Reklama

Wiadomości

Pamięć i hołd

Msze św. i modlitwa ekumeniczna, uroczystości pod pomnikami Powstania Warszawskiego i Grobem Nieznanego Żołnierza. A także koncerty, spektakle i konkurs dla lokalnych społeczności – tak w stolicy czczona będzie pamięć o 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Główne uroczystości zostaną zorganizowane m.in. na: pl. Krasińskich, Powązkach, Cmentarzu Powstańców na Woli oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego. Program najważniejszych wydarzeń, na które jest wstęp wolny bądź biletowany, został umieszczony poniżej.

W nietypowy sposób do rocznicy PW postanowiły nawiązać władze Warszawy ogłaszając konkurs „63 działania na 63 dni powstania”. Każdy mieszkaniec stolicy chcący zrobić coś dla swojej lokalnej społeczności może wystąpić o 1,5 tys. zł dofinansowania na projekt. Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić wniosek dostępny na str.: www.powstanie44.um.warszawa.pl, a potem przesłać go na adres e-mail: 63dzialania@gmail.com.

Reklama

Tradycyjnie już większość rocznicowych uroczystości przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku placówka ta obchodzi jubileusz 10-lecie działalności. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na dwie książki: „Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę” Macieja Mazura oraz Piotra Legutki „Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”. Tytuły tych pozycji najlepiej mówią, co cała Polska zawdzięcza osobom pracującym na co dzień przy ul. Grzybowskiej 79.

Powstanie’44

Wybrane uroczystości obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

28 lipca
Otwarcie wystawy plenerowej „Powstańcy 1944/70/2014”. Aleje Ujazdowskie.

30 lipca
godz. 18.00. Powitanie Powstańców przez władze Warszawy oraz spektakl „Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy”. Dziedziniec Ratusza, pl. Bankowy 3/5.

31 lipca
godz. 11.00. Promocja znaczka okolicznościowego Poczty Polskiej i monety NBP wydanych z okazji 70. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego
godz. 18.00. Polowa Msza św. przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Pl. Krasińskich.
godz. 19.00. Uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.
godz. 20.00. Widowisko „Śpiew Murów”. Pl. Krasińskich.

1 sierpnia
godz. 10.00. Uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”„Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.
godz. 12.00. Uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pl. Piłsudskiego.
godz. 13.00-13.45. Uroczystości przy Pomniku gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich.
godz. 14.00. Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska.
godz. 16.00-16.45. Uroczystości przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
godz. 17.00. Godzina „W” – złożenie hołdu Powstańcom. Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
godz. 19.00. Uroczystości przy Pomniku „Polegli-Niepokonani”; modlitwa ekumeniczna. Cmentarz Powstańców na Woli.
godz. 20.00. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Pl. Piłsudskiego.
godz. 21.00. Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci. Ul. Bartycka.

2 sierpnia
godz. 12.00. Twoja klisza z Powstania – fotograficzna gra miejska „Za wolność waszą i naszą”. Obowiązuje rejestracja, szczegóły na: www.1944.pl
godz. 16.00. Wykład Marka Dyżewskiego, „Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence”. Stowarzyszenie dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3/5
godz. 20.00. „Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Spektakl – oratorium. Sprzedaż biletów na spektakl w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł.

3 sierpnia
godz. 11.00. Spotkanie rodzinne „Podwórkowi Powstańcy czyli dzieci w Powstaniu”. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
godz. 18.00. Msza św. dla warszawiaków i harcerzy. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
godz. 20.00. „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.Spektakl – oratorium.

2014-07-23 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkole Maryi

Niedziela lubelska 38/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

pielgrzymka

rocznica

koronacja

Paweł Wysoki

Tysiące wiernych dotarły do Wąwolnicy w pieszych pielgrzymkach

Tysiące wiernych dotarły do Wąwolnicy w pieszych pielgrzymkach

W pierwszą sobotę i niedzielę września Wąwolnicę odwiedziły tysiące pielgrzymów. Przez dwa dni do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej płynęła rzeka ludzi. Pątnicy z daleka i bliska, poruszając się pieszo, rowerami, samochodami lub autokarami zmierzali do Maryi, by Najlepszej z Matek powierzyć swoje radości i troski

Trzydziesta ósma rocznica koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, połączona z dziękczynieniem za żniwa, zgromadziła rekordową liczbę pielgrzymów. Zarówno abp Stanisław Budzik, jak i kustosz sanktuarium ks. Jerzy Ważny, mówili o fenomenie Wąwolnicy i podkreślali, że wrześniowe uroczystości maryjne z roku na rok gromadzą coraz więcej pątników.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję