Reklama

Z Watykanu

Papieskie przesłanie

Dzieci samotnie wyruszają w świat

Papież Franciszek skierował przesłanie do uczestników spotkania o migracji i rozwoju, które odbyło się w stolicy Meksyku, z udziałem ministrów spraw zagranicznych kilku krajów latynoamerykańskich oraz przedstawicieli Stolicy Apostolskiej z sekretarzem stanu kard. Pietro Parolinem.

Papież zwraca uwagę na „dziesiątki tysięcy dzieci, które emigrują same, bez opieki, by uciec przed ubóstwem i przemocą. To jest jedna z kategorii migrantów przechodzących z Ameryki Środkowej i Meksyku granicę ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w ekstremalnych warunkach. Szukają one nadziei, co na ogół okazuje się daremne. Ich liczba wzrasta z dnia na dzień. Ten problem humanitarny wymaga przede wszystkim pilnej interwencji, by móc przyjąć i chronić tych niepełnoletnich”. Zdaniem Ojca Świętego – to jeszcze nie wystarczy. „Trzeba też w krajach, z których te dzieci wyruszają, informować o niebezpieczeństwach związanych z taką podróżą i przede wszystkim promować tam rozwój. Cała społeczność międzynarodowa winna zadbać o zastosowanie nowych form legalnej, bezpiecznej migracji” – pisze Franciszek w swoim przesłaniu.

Meksykańskie spotkanie zakończyło się 15 lipca br.

Za kulisami pontyfikatu

Jak wygląda dzień papieża Franciszka

Papież ma bardzo zorganizowany rozkład zajęć – powiedział ceremoniarz papieski ks. prał. Guillermo Karcher. W rozmowie z portalem Rome Reports 67-letni duchowny, pochodzący z Argentyny, ujawnił, że w praktyce codziennie po śniadaniu rozmawia chwilę z papieżem Franciszkiem, przekazując mu m.in. wiadomości z ojczyzny.

Ojciec Święty wstaje o godz. 4.30, po czym od godz. 5.00 do 7.00 modli się i przygotowuje homilię na poranną Eucharystię o 7.00 w kaplicy Domu św. Marty. Po Mszy św. wita się ze wszystkimi jej uczestnikami, następnie udaje się na śniadanie, po którym pracuje, m.in. przyjmując gości. – Potrafi poradzić sobie z dużą ilością pracy. Jest bardzo dobrym słuchaczem i łatwo wchodzi w kontakt z ludźmi. Jest bowiem przekonany, że Bóg staje się obecny w tych codziennych spotkaniach – tłumaczy ks. Karcher.

Reklama

Po spotkaniach i odpisaniu na niektóre listy Ojciec Święty spożywa obiad. Zwykle między godz. 14.00 a 15.00 odpoczywa. Następnie znów pracuje – aż do 19.00. Po kolacji odmawia Różaniec, Nieszpory i czyta dokumenty spływające na jego biurko. Swój dzień kończy ok. godz. 22.00.

Ojciec Święty modli się za ofiary katastrofy samolotu na Ukrainie

Papież Franciszek z konsternacją przyjął wiadomość o katastrofie malezyjskiego samolotu nad wschodnią Ukrainą. Mówi o tym komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Ojciec Święty modli się za ofiary katastrofy i ich rodziny. Jednocześnie wobec stron ukraińskiego konfliktu ponawia swój apel o pokój i dialog, aby znaleźć rozwiązanie, które zapobiegnie śmierci kolejnych niewinnych ludzi.

Ufać w zwycięstwo dobra

W rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę „Anioł Pański” 20 lipca br. na Placu św. Piotra w Rzymie papież Franciszek powiedział: – W obliczu zła obecnego w świecie chrześcijanin ma naśladować cierpliwość Boga, ufając w ostateczne zwycięstwo dobra. Komentując przypowieść o kąkolu zasianym przez nieprzyjaciela pośród dobrego ziarna, wskazał, że Jezus stawia w niej czoło problemowi zła w świecie i podkreśla cierpliwość Boga. Zauważył, że po hebrajsku słowo „kąkol” ma ten sam korzeń, co „Szatan” i odwołuje się do pojęcia podziału.

Papież zaznaczył, że przypowieść ta mówi, iż „zło, które jest w świecie, nie pochodzi od Boga, lecz od Jego nieprzyjaciela, Złego”. Nieprzyjaciel ten jest przebiegły, zasiał bowiem zło pośród dobra, tak że ludzie nie są w stanie ich oddzielić. Może to zrobić tylko Bóg.

Polak nuncjuszem w Burundi

Papież Franciszek mianował ks. prał. Wojciecha Załuskiego nuncjuszem apostolskim w Burundi. Ojciec Święty wyniósł go także do godności arcybiskupa z diecezją tytularną Diocleziana.

Abp Wojciech Załuski urodził się 5 kwietnia 1960 r. w miejscowości Załuski-Lipniewo. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 r. w Łomży. Tego samego roku rozpoczął przygotowania do służby dyplomatycznej w Papieskiej Akademii Kościelnej. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

Reklama

W 1989 r. rozpoczął służbę w dyplomacji watykańskiej, pracując jako sekretarz nuncjatur w Burundi, na Malcie, w Albanii, Zambii, Sri Lance, Gruzji, na Ukrainie i na Filipinach. W 2010 r. został radcą nuncjatury apostolskiej w Gwatemali.

* * *

Kościół ze swej natury jest misyjny: istnieje, aby każdy człowiek mógł spotkać Jezusa.

Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-07-22 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

George Weigel pyta: czy na Ukrainie trwa ludobójstwo?

2022-12-01 16:11

[ TEMATY ]

ludobójstwo

Ukraina

George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

George Weigel

​Czas skończyć ze sloganami i na poważnie zająć się tym, co dzieje się na wschodzie Europy. Świat musi skonfrontować się z faktami i odpowiedzieć na pytanie, czy na Ukrainie trwa ludobójstwo dokonywane ręką rosyjskiego agresora. Pyta o to George Weigel podkreślając, że bierność i niedowidzenie mogą sprawić, że powtórzy się historia ludobójstwa w Rwandzie i na Bałkanach czy eksterminacji ujgurskiej mniejszości w Chinach.

Amerykański publicysta jako punkt wyjścia w tej konfrontacji stawia oenzetowską Konwencję w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa z 1948 roku, która została podpisana zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i Rosję. Weigel zachęca amerykańskich kongresmenów, którzy szafują hasłami typu: „Dość czeków in blanco dla Ukrainy”, by wczytali się w ten dokument i skonfrontowali jego zapisy z drastycznymi doniesieniami napływającymi z ukraińskiej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Szefowa MRiPS: umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie

2022-12-02 09:59

[ TEMATY ]

praca zdalna

Adobe. Stock.pl

Umocowanie pracy zdalnej w Kodeksie pracy to rozwiązanie oczekiwane społecznie. Będzie dużym udogodnieniem dla rodziców, którzy chcą łączyć wychowywanie dzieci z pracą zawodową, skorzystają na tym także osoby z niepełnosprawnością – przekazała PAP minister rodziny Marlena Maląg.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która m.in. na stałe wprowadza do przepisów pracę zdalną. Zakłada też, że pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję