Reklama

Głos z Torunia

Diecezjalne dziękczynienie...

Dziękczynienie rozpoczęło się nabożeństwem o godz. 15 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył bp Józef Szamocki, wierni ruszyli w procesji do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Niesiono wizerunek Matki Bożej oraz relikwie św. Jana Pawła II. Wierni zatrzymywali się przy czterech ołtarzach, gdzie wsłuchiwali się w słowa Ewangelii. Na zakończenie procesji o godz. 18 została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Suski. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. W homilii bp Józef Szamocki podkreślił więź łączącą Jana Pawła II z Maryją stojącą pod krzyżem i zaznaczył, że całe życie świętego papieża było naznaczone zawierzeniem Jej matczynej opiece. „Kluczem do świętości Jana Pawła II jest krzyż i Matka Boga” – mówił bp Józef.
Na zakończenie Eucharystii kustosz sanktuarium o. Wojciech Zagrodzki CSsR odmówił akt zawierzenia diecezji toruńskiej Matce Bożej Nieustającej Pomocy. W pokornej modlitwie zawierzano wszystkie stany: duchowieństwo i osoby konsekrowane, małżeństwa i rodziny, dzieci i młodzież, osoby samotne, chore, zagubione. Po błogosławieństwie oddano cześć relikwiom św. Jana Pawła II.
Podczas diecezjalnego dnia dziękczynienia bp Andrzej Suski przyjął tytuł Ambasadora Życia i Rodziny z rąk Waldemara Furmanka, przewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Kapituły Tytułu Ambasadora Życia i Rodziny. Tytuł przyznawany jest od bieżącego roku. Pierwszymi wyróżnionymi w diecezji toruńskiej obok bp. Andrzeja Suskiego są: ks. prał. Józef Nowakowski, prof. Alicja Grześkowiak i dr Jerzy Matyjek. Celem nadawania tytułu jest uhonorowanie znanych i szanowanych osób publicznych, które swoją postawą życiową, przykładem osobistym, zaangażowaniem społecznym czy deklaracjami publicznymi bronią uniwersalnej wartości życia ludzkiego i naturalnych praw rodziny.
Zwracając się do Księdza Biskupa, Waldemar Furmanek powiedział: „W dniu diecezjalnego dziękczynienia za kanonizację największego obrońcy życia – papieża rodzin Jana Pawła II – pragniemy Księdzu Biskupowi serdecznie podziękować za dotychczasowe zaangażowanie w głoszenie Ewangelii życia i nadrzędnej dla całego społeczeństwa roli zdrowej i silnej rodziny. Ekscelencja bowiem słowem i czynem, własnym przykładem i zaangażowaniem świadczy o uniwersalnej wartości każdego ludzkiego życia oraz małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny otwartego na przyjęcie dzieci”. Przewodniczący Kapituły wyraził przekonanie, że przyjęcie tego tytułu będzie dla wielu osób duchownych i świeckich jasnym i czytelnym sygnałem oraz zachętą do aktywności na polu działań prorodzinnych. „Jesteśmy przekonani, że aktywna działalność Ambasadorów Życia i Rodziny będzie w coraz większym stopniu wpływać na pożądaną zmianę postaw społecznych, a co za tym idzie zmian prawnych chroniących każde ludzkie życie i wspierających rodziny w ich codziennych i naturalnych zadaniach” – zakończył Furmanek.

2014-07-08 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Janiak: Pan Jezus ostrzega człowieka przed potępieniem wiecznym

[ TEMATY ]

rocznica

Msza św.

uroczystość

Katarzyna Cegielska

Pan Jezus chce, abyśmy prawdy o Miłosierdziu Boga nie wykorzystywali do bagatelizowania grzechu - mówił bp Edward Janiak, który w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja przewodniczył Mszy św. z okazji 600-lecia Grabowa. Biskup kaliski poświęcił odnowiony Urząd Miasta i Gminy w Grabowie.

Witając biskup kaliskiego ks. kan. Ryszard Ryniec wskazał, że 20 sierpnia 1416 r. król Polski Władysław Jagiełło nadał osadzie Grabów przywilej lokacyjny oparty na prawie magdeburskim. - Chcemy dziś dziękować Bogu za całe to duchowe i materialne dziedzictwo pokoleń, za ludzi, wydarzenia i czas, który został dany – powiedział proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: większość Francuzów nie wierzy w Boga

2021-09-23 18:41

[ TEMATY ]

wiara

Bóg

Francja

Moyan_Brenn / Foter.com / CC BY

Sondaż przeprowadzony przez Instytut Badania Opinii i Marketingu (Ifop), a opublikowany 23 września ukazuje, że Francuzi nie tylko coraz mniej wierzą w Boga, ale także w dużej mierze nie interesują się religią i nadają jej mniejszą wiarygodność w debacie publicznej – podaje portal tygodnika Famille chrétienne.

Sondaż przeprowadzono pod koniec sierpnia w reprezentatywnej grupie 1 018 osób w wieku ponad 18 lat. Wynika z niego, że Francuzi są mniej religijni i mniej lubią dyskusje na tematy religijne. Jako ludzie wierzący deklaruje się jedynie 49 proc. mieszkańców Francji, podczas gdy w roku 2004, było to 55 proc. Wiara w Boga jest znacznie powszechniejsza wśród osób w wieku 65 lat i starszych (58 proc. wierzy w Boga), a najmniej wśród osób w wieku 35-49 lat (45 proc. wierzących).

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję