Reklama

Bliskie spotkania

2014-07-23 14:57

Katarzyna Jaskólska
Edycja zielonogórsko-gorzowska 30/2014, str. 6

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca tego roku Caritas naszej diecezji realizuje projekt „Bliskie spotkania – Punkty Konsultacyjne dla osób niepełnosprawnych i ich otoczenia”. Punkty działają w czterech miejscach: Gorzowie, Zielonej Górze, Głogowie i Przemkowie

W Punktach są pełnione dyżury wielu specjalistów z różnych dziedzin życia (psycholog, doradca rodzinny, doradca zawodowy, prawnik i osoba duchowna). Założeniem jest udzielenie kompleksowej pomocy osobom niepełnosprawnym, ale także osobom z ich otoczenia w duchu chrześcijańskim i zgodnie z katolicką nauką społeczną – tłumaczy Anita Łukowiak, koordynatorka projektu. – Z pomocy skorzystać mogą osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież, dorośli. Punkty Konsultacyjne posiadają regulamin, z którym osoba zgłaszająca się po pomoc ma obowiązek się zapoznać. Regulamin mówi m.in. o tym, że osoba korzystająca z pomocy w ramach PK PFRON powinna przedstawić do wglądu swoje orzeczenie o niepełnosprawności – jeśli to ona bezpośrednio zgłasza się po pomoc, a jeśli jest kimś z otoczenia osoby niepełnosprawnej, powinna okazać orzeczenie tej osoby. Ważne jest to, że każdej osobie zgłaszającej się po pomoc zostanie założona teczka, w której znajdą się niezbędne dokumenty uprawniające do korzystania z pomocy (deklaracja udziału w projekcie, podpisany regulamin, karty korzystania z pomocy, zgody na przetwarzanie danych osobowych itp.). Warunkiem koniecznym do udziału w projekcie jest wyrażenie zgody na założenie takiej dokumentacji, ponieważ na tej podstawie Caritas diecezjalna jest rozliczana z udzielonej pomocy.

Z dojazdem do domu

Każdy, kto chce przystąpić do projektu, będzie zobowiązany do skorzystania z pomocy minimum dwóch specjalistów. Dzieje się tak, ponieważ zgłaszający mierzą się zwykle ze złożonym problemem, a to wymaga kompleksowego podejścia. Ważne jest też, że Punkty oferują także pomoc z dojazdem do domu. – Osoby mieszkające na terenach objętych projektem, a mające trudności z poruszaniem się lub niedysponujące możliwością dojazdu do PK, mogą zgłosić potrzebę spotkania ze specjalistą telefonicznie i poprosić o to, aby dany specjalista do nich przyjechał. Założeniem działania PK jest dotarcie do jak największej liczby osób, które do tej pory nie miały możliwości skorzystać z bezpłatnego poradnictwa – zapewnia Anita Łukowiak.

Rola specjalistów

Oferta Punktów Konsultacyjnych jest zachęcająca, trzeba jednak pamiętać, że wszystkich potrzeb nie ogarnie. Anita Łukowiak podkreśla: – Zdarza się, że oczekiwania osób zgłaszających się po pomoc przekraczają możliwości, jakimi dysponujemy w ramach PK. Punkty są miejscami, gdzie można uzyskać poradę, informację, wskazówkę co zrobić w danej sytuacji, np. pozyskania dodatków na opiekę nad osobą zależną, wyjaśnienia procedur, jakie trzeba spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie na dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak komunikować się w sytuacji konfliktu, jak radzić sobie z obciążeniem psychicznym związanym z niepełnosprawnością kogoś bliskiego czy po prostu porozmawiać. Natomiast PK nie są miejscami, które będą wyręczać w składaniu wniosków, reprezentacji w sądzie, rozwiązywaniu konfliktów. Specjaliści pomogą wypełnić wnioski, poinformują o możliwościach i dostępnych źródłach pomocy, pomogą wypracować sposoby rozwiązywania konfliktów, jednak za nikogo nie wykonają koniecznych działań. Rolą specjalistów jest bycie przewodnikiem po często trudnych, a czasem i bolesnych doświadczeniach.

Reklama

Iść do ludzi z wiarą

Działalność Caritas nie ogranicza się wyłącznie do pomocy charytatywnej, zawsze istotny jest też wymiar duchowy. – Poprzez „Bliskie spotkania” próbujemy sami wyjść do potrzebujących ludzi z tym, co mamy, czyli z wiarą. I robimy to poprzez specjalistów, którzy też deklarują się jako ludzie wierzący. Chodzi nam o to, żeby bycie z drugim człowiekiem miało wymiar nowej ewangelizacji, o którą prosił Jan Paweł II i kolejni papieże. Jestem przekonany, że życie potrzebujących zmienia się, kiedy staną u ich boku ludzie niosący nadzieję – mówi ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas diecezjalnej. – Zdajemy sobie sprawę z naszych możliwości i wiemy, że fizycznie raczej nikogo nie uleczymy, nie zaradzimy też wszystkim problemom. Ale najcenniejsze jest towarzyszenie tym ludziom, na wzór Chrystusa, który przecież towarzyszy każdemu człowiekowi, również w jego chorobach czy trudnościach.

Adresy punktów konsultacyjnych

Województwo lubuskie: Gorzów, ul. Czereśniowa 15 (parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego); Zielona Góra, ul. Aliny 17 (parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego); Przemków, ul. Ratuszowa 6 (parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny)

Województwo dolnośląskie: Głogów, pl. Kard. Wyszyńskiego 1 (parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski)

Szczegółowe informacje można uzyskać u koordynatora projektu – Anity Łukowiak, tel. 570-509-442, e-mail: soc@caritas.pl

Tagi:
Caritas

Znaki czasu

2019-08-21 11:25

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 34/2019, str. 4

Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest najbardziej znana z tego, że przychodzi z konkretną pomocą – rzeczową, finansowa, strukturalną – osobom najbardziej potrzebującym

Archiwum Caritas Diecezji Sosnowieckiej
Warsztaty: „Młodość nie przechodzi z wiekiem”

Swoje odzwierciedlenie ma to w prowadzonych schroniskach i noclegowniach dla bezdomnych, świetlicach terapeutycznych dla dzieci, punktach wydawania żywności czy stacjach opieki. Oczywiście to tylko część bogatej oferty pomocowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odnaleziono ciało jednego z grotołazów zaginionych w Jaskini Wielkiej Śnieżnej

2019-08-23 07:27

PAP

W Jaskini Wielkiej Śnieżnej w Tatrach ratownicy TOPR odnaleźli ciało jednego z dwóch poszukiwanych od soboty grotołazów – poinformował w czwartek po godz. 22 ratownik dyżurny TOPR Krzysztof Długopolski.

sceerszot/AIP

Od soboty w Jaskini Wielkiej Śnieżnej nieprzerwanie trwa akcja poszukiwawcza dwóch grotołazów. Członkowie jednego z wrocławskich speleoklubów podczas eksploracji nieznanych dotąd korytarzy tej największej i najgłębszej tatrzańskiej jaskini w tzw. Przemkowych Partiach zostali odcięci przez wodę, która zalała część korytarza. Czwórka ich towarzyszy zdołała wyjść z jaskini i zawiadomiła ratowników TOPR.

Ratownicy TOPR wspomagani przez swoich słowackich kolegów z Horskiej Zachrannej Służby nieprzerwanie od soboty drążyli kawałek po kawałku ciasny korytarz używając ładunków wybuchowych. Jak mówił naczelnik TOPR Jan Krzysztof, poszukiwania w takich ekstremalnych warunkach nadzwyczaj trudne i skomplikowane.

W czwartek rano nastąpił w rejonie w jaskini samoczynny obryw skalny zrywając m.in. liny poręczowe. Ekipa ratowników musiała odtworzyć zniszczenia, a następnie dalej drążyła przejście.

W czwartek w wieczorem ratownicy natrafili na ciało jednego z poszukiwanych grotołazów. Naczelnik TOPR zwracał uwagę podczas prowadzonej akcji, że szanse przeżycia grotołazów w tak ekstremalnych warunkach są niewielkie. W jaskini panuje stała temperatura około 4 stopni Celsjusza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Egzorcyści przypominają: realne istnienie diabła to prawda wiary

2019-08-23 16:34

vaticannews / Watykan (KAI)

Rzeczywiste istnienie diabła jako bytu osobowego, który myśli i działa, i który dokonał wyboru, buntując się przeciw Bogu, jest prawdą wiary, która od zawsze należała do doktryny chrześcijańskiej – przypomina Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. W wydanej wczoraj deklaracji egzorcyści ucinają wszelkie dywagacje na temat realnego istnienia diabła, które pojawiły się w Kościele po wywiadzie, którego udzielił ostatnio przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego.

SZTAJNER BOŻENA

Odwołując się do magisterium Soboru Laterańskiego IV, a także nauczania Pawła VI i Papieża Franciszka, egzorcyści przypominają, że Kościół opierając się na Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej oficjalnie naucza, że demon jest stworzeniem i bytem osobowym, przestrzegając przed tymi, którzy uważają go jedynie za symbol.

Tytułem przykładu Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów cytuje jednoznaczne słowa Franciszka o diable z adhortacji "Gaudete et exultate": „Nie myślmy, jakoby był to jakiś mit, wyobrażenie, symbol, postać czy pojęcie. Takie oszustwo prowadzi nas do osłabienia czujności, do braku troski o siebie i do bycia bardziej narażonymi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem