Reklama

Od Maryi do Józefa

Z Jasnej Góry

2014-07-08 13:29

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 6

Ojciec Święty Franciszek mianował 46-letniego o. Łukasza Buzuna, paulina, biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej.

Nominacja została ogłoszona 5 lipca 2014 r. Swoje powołanie zakonne o. Łukasz Buzun realizuje w Zakonie Paulinów od 1989 r. Święcenia kapłańskie przyjął na Jasnej Górze 8 czerwca 1996 r. Był duszpasterzem w Wieruszowie i Włodawie, gdzie paulini mają klasztory. Ukończył studia licencjackie z psychologii na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Od 2010 r. podjął prowadzenie wykładów na UKSW w Warszawie w Studium Kierownictwa Duchowego. W 2010 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk teologicznych z zakresu teologii duchowości. W 2013 r. ukończył studium psychoterapii systemowej w Krakowie. Niespełna trzy miesiące temu, 16 kwietnia 2014 r., o. Buzun został przeorem Jasnej Góry, wcześniej przez trzy lata był podprzeorem klasztoru, a od 2008 r. - zastępcą dyrektora Radia „Jasna Góra”.

Na stronie internetowej diecezji kaliskiej informacja o nowym biskupie pomocniczym została zamieszczona pod trafnym tytułem: „Od Maryi do Józefa”. Biskup kaliski Edward Janiak w specjalnym komunikacie powiadamia, że święcenia biskupie o. Buzuna będą miały miejsce na Jasnej Górze w sobotę 16 sierpnia 2014 r. o godz. 11.

Reklama

Bp Janiak przytacza w komunikacie słowa Jana Pawła II o posłudze biskupiej: „Wyniesienie do godności biskupiej jest wielkim zaszczytem dla ludzkiego stworzenia; rzeczywiście biskup posiada tę samą władzę, co Chrystus, którą może przekazywać. Jest to również służba dla Chrystusa i Kościoła, wspaniała i wymagająca” (16 października 1986 r.).

Ojca Biskupa Nominata, który zostaje posłany do diecezji ze słynnym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, otaczamy wielką modlitwą u Maryi na Jasnej Górze.

Redakcja „Niedzieli

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przybył 25 czerwca br. na Jasną Górę. Goszcząc w Polsce bliskich ze swojej rodziny, przywiózł ich do Częstochowy, by mogli odwiedzić znane w świecie Sanktuarium Jasnogórskie. - To jest serce Polski - wyznał. - To naturalne, że tutaj jesteśmy. Modlę się za całą Polskę - zapewnił. Podsumowując cztery lata swojej posługi jako nuncjusza apostolskiego, powiedział: - To wspaniały czas. W Polsce czuję się jak u siebie i mam nadzieję, że będę mógł zostać tu dłużej. Dostojny Gość odprawił przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Mszę św. w języku włoskim.

Abp Celestino Migliore misję nuncjusza w Polsce rozpoczął 10 września 2010 r.

W liczbie ok. 3 tys. osób 29 czerwca przybyła na Jasną Górę 33. Pielgrzymka Rzemiosła. Pielgrzymi wraz ze starszyzną cechową, ubrani w tradycyjne stroje z insygniami cechowymi, licznymi pocztami sztandarowymi, reprezentowali wiele rzemieślniczych izb branżowych - stolarską, fryzjerską, krawiecką, piekarniczą, cukierniczą, złotniczą, tapicerską, szewską, spożywczą i inne. W modlitwie uczestniczyli m.in.: Jerzy Bartnik - prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Włodzimierz Biniek - prezes Zarządu Częstochowskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, ks. Krzysztof Rusiecki - krajowy duszpasterz rzemiosła oraz ks. prał. Stanisław Gębka - były proboszcz parafii Świętej Rodziny w Częstochowie, kapelan rzemieślników częstochowskich. Przy figurze Matki Bożej na placu jasnogórskim pielgrzymów powitał o. Jan Golonka, paulin, a w sanktuarium o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry. Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

- Kultura rzemieślnicza potrafiła w przeszłości tworzyć znakomite sposobności do spotkań między ludźmi, do spotkań między narodami i przekazała nam wielką syntezę kultury i wiary - mówił w homilii abp Depo.

Oprawę muzyczną przygotowały: Rzemieślniczy Chór Męski „Pochodnia” z Częstochowy oraz Jasnogórska Orkiestra Dęta. Organizatorem spotkania była Częstochowska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

Tradycyjnie po zakończeniu roku szkolnego przybyła na Jasną Górę 77. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców. W spotkaniu w dniach 1-2 lipca uczestniczyło prawie 7 tys. osób. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył abp Wacław Depo. W modlitwie uczestniczyli m.in.: bp Edward Dajczak - delegat KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli oraz bp Jan Wątroba - biskup diecezji rzeszowskiej. Wiernych powitał o. Mieczysław Polak - podprzeor Jasnej Góry.

- Nasza epoka spycha na margines pojęcie sumienia i osobistej odpowiedzialności. Przykładów mamy aż nadto. Wypada więc zapytać, jakiego człowieka kształtuje dzisiejsza europejska cywilizacja, a w niej szkoła i uniwersytety. Z pewnością misja ta jest niełatwa i wymagająca nieustannej czujności sumienia, codziennego świadectwa, które karmi się modlitwą i nauką, a wyraża w normalnych okolicznościach - mówił abp Depo.

Odczytano petycję skierowaną przez środowisko nauczycielskie do Joanny Kluzik-Rostkowskiej - minister edukacji, z prośbą o to, by z podręcznika przygotowanego przez jej resort nie eliminowano kategorii odwołujących się do wiary, religijności i tradycji chrześcijańskiej. Wykład do nauczycieli wygłosił bp Grzegorz Ryś z Krakowa, a Mszę św. w czasie nocnego czuwania odprawił biskup włocławski Wiesław Mering.

Reklama

Watykan: w listopadzie Franciszek odwiedzi Tajlandię i Japonię

2019-07-18 13:09

kg (KAI/RD) / Watykan

W dniach 19-26 listopada Franciszek odbędzie swą siódmą w tym roku a 32. od początku pontyfikatu podróż zagraniczną – tym razem do Tajlandii i Japonii. Będzie to zarazem jego ósma wyprawa do Azji i druga, podczas której przeleci nad przestrzenią powietrzną komunistycznych Chin. Po raz pierwszy doszło do tego w połowie sierpnia 2014, gdy Ojciec Święty odwiedził Koreę Południową.

pl.wikipedia.org

Według dotychczasowych, wstępnych ustaleń papieska pielgrzymka apostolska obejmie stolicę Tajlandii – Bangkok oraz Tokio, Hiroszimę i Nagasaki w Japonii, nie można jednak wykluczyć, że do programu wizyty dojdą też inne jeszcze miasta.

Będzie ona miała liczne aspekty duszpasterskie i geopolityczne. Głównymi elementami podróży do Japonii będą uczczenie przez papieża-jezuitę wielowiekowej obecności jego współbraci zakonnych w tym kraju oraz spotkanie z władzami i społeczeństwem państwa, które w tym roku gości spotkanie Grupy 20 i odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności na Dalekim Wschodzie.

Zdaniem wielu obserwatorów Ojciec Święty, znany ze swego zaangażowania na rzecz pokoju, w Japonii z pewnością poprosi o wybaczenie w imieniu całej ludzkości za bomby atomowe zrzucone przez Amerykanów w sierpniu 1945 na Hiroszimę i Nagasaki. W pewnym sensie „wyręczy” więc ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamę, który w czasie swej wizyty w Japonii w maju 2016 nie zdobył się na podobny gest. Innym pokojowym punktem odniesienia może też być zachęcenie rządu w Tokio, aby nie wyrzekał się konstytucyjnego zakazu posiadania sił zbrojnych, zawartego w art. 9 japońskiej ustawy zasadniczej.

Oba państwa azja6tyckie będą po raz drugi gościły biskupa Rzymu, po św. Janie Pawle II, który odwiedził najpierw Japonię w dniach 23-26 lutego 1981, a następnie Tajlandię – 10-11 maja 1984. Na trasie tej pierwszej podróży znalazły się wówczas te same miasta, w których będzie przebywał teraz papież Bergoglio, podczas gdy program pobytu w Tajlandii obejmował Bangkok, Phanat Nakhon i Sampran.

W tym drugim kraju, którego mieszkańcy w większości wyznają buddyzm, właśnie dialog międzyreligijny będzie z pewnością jednym z najważniejszych punktów programu.

W tym roku Ojciec Święty odwiedził już Panamę (23-25 stycznia), Zjednoczone Emiraty Arabskie (3-5 lutego), Maroko (30-31 marca), Bułgarię i Macedonię Północną (5-7 maja) oraz Rumunię (31 maja-2 czerwca). Na 4-10 września zaplanowano jego podróż do Mozambiku, na Madagaskar i Mauritius.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem