Reklama

Od Maryi do Józefa

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 6

Ojciec Święty Franciszek mianował 46-letniego o. Łukasza Buzuna, paulina, biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

Nominacja została ogłoszona 5 lipca 2014 r. Swoje powołanie zakonne o. Łukasz Buzun realizuje w Zakonie Paulinów od 1989 r. Święcenia kapłańskie przyjął na Jasnej Górze 8 czerwca 1996 r. Był duszpasterzem w Wieruszowie i Włodawie, gdzie paulini mają klasztory. Ukończył studia licencjackie z psychologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Od 2010 r. podjął prowadzenie wykładów na UKSW w Warszawie w Studium Kierownictwa Duchowego. W 2010 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk teologicznych z zakresu teologii duchowości. W 2013 r. ukończył studium psychoterapii systemowej w Krakowie. Niespełna trzy miesiące temu, 16 kwietnia 2014 r., o. Buzun został przeorem Jasnej Góry, wcześniej przez trzy lata był podprzeorem klasztoru, a od 2008 r. - zastępcą dyrektora Radia „Jasna Góra”.

Na stronie internetowej diecezji kaliskiej informacja o nowym biskupie pomocniczym została zamieszczona pod trafnym tytułem: „Od Maryi do Józefa”. Biskup kaliski Edward Janiak w specjalnym komunikacie powiadamia, że święcenia biskupie o. Buzuna będą miały miejsce na Jasnej Górze w sobotę 16 sierpnia 2014 r. o godz. 11.

Reklama

Bp Janiak przytacza w komunikacie słowa Jana Pawła II o posłudze biskupiej: „Wyniesienie do godności biskupiej jest wielkim zaszczytem dla ludzkiego stworzenia; rzeczywiście biskup posiada tę samą władzę, co Chrystus, którą może przekazywać. Jest to również służba dla Chrystusa i Kościoła, wspaniała i wymagająca” (16 października 1986 r.).

Ojca Biskupa Nominata, który zostaje posłany do diecezji ze słynnym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, otaczamy wielką modlitwą u Maryi na Jasnej Górze.

Redakcja „Niedzieli

Reklama

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przybył 25 czerwca br. na Jasną Górę. Goszcząc w Polsce bliskich ze swojej rodziny, przywiózł ich do Częstochowy, by mogli odwiedzić znane w świecie Sanktuarium Jasnogórskie. - To jest serce Polski - wyznał. - To naturalne, że tutaj jesteśmy. Modlę się za całą Polskę - zapewnił. Podsumowując cztery lata swojej posługi jako nuncjusza apostolskiego, powiedział: - To wspaniały czas. W Polsce czuję się jak u siebie i mam nadzieję, że będę mógł zostać tu dłużej. Dostojny Gość odprawił przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszę św. w języku włoskim.

Abp Celestino Migliore misję nuncjusza w Polsce rozpoczął 10 września 2010 r.

W liczbie ok. 3 tys. osób 29 czerwca przybyła na Jasną Górę 33. Pielgrzymka Rzemiosła. Pielgrzymi wraz ze starszyzną cechową, ubrani w tradycyjne stroje z insygniami cechowymi, licznymi pocztami sztandarowymi, reprezentowali wiele rzemieślniczych izb branżowych - stolarską, fryzjerską, krawiecką, piekarniczą, cukierniczą, złotniczą, tapicerską, szewską, spożywczą i inne. W modlitwie uczestniczyli m.in.: Jerzy Bartnik - prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Włodzimierz Biniek - prezes Zarządu Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ks. Krzysztof Rusiecki - krajowy duszpasterz rzemiosła oraz ks. prał. Stanisław Gębka - były proboszcz parafii Świętej Rodziny w Częstochowie, kapelan rzemieślników częstochowskich. Przy figurze Matki Bożej na placu jasnogórskim pielgrzymów powitał o. Jan Golonka, paulin, a w sanktuarium o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

- Kultura rzemieślnicza potrafiła w przeszłości tworzyć znakomite sposobności do spotkań między ludźmi, do spotkań między narodami i przekazała nam wielką syntezę kultury i wiary - mówił w homilii abp Depo.

Oprawę muzyczną przygotowały: Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta. Organizatorem spotkania była Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Tradycyjnie po zakończeniu roku szkolnego przybyła na Jasną Górę 77. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. W spotkaniu w dniach 1-2 lipca uczestniczyło prawie 7 tys. osób. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo. W modlitwie uczestniczyli m.in.: bp Edward Dajczak - delegat KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli oraz bp Jan Wątroba - biskup diecezji rzeszowskiej. Wiernych powitał o. Mieczysław Polak - podprzeor Jasnej Góry.

- Nasza epoka spycha na margines pojęcie sumienia i osobistej odpowiedzialności. Przykładów mamy aż nadto. Wypada więc zapytać, jakiego człowieka kształtuje dzisiejsza europejska cywilizacja, a w niej szkoła i uniwersytety. Z pewnością misja ta jest niełatwa i wymagająca nieustannej czujności sumienia, codziennego świadectwa, które karmi się modlitwą i nauką, a wyraża w normalnych okolicznościach - mówił abp Depo.

Odczytano petycję skierowaną przez środowisko nauczycielskie do Joanny Kluzik-Rostkowskiej - minister edukacji, z prośbą o to, by z podręcznika przygotowanego przez jej resort nie eliminowano kategorii odwołujących się do wiary, religijności i tradycji chrześcijańskiej. Wykład do nauczycieli wygłosił bp Grzegorz Ryś z Krakowa, a Mszę św. w czasie nocnego czuwania odprawił biskup włocławski Wiesław Mering.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zachodniopomorskie: Zderzenie dwóch autokarów i busa; 14 osób rannych

2020-07-05 20:24

[ TEMATY ]

wypadek

wypadek

PAP

W miejscowości Dźwirzyno w powiecie kołobrzeskim (woj. zachodniopomorskie) zderzyły się dwa autokary i jeden bus. W wypadku poszkodowanych zostało 14 osób - poinformował PAP rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Kołobrzegu kpt. Krzysztof Azierski.

Jak przekazał PAP strażak, do wypadku doszło w niedzielę wieczorem w miejscowości Dźwirzyno. Zderzyły się tam dwa autokary i bus. "Łącznie w zdarzeniu uczestniczyło 19 osób podróżujących pojazdami, z czego 14 zostało poszkodowanych, w tym dwójka dzieci w wieku około 10 lat" - powiedział kpt. Krzysztof Azierski.

Dodał, że obecnie wszystkie osoby znajdują się poza pojazdami. "Są zaopatrywane zarówno przez zespoły ratownictwa medycznego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak również zastępy OSP i PSP" - przekazał Azierski.

Podkreślił, że nie ma póki co osób poważnie rannych. "Wszystkie osoby są kontaktowe i przytomne" - poinformował strażak.

Okoliczności wypadku wyjaśnia policja. 

CZYTAJ DALEJ

77 rocznica Rzezi Wołyńskiej uczczona w Legnicy

2020-07-05 22:31

[ TEMATY ]

Legnica

rzeź wołyńska

ks. Piotr Nowosielski

Niedziela 5 lipca, była dniem, w którym w kościele Św. Jana Chrzciciela w Legnicy, została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych na Wołyniu i Kresach Wschodnich, podczas tzw. Rzezi Wołyńskiej. Jej apogeum przypadło na niedzielę 11 lipca 1943 r., stąd mówi się też o tym wydarzeniu, jako „Krwawej niedzieli”, kiedy to oddziały OUN – UPA dokonały ludobójstwa na Polakach.

Modlitwa i wydarzenie, zorganizowane z inicjatywy prezesa Stowarzyszenia "Krajobrazy", Tadeusza Samborskiego, obchodzono pod hasłem: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Mszy św. przewodniczył O. Jan Janus OFMConv z koncelebransem O. Zbigniewem Kluską OFMConv. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe reprezentujące organizacje kresowe, sybirackie, środowiska harcerzy a także lokalnych kibiców. Wśród uczestniczących w modlitwie parafian i rodzin dotkniętych tragedią Wołyńską, byli też obecni przedstawiciele parlamentarzystów, władz samorządowych, lokalnych, środowisk wiejskich oraz przybyli goście.

- Ta dzisiejsza uroczystość świadczy o tym że Polska nie zapomniała i nie zapomni o swoich rodakach, ofiarach ludobójstwa na Kresach Wschodnich – mówił prezes Stowarzyszenia "Krajobrazy" Tadeusz Samborski. Przypomniał, że w roku 2016, dzień 11 lipca, Sejm ustanowił „Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa” dokonanego przez OUN-UPA na Polakach Wołynia. Witając wszystkich przybyłych, stwierdził że poznał wiele osób, które w jakiś sposób zostały dotknięte tym dramatem: - Ale nigdy nie słyszałem w rozmowach jakiejś nienawiści, czy chęci odwetu czy zemsty. Tak też pisał męczennik Wołynia, poeta-liryk Zygmunt Jan Rumel, na krótko przed śmiercią, w swoim wierszu „Modlitwa”: „I nie wódź nas na pokuszenie, byśmy jutro nie mścili się za to, co cierpieliśmy dzisiaj” - mówił. Zapraszając do modlitwy za dusze wszystkich pomordowanych, prosił także o modlitwę o to, aby przyszedł czas, kiedy wszyscy pomordowani będą mogli mieć swoje mogiły, chrześcijański znak krzyża i godny pogrzeb.

Przewodniczący liturgii proboszcz parafii O. Jan Janus, w sposób bardzo rzeczowy i faktograficzny, przypomniał genezę i przebieg tego wydarzenia, a także jego wpływ na dalsze relacje Polsko-Ukraińskie. Zwrócił też uwagę na odradzający się silny ruch nacjonalistyczny w tym Państwie.

- Nic z tych rzeczy, nigdy nie powinno mieć miejsca – mówił O. Janus – czy w takiej sytuacji wolno nam zapłacić cenę zapomnienia? W takiej sytuacji wracamy do Ewangelii, przypominamy sobie słowa, które nieraz potwierdzał nasza egzystencja: że na tym świecie, trudno o sprawiedliwość. Począwszy od momentu kiedy Kain zabił Abla, trudno o sprawiedliwość. Dlatego Bogu niech będą dzięki, że będzie inny świat, że nie zmierzamy do nicości, ale do Królestwa Miłości, Światłości i Pokoju. A dlaczego ma być pamięć? A choćby dlatego, że krew niewinna woła z ziemi do nieba – ale tak jak to zostało powiedziane na początku – nie ku nienawiści, ale przecierpiana krew, może być ratunkiem ku życiu dla oprawców. Co daj Boże, przecież tak uczył Chrystus – stwierdził O. Jan.

Po Mszy św., tradycyjnie, przez obecnych na uroczystości gości i delegacje, zostały złożone kwiaty, pod pamiątkową tablicą znajdującą się w tym kościele.  


(PS. W fotogalerii, ostatnim kadrem jest obraz dolnośląskiego malarza artysty Andrzeja Boja Wojtowicza pt. "Wołyń", do którego wykonania użył także ziemi przywiezionej z Wołynia)


  

Zobacz zdjęcia: Legnica obchód 77 rocznicy Rzezi Wołyńskiej


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję