Reklama

Od Maryi do Józefa

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 6

Ojciec Święty Franciszek mianował 46-letniego o. Łukasza Buzuna, paulina, biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

Nominacja została ogłoszona 5 lipca 2014 r. Swoje powołanie zakonne o. Łukasz Buzun realizuje w Zakonie Paulinów od 1989 r. Święcenia kapłańskie przyjął na Jasnej Górze 8 czerwca 1996 r. Był duszpasterzem w Wieruszowie i Włodawie, gdzie paulini mają klasztory. Ukończył studia licencjackie z psychologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Od 2010 r. podjął prowadzenie wykładów na UKSW w Warszawie w Studium Kierownictwa Duchowego. W 2010 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk teologicznych z zakresu teologii duchowości. W 2013 r. ukończył studium psychoterapii systemowej w Krakowie. Niespełna trzy miesiące temu, 16 kwietnia 2014 r., o. Buzun został przeorem Jasnej Góry, wcześniej przez trzy lata był podprzeorem klasztoru, a od 2008 r. - zastępcą dyrektora Radia „Jasna Góra”.

Reklama

Na stronie internetowej diecezji kaliskiej informacja o nowym biskupie pomocniczym została zamieszczona pod trafnym tytułem: „Od Maryi do Józefa”. Biskup kaliski Edward Janiak w specjalnym komunikacie powiadamia, że święcenia biskupie o. Buzuna będą miały miejsce na Jasnej Górze w sobotę 16 sierpnia 2014 r. o godz. 11.

Bp Janiak przytacza w komunikacie słowa Jana Pawła II o posłudze biskupiej: „Wyniesienie do godności biskupiej jest wielkim zaszczytem dla ludzkiego stworzenia; rzeczywiście biskup posiada tę samą władzę, co Chrystus, którą może przekazywać. Jest to również służba dla Chrystusa i Kościoła, wspaniała i wymagająca” (16 października 1986 r.).

Ojca Biskupa Nominata, który zostaje posłany do diecezji ze słynnym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, otaczamy wielką modlitwą u Maryi na Jasnej Górze.

Reklama

Redakcja „Niedzieli

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przybył 25 czerwca br. na Jasną Górę. Goszcząc w Polsce bliskich ze swojej rodziny, przywiózł ich do Częstochowy, by mogli odwiedzić znane w świecie Sanktuarium Jasnogórskie. - To jest serce Polski - wyznał. - To naturalne, że tutaj jesteśmy. Modlę się za całą Polskę - zapewnił. Podsumowując cztery lata swojej posługi jako nuncjusza apostolskiego, powiedział: - To wspaniały czas. W Polsce czuję się jak u siebie i mam nadzieję, że będę mógł zostać tu dłużej. Dostojny Gość odprawił przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszę św. w języku włoskim.

Abp Celestino Migliore misję nuncjusza w Polsce rozpoczął 10 września 2010 r.

W liczbie ok. 3 tys. osób 29 czerwca przybyła na Jasną Górę 33. Pielgrzymka Rzemiosła. Pielgrzymi wraz ze starszyzną cechową, ubrani w tradycyjne stroje z insygniami cechowymi, licznymi pocztami sztandarowymi, reprezentowali wiele rzemieślniczych izb branżowych - stolarską, fryzjerską, krawiecką, piekarniczą, cukierniczą, złotniczą, tapicerską, szewską, spożywczą i inne. W modlitwie uczestniczyli m.in.: Jerzy Bartnik - prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Włodzimierz Biniek - prezes Zarządu Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ks. Krzysztof Rusiecki - krajowy duszpasterz rzemiosła oraz ks. prał. Stanisław Gębka - były proboszcz parafii Świętej Rodziny w Częstochowie, kapelan rzemieślników częstochowskich. Przy figurze Matki Bożej na placu jasnogórskim pielgrzymów powitał o. Jan Golonka, paulin, a w sanktuarium o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

- Kultura rzemieślnicza potrafiła w przeszłości tworzyć znakomite sposobności do spotkań między ludźmi, do spotkań między narodami i przekazała nam wielką syntezę kultury i wiary - mówił w homilii abp Depo.

Oprawę muzyczną przygotowały: Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta. Organizatorem spotkania była Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Tradycyjnie po zakończeniu roku szkolnego przybyła na Jasną Górę 77. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. W spotkaniu w dniach 1-2 lipca uczestniczyło prawie 7 tys. osób. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo. W modlitwie uczestniczyli m.in.: bp Edward Dajczak - delegat KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli oraz bp Jan Wątroba - biskup diecezji rzeszowskiej. Wiernych powitał o. Mieczysław Polak - podprzeor Jasnej Góry.

- Nasza epoka spycha na margines pojęcie sumienia i osobistej odpowiedzialności. Przykładów mamy aż nadto. Wypada więc zapytać, jakiego człowieka kształtuje dzisiejsza europejska cywilizacja, a w niej szkoła i uniwersytety. Z pewnością misja ta jest niełatwa i wymagająca nieustannej czujności sumienia, codziennego świadectwa, które karmi się modlitwą i nauką, a wyraża w normalnych okolicznościach - mówił abp Depo.

Odczytano petycję skierowaną przez środowisko nauczycielskie do Joanny Kluzik-Rostkowskiej - minister edukacji, z prośbą o to, by z podręcznika przygotowanego przez jej resort nie eliminowano kategorii odwołujących się do wiary, religijności i tradycji chrześcijańskiej. Wykład do nauczycieli wygłosił bp Grzegorz Ryś z Krakowa, a Mszę św. w czasie nocnego czuwania odprawił biskup włocławski Wiesław Mering.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo

2021-09-20 12:57

[ TEMATY ]

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy, było bardzo emocjonalne. "Nigdy nie płakałem tak bardzo" - napisał w poniedziałek na Twitterze szkoleniowiec.

Umowa Heynena, który rozpoczął współpracę z biało-czerwonymi w 2018 roku, wygasa wkrótce. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk jeszcze w sierpniu przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po wywalczeniu brązu w niedzielę w katowickim Spodku w szatni właściwie pożegnał się już z podopiecznymi. To właśnie to spotkanie tak bardzo wzruszyło go.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję