Reklama

Twórcza wolność czy swawola?

Zapewne w wielu naszych domach znajduje się książka pt. „Pasja”, w której przedstawione są widzenia Katarzyny Emmerich, błogosławionej Kościoła katolickiego, zapisane w szczegółach i opowiadające o męce Pana Jezusa. Na tej książce Mel Gibson oparł swój film pt. „Pasja”, który bardzo mocno przeżywaliśmy.

Wydarzenie Męki Pańskiej jest niezwykle ważne w nauczaniu chrześcijańskim, w nim bowiem ogniskuje się cała zbawcza misja Chrystusa oraz cena, jaką zapłacił za odkupienie świata. Szczególne jest więc odniesienie modlitewne chrześcijanina do Męki Pańskiej. Jakże niezwykle wybrzmiewa tu decyzja pewnego naszego brata, który zasponsorował książkę Katarzyny Emmerich, która została dołączona do każdego egzemplarza „Niedzieli” nr 12, z 23 marca br.

Reklama

Tymczasem w ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z działaniem wręcz przeciwnym - bluźnierczym. Najpierw chciano pokazać uwłaczający Chrystusowi spektakl „Golgota Picnic” Rodriga Garcii w Poznaniu, a gdy katolicy oburzyli się i zaprotestowali przeciw temu, w wielu miastach odczytywano scenariusz tej sztuki. Została złożona skarga o popełnienie przestępstwa - bo bluźnierstwo jest przestępstwem uderzającym w miliony polskich katolików, obrażanych przez niemoralne działania i drwinę z męki naszego Zbawiciela. Jesteśmy oburzeni zarówno przedstawieniem, jak i tym, że tylu Polaków zaangażowało się w przekaz tej „sztuki”. Na kpinę z katolickiego społeczeństwa zakrawa fakt, że przedsięwzięcie to miało być zrealizowane w polskich teatrach - instytucjach państwowych, finansowanych z pieniędzy publicznych, a sam Malta Festival w Poznaniu dotowany jest co roku kwotą 1 mln zł przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jakież to dziedzictwo narodowe? Polska nigdy nie była krajem bluźnierczym! Polacy to naród wierzący, to ludzie Różańca, pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. Dlaczego więc MKiDN przykłada się do bluźnierczych akcji?

Protestujemy przeciwko takim działaniom władz oraz osób zaangażowanych w promocję świętokradztwa. Bracia i Siostry, nie możemy być na to obojętni. Trzeba reagować na zło, jakie dzieje się za przyzwoleniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.in. bojkotem teatrów, które podjęły działalność bluźnierczą, oraz aktorów, którzy przyjmują takie role. Miejmy świadomość, że los naszego narodu jest w naszych rękach. Dlatego trzeba bacznie przyglądać się, kto stoi za dziwnymi decyzjami, mającymi na celu zmianę naszej tożsamości, którzy parlamentarzyści za tym głosują - przecież to my ich wybieramy! Katolik nie może zlekceważyć działalności szkalującej najważniejsze dla nas wartości. Trzeba podejmować zdecydowane kroki i nie głosować za bluźniercami, którzy zniesławiają Boga i Kościół, a tym samym szkodzą narodowi. Polska musi być krajem ludzi godnych, świadomych tego, co nas tworzy i co stanowi o naszej kulturze. Nasza historia związana jest z Kościołem, Chrystusem i wiarą. Jeżeli ktoś tego nie rozumie, to nie ma prawa zasiadać w ławach decydenckich naszego państwa.

Jako wynagrodzenie Panu Jezusowi za grzechy naszych braci zachęcam do sięgania do „Pasji” i do wdzięczności za cierpienia Pana Jezusa poniesione dla naszego odkupienia. Już niedługo - w roku 2033 będziemy obchodzić 2000. rocznicę śmierci Chrystusa na krzyżu i Jego zmartwychwstania. Starajmy się jak najlepiej przygotowywać do tego wielkiego jubileuszu - w gruncie rzeczy wielkiego zwycięstwa człowieka, bo umożliwienia mu wieczności z Bogiem.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Teraz inaczej patrzę na życie - bp Janiak o swojej chorobie nowotworowej na łamach "Niedzieli"

[ TEMATY ]

Niedziela

choroba

Bożena Sztajner/Niedziela

Z perspektywy bliskości śmierci inaczej patrzy się na życie – uważa bp Edward Janiak. O swojej chorobie nowotworowej, walce z nią i dojrzewaniu, biskup kaliski mówi w osobistym wywiadzie, jaki ukazał się na łamach najnowszej „Niedzieli” z datą 22 lutego.

- To był mój pierwszy pobyt w szpitalu w roli ciężko chorego człowieka. Do tej pory nie wiedziałem, co to słabość – i nagle takie doświadczenie kruchości życia... Można mówić piękne kazania, konferencje o sensie cierpienia, ale gdy sami stajemy wobec możliwej bliskiej śmierci, to dopiero wtedy widać tak naprawdę, jaką drogę przebyliśmy do tej pory, jaka jest nasza wiara – zauważa bp Janiak.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję