Reklama

Polecamy

Rozmowy z księdzem Oko

Duszpasterz, naukowiec, wykładowca, krytyk ideologii gender - tak w skrócie można określić ks. Dariusza Oko, kapłana archidiecezji krakowskiej, profesora UPJPII, filozofa i teologa, który w ubiegłym roku stał się osobą publiczną za sprawą sugestywnych wystąpień w mediach prywatnych i publicznych, obnażających zagrożenia płynące z ideologii gender. To w dużej mierze dzięki ks. Oko wielu z nas zaczęło się zastanawiać nad zjawiskami, które w sposób normatywny docierały do naszej ojczyzny w związku z unijnymi i ONZ-owskimi dyrektywami. Homolobby, gender, wojujący feminizm, standardy edukacji seksualnej, seksdeprawacja, równościowe przedszkole... - to sformułowania, które dzięki działalności publicystycznej i medialnej ks. Oko weszły do dyskursu publicznego.

Reklama

W mediach zaczęto rozmawiać o zjawiskach, które dotykają lub w najbliższym czasie dotkną nasze rodziny. Ksiądz profesor jest zapraszany do prowadzenia wykładów i głoszenia rekolekcji dla osób świeckich i duchownych. Trudne tematy objaśnia w sposób żywy i barwny, gruntownie zgłębiając problem współczesnych zagrożeń, jakie niesie podważanie podstaw antropologicznych człowieka. Swoją działalnością ks. Oko budzi wiele środowisk, które organizują się w obronie rodziny.

W sposób naturalny działalnością publiczną tego kapłana zainteresowało się Wydawnictwo św. Stanisława BM w Krakowie i zaproponowało opublikowanie wywiadu rzeki z ks. Oko. Rozmowy podjął się Piotr Litka, dziennikarz i twórca filmów dokumentalnych. Jej efektem jest książka „Moje życie”, w której ks. Oko dzieli się wspomnieniami z dzieciństwa, charakteryzuje osoby i środowiska, które go kształtowały, opisuje drogi powołania kapłańskiego, działalność duszpasterską i naukową. Opisuje swoje sukcesy, ale i porażki, nie waha się mówić o kryzysach - zawsze naukowych, nigdy dotyczących kapłaństwa.

Do książki dołączona została płyta z zapisem rekolekcji akademickich, które ks. Oko wygłosił w grudniu ub.r. w kościele pw. św. Anny w Warszawie.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję