Reklama

Poliklinika Gemellego w Rzymie

Urodziny Watykanu numer trzy

Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 2

Grzegorz Gałązka

Mija 50 lat od założenia rzymskiej Polikliniki Agostino Gemellego. Tuż po wyborze na Stolicę Piotrową, 18 października 1978 r., Jan Paweł II dokonał rzeczy bezprecedensowej: udał się z prywatną wizytą - bez obstawy, która z reguły towarzyszy papieskim wyjazdom - do Polikliniki Gemellego, aby odwiedzić swojego ciężko chorego przyjaciela - bp. Andrzeja Deskura, przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu.

W przeddzień konklawe miał on wylew krwi do mózgu i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala. Ta pierwsza „podróż” Ojca Świętego Jana Pawła II z Watykanu do Rzymu wywołała sensację, gdyż nie było tradycji prywatnych wyjazdów papieży z Watykanu. Wtedy właśnie cały świat dowiedział się o przyjaźni tych dwóch wielkich Polaków, a także o istnieniu w Rzymie polikliniki uniwersyteckiej, której patronem jest jej założyciel o. Agostino Gemelli. W 1919 r. włoski franciszkanin wraz z innymi wybitnymi osobistościami z Mediolanu założył Instytut Studiów Wyższych „Giuseppe Toniolo”. Z incjatywy tego właśnie instytutu powstał Katolicki Uniwersytet Najświętszego Serca. Od początku powstania uniwersytetu jego założyciel marzył, by zorganizować wydział medycyny i chirurgii. Niestety, o. Gemelli zmarł 15 lipca 1959 r., a jego marzenie spełniło się dopiero w 1961 r., gdy rzymski Wydział Medycyny został otwarty, z udziałem papieża Jana XXIII oraz kard. Giovanniego Montiniego, ówczesnego arcybiskupa Mediolanu. W tym samym roku rozpoczęły się prace przy budowie polikliniki, która przyjęła pierwszych pacjentów w maju 1964 r. Oficjalna inauguracja polikliniki, której nadano imię o. Gemellego, miała miejsce 10 lipca 1964 r., już za pontyfikatu Pawła VI. Papież nie mógł wówczas przewidzieć, że szpital ten stanie się miejscem cierpienia jego następcy, który w październiku 1978 r. zasiądzie na Katedrze św. Piotra. 13 maja 1981 r., kilkanaście minut przed godz. 18, przez bramę Polikliniki Gemellego przejechała watykańska karetka, która wiozła Jana Pawła II ciężko zranionego przez Alego Agcę. Wtedy po raz pierwszy Papież przybył jako pacjent do rzymskiej polikliniki, która stała się dla niego „trzecim domem” (po Placu św. Piotra i Castel Gandolfo), a raczej „trzecim Watykanem” - tak nazwał Poliklinikę Gemellego w 1996 r., gdy żartował na temat swego stanu zdrowia. Jan Paweł II kilka razy przebywał w poliklinice, w sumie spędził tutaj 153 dni i 152 noce. Władze Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca postanowiły ufundować swemu najsłynniejszemu Pacjentowi monumentalny pomnik, który stanął na placu przy wejściu do szpitalnego kompleksu. 27 czerwca 2014 r. z okazji 50-lecia istnienia polikliniki miała się w niej odbyć wizyta papieża Franciszka, która jednak nie doszła do skutku ze względu na niespodziewaną niedyspozycję Ojca Świętego. Zastąpił go kard. Angelo Scola, wielki kanclerz Uniwersytetu Najświętszego Serca Pana Jezusa, który odczytał też papieską homilię. W czasie uroczystości przekazano do szpitalnej kaplicy relikwie św. Jana XXIII i Jana Pawła II.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Rekolekcje ewangelizacyjne „Wstań! Idź”

2021-09-20 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W niedzielę 19 września rozpoczęły się rekolekcje ewangelizacyjne w siedemnastu kościołach jubileuszowych Archidiecezji Łódzkiej. W kolegiacie łaskiej prowadzi je ks. Maciej Chodowski wraz z grupą młodzieży z Ruchu Światło – Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję