Reklama

Jan Paweł II

Z polikliniki do klasztoru

Relikwia splamiona krwią

Pielęgniarka z Polikliniki Gemellego - Anna Stanghellini 13 maja 1981 r., jak codziennie, była w pracy na oddziale chirurgii. Nie wiedziała, że tego dnia o godz. 17.19 Turek Ali Agca dokonał zamachu na Jana Pawła II. O tym, co się stało na Placu św. Piotra, dowiedziała się, gdy watykańska karetka pogotowia przyjechała do polikliniki. Sala operacyjna była już gotowa i o godz. 17.55 lekarze pod kierunkiem prof. Francesca Crucittiego mogli rozpocząć operację. Trzeba było szybko rozebrać Papieża. Aby nie tracić czasu, przecięto bawełniany podkoszulek, który miał na sobie, i wyrzucono go wraz z zakrwawionymi gazami. Pielęgniarka, widząc to, uznała, że nie może on trafić do śmietnika - owinęła podkoszulek najpierw w czystą gazę, a następnie w biały ręcznik i schowała w swojej szafce, nikomu nic nie mówiąc. Trzymała go u siebie aż do 2000 r., kiedy to postanowiła przekazać ten bezcenny dar do domu prowincjalnego Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Rzymie.

Anna Stanghellini od dawna była związana z tym zgromadzeniem - w 1964 r. zaczęła nawet nowicjat u szarytek, ale stwierdziła, że to nie jest jej powołanie i wybrała zawód pielęgniarki. W dalszym ciągu utrzymywała jednak ścisły kontakt z siostrami i gdy w 1996 r. przeszła na emeryturę, zamieszkała w domu prowincjalnym szarytek, gdzie zmarła w 2004 r. S. Beatrice Priori, ówczesna prowincjalna, zdawała sobie sprawę, jak wielki dar siostry otrzymały od skromnej pielęgniarki z Polikliniki Gemellego, tym bardziej że była przekonana, iż pewnego dnia ta pamiątka po Janie Pawle II stanie się prawdziwą relikwią. Aby jak najlepiej przechować papieską koszulkę, umieszczono ją, oprawioną w ramę, za szybą.

Reklama

Po śmierci Jana Pawła II s. Beatrice postanowiła pokazać pamiątkę po Papieżu w Watykanie, aby uzyskać zaświadczenie o jej autentyczności. W tym celu udała się do abp. Piero Mariniego, mistrza papieskich ceremonii liturgicznych. Abp Marini nie miał żadnych wątpliwości, tym bardziej że siostry były w posiadaniu deklaracji pielęgniarki, która zaświadczała o jej autentyczności. Na wszelki wypadek poprosił jednak siostrę prowincjalną, by zostawiła podkoszulek w Watykanie - siostra uczyniła to z wielkim bólem, bo była przekonana, że nie odzyska już cennej pamiątki. Jednak jej obawy okazały się bezpodstawne - kilka dni później abp Marini zadzwonił do niej, prosząc, by odebrała papieską koszulkę. Jak dzisiaj wspomina, gdy wychodziła z Watykanu, nie czuła ciężaru przeszklonych ram, w których przechowywany był podkoszulek.

Dzień 1 maja 2011 r. był dla szarytek z Via Francesco Albergotti dniem szczególnym - przechowywana przez nie pamiątka po zmarłym Papieżu stała się relikwią bł. Jana Pawła II. Relikwię umieszczono w jednym z bocznych ołtarzy wielkiej domowej kaplicy. Gdy siostra, która mi towarzyszy, otwiera nastawę ołtarza ze zdjęciem założyciela zgromadzenia, jestem przejęty i wzruszony - za szybą znajduje się przecięta po obydwu stronach papieska koszulka z ciemnymi plamami krwi na wysokości brzucha. Na ich tle widoczne są trzy otwory - co świadczy, że podkoszulek był zwinięty, gdy przeszyła go kula wystrzelona z pistoletu Alego Agcy - oraz czerwone plamy płynu dezynfekującego po bokach. Nad metką widać wyraźnie wyhaftowane czerwoną nitką inicjały „JP”. Na podkoszulku siostry umieściły wycinki z gazety, przedstawiające Jana Pawła II tuż po zamachu oraz w łóżku szpitalnym, już po operacji. Obok obramowanej koszulki nad ołtarzem znajdują się zdjęcia Papieża w dniu zamachu, z Alim Agcą i z Anną Stanghellini, oraz pisemne deklaracje pielęgniarki i przełożonej dotyczące relikwii. Siostry przechowują również list z 2003 r. od ks. prał. Petera B. Wellsa, asesora w Sekratariacie Stanu, który zaświadcza o autentyczności relikwii.

Gdy, modląc się, wspominam momenty zamachu na życie Jana Pawła II, które przeżyłem na Placu św. Piotra, do kaplicy wchodzi grupa włoskich kobiet i kapłan z Kolumbii. Uświadamiam sobie, że ta kaplica w dawnym domu prowincjalnym szarytek w Rzymie, przekształconym na Dom „Regina Mundi” dla sióstr w podeszłym wieku, stała się dzisiaj jednym z „sanktuariów” św. Jana Pawła II, do którego zaczynają przybywać jego czciciele.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kiedy przyjdą, damy świadectwo Prawdzie

2020-10-14 10:49

Niedziela kielecka 42/2020, str. VI

[ TEMATY ]

relikwie

Zbigniew Strzałkowski

bł. o. Michał Tomaszek

Istalacja relikwii w kościele Ducha Świętego w Kielcach

Istalacja relikwii w kościele Ducha Świętego w Kielcach

Bp Jan Piotrowski wprowadził 4 października relikwie błogosławionych męczenników o. Michała Tomaszka i o Zbigniewa Strzałkowskiego do kościoła Ducha Świętego w Kielcach.

W uroczystościach uczestniczyli franciszkanie br. Jan Hruszowiec, promotor kultu męczenników z Pariacoto oraz o. Dariusz Gaczyński, misjonarz z Paragwaju. Wygłosił on słowo Boże.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęła się Nowenna przed beatyfikacją ks. Michaela McGivneya

2020-10-22 20:11

[ TEMATY ]

beatyfikacja

https://www.fathermcgivney.org/

22 października Rycerze Kolumba rozpoczęli Nowennę przed beatyfikacją sługi Bożego ks. Michaela McGivneya. Amerykański kapłan i założyciel międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba zostanie ogłoszony błogosławionym 31 października w Katedrze św. Józefa w Hartford w stanie Connecticut, skąd pochodził.

„Dla nas jako dla międzynarodowej katolickiej organizacji beatyfikacja Załoćyciela jest wielkim świętem” – tłumaczy przywódca organizacji w Polsce, Delegat Stanowy Krzysztof Zuba. „Rycerze Kolumba każde swoje działanie rozpoczynają od modlitwy. Dlatego również przygotowanie do beatyfikacji naszego założyciela ofiarujemy Bogu, łącząc się z Rycerzami i ich rodzinami na całym świecie” - dodaje.

Uroczysta beatyfikacja ks. Michaela McGivneya kończy wieloletni proces badania życia i dziedzictwa amerykańskiego kapłana żyjącego w latach 1852-1890. Dekret o heroiczności jego cnót podpisał w 2008 roku papież Benedykt XVI. 27 maja 2020 roku papież Franciszek podpisał dekret przygotowany przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, zatwierdzając cud przypisywany wstawiennictwu założyciela Rycerzy Kolumba.

Cud beatyfikacyjny okrzyknięto „cudem pro-life”. Życie trzynastego dziecka Michelle i Daniela Schachle było zagrożone – lekarze zdiagnozowali śmiertelny obrzęk płodu, poinformowali rodziców, że dziecko nie przeżyje do dnia porodu i zarekomendowali aborcję. Michelle i Daniel nie zgodzili się, zaczęli modlić się przed wstawiennictwo ks. McGivneya o cud uzdrowienia i pielgrzymowali w tej intencji do Fatimy. Po powrocie z pielgrzymki okazało się, że śmiertelna choroba ustąpiła. Dziś Mikey jest pogodnym i pełnym życia 5-latkiem.

Treść Nowenny trwającej w dniach 22-30 października Rycerze Kolumba będą publikować w swoich mediach społecznościowych: na Facebooku i Twitterze. Jak zapewniają Rycerze – do modlitwy zaproszeni są wszyscy katolicy.

„Zachęcamy do wspólnej modlitwy wszystkich parafian zatroskanych o swoje parafie, Kościół i powołania kapłańskie, bo ks. McGivney był przede wszystkim proboszczem działającym dla zbawienia swoich wiernych” – wyjaśnia Krzysztof Zuba. „Nasz założyciel był księdzem i również dlatego kapłani zajmują szczególne miejsce w naszych modlitewnych intencjach. Rycerze zawsze kierują się zasadą solidarności z księżmi i biskupami” – dodaje.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym duszpasterzem, Kapelanem Stanowym jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Więcej informacji na stronie: rycerzekolumba.com oraz mcgivney.pl

CZYTAJ DALEJ

WAŻNE: SPEKTAKL PRZEŁOŻONY

2020-10-23 10:03

archiwum

W związku z zaostrzeniami obowiązującymi w całym kraju zapowiadany przez Niedzielę Sosnowiecką i planowany na niedzielę 25 października spektakl pt. „Chrzest 966. Źródło” w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chechle jest PRZEŁOŻONY na inny termin!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję