdobywca najwyższych szczytów górskich: „Chodzę w góry, bo są”. Czy pielgrzymka stanowi jakiś szczyt? Trudno odpowiedzieć na to jednoznacznie, pewnie dla Andrzeja i wielu idących wtedy w deszczu i zimnie stanowiła szczyt wytrwałości. Pielgrzymka może być pewnego rodzaju szczytem naszej cierpliwości, wyrozumiałości, spokoju, opanowania. Może też podprowadzić nas na szczyty duchowej wrażliwości. Słusznie nazywa się pielgrzymkę rekolekcjami w drodze. Codzienne zmagania fizyczne są wzmacniane duchową strawą. Tegoroczna w sposób szczególny będzie poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Kapłani zaczerpną z tej niezliczonej skarbnicy słów naszego powszechnie kochanego Rodaka. Papież Wojtyła w sposób szczególny umiłował młodych. Do nich tak wiele wypowiadał słów, wykonywał tyle ważnych gestów. To jest wciąż aktualne, a młodzież potrzebuje konkretów. Podczas pielgrzymki usłyszą je wypowiadane przez niekwestionowany autorytet.

Dorota

Czy aby na tej pielgrzymce jest bezpiecznie? Gdzie oni śpią, co jedzą? A jak ktoś zachoruje, to co? Takie i inne zmartwienia spędzają sen z powiek rodzicom. Czasami stają na przeszkodzie i młodzież zostaje w domu. Na podwórku, przed telewizorem, komputerem... bezpieczna?
– Przecież widzę, jak moi rodzice, co innego mówią, co innego robią – dyskutuje Dorota, dla której na pielgrzymce za dużo o Panu Bogu. – Jesteśmy słabi, grzeszni, twoi rodzice zmagają się, jak każdy z nas, z ludzką naturą – wyjaśnia cierpliwie koleżanka rodziców nastolatki. – Tata mi powiedział, żebym poszła do bierzmowania, bo mi się to przyda, jak będę chciała mieć ślub kościelny – kontynuuje dziewczyna. – Przecież jak nie będę wierzyć w Boga, to po co mi ślub kościelny? – stwierdza. – Nie poszłam – dodaje. – Dorotko, jeśli będziesz szczerze szukać Pana Boga, to odnajdziesz Go, tak jak on – powiedziała Dorocie koleżanka rodziców, wręczając książeczkę „Najważniejsze myśli Jana Pawła II wypowiedziane do młodzieży”. Z zainteresowaniem wzięła do rąk tę książeczkę.
Drodzy Czytelnicy, jeśli nie stoi nic na przeszkodzie, idźcie na pielgrzymkę, wyślijcie tam swoje dorastające dzieci. A wy – drodzy i jak nazywa was ks. Brudnowski – szlachetni Pielgrzymi, pomódlcie się w drodze za Dorotę. Pamiętajcie, młodości nie można przegrać!

Tagi:
pielgrzymka wakacje

Neckermann Polska wstrzymuje jutrzejsze loty i sprzedaż

2019-09-24 15:42

niedziela.pl

Konieczność repatriacji przez brytyjskie władze do Wielkiej Brytanii kilkuset tysięcy turystów z powodu upadku brytyjskiej firmy Thomas Cook PLC wpływa na całą branżę turystyczną na świecie, w tym także na Klientów Neckermann Polska. - pisze w oświadczeniu Prezes Maciej Nykiel

Free-Photos/pixabay.com

Neckermann Polska wstrzymuje wszystkie wyloty zaplanowane na 25.09.2019 r. oraz czasowo wstrzymuje możliwość składania jakichkolwiek rezerwacji.

Poniżej treść oświadczenia:

Komplikacji uległa sytuacja w niektórych hotelach, na lotniskach, firmach transportowych i miejscowościach wakacyjnych, spowodowana koniecznością repatriacji przez brytyjskie władze do Wielkiej Brytanii kilkuset tysięcy turystów z powodu upadku brytyjskiej firmy Thomas Cook PLC. Ta sytuacja ma obecnie wpływ na całą branżę turystyczną na świecie, w tym także na Klientów Neckermann Polska. Ma to swój wyraz w szczególności w tych destynacjach, w których Brytyjczycy mieli największy udział, np. na greckiej wyspie Zakynthos oraz hiszpańskiej Majorce. Dochodzi tam do sytuacji, które zakłócają typowy przebieg świadczenia usługi turystycznej.

Jednocześnie zapewniam, że w tej skomplikowanej i trudnej sytuacji we wszystkich naszych działaniach kierujemy się w pierwszej kolejności ochroną interesów naszych Klientów. Wszyscy Pracownicy i wszystkie działy centrali oraz biur własnych Neckermann Polska pracują obecnie nad tym, aby w sposób szybki i skuteczny reagować na wszelkie zdarzenia w destynacjach wakacyjnych i w przypadku wystąpienia problemów udzielać pomocy naszym polskim Klientom. Wszelkich dodatkowych informacji naszym Klientom udzielają pracownicy pod numerem infolinii 22 212 0500. Wszystkie biura Neckermann w całej Polsce są dzisiaj otwarte i normalnie funkcjonują. Firma Neckermann Polska pozostaje w stałym kontakcie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, ubezpieczycielem oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nowych faktów, będziemy podawać je w kolejnych komunikatach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

O. Buttet: dlaczego katolicy nie wierzą w obecność Jezusa w Eucharystii?

2019-10-15 20:12

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Kościół musi powrócić do Eucharystii. Gdyby to zrobił, gdyby adoracja Najświętszego Sakramentu rzeczywiście stała się, jak chciał Jan Paweł II, sercem i życiem Kościoła, to spełniłoby się proroctwo świętego papieża co do przyszłości Kościoła, nie byłoby rzeczy niemożliwych – uważa o. Nicolas Buttet, założyciel Wspólnoty Eucharistein – Eucharystia.

Weronika Grishel

Ten szwajcarski mnich właśnie dzięki spotkaniu z Eucharystią przeżył przed laty głębokie nawrócenie. Pod jego wpływem najpierw przez pięć lat żył jako pustelnik w małej grocie. Z czasem, kiedy zaczęło się wokół niego gromadzić grono młodych ludzi, założył wspólnotę, w której centrum znajduje się właśnie kult Najświętszego Sakramentu. Jej trzon stanowi 30 osób konsekrowanych.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, o. Buttet odniósł się szokujących danych, które dwa miesiące temu wstrząsnęły Kościołem w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że jedna trzecia tamtejszych katolików nie wierzy w realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

- Myślę, że to nie jest w pierwszym rzędzie kwestia niewiedzy, lecz doświadczenia. Można bardzo dobrze poznać w sposób spekulatywny teologię Eucharystii i wszystko, co na przykład napisał na ten temat Tomasz z Akwinu. Ale ostatecznie tylko święci mogą nas nauczyć, czym jest Eucharystia – mówi Radiu Watykańskiemu o. Buttet. – To dlatego na zakończenie encykliki „Ecclesia de Eucharistia”, Jan Paweł II zachęca, byśmy uczyli się od świętych, którzy pokazują nam, czym jest prawdziwa pobożność eucharystyczna. I tego dziś brakuje. Bo potrzeba „zasmakować” w Eucharystii. A zamiłowanie do Eucharystii zaszczepiają w nas, ci którzy nią naprawdę żyją. Kiedy widzimy Teresę z Kalkuty przed Najświętszym Sakramentem, kiedy widzimy, jak Jan Paweł II sprawuje Eucharystię, to nagle rozumiemy, że dzieje się coś ważnego, i sami zaczynamy tego pragnąć.

O. Buttet podkreśla, że nie należy się bać, że przesadzimy z kultem Najświętszego Sakramentu, że stanie się on na przykład ważniejszy niż lektura Pisma Świętego. Jak uczy Sobór Watykański II, Eucharystia jest rzeczywiście źródłem i szczytem.

- Choć Biblia jest przesłaniem Boga, Jego słowem, to jednak nie jest Bogiem. Eucharystia natomiast, to Bóg we własnej osobie. Czym innym jest słyszeć słowo, a czym innym jest spotkać osobę. Czym innym jest słuchać kogoś w radiu, a czym innym spotkać się z nim twarzą w twarz. Pewien młody podsunął mi kiedyś piękny obraz. Wyobraźcie sobie, mówił, dwoje narzeczonych, którzy rozmawiają ze sobą przez telefon. To oczywiście coś wspaniałego. Ich głos jest w stanie przekazać całą głębię uczucia, wzajemną czułość. Ale kiedy się spotykają, kiedy się obejmują, to jest to jeszcze coś innego. Tak też można zrozumieć różnicę między Słowem Bożym i Eucharystią. Eucharystia, to spotkanie dwóch ciał, dwóch serc, rzeczywiste, z Bogiem żywym - zaznaczył założyciel Wspólnoty Eucharistein.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weekend rodzinny z Jackiem Pulikowskim w Oławie

2019-10-16 21:45

Anna Majowicz

Jacek Pulikowski – autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej, w nadchodzący weekend gościć będzie w Centrum Formacji, przy parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie.

ekai.pl
Jacek Pulikowski

Plan wydarzenia:

Piątek, 18.10.2019 r.:

18.00 Eucharystia – ze słowem Jacka Pulikowskiego

19.00 – 20.30 Wykład dla kobiet: ,,Instrukcja obsługi mężczyzny”

Sobota, 19.10.2019 r.:

9.00 Eucharystia – ze słowem J.Pulikowskiego ,,Dojrzała miłość w dojrzałym wieku”

9.00 – 17.00 Warsztaty dla ojców ,,Ojcostwo a praca”

10.00 – 14.00 Warsztaty dla kobiet ,,Cenniejsza niż perły”

15.30 – 17.00 Wykład dla narzeczonych I małżonków ,,Rodzina. Najważniejsza firma na świecie”

18.00 Eucharystia – ze słowem J. Pulikowskiego ,, Odcinanie pępowiny”

19.00 – 20.30 Wykład dla mężczyzn: ,,Jak rozumieć kobietę? Czy niemożliwe jest możliwe?”

Niedziela, 20.10.2019 r.:

8.00 – 19.30 Eucharystie ze słowem J. Pulikowskiego ,,Relacje rodzinne – wyzwania na dzisiejsze czasy”

13.00 – 19.00 Rejonowy Dzień Wspólnoty (RDW) Ruchu Światło – Życie: ,,Moja wola I moja wolność”.

Więcej informacji i formularze zapisów na stronie Fundacji DlaRodziny: www.dlarodziny.eu

Serdecznie zapraszamy! 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem