Reklama

Niedziela Małopolska

Szkoła z pasją

Niedziela małopolska 28/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

szkoła

Archiwum LO Franciszkanów

W ubiegłym roku u progu wakacji odwiedziliśmy Prywatne Liceum Ogólnokształcące prowadzone przez Franciszkanów w Wieliczce. Miejsce to, położone w rozległym przyklasztornym ogrodzie robi wrażenie i niejeden człowiek ma ochotę zajrzeć tu po pracowitym dniu, aby odpocząć wśród zieleni drzew. Uczniowie Liceum to prawdziwi szczęściarze!

Nikt nie jest anonimowy

W ciągu minionego roku do szkolnej społeczności dołączyło trzynastu młodzieńców. W tym roku, choć rekrutacja jeszcze się nie zakończyła, zgłosiło się ich już piętnastu. – To dowód na to, że wielickie Liceum przyciąga młodych ludzi, nie tylko z Krakowa i okolic, ale i ze Śląska, z Warszawy, Kłodzka, a nawet z Niemiec i Szwajcarii – mówi o. Krzysztof Bobak OFM, dyrektor Szkoły.
– Nasze Liceum ma profil humanistyczny, z rozszerzonym programem nauczania języków obcych – wyjaśnia o. Krzysztof. – Jednak dla uczniów o predyspozycjach innych niż humanistyczne organizujemy dodatkowe indywidualne zajęcia, dzięki którym mogą przygotować się do zdawania matury także z przedmiotów ścisłych. Charakter naszej szkoły sprzyja indywidualnemu podejściu do każdego ucznia i odkrywaniu przez chłopców ich prawdziwych pasji i talentów. Nauczyciele, którzy pracują w tym miejscu, znają swoich wychowanków i nie szczędzą czasu na pomoc, rozmowy, poszukiwanie odpowiedzi – dodaje Franciszkanin.

Bogata oferta

Liceum w Wieliczce to szkoła męska z internatem. Każdy uczeń, który zdecyduje się na naukę w tym miejscu (o. Krzysztof podkreśla, że musi to być osobista decyzja ucznia, niewywołana presją rodziców czy środowiska), ma do dyspozycji pokój jedno – lub dwuosobowy z dostępem do bezpiecznego Internetu. Szkoła oferuje nowoczesne sale lekcyjne, wyposażone w komputery, a także w sprzęt audiowizualny, dostosowany do wymogów współczesnej edukacji. Są również boiska sportowe, siłownia, uczniowie korzystają z dwóch sal gimnastycznych i z basenu. Jest tu więc to, co młodym chłopakom potrzebne do rozwoju zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. Jest też kaplica, gdzie każdego dnia uczniowie uczestniczą w Eucharystii. Raz w miesiącu natomiast, w weekendy, odbywają się dni skupienia. Wzrost duchowy jest bowiem równie ważny, co każda inna forma rozwoju człowieka.

Reklama

Szeroki rozwój

Współczesna edukacja, którą obserwujemy zazwyczaj oczami mediów, rysuje się jako szarpanina między zbyt trudnymi maturami a zbyt wczesnym rozpoczęciem edukacji seksualnej. Takie tematy dominują w nieprzynoszących żadnych efektów dyskusjach telewizyjnych czy internetowych. Jednak szkoła to nie tylko sama wiedza, ale i czas na szeroki rozwój – wszak w okresie gimnazjum czy liceum młody człowiek jest w stanie najwięcej się nauczyć, poznać, może rozwinąć skrzydła i poszerzyć horyzonty. Liceum w Wieliczce zapewnia uczniom także szeroki dostęp do kultury – dwa razy w miesiącu chłopcy wychodzą do teatru, kina, a także do muzeów, galerii czy filharmonii. Często organizowane są także wycieczki krajoznawcze.
Do takiej szerokiej edukacji potrzebni są jednak nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim wychowawcy, którzy będą rozumieć potrzeby i problemy młodego pokolenia. Ojcowie Franciszkanie podkreślają, że grono pedagogiczne jest dobrze przygotowane zarówno pod względem merytorycznym, jak i ludzkim – nauczyciele potrafią naprowadzić młodego człowieka na dobry trop, pomagają rozwinąć skrzydła, odkryć powołanie. I wcale nie chodzi tu tylko o powołanie zakonne.

Dobre owoce

– Szkoła, gdzie w klasie jest niewielu uczniów, a do tego są to sami chłopcy, ma ułatwione zadanie – mówi o. K. Bobak. – Nie ma co ukrywać, że taka praca przynosi dobre owoce. Tak chłopcy, jak i dziewczęta mają swoją specyfikę przyswajania wiedzy i rozwoju osobowego. Chłopcy potrzebują więcej ruchu i zdrowej rywalizacji. To współzawodniczenie jest bardzo ważne nawet w przygotowaniu zajęć. Chłopaki w naturalny sposób rywalizują ze sobą i bazowanie na tych predyspozycjach przynosi świetne efekty. Wiedząc o tym, możemy naprawdę wiele zdziałać, osiągnąć konkretne cele. Na zachodzie Europy obserwujemy powrót do szkół niekoedukacyjnych, ponieważ nauka w takich placówkach jest bardziej owocna. Nawet szkoły koedukacyjne coraz częściej otwierają klasy dla samych chłopców lub samych dziewcząt. Szczególnie w wieku dojrzewania fakt uczenia się w szkole, w której nie ma płci przeciwnej, pomaga uniknąć naturalnych w tym wieku rozproszeń i niepotrzebnych problemów. Nie oznacza to jednak, że jedyną drogą po naszej szkole jest wstąpienie do seminarium duchownego – mówi Ojciec Dyrektor. – Choć, dzięki Bogu, mimo iż nasza szkoła jest maleńka, co roku kilku uczniów decyduje się na drogę do kapłaństwa – nie tylko w naszym zakonie, ale i wśród księży diecezjalnych i w innych zgromadzeniach – wyjaśnia o. Krzysztof i dodaje z uśmiechem: – Nie jesteśmy zaborczy i nie zabieramy wszystkich powołań do siebie. Większość uczniów decyduje się jednak na życie świeckie.

Wirtualny spacer

Każdy, kto jest ciekawy jak wygląda szkoła, może do niej zajrzeć poprzez stronę internetową: franciszkanie.edu.pl , gdzie można wybrać się na wirtualny spacer po Liceum i jego okolicy. Wielu uczniów właśnie w taki sposób stawiało pierwsze kroki w tym miejscu. Szkoła, choć prywatna, nie jest droga. Czesne wynosi 400 zł za każdy miesiąc roku i obejmuje opłatę za szkołę oraz internat z 4 posiłkami dziennie. – Dodatkowo co miesiąc uczniowie odkładają sobie 20 zł. na wyjścia do teatru, kina i muzeum oraz 20 zł na wycieczkę klasową na koniec roku tak, aby nie nadwyrężać jednorazowo budżetu domowego. Jeśli sytuacja finansowa rodziny jest trudna, wtedy indywidualnie rozmawia się z dyrektorem na temat miesięcznego czesnego – pisze o. Krzysztof w odpowiedzi na jedno z wielu pytań, które zadawane są na bieżąco na stronie internetowej Liceum.
Z pewnością są uczniowie, którzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie we wrześniu podejmą naukę. Do końca wakacji w Liceum Franciszkanów trwa rekrutacja. Warto więc wiedzieć o istnieniu tej wyjątkowej szkoły, skorzystać z jej bogactwa i oferty przygotowanej z pasją.

2014-07-08 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła z TVP - wystartował nowy program na antenie Telewizji Polskiej

2020-03-30 10:03

[ TEMATY ]

szkoła

O godzinie 8.00 ruszyły dziś pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej.

Znajdą się także na VOD.TVP.PL. To efekt podpisanego 27 marca porozumienia dotyczącego realizacji audycji oświatowych dla uczniów szkół podstawowych, między TVP S.A. i Ministerstwem Edukacji

Zapraszamy do oglądania!

Nowa propozycja TVP i MEN „Szkoła z TVP” to wzbogacenie oferty edukacyjnej Telewizji Polskiej, skierowanej do nauczycieli, dyrektorów, uczniów i rodziców. W ramach akcji na antenach TVP będą emitowane materiały dostosowane do podstawy programowej szkół podstawowych.

Pierwsze programy wystartowały już w poniedziałek, 30 marca o godzinie 8:00. Można obejrzeć je na 4 kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia.

Poza materiałami premierowymi, udostępnione zostaną także powtórki lekcji. Całość będzie można obejrzeć później na platformie VOD.TVP.PL.

Klasa 1 - TVP Sport

Klasa 2 - TVP Rorywka

KLASA 2

Klasa 3 - TVP Historia

Klasa 4 - TVP 3

Klasa 5 - TVP Historia

Klasa 6 - TVP3

Klasa 7 - TVP Rozrywka

Klasa 8 - TVP SPORT

CZYTAJ DALEJ

Bóg przemawia do mnie w ciszy - rozmowa z reżyserem filmu "Usłyszeć Boga" [premiera 07.04 w TVP2]

2020-04-06 08:52

[ TEMATY ]

O. Pio

spowiedź

Medjugorie

Archiwum Jacka Tarasiuka.

Z Jackiem Tarasiukiem, reżyserem i producentem filmowym o Medjugorje, św. o. Pio i tym, jak Bóg może działać przez Facebooka rozmawia Łukasz Krzysztofka

Łukasz Krzysztofka: Już we wtorek w TVP2 premiera Twojego najnowszego filmu pt. „Usłyszeć Boga”, który opowiada o niezwykłej mocy sakramentu spowiedzi. Skąd pomysł na film?

Jacek Tarasiuk: W 2018 r. wybrałem się z rodziną do San Giovanni Rotondo. Gdy stanąłem przed konfesjonałem o. Pio poczułem, że zrobię ten film. Po prostu wiedziałem. To był także czas, kiedy modliłem się o kierownika duchowego. I nagle dowiedziałem się, że kiedy będę przed grobem o. Pio, mogę go poprosić o to, żeby nim został. Poprosiłem.

Więc to św. o. Pio Cię zainspirował?

Tak, wiedziałem, że on "duchowo" będzie grał główną rolę w tym filmie.

Jak wyglądały przygotowania?

Trwały pół roku. Na początku, mając cały czas przed oczami konfesjonał o. Pio, w którym działy się niesamowite cuda myślałem o filmie, o wartości spowiedzi świętej. Dzisiaj wielu ludzi pomija ten sakrament. Co chwilę słyszę: jeśli Bóg jest, to On mnie przecież kocha i nie dopuści do mojej zguby... A przecież to my często sami skazujemy się na zgubę. On cały czas na nas czeka, tak jak ojciec czekał na syna marnotrawnego. Pozwolił mu iść przez życie swoją drogą, ale czekał na jego powrót. Wiem, że Bóg nas bardzo kocha. Pozwala na wiele rzeczy - dobrych i złych, jakie czynimy na świecie - bo dał nam nieograniczoną wolność, ale nadal jeszcze cierpliwie czeka...

Czyli na początku była wizja….

Tak – od tego się zaczęło. Właściwie poprzez o. Pio powierzyłem prace nad całym filmem Duchowi Świętemu. Niejeden z branży, słysząc to, oburzyłby się, że niby co - nie miałem planu? A ja zwyczajnie – po prostu zacząłem słuchać.

Czego doświadczyłeś, pracując nad filmem?

Dawno temu pewien mądry kapłan powiedział mi, że są trzy rodzaje myśli: nasze, te „z góry" i te fałszywe, zdradzieckie, których powinniśmy się wystrzegać. One pochodzą od złego ducha. Na każdym etapie naszego życia, by nie dopuszczać do swego umysłu ostatniego rodzaju myśli, należy pamiętać o sakramentach: spowiedzi świętej i Eucharystii. Ważne jest, by uczyć się rozpoznawać rodzaje myśli, które w sobie mamy. Dalszy etap to kontrola tych myśli. To jest trochę tak, jak na przejściu granicznym, chroniącym kraj przed zarazą. Pewnych myśli się nie dopuszcza. Dalej, gdy wołasz do Niego - w sercu zaczynasz słyszeć. Ja cały czas pytałem i czekałem na odpowiedź. Co mam robić? Kto ma wystąpić w filmie? Gdzie mam pojechać? Odpowiedzi zawsze przychodziły. Jestem przekonany, że od Ducha Świętego.

W filmie zobaczymy m.in. klasztor kapucynów w małopolskim Tenczynie, sanktuarium w Medjugorje i miejsce szczególnie związane ze św. o. Pio – San Giovanni Rotondo. Przypadkowe zestawienie?

Ja nie wybrałem o. Pio, to on wybrał mnie. W końcu to mój kierownik duchowy. Trudno sobie to wyobrazić, ale tak jest. O. Pio wybrał Tenczyn, dokładnie wskazał kapucyna, który ma wystąpić w tym filmie - o . Romana Ruska. Przyznam, że są nawet podobni do siebie. O. Pio wybrał też siostrę Bartłomieję. Pomimo moich wątpliwości, czy wątki poruszane przez bohaterów będą się dobrze uzupełniały, o. Pio wskazał mi właśnie ją.

W jaki sposób?

Gdy kontaktowałem się z s. Bartłomieją przez Facebooka, zobaczyłem na jej profilu zdjęcie o. Pio, wstawione niecałą godzinę wcześniej. To była godzina mojej niewiary, mojego zastanawiania się. Zatem kiedy o niej pomyślałem, ona jakimś dziwnym trafem wstawiała właśnie zdjęcie o. Pio. Takich widzialnych wskazówek dostałem wiele.

A dlaczego Medjugorie?

To kolejna zagadka dla mnie. Zastanawiałem się, czemu mam tam jechać. Wiedziałem, że powinienem, ale nie wiedziałem, co mam w tamtym miejscu nagrać. Bóg miał swój scenariusz. Po kilku miesiącach pracy nad nakręconym materiałem okazało się, że On zaplanował z tego dwa filmy. Prace nad drugim właśnie zamykam. Niebawem będziemy go mogli zobaczyć także na antenie TVP. Film "Grzech", bo o nim mowa, doskonale uzupełnia ten pierwszy film "Usłyszeć Boga".

W jaki sposób człowiek może usłyszeć w sobie to, co mówi do niego Bóg?

W filmie siostra Bartłomieja mówi: "Każdy z nas ma w swoim sercu miejsce, w którym mieszka Bóg". Pytanie: co ty z tym zrobisz – pokochasz Go, czy zaczniesz z Nim walczyć? Możesz próbować Go zagłuszyć. Albo pokładać w Nim nadzieję. Wtedy On wypróbuje twoją miłość. Masz wiele możliwości. Ale pamiętaj - jesteś jego najukochańszym dzieckiem i cokolwiek by ci świat nie mówił, On mieszka w twoim sercu. A gdy Go wyprosisz... zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie: kim jesteś. On ci zada to samo pytanie przed twoją śmiercią.

Wielu powie, że w dzisiejszym świecie trudno usłyszeć Boga.

Myślę, że do niedawna było to wręcz niemożliwe. By usłyszeć Boga, musimy wyjść na pustynię. Kiedyś miałem możliwość przebywać na pustyni Wadi Rum w Jordanii, miejscu, które jest uznane za jedno z najcichszych miejsc na świecie. Cisza rzeczywiście przenikała cały umysł i ciało. Po jakimś czasie człowiek czuł się nieswojo.

Żyjemy w czasach, gdzie smakowanie prawdziwej ciszy graniczy z cudem…

To prawda. Gdy tylko zatrzymamy się, świat zewnętrzny natychmiast się o nas upomina. Radio w samochodzie, tłumy na ulicach, telewizor w domu, internet w komórce. A gdzie w tym wszystkim jest miejsce na rozmowę z Bogiem? Ale tak było do niedawna. Teraz przez pandemię świat nagle się zatrzymał i wszyscy doświadczamy tej ciszy. Co z nią zrobimy? Jak ją wykorzystamy? To od nas zależy, czy usłyszymy w niej Boga.

Premiera filmu dokumentalny „Usłyszeć Boga” we wtorek 7.04.2020 r. w TVP2 o godz. 22:55.

Prezentujemy zwiastun filmu:

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: na krzyżu objawia się bóstwo Chrystusa

2020-04-08 10:44

[ TEMATY ]

Franciszek

Catholic News Service/facebook.com

Prawdziwe oblicze Boga ujawnia się w Chrystusie na krzyżu – powiedział Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego. W swojej katechezie papież nawiązał do kulminacji roku liturgicznego, jaką jest celebracja misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa oraz pytań, jakie zadaje sobie dziś wielu ludzi w obliczu pandemii koronawirusa.

Ojciec Święty podkreślił, że na krzyżu poznajemy rysy oblicza Boga. Bo – jak stwierdził - krzyż jest mównicą Boga. Ukazuje nam kim jest nasz Pan: „Ten, który nie wskazuje na nikogo palcem, ale otwiera szeroko ramiona dla wszystkich; który nie przytłacza nas swoją chwałą, ale daje się dla nas ogołocić; który nie kocha nas słowami, ale daje nam życie w milczeniu; który nas nie przymusza, lecz wyzwala; który nie traktuje nas jak obcych, ale bierze na siebie nasze zło, nasze grzechy. Aby uwolnić się od uprzedzeń o Bogu, spójrzmy na Ukrzyżowanego. A ponadto otwórzmy Ewangelię” – zachęcił papież.

Franciszek zaznaczył, że to właśnie Ewangelia ukazuje nam Jezusa jako Boga który nie narzuca siebie, jest pokorny, Boga wszechmocnego w miłości. „Jest to miłość Boga, który w wydarzeniu paschalnym uzdrowił nasz grzech swoim przebaczeniem, który uczynił ze śmierci fragment życia, który przemienił naszą bojaźń w ufność, nasz niepokój w nadzieję. Pascha nam mówi, że Bóg może wszystko obrócić na dobro. Że z Nim możemy naprawdę ufać, iż wszystko potoczy się dobrze” – zapewnił Ojciec Święty.

„Jezus zmienił historię, stając się nam bliskim i uczynił ją, choć wciąż naznaczoną złem, historią zbawienia. Ofiarowując swoje życie na krzyżu, Jezus pokonał również śmierć. Z otwartego serca Ukrzyżowanego, miłość Boża ogarnia każdego z nas. Możemy zmienić nasze historie zbliżając się do Niego, przyjmując zbawienia, które On nam daje. Bracia i siostry, otwórzmy Jemu całe nasze serce w modlitwie, w tym tygodniu, w tych dniach z Krucyfiksem i Ewangelią, pamiętajcie z Krucyfiksem i Ewangelią – będzie to liturgia domowa. Otwórzmy Jemu całe nasze serce w modlitwie Pozwólmy, by Jego spojrzenie spoczęło na nas. Zrozumiemy, że nie jesteśmy sami, ale jesteśmy miłowani, bo Pan nas nie opuszcza i nigdy o nas nie zapomina. Z tymi myślami życzę wam świętego tygodnia i świętej Paschy” – stwierdził papież na zakończenie swojej katechezy.

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję