Reklama

Szpital bez sumienia?

2014-07-23 14:57

Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 30/2014, str. 4-5

Artur Stelmasiak

Szpital Świętej Rodziny był stawiany za wzór opieki nad rodzicami po poronieniu. Czy teraz lekarze mają naśladować procedury ze Szpitala Bielańskiego?

Jeśli ktoś straci nienarodzone dziecko w Szpitalu Bielańskim, to będzie miał duży problem z odzyskaniem jego ciała i zorganizowaniem pogrzebu. – Radzę omijać go szerokim łukiem – mówi „Niedzieli” Jarosław (imię zmienione), ojciec dziecka, które umarło przed narodzeniem.

Podczas badania w 12 tygodniu ciąży okazało się, że serce dziecka przestało bić. I tak znaleźli się u prof. Ramualda Dębskiego w Szpitalu Bielańskim. – Tamte traumatyczne przeżycia powracają, gdy widzę, jak ten człowiek przedstawiany jest w telewizji jako wielki autorytet – mówi Jarosław.

„Postawcie na kominku”

To było w 2012 r. Zrozpaczony ojciec przed drzwiami czeka na prof. Dębskiego. Ordynator oświadcza mu, że jak chce, to może sobie zrobić badania genetyczne płci płodu, ale one będą dużo kosztować. – Ale nam nie chodzi o pieniądze – odpowiedział ojciec. Profesor stanowczo podkreślił, że żadnych dokumentów o dziecku nie wypisze, bo nie będzie stawiał pieczątki pod czymś, czego nie może określić. – Taki dokument był nam potrzebny, aby godnie pochować nasze maleństwo – wspomina Jarosław.

Reklama

Najbardziej szokujący był stosunek ordynatora do rodziców, którzy byli w żałobie. – Powiedział do mnie, że mogę wziąć sobie te tkanki i zrobić sobie z nimi, co mi się podoba. Może Pan postawić sobie to na kominku – relacjonuje. Jarosław dokładnie pamięta przebieg tej wstrząsającej dla niego rozmowy. Pokazuje również dokumentacje medyczną i odpowiedzi lekarzy na pisma, które kierował do personelu medycznego. Linia obrony szpitala przed rodzicami polegała na tym, że wcześniej pacjentka „nie zgłaszała jakiegokolwiek zainteresowania losami tkanek”. – To nadużycie. Żona była pod wpływem silnych leków i silnego stresu, ja podobnie, dopiero dzień później dowiedzieliśmy się o możliwości zorganizowania pogrzebu – wspomina Jarosław. – Nikt w szpitalu nie poinformował nas o tym.

Gdy wreszcie udało się uzyskać materiał do badań, to w laboratorium powiedzieli, że jego stan jest fatalny i nie da się jednoznacznie określić płci dziecka. Rodzice wydali więc własne pieniądze, bez żadnego efektu.

Po długiej i nerwowej walce, licznych rozmowach, korespondencji, rodzicom zostało wydane ciało. Mama przyszła po nie z pracownikami zakładu pogrzebowego, który wyjął dziecko ze szpitalnego pojemnika i włożył do urny. – Nie dostaliśmy poprawnie wypełnionego dokumentu do Urzędu Stanu Cywilnego. Pogrzeb odbył się dzięki temu, że nasz ksiądz proboszcz pominął procedury – mówi ojciec.

Awantura o płeć

Podobną historię przeszła Marta z warszawskich Bielan (imię zmienione). – Zaczęłam krwawić w 9 tyg. ciąży i szybko z mężem pojechaliśmy do szpitala. Pech tak chciał, że był to Bielański – mówi Marta.

Gdy rodzice zapytali o możliwość pochowania utraconego dziecka, lekarze nabrali wody w usta. Zaczęły się wymówki, aż w końcu poinformowano ich o tym, że potrzebne są badania genetyczne płci dziecka. Zrozpaczonej matce powiedziano, że takie badania kosztują ok. tysiąc złotych, ale nie ma pewności, czy wyniki wskażą płeć zmarłego dziecka. – Od pewnego czasu byłam bez pracy i z jednej pensji nie mogliśmy sobie pozwolić na taki wydatek. Nasze dziecko zostawiliśmy w szpitalu – mówi matka.

Okazuje się jednak, że nie istnieje żadne prawo, które dawałoby szpitalowi możliwość żądania od rodziców poniesienia kosztów takich badań. Sytuacja jest kuriozalna, bo rodzice muszą zapłacić za to, żeby lekarz wypełnił im zgłoszenie urodzenia martwego dziecka. Krótko mówiąc bez pieniędzy nie ma płci, a bez płci oficjalnie nie ma dziecka. Matce nie należy się więc skrócony urlop macierzyński, a rodzicom zasiłek pogrzebowy.

– W większości warszawskich szpitali nie robi się problemów. Wypisuje się taką płeć, jaką wskażą rodzice. Nękanie rodziców w żałobie dodatkowymi procedurami i kosztami badań, nie ma nic wspólnego z troską o pacjenta – anonimowo mówi „Niedzieli” ginekolog z jednego z praskich szpitali. – Niestety mamy podobne sygnały także ze szpitala przy ul. Karowej i Praskiego. Zdarza się, że pracownicy żądają od pacjentów 1800 zł za badania, które można zrobić za 600 zł – dodaje Małgorzata Bronka, członek zarządu stowarzyszenia rodziców po poronieniu.

Ponad 70 proc. niezadowolonych

Na forach poświęconych poronieniom i opieką po nim można znaleźć wiele podobnych historii na temat oddziału kierowanego przez prof. Dębskiegio. – Mamy dużo skarg na Szpital Bielański – mówi Małgorzata Bronka. – Ale nie jest to odosobniony przypadek w Warszawie. Kilka godzin temu odebrałam telefon z informacją od matki, która poroniła w domu i pojechała do szpitala Praskiego z ciałem dziecka w rękach. Lekarz nie wypisał żadnego dokumentu oddając ciało rodzicom – mówi Bronka.

Profesor Dębski w jednym z wywiadów chwalił się tym, że u niego na oddziale nikt nie podpisał tzw. klauzuli sumienia. Jak widać ten brak sumienia objawia się szerzej w podejściu do życia poczętego oraz rodziców, którzy opłakują stratę dziecka. Do stowarzyszeń i fundacji zajmujących się tą problematyką napływa bowiem wiele skarg. Szpital Bielański uzyskał bardzo zły wynik w rankingu Fundacji Przetrwać Cierpienie. Aby znaleźć się w raporcie „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”, szpital nie musi się jakoś specjalnie starać, bo wystarczy, że dostanie zaledwie 30 proc. pozytywnych opinii od pacjentów. Okazuje się jednak, że z ginekologii w Bielańskim niezadowolonych jest grubo ponad 70 proc. pacjentek.

Jeśli chodzi o podejście do życia i śmierci dziecka poczętego, to warszawskie szpitale położnicze mają „o niebo” lepsze oceny. Zarówno św. Zofia, jak i szpital przy ul. Inflanckiej, we wszystkich rubrykach rankingu mają 100 proc. pozytywnych ocen wśród pacjentek. We wszystkich opracowaniach i opiniach stowarzyszeń i fundacji rodziców po poronieniu szpital Świętej Rodziny wyznaczał nowe standardy w polskiej medycynie.

– Razem z prof. Chazanem odkryliśmy, że nawet kilkutygodniowe dziecko jest człowiekiem i należy mu się pogrzeb – mówi „Niedzieli” Hanna Kulczycka, położna oddziałowa ze szpitala Świętej Rodziny. W szpitalu tym jest opieka psychologiczna oraz specjalne pomieszczenie, gdzie rodzice mogą pożegnać się z utraconym dzieckiem. – Przez ostatnie 10 lat prowadziliśmy specjalne szkolenia nt. opieki nad rodzicami po stracie dziecka. Na nasze kursy przyjeżdżały położne i lekarze z całej Polski – dodaje Kulczycka.

Wylansowany „bohater”

Teraz, gdy szpital Świetej Rodziny został oskarżony o „nadmiar sumienia”, może warto byłoby przyjrzeć się Bielańskiem pod kątem „braku sumienia”. W środowisku warszawskich ginekologów od dawna wiadomo jest, jakie poglądy ma ordynator z Bielańskiego.

– Staram się nie wypisywać skierowań na badania do tego szpitala, bo jak coś będzie źle, to wiadomo, że może skończyć się to zabiciem dziecka – mówi ginekolog, który prosi o anonimowość.

Wielu lekarzy i położnych uciekło z Bielańskiego, bo nie wytrzymali. Kilka położnych znalazło schronienie m.in. w szpitalu Świetej Rodziny. Po nagonce i dymisji prof. Bogdana Chazana, oddział prof. Dębskiego stawiany jest za wzór, a sam ordynator został wylansowany na bohatera. Dlatego też istnieje poważne niebezpieczeństwo, że lekarze z sumieniem nie będą mieli gdzie pracować w Warszawie.

– Dlatego trzeba walczyć nie tylko o prawa lekarzy do klauzuli sumienia, ale także o prawa pacjenta do opieki lekarzy o zintegrowanej osobowości. To ważne, aby nasze największe dobro powierzać w ręce dobrego człowieka, a nie ślepo wykonującego procedury – mówi „Niedzieli” Konstanty Radziwiłł, sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej.

Czytelnicy, którzy mogą podzielić się podobną historią proszeni są o kontakt z autorem: artuszel@gmail.com

Tagi:
szpital

Reklama

Kard. Parolin: życia należy zawsze bronić

2019-07-25 17:29

vaticannews.va / Rzym (KAI)

Naszym obowiązkiem jest potwierdzenie, że istnieją choroby nieuleczalne, ale nie istnieją choroby, których się nie leczy. Leczyć bowiem nie oznacza tylko pomóc w powrocie do zdrowia, ale także towarzyszyć i opiekować się. Tymi słowami kard. Pietro Parolin zwrócił się do uczestników spotkania podsumowującego działalność Szpitala Pediatrycznego Stolicy Apostolskiej Babino Gesù za rok 2018.

Grzegorz Gałązka

Kard. Pietro Parolin odwołując się do wymuszonej śmierci Vincenta Lamberta, a wcześniej Alfiego Evansa i Charliego Garda przypomniał słowa Franciszka, że jedynym panem życia, od jego początku aż do naturalnej śmierci, jest Bóg, a naszym obowiązkiem jest zawsze go bronić.

Odnosząc się do przedstawionego raportu watykański hierarcha zaznaczył, że wartość osiągniętych sukcesów mierzy się zdolnością do polepszenia jakości leczenia i opieki. Dlatego dzieci i młodzież oraz ich rodziny są i muszą pozostać w sercu każdej działalności, procesu i podejmowanej inicjatywy.

W raporcie, który przedstawiono w obecności watykańskiego sekretarza stanu wskazano, że w roku 2018 w szpitalu Bambino Gesù wykonano prawie 2 mln usług ambulatoryjnych, a na oddziały przyjęto 29 tys. pacjentów. Zaznaczono także, że jest to jedyny szpital w Europie, który jest zdolny, aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby transplantologii. W minionym roku przeprowadzono 324 przeszczepy. Zwrócono także uwagę na działalność naukową szpitala, która zaowocowała, między innymi, prawie 680 publikacjami naukowymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zmarł uczestnik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

2019-08-08 11:07

Ojcowie Marianie

Podczas pierwszego dnia pielgrzymki, w grupie 10 biała WPP, zmarł nagle jeden z pielgrzymów, który przez wiele lat był związany z grupą - Zygmunt Chodźko Zajko. Prosimy o modlitwę za niego i jego bliskich.

Niech słowa, które pielgrzymi usłyszeli w czasie porannej Eucharystii będą pocieszeniem i umocnieniem, bo naszą obietnicą jest życie wieczne. Chrystus Zmartwychwstał.

„Pan Bóg może stawiać ciebie wobec doświadczenia spraw, które ci się nie mieszczą w głowie i nie wiesz, jak pogodzić to, że Pan Bóg sobie poradzi z tym, z czym nikt nie może sobie poradzić. Jesteś bezradny zupełnie. I dzisiaj Słowo mówi – módl się. Bo mocny jest Ten, który udzielił obietnicy i godzien jest, aby Mu uwierzono. Czytaj Słowo i słuchaj tego, co On ci mówi. Wołaj i milcz słuchając odpowiedzi.” — z: Zygmunt Chodzko-Zajko

CZYTAJ DALEJ

Reklama

27 sierpnia spotka się Rada Biskupów Diecezjalnych

2019-08-21 12:02

BP KEP / Warszawa (KAI)

Historia i przyszłość polsko-ukraińskich relacji, ochrona dzieci i młodzieży, profanacje obiektów sakralnych, kwestia LGBT+, pielgrzymka duchowieństwa do Dachau oraz 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II – to główne tematy zbliżającego się spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych – poinformował bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Obrady tradycyjnie odbędą się na Jasnej Górze, we wtorek 27 sierpnia, dzień po Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Poprzedzi je spotkanie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Bożena Sztajner/Niedziela

„Jednym z ważnych tematów sesji Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze będą zagadnienia związane z historią i przyszłością relacji między Kościołem greckokatolickim na Ukrainie i Kościołem rzymskokatolickim w Polsce. Gościem specjalnym posiedzenia będzie abp Światosław Szewczuk, arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego” – powiedział bp Artur Miziński.

„Kolejna kwestia, którą zajmą się biskupi podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych to ochrona dzieci i młodzieży. Konferencja Episkopatu Polski pod kierunkiem Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp. Wojciecha Polaka kontynuuje prace w tym zakresie. Dążymy do tego, aby jak najbardziej uwrażliwiać duchownych i wiernych świeckich na te kwestie. Pragniemy, by wspólnoty kościelne były bezpiecznym miejscem dla dzieci i młodzieży, by ich bezpieczeństwo stało się priorytetem dla całego społeczeństwa” – powiedział bp Miziński.

Jak zapowiedział Sekretarz Generalny KEP, jednym z tematów spotkania na Jasnej Górze będą też profanacje i świętokradztwa, jakie miały miejsce ostatnio w naszym kraju oraz kwestie związane ze środowiskiem LGBT+. „To sprawy bardzo bolesne dla katolików. Chcemy również się nad nimi zatrzymać i je omówić” – powiedział bp Miziński.

Kolejnym tematem spotkania biskupów diecezjalnych będą kwestie związane z prasą katolicką. „Polska ma wielkie i piękne tradycje prasy katolickiej, co pokazuje chociażby przykład działalności św. Maksymiliana Marii Kolbe. Chcemy przyjrzeć się obecnej sytuacji prasy katolickiej, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby współczesnych odbiorców i wesprzeć jej rozwój” – powiedział bp Miziński.

Sekretarz Generalny KEP poinformował również, że w marcu przyszłego roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Dachau planowana jest ogólnopolska pielgrzymka duchowieństwa do tego miejsca. „W Dachau uwięziono około 3 tys. zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, a blisko 1800 pochodziło z Polski. Prawie 900 zamordowano. Podczas spotkania biskupów diecezjalnych będziemy omawiać sprawy związane z organizacją pielgrzymki” – zapowiedział bp Miziński.

Biskupi omówią również inicjatywy związane z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, która przypada 18 maja 2020 roku. „Jan Paweł II jest chlubą dla Polski i Kościoła Powszechnego. Pamiętamy co roku o rocznicach z Nim związanych. Setna rocznica jest wyjątkowa, dlatego są planowane liczne inicjatywy. Chcemy ją pięknie uczcić” – powiedział bp Miziński.

Sesję Rady Biskupów Diecezjalnych poprzedzi Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, podczas której są przygotowywane tematy na zebranie plenarne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem