Reklama

Wiara

GPS na życie

Spójrz na mnie!

Przysłuchując się rozmowom uczestników Europejskiego Forum Młodych (EYF 15-20 lipca br.), wyłowiłam główną myśl, która przenikała większość wypowiedzi, a ściśle wiązała się z hasłem tegorocznego spotkania w Częstochowie – „współodczuwanie”. Dostrzec Jezusa w drugim człowieku. W każdym. Nikogo nie wyłączając.

Czy da się nauczyć takiej wrażliwości? Większość z nas odpowie, że nie. Organizatorzy tegorocznego forum, członkowie Wspólnoty Emmanuel, dowiedli, że z pewnością da się nauczyć na nią otwierać, uważnie rozglądając się wokół siebie i przyglądając się tym, którzy znają sens pomagania; jego ciężar i radość, równomiernie rozkładające się na barki tego, kto pomaga.

Czy po to młodzież z Polski, wielu innych krajów Europy i spoza niej, przybyła w lipcu do Częstochowy? Ten czas spędzony w bliskości jasnogórskiego sanktuarium na wspólnej modlitwie, słuchaniu wykładów, wychodzeniu ze Słowem Bożym na ulice i z konkretną pomocą do potrzebujących – można chyba porównać do ziarna, rozsypywanego na dobrej glebie...

Współodczuwanie

Reklama

To jest jeden z trzech charyzmatów Wspólnoty Emmanuel (obok adoracji i ewangelizacji); jej członkowie już drugi raz tak silnie wpisali się w częstochowski krajobraz, świadcząc o Jezusie swą obecnością i – jak w przypadku pierwszego spotkania – modlitewną łącznością z najdonioślejszym w tym czasie wydarzeniem Kościoła – Światowymi Dniami Młodzieży. Rok temu metropolita częstochowski abp Wacław Depo zaprosił ich do wspólnego przeżywania ŚDM u stóp Jasnej Góry. Dla wielu osób z różnych stron Polski, Europy i świata, które nie mogły udać się do Rio de Janeiro, zorganizowali wielowymiarowe spotkanie „Rio in Częstochowa”, umożliwiające modlitewną łączność z Papieżem i ich rówieśnikami z całego świata.

Historia Europejskiego Forum Młodych sięga roku 2000, kiedy to Wspólnota Emmanuel zorganizowała w Wadowicach spotkanie przygotowujące do ŚDM w Rzymie. A powód był szczególny – Rok Jubileuszowy: zamknięcie i zarazem nowy początek. Wejście w nowe tysiąclecie z jednej strony stanowiło podsumowanie 2 tys. lat Kościoła Chrystusowego, a z drugiej – rodziło nowe nadzieje i budziło poczucie odpowiedzialności za przyszłość. Wtedy przygotowano specjalny pociąg, który uczestników spotkania przewiózł z Wadowic do Rzymu. Wcześniej podobne inicjatywy o zasięgu europejskim podjęto w Altötting, głównym ośrodku maryjnym Niemiec (w tym roku w Altötting spotkanie odbędzie się w dniach 1-5 sierpnia).

Tegoroczne Forum Młodych w Częstochowie z oczywistych powodów nie miało aż tak wielkiego wymiaru jak poprzednie, jednak wiodący problem, wokół którego krążyły wszystkie organizowane spotkania – uwrażliwienie na drugiego człowieka – z pewnością pootwierał wielu osobom oczy, wskazując jednocześnie przestrzenie do działania.

2014-07-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Żywa pamięć

Niedziela toruńska 3/2020, str. IV

[ TEMATY ]

spotkanie

patriotyzm

Toruń

Muzeum Diecezjalne

Ewa Melerska

Spotkanie patriotyczne zaciekawiło sporą liczbę osób

Spotkanie patriotyczne zaciekawiło sporą liczbę osób

– Historia to suma biografii poszczególnych osób – podkreślał dk. prof. Waldemar Rozynkowski podczas wieczoru patriotycznego w toruńskim Muzeum Diecezjalnym.

Spotkanie z okazji 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Polski odbyło się 9 stycznia. Zaprezentowano na nim książkę wieloletniego współpracownika Głosu z Torunia Wojciecha Wielgoszewskiego pt. Ocalić od zapomnienia. Autor na jej kartach przedstawił sylwetki kapłanów oraz historię dawnej diecezji chełmińskiej na przestrzeni ponad 700 lat. Księża opisani w książce w dużej mierze oddawali swoje życie za ojczyznę, poprzez gorliwą modlitwę, patriotyzm, dbałość o powszechne używanie języka polskiego, posługując w parafiach diecezji lub też bezpośrednio włączając się w pracę na rzecz odzyskania niepodległości przez nasz kraj. – O tych osobach duchownych nie można zapomnieć – podkreślano tego wieczoru.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Polska - Arabia Saudyjska 2:0

2022-11-26 16:11

[ TEMATY ]

sport

piłka nożna

PAP/EPA/Ronald Wittek

W porównaniu ze zremisowanym we wtorek 0:0 spotkaniem z Meksykiem w pierwszym składzie trener Czesław Michniewicz nie wystawił Jakuba Kamińskiego, Sebastiana Szymańskiego i Nicoli Zalewskiego. W ich miejsce wybiegli Arkadiusz Milik, Przemysław Frankowski i Krystian Bielik (cała trójka weszła z ławki rezerwowych w inauguracyjnym spotkaniu).

Po raz 136. w reprezentacji wystąpił jej kapitan Robert Lewandowski, a po raz 101. - Kamil Glik. Natomiast dla Grzegorza Krychowiaka był to 96. mecz w kadrze narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję