Reklama

Z Jasnej Góry

2014-07-22 12:47

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 30/2014, str. 6

Z Przemyśla i Poznania

Pieszo na święto Matki Bożej Szkaplerznej

Tradycyjnie na święto Matki Bożej z Góry Karmel, przypadające 16 lipca, na Jasną Górę wędrowały piesze pielgrzymki. Pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego” 15 lipca przybyła 34. Przemyska Piesza Pielgrzymka. Uczestniczyło w niej 1300 osób. Do pokonania było od 350 do 380 km w ciągu 10-12 dni. Tradycyjnie pieszo wędrował biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Adam Szal. Przewodnikiem był ks. Jacek Rawski, a kwatermistrzem ks. Robert Łuc. Na placu przed Szczytem pielgrzymów witał abp Józef Michalik, metropolita przemyski: – Wdzięczny jestem Panu Bogu, że mogę dotykać wiary ludzi, bo to jest krzepiące dla biskupa, dla księdza, kiedy widzi przejawy tej żywej wiary. Kontakt z Panem Bogiem jednego człowieka udziela się drugiemu człowiekowi. Ponadto jest nadzieja, że ta wiara omodlona, zaprawiona w tym trudzie pielgrzymowania pieszo, po takim egzaminie braterstwa, wzajemnej życzliwości, przełamywania siebie powolutku krzepnie i że przynosić będzie owoce – mówił abp Michalik. Pątnicy nieśli w drodze szkaplerz Ojca Świętego Jana Pawła II. Pielgrzymowaniu towarzyszyło Radio FARA.

Na święto Matki Bożej Szkaplerznej dotarła też 15 lipca jubileuszowa 80. Poznańska Piesza Pielgrzymka. Pątnicy również szli z hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. Patronami pielgrzymowania byli: św. Jan Paweł II i św. Jan XXIII. 2027 osób, w zależności od miejsca wymarszu, wędrowało od 10 do 13 dni, pokonując średnio ok. 300 km. Kapelanem był ks. Tomasz Kulka. Pielgrzymowaniu towarzyszyło Radio Emaus. Ze Szczytu pielgrzymów witał biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek, który również przewodniczył Mszy św. – Pielgrzymka, którą odbyliśmy, dobitnie ilustruje nam tajemnicę naszego życiowego pielgrzymowania, bo przecież pielgrzymka w bogatej tradycji chrześcijańskiej jest nie tyle formą wakacyjnego spędzenia czasu, ile ilustracją naszego pielgrzymowania przez życie – mówił w homilii bp Balcerek.

Ponad tysiąc rowerów w klasztorze

Pielgrzymka to łaska od Boga

W kilkudziesięciu grupach na plac jasnogórski wjechało 12 lipca ok. tysiąca pielgrzymów na rowerach. Była to 9. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św. przed Szczytem, której przewodniczył biskup pomocniczy koszalińsko-kołobrzeski Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Mszę św. koncelebrował ks. Jerzy Grochowski z diecezji siedleckiej, koordynator Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej. – Ta pielgrzymka właściwie nie różni się od wielu innych: jest zmęczenie, jest intencja w sercu, jest słuchanie słowa, dużo modlitwy, tylko że to wszystko na tle pędzącego krajobrazu. Codziennie jest wiele godzin przed Bogiem i wiele godzin sam na sam ze swoimi myślami, ze swoją wiarą, z najbliższymi, którzy zostali w domu, i z tymi, którzy prosili nas o modlitwę – mówił w homilii bp Zadarko. – Pielgrzymka to łaska od Boga, bo pielgrzymi doznają swoistego oczyszczenia, aby godnie stanąć u celu, tam, gdzie Bóg chce w wyjątkowy sposób okazać swoją świętość.

Reklama

Nad pielgrzymem niebo się otwiera

W święto Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Matki Bożej Szkaplerznej) 16 lipca została odprawiona na Jasnej Górze Suma odpustowa. Na placu przed Szczytem zgromadzili się przede wszystkim piesi pielgrzymi – uczestnicy 80. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki i 145. Pieszej Pielgrzymki z Piotrkowa Trybunalskiego. Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Kulka, kapelan pielgrzymki poznańskiej. Homilię wygłosił o. Michał Legan, paulin. Mówił: – Pielgrzymowanie to kroczenie wobec otwartego nieba. Tam, gdzie jest pielgrzym, tam nad nim otwiera się niebo. Jestem pewien, że każdy z was mógłby dać świadectwo otwartego nieba nad sobą przez te dni, gdy krok po kroku zdążaliście na Jasną Górę, również wczoraj, gdy wstąpiliście na to święte miejsce – ale także przez całe swoje życie.

Nowa płyta z muzyką Elsnera

Kolejna płyta z cyklu Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana ukazała się na rynku muzycznym. Płyta, nr 49, zawiera kompozycje Józefa Elsnera – kompozytora, pedagoga, działacza kultury muzycznej i teoretyka muzyki, nauczyciela Fryderyka Chopina.

W informacji dołączonej do płyty prof. Remigiusz Pośpiech, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów, przypomina sylwetkę i twórczość Józefa Elsnera. Podkreśla, że najnowsza płyta jest już szóstą w cyklu Jasnogórskiej Muzyki Dawnej, która w całości poświęcona jest Elsnerowi i zawiera wyłącznie jego dzieła, przygotowane do wykonania na podstawie rękopisów i druków zachowanych w archiwum klasztornym na Jasnej Górze.

Krótko

11 lipca na Jasnej Górze modlili się absolwenci Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Wraz z nowo promowanymi strażakami przybyły ich rodziny i kadra szkoły, a także gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz – komendant główny Państwowej Straży Pożarnej i ks. bryg. Henryk Kuczob – kapelan strażaków woj. śląskiego.

12 lipca przybyła na Jasną Górę 15. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zarąb Kościelnych w diecezji łomżyńskiej. Kawalerzyści przejechali w siodle łącznie ok. 400 km w 11 dni. Na Jasną Górę wjechali w galowych mundurach kawalerii II Rzeczypospolitej. W pielgrzymce wzięło udział 31 pielgrzymów, w tym 15 na koniach, pozostali w zabezpieczeniu logistycznym. Dowódcą był ks. kan. st. wachm. Andrzej Dmochowski – proboszcz parafii Zaręby Kościelne. Pielgrzymów witał o. Eustachy Rakoczy – jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, a Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski z Łomży.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Watykan: Benedykt XVI przyjął zakonników z okolic Ratyzbony

2019-08-19 11:58

st (KAI) / Watykan

10 sierpnia papież-senior Benedykt XVI przyjął w swojej rezydencji w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie czterech zakonników z klasztoru św. Michała w Paring (diecezja Ratyzbona) w Bawarii: braci Johannesa, Fabiana, Elwira i Patryka. Należą oni do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna – podaje portal il sismografo.

ilsismografo/www.propstei-paring.de
ilsismografo/www.propstei-paring.de

Przez pół godziny goście mieli okazję wymieniać serdeczne słowa z papieżem-seniorem. W spotkaniu uczestniczył brat Benedykta XVI, ks. prał. Georg Ratzinger, który jak co roku spędza latem kilka dni ze swoim bratem, pomimo iż obydwaj są już ludźmi sędziwymi i w nie najlepszym stanie zdrowia. Podczas spotkania obecny był także abp Georg Gänswein, prefekt Domu Papieskiego i osobisty sekretarz papieża-seniora. Goście otrzymali różaniec w prezencie, a spotkanie zakończyło błogosławieństwo Benedykta XVI.

ilsismografo/www.propstei-paring.de
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kongres 60 Milionów sposobem na integrację Polaków z całego świata!?

2019-08-20 20:52

Informacja prasowa

60 milionów Polaków! 40 milionów w kraju i aż 20 milionów poza jego granicami! Kongres 60 Milionów – największa integracja Polaków z całego świata! Rok 2019 to 6 edycji kongresu w sześciu różnych miastach. Słoneczne Miami, zachmurzony Londyn, modernistyczny Berlin, fantastyczne Buffalo, niezwykły Nowy Jork i przede wszystkim nasz ojczysty Rzeszów!

Informacja prasowa

Uznani eksperci, czołowi przedstawiciele wielu branż oraz liderzy polonii z całego świata. Budowa i pogłębianie stosunków pomiędzy polonią a Polakami. Ciekawe dyskusje, inspirujące prelekcje i skuteczny networking, to fundamenty tej inicjatywy.

Przed nami polska odsłona Kongresu 60 Milionów w pięknym i innowacyjnym Rzeszowie! Od 28 do 30 sierpnia w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego będziemy pielęgnować polskie tradycje i rozmawiać o gospodarce, inwestycjach, finansach, biznesie i promocji Polski. Trzy dni intensywnych debat, wydarzeń towarzyszących a w tym sentymentalna podróż do Krakowa.

Dzień w całości poświęcony merytorycznym aspektom integracji Polaków z całego świata to 30 sierpnia. G2A Arena stworzy szansę udziału w kilkunastu panelach dyskusyjnych oraz power speechach, dzięki którym będzie można spojrzeć na potencjał z perspektywy nie tylko rodzimych przedsiębiorców, ale także biznesmenów z polskimi korzeniami. Całość zapowiada się niezwykle intensywnie! Zakres tematyczny najbliższej odsłony Kongresu 60 Milionów obejmie takie zagadnienia, jak:

• promocja polskich regionów wśród Polonii

• gospodarczy potencjał Polski

• turystyka medyczna, wypoczynkowa i biznesowa

• rynek finansowy

• przedsiębiorcy polonijni

• siła polskiej innowacji

• studia w Polsce

• logistyka jako potrzeba i szansa rozwojowa

• siła polskiego menedżera

• promocja polskich produktów

• pozarządowe organizacje polskie i polonijne

• siła przebicia polskiej innowacji w medycynie na rynkach zagranicznych

Na edycję rzeszowską zaplanowano także punkty programu umożliwiające zarówno wzmocnienie więzi polonijnych, jak i budowę międzynarodowych relacji biznesowych.

Ważne informacje:

Termin: 28-30 sierpnia 2019 r.

Miejsce wydarzenia: G2A Arena, Jasionka 953

Rejestracja: evenea.pl/event/60mln-rzeszow/

Strona wydarzenia: 60mln.pl/y2019/rzeszow-2019/

FB wydarzenia: facebook.com/60mln/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem