Reklama

Reklama

Niedziela 30/2014

Szczegółowy spis treści

EDYTORIAL

2

Rakiety, bomby i łzy na fortepianie

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Gorący temat, na którym ostatnio skupiają się dziennikarze największych agencji świata, to konflikt izraelsko-palestyński. Korespondent „Niedzieli” dotarł do świadków tragicznych wydarzeń w Strefie Gazy, aby z bliska wyjaśnić podłoże tego kryzysu w Ziemi Świętej, szczególnie groźnego w kontekście niebezpiecznej destabilizacji krajów arabskich.

DROGOWSKAZY

3

Śmierć niewinnych krzyczy

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Letni dzień 17 lipca 2014 r. będzie nam się już zawsze kojarzyć z wielką tragedią – zestrzeleniem samolotu malezyjskich linii lotniczych nad wschodnią Ukrainą. I choćby tłumaczono, że to był przypadek – a celem był inny samolot, była to po prostu zbrodnia pospolita: zostali zabici niewinni ludzie, blisko 300 osób, w tym 80 dzieci. Cały świat jest zszokowany, wstrząśnięty i przerażony.

Z WATYKANU

4

Z Watykanu

ZE ŚWIATA

5

Ze świata

Z JASNEJ GÓRY

6

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

Z POLSKI

7

Z Polski

TEMAT NUMERU: POWSTANIE WARSZAWSKIE

8-11

Nie możemy się nigdy poddać

Z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem, rozmawia Mateusz Wyrwich

Słowo „niepodległość” pojawiło się w polskim wokabularzu politycznym w 1733 r., kiedy wkroczyły na teren Rzeczypospolitej dwa korpusy, żeby narzucić Polsce kandydata sąsiednich dworów na polski tron. Niepodległość została jawnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, podeptana.

11

Lektura na sierpień

(s.b.)

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na rynku wydawniczym ukazała się książka Joanny Wieliczki-Szarkowej pt. „Powstanie Warszawskie 1944. Gloria Victis”.

12-13

Jedyne takie miasto

Agnieszka Żurek

„Powstanie Warszawskie” – pierwszy na świecie dramat wojenny non-fiction zmontowany w całości z koloryzowanych i udźwiękowionych autentycznych kronik filmowych z tamtego okresu. Co mówią o nim widzowie?

14-15

Strzały z różańca

Grzegorz Polak

Niewiele jest publikacji o życiu religijnym w czasie Powstania Warszawskiego. Więcej też zachowało się relacji żołnierzy niż cywilów z tamtych bolesnych dni. Dlatego tak wielką wartość ma książeczka zmarłej przed rokiem Marii Okońskiej, założycielki Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zatytułowana „Wspomnienie z Powstania Warszawskiego”

15

Bohater

Krzysztof Kamil Baczyński

Sierpień

Edward Eugeniusz Chudzyński „Edward”

Do powstańca

Stanisław Marczak „Dziennikarz”, „Juliusz Oborski”

16

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Aleksander Markowski

Szeregowy z cenzusem

Elżbieta Nowak

Wiesław Chrzanowski herbu Nowina zdał maturę 20 maja 1938 r. Maturzyści szli do wojska, a ponieważ maturę zwano „cenzusem”, trafił do Szkoły Podchorążych Rezerwy Saperów w Modlinie. Jeszcze nie byli podchorążymi, gdy mieli prawo mówić: „Szeregowy z cenzusem melduje...”.

17

Poległ jako pierwszy

Anna Skopińska

Bohater Powstania Warszawskiego, niezwykły w swej mądrości, pokorze i zawierzeniu młody kapłan, żołnierz Armii Krajowej i ten z pokolenia „kamieni rzuconych na szaniec”, który swoją postawą uczy nas, jak kochać Boga i bliźniego do końca

18

Szpital twierdza zmartwychwstanek

Piotr Grzybowski

W nocy z 17 na 18 maja br. w Prywatnym Gimnazjum i Liceum Sióstr Zmartwychwstanek na warszawskim Żoliborzu miało miejsce niecodzienne zdarzenie. W ramach akcji Noc Muzeów budynek szkoły stał się na nowo Szpitalem Powstańczym nr 100, a uczniowie, nauczyciele i siostry dokonali nie tyle jego prezentacji, ile wspaniałej i dynamicznej rekonstrukcji wydarzeń z tragicznych sierpniowych dni Powstania Warszawskiego.

19

Rekonstrukcja – sposób na pamięć

(K.W.)

Ludzie zajmujący się rekonstruowaniem historycznych wydarzeń to osoby z prawdziwą pasją. Dzięki nim historia wychodzi z zakurzonego archiwum, staje się częścią tożsamości młodego pokolenia.

Powstańcza sesja zdjęciowa

(M.F.)

POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI" - NOWY PATRIOTYCZNY ALBUM BIAŁEGO KRUKA

20-21

Kraków – to sprawa polska!

Joanna Szczerbińska

Adam Bujak fotografuje swe rodzinne miasto od przeszło półwiecza. Nie ma większego specjalisty od zdjęć podwawelskiego grodu niż on. Zachwyt nad królewskim miastem wcale z upływem lat nie ustępuje, choć artysta poświęcił mu do tej pory kilkanaście albumów!

PUNKTY ZAPALNE NA BLISKIM WSCHODZIE

22

Izrael – Gaza z bliska

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W Ziemi Świętej zamiast pozdrowienia „Dzień dobry” mówi się „Pokój” – po hebrajsku „Szalom”, a po arabsku „Salam”. Pokój jest wielkim pragnieniem tych dwóch narodów. Wydarzenia z ostatnich tygodni świadczą jednak o tym, że proces pokojowy na Bliskim Wschodzie jest w głębokim kryzysie.

OPINIE

23

Państwo to nie dyktator

Z kard. Elio Sgreccią – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

O klauzuli sumienia i zasadzie dobra wspólnego w podejściu do prawa stanowionego z kard. Elio Sgreccią – emerytowanym przewodniczącym Papieskiej Akademii Pro Vita – rozmawia Włodzimierz Rędzioch

GŁOS SUMIENIA

24

Odsłony nowego ateizmu

Z abp. Markiem Jędraszewskim – metropolitą łódzkim – rozmawia Anna Cichobłazińska

O współczesnych wyzwaniach dla Kościoła i ludzkiego sumienia, o szacunku dla życia i odsłonach nowego ateizmu z abp. Markiem Jędraszewskim – metropolitą łódzkim – rozmawia Anna Cichobłazińska.

INTERWENCJE

25

Jan Paweł II jednoznacznie bronił życia i był za klauzulą sumienia

W związku z publiczną debatą na temat klauzuli sumienia oraz konsekwencji prawnych wobec lekarza odmawiającego aborcji, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydało specjalne oświadczenie. Biskupi przypominają nauczanie św. Jana Pawła II, który jednoznacznie potępił odbieranie życia niewinnej istocie ludzkiej.

Eksperci KEP ds. Bioetycznych bronią wolności sumienia lekarzy

ŚP. KS. KAMIL KOWALCZYK - ŚWIADKOWIE WIARY

26-27

Wchodził w Kościół przejechany przez walec

Małgorzata Cichoń

Wśród współczesnych świadków wiary tym razem prezentujemy w „Niedzieli” śp. ks. Kamila Kowalczyka. „Dane mi było wyświęcić go na kapłana, a po nieco ponadrocznej kapłańskiej posłudze w parafii pw. św. Wojciecha w Krakowie sprawowałem obrzędy jego pogrzebu.

DOTYKAMY ŚLADÓW BOGA - WAKACYJNY CYKL „NIEDZIELI"

28-29

Twarz z Manoppello

Ks. Jacek Molka

Wakacyjny cykl „Niedzieli” nosi tytuł: „Dotykamy śladów Boga”. Inspiracją w naszej wędrówce jest hasło przyświecające pracy duszpasterskiej w bieżącym roku: „Wierzę w Syna Bożego”. Czteroletni cykl duszpasterski: „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie.

30

Aparecida, papież Franciszek i nadzieja

Ks. Robert Nęcek

Aparecida – brazylijskie miasto w stanie São Paulo. Słynie ze znanego w świecie sanktuarium maryjnego. To właśnie w tym miejscu zredagowano końcowy dokument V Ogólnej Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów – „Jesteśmy uczniami i misjonarzami Jezusa Chrystusa, aby nasze narody miały w Nim życie”

WIARA I ŻYCIE

31

Poławiacze pereł

Ks. Mariusz Rosik

W Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie zorganizowano wystawę pt. „Perły”. Zgromadzono szczególne eksponaty i klejnoty z perłami z całego świata. Przy okazji zaoferowano zwiedzającym prawdziwą ucztę: odbyły się lekcje na temat tych rzadkich, tajemniczych okazów.

Pamiętaj o niedzielnej Mszy świętej za granicą!

Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor IDE

LITURGIA TYGODNIA

32-33

Przypowieści o skarbie, o perle i o sieci

Chrystus i Ewangelia są naszym skarbem

Ks. Mariusz Frukacz

1 SIERPNIA - DZIEŃ MODLITW ZA SPOWIEDNIKÓW

34

By słabość nie odebrała nadziei

Ks. Jarosław Krzewicki

Forma, w jakiej dochodzi do pojednania z Bogiem i bliźnim, w swej zewnętrznej postaci na przestrzeni dziejów ulegała zmianom. Jedno było niezmienne: „Komu grzechy odpuścicie, będą mu odpuszczone, a komu zatrzymacie, będą mu zatrzymane” (por. J 20, 23)

FELIETONY

35

Zawód

Mirosław Piotrkowski

Znany ze świetnego poczucia humoru kompozytor, pisarz i polityk Stefan Kisielewski, zapytany, czy to, co robi, to powołanie czy zawód, bez wahania odparł, że „zawód”..., „w sensie, że się zawiodłem”.

Nic, tylko stołki

Krzysztof Czabański

To nie może być przypadek. Wartości drogie polskim patriotom są w ostatnich miesiącach atakowane z niesłychaną siłą. Jakże wymowny przykład – wstrzymanie prac przy ekshumacjach Żołnierzy Wyklętych.

SPOTKANIE Z JAŚKIEM MELĄ

36-37

Musimy przestać być kalekami

Ks. Marek Łuczak

O walce z przeciwnościami losu, o Bogu, który w chorobie może być wsparciem, o bezprecedensowej wyprawie na biegun i o znaczeniu ludzkiej miłości z Jaśkiem Melą rozmawia ks. Marek Łuczak.

NA BIEŻĄCO

38

Teraz albo nigdy

Czesław Ryszka

Teraz, po aferze podsłuchowej, nie powinno nas już nic zaskoczyć ze strony koalicji rządowej, a zwłaszcza zamiecenie tej afery – jak już wielu innych – pod przysłowiowy dywan.

Nowe rozmaitości

(pr)

Z PRASY ZAGRANICZNEJ

39

Zniszczyli grób proroka?

(pr)

Burzą i konfiskują

(pr)

Bez strojów liturgicznych

(pr)

Nie daj się oszukać!

(pr)

Armia ubogich

(pr)

Biblijna seria

(pr)

MÓWI PROF. ANDRZEJ KAŹMIERCZAK

40-41

Państwo poszło na łatwiznę

Z prof. Andrzejem Kaźmierczakiem – rozmawia Alicja Dołowska

O tym, że minister finansów Mateusz Szczurek kłamie, a nieudolność w ściąganiu podatku VAT szacuje się na 50 miliardów złotych, z prof. Andrzejem Kaźmierczakiem – ekonomistą ze Szkoły Głównej Handlowej, członkiem Rady Polityki Pieniężnej – rozmawia Alicja Dołowska

PRZEMILCZANE ASPEKTY TRANSPLANTOLOGII

42-43

Kamil z Wrocławia mógł żyć?

Agnieszka Żurek

Smutne wydarzenia z ostatnich dni, które miały miejsce we Wrocławiu, sprawiły, że w Polsce rozgorzała gorąca dyskusja na temat kryteriów pozwalających na orzeczenie zgonu człowieka. Protesty matki i przyjaciół 17-letniego Kamila przeciwko odłączeniu go od respiratora i pobraniu od niego narządów do przeszczepu obligują nas do podjęcia rzetelnej debaty na temat śmierci mózgowej i zasadności stosowania tego kryterium w orzekaniu zgonu

INICJATYWY

43

Bezdomni pielgrzymują z niepełnosprawnymi

ZABAWIĆ SIĘ NA ŚMIERĆ

44-45

Orwell w kropce

Wiesława Lewandowska

W ostatnich tygodniach znów bardzo wyraziście ukazały się nam dwie Polski. Tym razem jednak podział przebiegał nie po połowie i nie wzdłuż granic politycznych, bo zdecydowana większość Polaków z ulgą odcięła się od politycznych przekazów – mimo że akurat były niezwykle frapujące – i wybrała relacje z dalekiej Brazylii

PREZENTACJE

45

W hołdzie Braciom Szkolnym

Dr n. med. Wiesław Nikodem, wychowanek Braci Szkolnych

GWARDIA SZWAJCARSKA W POLSCE

46

Oczarowani Polską

Grzegorz Polak

Gwardziści szwajcarscy w okresie wakacyjnym co dwa lata pielgrzymują śladami świętych i papieży. W roku kanonizacji Jana Pawła II była tylko jedna opcja, dokąd jechać: żołnierze jednomyślnie wskazali na Ojczyznę Papieża Polaka

FELIETONY

47

1 sierpnia

Alina Czerniakowska

Męczeńskie sanktuarium narodu – tak nazwał Warszawę Prymas Tysiąclecia Stefan kard. Wyszyński. Okrągła – 70. rocznica Powstania Warszawskiego. Różne telewizje, media, gazety powielają dyskusje sprzed lat, zabarwione bieżącą polityką, tak by nic nie było jasne, czytelne, by wszystko i wszyscy byli trochę dobrzy, trochę źli, tacy pół na pół.

Gdy żona zostaje szefem

Zdzisław Skotnicki

Pani Niedzielowa w przeciwieństwie do swego męża była jeszcze „na chodzie”. Pan Niedziela pierwszy rok wcześniejszej emerytury poświęcił ukochanemu wnukowi i tu poczuł się spełniony...

CYKL: EUROPA NA LATO

48-49

Między Wschodem a Zachodem

Witold Dudziński

Żelazne punkty objazdowych wycieczek z Polski – Stambuł, Pamukkale i Kapadocja – to tylko przedsmak tego, co oferuje Turcja: wielka, piękna i różnorodna pod wieloma względami.

ABSTYNENCJA NIE TYLKO W SIERPNIU

50

Apel o trzeźwe matki

Oprac. ks. Łukasz Jaksik

Polacy piją dziś więcej alkoholu niż w czasach PRL-u – alarmuje bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. W tym roku mija 30 lat od ustanowienia przez biskupów sierpnia miesiącem abstynencji

51

Pielgrzymka Trzeźwości na Górę Chełmską

Jerzy Walczak

Zuzia czeka na naszą pomoc

CZEKAJĄ NA NASZE LISTY

52

Chcą korespondować

RÓŻNE

53

Kalendarium 27 VII – 2 VIII 2014

Ewa Aszkiewicz

Muzyczne DarY

II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci pn. „Twoja ulubiona opowieść biblijna”

Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu zaprasza do udziału w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci pn. „Twoja ulubiona opowieść biblijna”. Konkurs skierowany jest do dzieci w wieku 4-13 lat z całej Polski

Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ

54

Sernik wiedeński

Jolanta Marszałek

W wakacje proponujemy Państwu podróż po cukierniach naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Sernik jest jednym z najpopularniejszych deserów na świecie

NIEDZIELA MŁODYCH

55

Spójrz na mnie!

Agnieszka Chadzińska

Przysłuchując się rozmowom uczestników Europejskiego Forum Młodych (EYF 15-20 lipca br.), wyłowiłam główną myśl, która przenikała większość wypowiedzi, a ściśle wiązała się z hasłem tegorocznego spotkania w Częstochowie – „współodczuwanie”. Dostrzec Jezusa w drugim człowieku. W każdym. Nikogo nie wyłączając.

56-57

Współodczuwanie – komu dziś potrzebne?

Agnieszka Chadzińska i Anna Przewoźnik

Psychologowie mówią, że każdy człowiek potrzebuje ciepła. Kościół uczy, żeby kochać bliźniego, jak siebie... Dzisiejszy świat woła nieustannie: Jesteś samowystarczalny! Osiągnij sukces! Słabi odpadają! Nie daj się! Cel uświęca środki! Zapytaliśmy, co na ten temat sądzą uczestnicy Europejskiego Forum Młodych – Częstochowa 2014, które miało miejsce między 15 a 20 lipca br.

57

Emmanuel, czyli Bóg z nami

ACh

Spotkanie Rodzin

58

Ja też ciebie kocham

Agnieszka Chadzińska i Anna Przewoźnik

program tv

59-66

Program telewizyjny

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Edycja bielsko-żywiecka

Choroba próbą wiary

Monika Jaworska

Choroba i cierpienie to jeden z najtrudniejszych problemów, który zawsze niepokoił ludzkość. Choroba jest doświadczeniem, dlatego nie wymaga udowodnienia. Jednak domaga się, aby uchwycić i przeanalizować całą jej egzystencjalną treść.

Śladem objawienia

Mariusz Rzymek

Będąc na wakacjach w Turcji Egejskiej, można dotrzeć do autentycznego domu Matki Bożej znajdującego się nieopodal Selcuku.

Edycja częstochowska

Powstańcy w Częstochowie

Sławomir Błaut

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przypominamy bohaterów tamtego czasu oraz związki łączące powstanie i jego uczestników z naszym miastem.

Europejskie Forum Młodych – Częstochowa 2014

Agnieszka Chadzińska

W tym roku Wspólnota Emmanuel z radością odpowiedziała na zaproszenie metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo i wspierana przez Referat Duszpasterstwa Młodych Archidiecezji Częstochowskiej zorganizowała kolejną edycję Europejskiego Forum Młodych (EYF) u stóp Jasnej Góry 15-20 lipca br.

Święty Michał Archanioł w Zawierciu

Agnieszka Raczyńska-Lorek

12 kwietnia 2013 r. w niezwykłą podróż po Polsce wyruszyła figura św. Michała z Groty Objawień na Gargano. Już kilkanaście miesięcy św. Michał Archanioł przemierza Polskę. Na trasie peregrynacji figury znalazło się również Zawiercie, gdzie w dniach 11-13 lipca św. Michał w znaku figury przebywał w tutejszej bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Edycja podlaska

Odróżnić dobro od zła

Ks. Tomasz Pełszyk

Optymistyczne teorie dotyczące natury człowieka podkreślają, że jest on zdolny do dobra bez pomocy łaski, a grzech pierworodny niczego w sposób istotny nie naruszył, poza daniem tzw. złego przykładu.

„Oto Matka Twoja”

Katarzyna Kryńska

uż od 27 lat w pierwszą niedzielę lipca w sanktuarium diecezji drohiczyńskiej w Ostrożanach odbywają się uroczystości z racji koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej. Tak było i 6 lipca tego roku.

Z Czapli na Ukrainę

Jadwiga Ostromecka

Z ks. Janem Ślepowrońskim, rektorem WSD Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej, rozmawia Jadwiga Ostromecka.

Edycja kielecka

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła z Gargano

Agnieszka Dziarmaga

W diecezji kieleckiej 18 lipca rozpoczęła się, połączona z egzorcyzmami i modlitwami o uwolnienie z nałogów oraz z przyjmowaniem szkaplerza, peregrynacja kopii figury św. Michała Archanioła z groty objawień na wzgórzach Gargano, w mieście Monte Sant’Angelo we Włoszech.

Na Wrzosówce króluje Matka Boża Bolmińska

Władysław Burzawa

Bolmin to mała miejscowość niedaleko Chęcin. Na niewielkim wzniesieniu nazywanym Wrzosówką znajduje się zabytkowy kościół, który jest sanktuarium maryjnym, w przeszłości bardzo znanym, a dziś odzyskującym dawny blask i sławę. Ciekawa jest historia tego miejsca, w którym czczona jest Maryja w cudownym wizerunku.

„Żaneta-Zośka” w powstaniu

Katarzyna Dobrowolska

Porucznik śp. Zofia Książek-Bregułowa – urodzona w Kielcach obiecująca młoda aktorka, poetka, konspiratorka, łączniczka Powstania Warszawskiego, która straciła wzrok w wyniku powstańczych walk, od wybuchu bomby. Po wojnie mieszkała w Katowicach. Zmarła 1 czerwca 2014 r. Miała 94 lata.

Edycja małopolska

Piłat umył ręce

Agnieszka Konik-Korn

Od dłuższego czasu jesteśmy zaskakiwani kolejnymi poczynaniami mediów, prokuratury, lekarzy i innych ludzi wobec prof. Bogdana Chazana i jego postawy pro-life.

Patron parafii i miasta

Maria Fortuna-Sudor

W tym mieście św. Jakub Apostoł stał się istotną cząstką społeczności. Z jego wizerunkiem, imieniem można się spotkać w przestrzeni publicznej właściwie na każdym kroku.

Świadectwo Moniki

Oprac. Małgorzata Cichoń

17 sierpnia odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do krakowskich Łagiewnik. Data jest nieprzypadkowa – tego dnia minie 12 lat, odkąd św. Jan Paweł II konsekrował tutejszą bazylikę i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

Edycja lubelska

Święcenia misyjne

Grzegorz jacek Pelica

Do historii Łęcznej przejdą 12 i 13 lipca br. Po raz pierwszy miały tam miejsce święcenia kapłańskie, których udzielił sekretarz Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Przyjął je Adam Choma ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki – Ojców Białych.

Nowy proboszcz

Tadeusz Boniecki

Parafia pw. Świętej Rodziny w Chełmie ma nowego proboszcza; został nim ks. Mirosław Bończoszek. Liturgicznego wprowadzenia nowego proboszcza do wspólnoty parafialnej dokonał bp Mieczysław Cisło.

Ks. Jakub Jachuła – kapłan i męczennik

Ks. Krzysztof Kwiatkowski

Nazwisko ks. Jakuba Jachuły zostało umieszczone na tablicy pamiątkowej w kruchcie archikatedry lubelskiej, po prawej stornie od wejścia. Jest na niej 55 nazwisk duchownych diecezji lubelskiej rozstrzelanych i umęczonych podczas II wojny światowej.

Edycja legnicka

Cel – Jasna Góra

Monika Łukaszów

Trwają ostatnie przygotowania do 22. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej na Jasną Górę. Pielgrzymka wyruszy z Legnicy we wtorek 29 lipca, by 7 sierpnia dotrzeć przed tron Pani Jasnogórskiej, gdzie o godz.13 sprawowana będzie Msza św., której przewodniczył będzie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

71. rocznica zbrodni wołyńskiej

Monika Łukaszów

W niedzielę 13 lipca br. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę zbrodni wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-44 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Chorwacja: Trogir

Dorota Niedźwiecka

Prostokątna wyspa, położona w najwęższej części kanału Trogir. Lazur morza, nieba i majaczących w oddali wzgórz. W tej scenerii miasto – jakby wprost przeniesione ze średniowiecza.

Edycja łódzka

Brzeziny świętują

Maria Niedziela

Uroczysta Msza św. odpustowa w zabytkowym kościele pw. św. Anny, którą poprzedza Marsz dla Życia i Rodziny – to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie mijającego tygodnia w Brzezinach.

Ta praca daje mi satysfakcję

Anna Skopińska

Z Janem Kubiakiem, zielarzem z łódzkiego Konwentu Bonifratrów, rozmawia Anna Skopińska.

Dali i dają świadectwo

AS

Położna, która mimo obozowych, ciężkich warunków i grożącemu jej niebezpieczeństwu broniła życia nienarodzonych. Lekarz, którego odmowa dokonywania aborcji i wpis w karty pacjentek – „jako człowiek odmawiam” – mówi sam za siebie.

Wyspa szkrabów

Dagmara Zalewska

W sobotę 19 lipca w Tomaszowie Mazowieckim uroczyście otwarto i poświęcono Katolickie Przedszkole Językowe im. św. Filipa Neri.

Edycja przemyska

Pielgrzymi u celu

Margita Kotas

Pod hasłem „Wierzę w Syna Bożego” 15 lipca br. przybyła na Jasną Górę 34. Przemyska Piesza Pielgrzymka. Uczestniczyło w niej 1300 osób, które wędrowały w 10 grupach pod okiem przewodnika ks. Jacka Rawskiego.

Wizyta w Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”

Magdalena Bojarska

Z inicjatywy rektora PWSTE w Jarosławiu prof. Wacława Wierzbieńca, 1 lipca br. zorganizowano wyjazd studyjny do ośrodków Fundacji Pomocy Młodzieży im. Jana Pawła II „Wzrastanie”, na zaproszenie jej założyciela, ks. dr. Franciszka Rząsy, wielkiego autorytetu, znanego z inicjatyw wypływających z troski o ubogich i bezdomnych.

II Maraton Benedyktyński

Paweł Ciuba

W pogodny poranek 28 czerwca br. wystartowała druga już edycja Maratonu Benedyktyńskiego. Na starcie w Przemyślu stanęło nieco ponad 100 miłośników biegania, chcących pokonać malowniczą trasę wiodącą przez fragmenty pogórza przemyskiego i prowadzącą na metę wyznaczoną na wzgórzu św. Mikołaja w Jarosławiu.

Edycja rzeszowska

Sierpień... czy tylko wypoczynek?

Rafał Przędzik

Trwające lato przepoławia czas wakacji i urlopów. Rolnicy rozpoczęli żniwa. Wkrótce rozpocznie się miesiąc sierpień, bardzo wyjątkowy czas w naszej tradycji religijnej i narodowej. Jest to dobry czas do pozytywnego spojrzenia na wszystko to, co nas otacza, ale również do stawiania pytań o naszą pobożność i pamięć o historii.

Beskid Niski: z Rudawki Rymanowskiej do Komańczy

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

Już od 4 lat, w pierwszą sobotę sierpnia odbywa się Beskidzki Rajd Śladami Dwóch Kardynałów – Stefana Kard. Wyszyńskiego i Karola Kard. Wojtyły.

Spotkali się w Dębowcu

Anna Dziura

W dniach od 7 do 12 lipca br. w Dębowcu k. Jasła odbyło się XXVII Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych.

Edycja sandomierska

Rowerem na Jasną Górę

Ks. Adam Stachowicz

W dniach 5-11 lipca miała miejsce XXI pielgrzymka rowerowa z Tarnobrzega na Jasną Górę. Uczestniczyło w niej 49 osób z Tarnobrzega, Stalowej Woli i Nowej Dęby.

Muzeum Pamięci

Ks. Adam Stachowicz

16 października 2010 r., w 32. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II, bp Krzysztof Nitkiewicz otworzył muzeum poświęcone Papieżowi Polakowi przy bazylice konkatedralnej Matki Bożej Królowej Polski.

Droga do beatyfikacji (II)

Ks. Adam Stachowicz

Z ks. Krzysztofem Ciskiem, postulatorem w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła, rozmawia ks. Adam Stachowicz.

Edycja sosnowiecka

Brama do życia wiecznego

Ks. Tomasz Zmarzły

Tradycja odpustu Porcjunkuli w święto Matki Bożej Anielskiej ma swoją średniowieczną genezę i związana jest z osobą św. Franciszka, który od papieża Honoriusza III otrzymał ten przywilej dla niewielkiej kaplicy zwanej Porcjunkulą.

Sierpień – maryjny jak maj

Anna Kasprzak

Zbliża się sierpień. W polskiej pobożności miesiąc niemalże równie maryjny jak maj. Miesiąc aż trzech świąt ku czci Matki Bożej – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywanego świętem Matki Bożej Zielnej (15 sierpnia), Matki Bożej Królowej (22 sierpnia) i Matki Bożej Częstochowskiej.

Peregrynacja figury św. Michała Archanioła

Piotr Lorenc

Figura św. Michała Archanioła znów zawitała do naszej diecezji. Tym razem na szlaku peregrynacji znalazły się dwie zagłębiowskie parafie. 14-16 lipca figura nawiedziła parafię pw. Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, a od 16 do 18 lipca – parafię pw. św. Floriana w Sosnowcu.

Edycja świdnicka

Potrzebne i owocne

Krystyna Smerd

W dniach 4-6 lipca w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Wałbrzychu odbywały się II Warsztaty Wyzwolenia Człowieka. To jedna z najnowszych i bardzo cennych inicjatyw życia religijnego Wałbrzycha i całej diecezji świdnickiej.

Sektory miłości w rodzinie (3)

Bp Ignacy Dec

Trzecim obliczem miłości w rodzinie jest miłość do najstarszych członków rodziny, do naszych seniorów, dziadków.

Pamiętają o Wołyniu

Oprac. Przemysław Awdankiewicz

Do pamięci o ludobójstwie i do przebaczenia wezwał ks. prał. Antoni Kopacz, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju i kanonik gremialny Kapituły Świdnickiej, podczas obchodów 70. rocznicy zbrodni na Wołyniu.

Edycja szczecińsko-kamieńska

23. Szczecińska Rowerowa

Julia A. Lewandowska

Mieli do pokonania ponad 600 km, a ci wyjeżdżający spod repliki krzyża na Giewoncie w Pustkowiu nawet 720 km. Przed Cudowny Obraz dotarli w niedzielę 13 lipca, pokonując codziennie średnio 90 km

30. Odpust Leśny w Trzebieży

Ks. dr Jan Marcin Mazur

W niedzielę 1 czerwca 2014 r. leśnicy, reprezentujący nadleśnictwa wchodzące w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, już po raz trzydziesty przybyli licznie do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Trzebieży, aby uczcić dwie doniosłe rocznice.

Co oznacza tytuł Jezusa „Syn Człowieczy”?

Dr Piotr Goniszewski

W Ewangeliach synoptycznych Jezus Chrystus najczęściej opisuje swoje posłannictwo, posługując się tytułem Syna Człowieczego. Co konkretnie oznacza ten enigmatyczny termin?

Edycja toruńska

„Wędrówką jedną życie jest człowieka”

Joanna Kruczyńska

Według Edwarda Stachury życie ludzkie to wędrówka. Czasem chciałoby się jakiś moment zatrzymać, czasem brakuje tchu. Słuchacze „Starego Dobrego Małżeństwa” znają wiersz w wykonaniu tej grupy muzycznej.

Fala zmieniająca oblicze ziemi

Beata Pieczykura

Życie jest drogą, na której zdarzają się dni trudne i radosne, codzienne i świąteczne. Takim uroczystym czasem była Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. W tym roku po raz 23. odbyła się w dniach 12-13 lipca pod hasłem: „Z Janem Pawłem II, z Janem Pawłem świętym, odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi”.

Gram dla Pana Boga

Anna Głos

Z Jackiem Kubickim, opiekunem artystycznym zespołów z Torunia, o jego rozśpiewanej rodzinie, muzycznych pasjach i marzeniach, rozmawia Anna Głos.

Edycja warszawska

Pamięć i hołd

(at)

Msze św. i modlitwa ekumeniczna, uroczystości pod pomnikami Powstania Warszawskiego i Grobem Nieznanego Żołnierza. A także koncerty, spektakle i konkurs dla lokalnych społeczności – tak w stolicy czczona będzie pamięć o 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Szpital bez sumienia?

Artur Stelmasiak

Szpital Świętej Rodziny był stawiany za wzór opieki nad rodzicami po poronieniu. Czy teraz lekarze mają naśladować procedury ze Szpitala Bielańskiego?

Chrystus w Powstaniu

Artur Stelmasiak

Powstańcy w warszawskich kościołach szukali duchowej otuchy, schronienia oraz pomocy medycznej. Niemcy nieśli zniszczenie i śmierć. Ich ofiarą był także Jezus Ukrzyżowany.

Edycja wrocławska

Archidiecezjalny skarbiec

Adrianna Nawrot

Muzeum Archidiecezji Wrocławskiej położone jest na malowniczym Ostrowie Tumskim, po którym każdego dnia spacerują setki turystów. Nie wyróżnia się spośród innych budynków, a jednak zwiedzających nie brakuje.

Droga średniowiecznych skazańców

Anna Buchar

Pręgierz, figurka kata, strażnika miejskiego czy krasnoludek – więzień. To jedne z licznych reliktów, które do dziś zachowały się w przestrzeni miasta, przypominając o średniowiecznym wymiarze sprawiedliwości we Wrocławiu.

Raz Dwa Trzy... Wrocław!

Janusz Gajdamowicz

Z wokalistą zespołu Raz Dwa Trzy Adamem Nowakiem rozmawia Janusz Gajdamowicz.

Edycja zamojsko-lubaczowska

„Soli Deo” formą nowej ewangelizacji

Mirosław Kita

W dniach 5-6 lipca br. w Biłgoraju odbył się XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej „Soli Deo” pod patronatem bp. Mariana Rojka. Organizatorami tego festiwalu są Komitet Organizacyjny „Soli Deo” oraz KSM „Nadzieja” z Gromady.

Bogu i Ojczyźnie

Adam Łazar

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu.

Historio, historio – ty ballado gorzka...

Dorota Łukomska

Radecznica jest wyjątkowa nie tylko z uwagi na położenie wśród malowniczych krajobrazów Roztocza. Jest to jedyne miejsce na świecie, w którym objawił się święty z dalekiej Padwy, jeden z najbardziej lubianych i najczęściej wzywanych świętych Kościoła katolickiego na świecie.

Szkaplerz święty na drogę

Anna Litwin

Parafia pw. św. Mikołaja w Grabowcu jest jedną z tych, w których szczególną cześć odbiera Matka Boża Szkaplerzna. Jej wizerunek znajduje się w głównym ołtarzu miejscowej świątyni, już w progach przyciągając wzrok przybywających na chwilę modlitwy

Edycja zielonogórsko-gorzowska

Ewangelizatorzy z Polski nad Odrą

Aleksandra Marcińczak

27 lipca w Kostrzynie nad Odrą rozpoczyna się Przystanek Jezus. 700 osób z całej Polski przyjedzie, by świadczyć o Jezusie.

Jak Rzeczypospolita swego króla w Sulęcinie witała

Ks. Adrian Put

oniec rządów dynastii jagiellońskiej w Koronie Królestwa Polskiego i w Wielkim Księstwie Litewskim wiązał się z ważnymi decyzjami ustrojowymi. Brak męskiego następcy tronu stawiał te dwa państwa połączone ze sobą unią personalną i silnymi związkami politycznymi w trudnej sytuacji.

Bliskie spotkania

Katarzyna Jaskólska

Do końca tego roku Caritas naszej diecezji realizuje projekt „Bliskie spotkania – Punkty Konsultacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich otoczenia”. Punkty działają w czterech miejscach: Gorzowie, Zielonej Górze, Głogowie i Przemkowie

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem