Reklama

Złoty jubileusz kapłaństwa

2014-07-09 12:48

Krystyna Smerd
Edycja świdnicka 28/2014, str. 2

Ryszard Wyszyński
ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Szczawno-Zdrój

Bicie dzwonów, fanfary orkiestry dętej i śpiew kościelnego chóru, towarzyszące uroczystemu wejściu do kościoła, zainaugurowały 22 czerwca obchody 50-lecia kapłaństwa ks. inf. Józefa Strugarka w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju. W Mszy dziękczynnej uczestniczyli: biskup świdnicki Ignacy Dec i biskup pomocniczy Adam Bałabuch, wikariusz biskupi i kanclerz Kurii ks. Stanisław Chomiak, dziekan dekanatu Wałbrzych-Zachód, w skład którego wchodzi szczawieńska parafia, ks. Andrzej Raszpla, księża, którzy do kapłaństwa wzrastali w parafiach prowadzonych przez Księdza Infułata, przedstawiciele samorządów miasta Szczawna-Zdroju z burmistrzem Tadeuszem Wlaźlakiem na czele, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, starosta powiatu wałbrzyskiego Józef Piksa, radni, przedstawicie środowiska lekarskiego skupionego wokół kościoła, których Ksiądz Infułat wspiera duchowo jako kapelan, delegacje szczawińskich instytucji i szkół, parafianie i kuracjusze przybyli do uzdrowiska. Dla Księdza Infułata zagrała orkiestra dęta z Głuszycy oraz chór parafialny „Salve Regina”.
Okolicznościową homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Ignacy Dec. Mówił o powołaniu Księdza Infułata, który nie od razu wybrał po maturze kapłaństwo, lecz medycynę we Wrocławiu i nad jej studiowaniem spędził trzy lata, by zmienić nagle w swoim życiu wszystko i wybrać seminarium duchowne, w którym uczył się sześć kolejnych lat. Sakrament kapłaństwa przyjął w 1964 r. z rąk bp. Bolesława Kominka, ówczesnego metropolity wrocławskiego, którego był sekretarzem w Kurii aż do jego śmierci w 1974 r. Ksiądz Infułat podczas swojej długoletniej kapłańskiej drogi odbył też, u jej zarania, dwuletnie studia teologiczne w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Prace duszpasterską sprawował w dwóch parafiach na początku w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, po czym w listopadzie 1980 r. przeniesiony został do Szczawna-Zdroju, gdzie jest proboszczem od 34 lat. Ksiądz Biskup podkreślił ogromną wiedzę i udzielaną pomoc, którą wspierał działania bp. Tadeusza Rybaka tworzącego z wydzielonej w archidiecezji nową diecezję legnicką, a następnie nową diecezję świdnicką. Na zakończenie przekazał też Księdzu Infułatowi w imieniu swoim i całej Kurii Biskupiej pamiątkowy pierścień.
Głęboką wdzięczność i uznanie wobec Księdza Infułata obchodzącego złote kapłańskie gody wyrazili w swoich przemowach burmistrz Szczawna-Zdroju Tadeusz Wlaźlak oraz przedstawiciele przybyłych na uroczystość delegacji instytucji miejskich, szkół i przedszkola miejskiego, religijnych grup modlitewnych.
Na zakończenie Ksiądz Infułat wszystkim serdecznie podziękował za udział w jego jubileuszowej Mszy dziękczynnej. Zapewnił, że chociaż niebawem przechodzi na kapłańską emeryturę, to sercem na pewno pozostanie wśród swoich parafian.
Wieczorem w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju odbył się koncert dedykowany ks. inf. Józefowi Strugarkowi z okazji 50-lecia kapłaństwa.Wystąpiła w nim w przebogatym muzycznym repertuarze, wypełnionym światowymi przebojami, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Jerzego Koska.

Tagi:
jubileusz

Reklama

Pod opieką Apostołów

2019-11-19 12:18

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 47/2019, str. 4

Parafia pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym obchodziła jubileusz stulecia swojego istnienia. Uroczystości jubileuszowe miały miejsce 27 października br.

Joanna Ferens
Przyjęcie nowych ministrantów

Rozpoczęły się od prelekcji historyka i regionalisty, prezesa Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, Piotra Flora, który przybliżył historię parafii w Majdanie Starym oraz przywołał biogramy poszczególnych proboszczów, posługujących tutaj w ciągu ostatnich stu lat. Zwrócił się on również do obecnych w świątyni parafian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Św. Cecylia - patronka muzyki kościelnej

Ks. Andrzej Leleń
Edycja płocka 46/2003

GRAZIAKO
Bazylika katedralna Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu - posąg św. Cecylii

22 listopada Kościół obchodzi wspomnienie św. Cecylii. Należy ona do najsłynniejszych męczennic Kościoła rzymskiego. Żyła na przełomie II i III w. Jako młoda dziewczyna, złożyła ślub czystości. Mimo iż zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem, nie złamała swego przyrzeczenia, lecz pozyskała dla Chrystusa swego męża i jego brata. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską.
Jakub de Voragine w Złotej legendzie w taki oto sposób pisze o św. Cecylii: „Gdy muzyka grała, ona w sercu Panu jedynie śpiewała. Przyszła wreszcie noc, kiedy Cecylia znalazła się ze swym małżonkiem w tajemniczej ciszy sypialni. Wówczas tak przemówiła do niego: Najmilszy, istnieje tajemnica, którą ci wyznam, jeśli mi przyrzekniesz, że będziesz jej strzegł troskliwie. Jest przy mnie anioł Boży, który mnie kocha i czujnie strzeże mego ciała. Będziesz go mógł zobaczyć, jeśli uwierzysz w prawdziwego Boga i obiecasz, że się ochrzcisz. Idź więc za miasto drogą, która nazywa się Appijska i powiedz biedakom, których tam spotkasz: Cecylia posyła mnie do was, abyście pokazali mi świętego starca Urbana. Skoro ujrzysz jego samego, powtórz mu wszystkie moje słowa. A gdy on już oczyści ciebie i wrócisz do mnie, wtedy ujrzysz i ty owego anioła.
Walerian przyjął chrzest z rąk św. Urbana. Wróciwszy do Cecylii znalazł ją w sypialni rozmawiającą z aniołem. Anioł trzymał w ręce dwa wieńce z róż i lilii i podał jeden z nich Cecylii, a drugi Walerianowi, mówiąc przy tym: Strzeżcie tych wieńców nieskalanym sercem i czystym ciałem, ponieważ przyniosłem je dla was z raju Bożego. One nigdy nie zwiędną ani nie stracą swego zapachu i nigdy nie ujrzą ich ci, którym czystość nie jest miła”.
Pierwszym miejscem kultu św. Cecylii stał się jej grób w katakumbach Pretekstata, gdzie zachowała się grecka inskrypcja „Oddała duszę Bogu”. Następnie kryptę powiększono, przyozdabiając jej sklepienie malowidłem przedstawiającym Świętą w postaci orantki.
Pierwsze ślady kultu liturgicznego Świętej męczennicy zawiera Sakramentarz leoniański z V w., gdzie znajduje się 5 formularzy mszalnych z własnymi prefacjami. Z kolei w aktach synodu papieża Symmacha z 499 r. znajduje się wzmianka o kościele pw. św. Cecylii wzniesionym w połowie IV w. Inną sławną świątynią dedykowaną Świętej jest bazylika zbudowana przez papieża Paschalisa na rzymskim Zatybrzu w początkach IX w., gdzie złożono pod ołtarzem jej doczesne szczątki.
Za patronkę muzyki kościelnej uznano św. Cecylię dopiero pod koniec średniowiecza. Miało to swoje źródła w błędnym rozumieniu treści jednej z antyfon oficjum brewiarzowego: Cantantibus organis Coecilia Domino decantabat. Owo sformułowanie antyfony spowodowało powstanie licznych przedstawień ikonograficznych św. Cecylii, która gra na instrumencie przypominającym organy.
W nawiązaniu do tej średniowiecznej tradycji od XVI w. w Kościele zachodnim zaczęły powstawać stowarzyszenia, których celem było pielęgnowanie muzyki kościelnej. Największy jednak rozgłos zyskało Stowarzyszenie św. Cecylii, które powstało w Bambergu w 1868 r.
Dążyło ono do odnowienia prawdziwej muzyki kościelnej poprzez oczyszczenie liturgii z elementów świeckich i przywrócenia w liturgii chorału gregoriańskiego oraz polifonii Szkoły Rzymskiej. Rychło ruch cecyliański rozszerzył się na cały Kościół powszechny, a wybitni kompozytorzy dedykowali jej swoje dzieła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biblia z czasów Gutenberga na aukcji w Hamburgu

2019-11-22 13:19

ts (KAI/KNA) / Hamburg

Cenny egzemplarz Biblii, który wyszedł spod prasy drukarskiej Jana Gutenberga (ok. 1400-68), zostanie wystawiony 25 listopada na sprzedaż w Hamburgu. Miejscowy Dom Aukcyjny „Ketterer Kunst” poinformował niemiecką agencję katolicką KNA, że szacunkowa cena wyjściowa zabytku wynosi około miliona euro, eksperci natomiast spodziewają się osiągnięcia znacznie wyższej sumy.

wikipedia.org

Dwutomowa „Biblia Latina” ukazała się w 1462 roku, a więc jeszcze za życia Gutenberga, ale wydrukowali ją jego następcy Johannes Fust i Peter Schöffer. Spośród 200 takich egzemplarzy wykonanych w ich pracowni – tzw. Biblii Fust-Schöffera – w całości zachowało się jeszcze ok. 20. Zdaniem domu aukcyjnego ten niezwykle rzadki, kompletny, w całości wydrukowany na pergaminie i pięknie ozdobiony egzemplarz jest w pełni porównywalny z Biblią Gutenberga, powinien więc być łakomym kąskiem dla kolekcjonerów. Obecnie jego właścicielem jest osoba prywatna.

Pochodzący z Moguncji Jan Gutenberg, niemiecki rzemieślnik, złotnik i drukarz, jest twórcą pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Zrewolucjonizował sposób drukowania książek, wynalazł też aparat do odlewania czcionek z wymiennych matryc oraz prasy drukarskiej.

Biblia Gutenberga – pełne wydanie Pisma Świętego w języku łacińskim – jest pierwszym wydawnictwem dziełowym w Europie, wykonanym za pomocą tej nowej metody. Przygotował ją do druku i wydrukował Gutenberg w latach 1452-55 w swej rodzinnej Moguncji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem