Reklama

Szkoła z pasją

2014-07-08 14:29

Agnieszka Konik-Korn
Edycja małopolska 28/2014, str. 4-5

Archiwum LO Franciszkanów

W ubiegłym roku u progu wakacji odwiedziliśmy Prywatne Liceum Ogólnokształcące prowadzone przez Franciszkanów w Wieliczce. Miejsce to, położone w rozległym przyklasztornym ogrodzie robi wrażenie i niejeden człowiek ma ochotę zajrzeć tu po pracowitym dniu, aby odpocząć wśród zieleni drzew. Uczniowie Liceum to prawdziwi szczęściarze!

Nikt nie jest anonimowy

W ciągu minionego roku do szkolnej społeczności dołączyło trzynastu młodzieńców. W tym roku, choć rekrutacja jeszcze się nie zakończyła, zgłosiło się ich już piętnastu. – To dowód na to, że wielickie Liceum przyciąga młodych ludzi, nie tylko z Krakowa i okolic, ale i ze Śląska, z Warszawy, Kłodzka, a nawet z Niemiec i Szwajcarii – mówi o. Krzysztof Bobak OFM, dyrektor Szkoły.
– Nasze Liceum ma profil humanistyczny, z rozszerzonym programem nauczania języków obcych – wyjaśnia o. Krzysztof. – Jednak dla uczniów o predyspozycjach innych niż humanistyczne organizujemy dodatkowe indywidualne zajęcia, dzięki którym mogą przygotować się do zdawania matury także z przedmiotów ścisłych. Charakter naszej szkoły sprzyja indywidualnemu podejściu do każdego ucznia i odkrywaniu przez chłopców ich prawdziwych pasji i talentów. Nauczyciele, którzy pracują w tym miejscu, znają swoich wychowanków i nie szczędzą czasu na pomoc, rozmowy, poszukiwanie odpowiedzi – dodaje Franciszkanin.

Bogata oferta

Liceum w Wieliczce to szkoła męska z internatem. Każdy uczeń, który zdecyduje się na naukę w tym miejscu (o. Krzysztof podkreśla, że musi to być osobista decyzja ucznia, niewywołana presją rodziców czy środowiska), ma do dyspozycji pokój jedno – lub dwuosobowy z dostępem do bezpiecznego Internetu. Szkoła oferuje nowoczesne sale lekcyjne, wyposażone w komputery, a także w sprzęt audiowizualny, dostosowany do wymogów współczesnej edukacji. Są również boiska sportowe, siłownia, uczniowie korzystają z dwóch sal gimnastycznych i z basenu. Jest tu więc to, co młodym chłopakom potrzebne do rozwoju zarówno intelektualnego, jak i fizycznego. Jest też kaplica, gdzie każdego dnia uczniowie uczestniczą w Eucharystii. Raz w miesiącu natomiast, w weekendy, odbywają się dni skupienia. Wzrost duchowy jest bowiem równie ważny, co każda inna forma rozwoju człowieka.

Reklama

Szeroki rozwój

Współczesna edukacja, którą obserwujemy zazwyczaj oczami mediów, rysuje się jako szarpanina między zbyt trudnymi maturami a zbyt wczesnym rozpoczęciem edukacji seksualnej. Takie tematy dominują w nieprzynoszących żadnych efektów dyskusjach telewizyjnych czy internetowych. Jednak szkoła to nie tylko sama wiedza, ale i czas na szeroki rozwój – wszak w okresie gimnazjum czy liceum młody człowiek jest w stanie najwięcej się nauczyć, poznać, może rozwinąć skrzydła i poszerzyć horyzonty. Liceum w Wieliczce zapewnia uczniom także szeroki dostęp do kultury – dwa razy w miesiącu chłopcy wychodzą do teatru, kina, a także do muzeów, galerii czy filharmonii. Często organizowane są także wycieczki krajoznawcze.
Do takiej szerokiej edukacji potrzebni są jednak nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim wychowawcy, którzy będą rozumieć potrzeby i problemy młodego pokolenia. Ojcowie Franciszkanie podkreślają, że grono pedagogiczne jest dobrze przygotowane zarówno pod względem merytorycznym, jak i ludzkim – nauczyciele potrafią naprowadzić młodego człowieka na dobry trop, pomagają rozwinąć skrzydła, odkryć powołanie. I wcale nie chodzi tu tylko o powołanie zakonne.

Dobre owoce

– Szkoła, gdzie w klasie jest niewielu uczniów, a do tego są to sami chłopcy, ma ułatwione zadanie – mówi o. K. Bobak. – Nie ma co ukrywać, że taka praca przynosi dobre owoce. Tak chłopcy, jak i dziewczęta mają swoją specyfikę przyswajania wiedzy i rozwoju osobowego. Chłopcy potrzebują więcej ruchu i zdrowej rywalizacji. To współzawodniczenie jest bardzo ważne nawet w przygotowaniu zajęć. Chłopaki w naturalny sposób rywalizują ze sobą i bazowanie na tych predyspozycjach przynosi świetne efekty. Wiedząc o tym, możemy naprawdę wiele zdziałać, osiągnąć konkretne cele. Na zachodzie Europy obserwujemy powrót do szkół niekoedukacyjnych, ponieważ nauka w takich placówkach jest bardziej owocna. Nawet szkoły koedukacyjne coraz częściej otwierają klasy dla samych chłopców lub samych dziewcząt. Szczególnie w wieku dojrzewania fakt uczenia się w szkole, w której nie ma płci przeciwnej, pomaga uniknąć naturalnych w tym wieku rozproszeń i niepotrzebnych problemów. Nie oznacza to jednak, że jedyną drogą po naszej szkole jest wstąpienie do seminarium duchownego – mówi Ojciec Dyrektor. – Choć, dzięki Bogu, mimo iż nasza szkoła jest maleńka, co roku kilku uczniów decyduje się na drogę do kapłaństwa – nie tylko w naszym zakonie, ale i wśród księży diecezjalnych i w innych zgromadzeniach – wyjaśnia o. Krzysztof i dodaje z uśmiechem: – Nie jesteśmy zaborczy i nie zabieramy wszystkich powołań do siebie. Większość uczniów decyduje się jednak na życie świeckie.

Wirtualny spacer

Każdy, kto jest ciekawy jak wygląda szkoła, może do niej zajrzeć poprzez stronę internetową: franciszkanie.edu.pl , gdzie można wybrać się na wirtualny spacer po Liceum i jego okolicy. Wielu uczniów właśnie w taki sposób stawiało pierwsze kroki w tym miejscu. Szkoła, choć prywatna, nie jest droga. Czesne wynosi 400 zł za każdy miesiąc roku i obejmuje opłatę za szkołę oraz internat z 4 posiłkami dziennie. – Dodatkowo co miesiąc uczniowie odkładają sobie 20 zł. na wyjścia do teatru, kina i muzeum oraz 20 zł na wycieczkę klasową na koniec roku tak, aby nie nadwyrężać jednorazowo budżetu domowego. Jeśli sytuacja finansowa rodziny jest trudna, wtedy indywidualnie rozmawia się z dyrektorem na temat miesięcznego czesnego – pisze o. Krzysztof w odpowiedzi na jedno z wielu pytań, które zadawane są na bieżąco na stronie internetowej Liceum.
Z pewnością są uczniowie, którzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie we wrześniu podejmą naukę. Do końca wakacji w Liceum Franciszkanów trwa rekrutacja. Warto więc wiedzieć o istnieniu tej wyjątkowej szkoły, skorzystać z jej bogactwa i oferty przygotowanej z pasją.

Tagi:
szkoła

USA: batalia o tożsamość szkół katolickich

2019-07-21 20:22

vaticannews / Indianapolis (KAI)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.

ontrastwerkstatt/fotolia.com

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach katolickich. Jak podają ostatnie statystyki Centrum Badawczego Pew, ponad 60 proc. osób uważających się za katolików, popiera tzw. małżeństwa jednopłciowe. „Prawda nie jest determinowana opinią większości” – powiedział abp Thompson. „Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny” – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała natomiast sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej szkole. Prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School, według abp Thompsona, utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Słubice: Druga rocznica nawiedzenia figury św. Michała Archanioła

2019-07-23 09:17

Michał Sobociński

21 lipca 2017 r. - data, która zapisała się na trwałe jako dzień „Mocy i Łaski” dla Ziemi Słubickiej. W tym dniu nawiedził parafię Ducha Świętego w Słubicach św. Michał Archanioł w znaku figury z Monte Sant’Angelo w Italii.

Archiwum autora
ks. kan. Henryk Wojnar dokonał aktu nałożenia szkaplerzy

Na audiencję do zwiastuna Bożej Chwały przybyła wtedy niezliczona rzesza pątników. Niespodziewanym świadectwem dla parafian był udział pielgrzymów z Kolumbii, Węgier i sąsiadów zza Odry. Nawiedzenie posłannika Boga przyniosło wiele duchowych owoców.

W niedzielę 21. lipca br. sprawowana była uroczysta Eucharystia dziękczynna za łaski otrzymane przez jego wstawiennictwo.

Cały tekst w wydaniu drukowanym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem