Reklama

Niedziela Częstochowska

Święty Michał Archanioł w Zawierciu

12 kwietnia 2013 r. w niezwykłą podróż po Polsce wyruszyła figura św. Michała z Groty Objawień na Gargano. Już kilkanaście miesięcy św. Michał Archanioł przemierza Polskę. Na trasie peregrynacji figury znalazło się również Zawiercie, gdzie w dniach 11-13 lipca św. Michał w znaku figury przebywał w tutejszej bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Niedziela częstochowska 30/2014, str. 7

[ TEMATY ]

peregrynacja

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Zalążków przyszłego Zastępu Rycerzy św. Michała Archanioła można dopatrywać się 1 września 2011 r., kiedy to po raz pierwszy spotkała się grupa osób, wyrażających chęć podjęcia duchowej walki ze złem i głoszenia zwycięstwa Chrystusa nad szatanem. Od tego czasu w Zawierciu odbyły się rekolekcje adwentowe Moderatora Generalnego Rycerstwa św. Michała Archanioła ks. Piotra Prusakiewicza CSMA i rekolekcje o zagrożeniach duchowych prowadzone przez ks. Mariana Polaka CSMA – założyciela Rycerstwa św. Michała Archanioła. W roku 2013 Moderator Generalny Rycerstwa św. Michała Archanioła specjalnym dekretem zatwierdził zawierciański Zastęp.

W domu Rycerzy św. Michała Archanioła

„Powitany jak prawdziwy wódz wojska niebieskiego wśród spadających płatków róż, wkroczył między swoich Rycerzy i Czcicieli, by objąć władzę w Zawierciu. Tę władzę przekazał mu proboszcz bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła ks. prał. Zenon Gajda, przede wszystkim powierzając zawierciańskie rodziny, samotnych i chorych opiece Bożego Ministra” – zauważa zawiercianin Michał Płocharski, który był duszą sprawczą powstania zawierciańskiego Zastępu Rycerzy św. Michała Archanioła we wrześniu 2012 r. Duchowym opiekunem Zastępu jest ks. Tadeusz Wójcik, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża Chrystusowego w Zawierciu-Blanowicach, które stało się domem Rycerzy św. Michała Archanioła. Bo to właśnie tu, na Wzgórzu Miłosierdzia członkowie Zastępu spotykają się w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca. „Podczas peregrynacji Zastęp wzbogacił się o 5 nowych rycerzy. Obecnie jest nas 9, ale mamy wielką ufność, że nawiedzenie figury przyniesie owoce duchowe i liczebne, a nasz zastęp będzie rósł w siłę” – zaznacza p. Krzysztof Barteczko, animator zawierciańskiego Zastępu.

Odblask Bożej chwały

Wszyscy uczestnicy peregrynacji doświadczyli niezwykłej, wręcz namacalnej, duchowej obecności Wodza Anielskiego. – To tak, jakbym był w samym sanktuarium w Monte Sant’Angelo – wyznał jeden z uczestników nawiedzenia.

Reklama

W ramach uroczystości peregrynacyjnych wierni mieli możliwość uczestniczenia w nabożeństwach z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów oraz w błogosławieństwie rodzin i dzieci. Podczas nawiedzenia była także możliwość przyjęcia Szkaplerza św. Michała Archanioła oraz zawierzenia siebie i swojej rodziny opiece Wodza Niebieskiego. Nie zabrakło całonocnego czuwania przy figurze Świętego. Boży Archanioł „wyszedł” nawet na ulice miasta podczas uroczystej procesji. Specjalne homilie całemu Zawierciu głosił opiekun Nawiedzenia ks. Rafał Szwajca CSMA. Mówił o Bożym Archaniele, o mocy i łasce, jaka płynie przez tego, który jest odblaskiem Bożej chwały, zachęcając jednocześnie wiernych do oddania mu swojego życia, trosk i problemów – bez reszty.

Miejsce łaskami słynące

„Figura św. Michała Archanioła z Sanktuarium na Gargano wykonana została w roku 1507 przez rzeźbiarza Andreo Contucciego zwanego Sansovino. Przedstawia ona Księcia wojsk niebieskich w stroju legionisty rzymskiego, pod którego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą stworzenia figury był kard. Antonio z Monte San Savino. Sanktuarium św. Michała Archanioła powstało na Górze Gargano na pamiątkę objawień archanielskich, jakie miały tam miejsce w końcu V wieku. Jest to jedyna świątynia na świecie niepoświęcona ludzką ręką. Do dziś przybywają tam rokrocznie miliony pielgrzymów, wśród których miejsce zasłynęło niezwykłymi łaskami, jakie można tam wypraszać” – podkreśla ks. Szwajca.

Rośnie kult św. Michała

Kult Bożego Archanioła szerzony jest coraz bardziej. Na nasze czasy ten Boży Archanioł jest bardzo aktualny. Tworzą się Zastępy rycerskie oraz Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła.

„Owocem nawiedzenia parafii, zakonów i stowarzyszeń przez figurę św. Michała Archanioła powinna być jedność. Jedność w sobie, aby nie targały nami sprzeczne dążenia; jedność z Bogiem, abyśmy zachowywali Jego wolę; jedność między sobą, tak, by parafie i wierni dążyli do Boga, który będzie ich bronił przed siłami szatana. Św. Michał Archanioł, patron Kościoła, ma wobec nas szczególną rolę do spełnienia, a poprzez swoje nawiedzenie stał się nam jeszcze bliższy” – podkreśla animator zawierciańskiego Zastępu, p. Krzysztof Barteczko.

2014-07-23 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż – znak wiary i miłości

Dla wspólnoty parafii archikatedralnej, która jako pierwsza w diecezji przeżywała rekolekcje ewangelizacyjne i peregrynację kopii Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża, początek Wielkiego Postu był czasem łaski

Przyjdź do Źródła. Rekolekcje dla spragnionych” w parafii pw. św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela w Lublinie rozpoczęły się 6 marca. Trzy dni później wspólnota przyjęła Chrystusa w znaku krzyża, który pozostał w parafii przez tydzień. W sobotę 15 marca zakończeniu peregrynacji towarzyszyła uroczysta Liturgia z sakramentem bierzmowania i obrzędem pożegnania krzyża.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję