Reklama

Pamięć i hołd

2014-07-23 14:57

(at)
Edycja warszawska 30/2014, str. 1

Artur Stelmasiak

Msze św. i modlitwa ekumeniczna, uroczystości pod pomnikami Powstania Warszawskiego i Grobem Nieznanego Żołnierza. A także koncerty, spektakle i konkurs dla lokalnych społeczności – tak w stolicy czczona będzie pamięć o 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Główne uroczystości zostaną zorganizowane m.in. na: pl. Krasińskich, Powązkach, Cmentarzu Powstańców na Woli oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego. Program najważniejszych wydarzeń, na które jest wstęp wolny bądź biletowany, został umieszczony poniżej.

W nietypowy sposób do rocznicy PW postanowiły nawiązać władze Warszawy ogłaszając konkurs „63 działania na 63 dni powstania”. Każdy mieszkaniec stolicy chcący zrobić coś dla swojej lokalnej społeczności może wystąpić o 1,5 tys. zł dofinansowania na projekt. Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić wniosek dostępny na str.: www.powstanie44.um.warszawa.pl, a potem przesłać go na adres e-mail: 63dzialania@gmail.com.

Reklama

Tradycyjnie już większość rocznicowych uroczystości przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku placówka ta obchodzi jubileusz 10-lecie działalności. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na dwie książki: „Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę” Macieja Mazura oraz Piotra Legutki „Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”. Tytuły tych pozycji najlepiej mówią, co cała Polska zawdzięcza osobom pracującym na co dzień przy ul. Grzybowskiej 79.

Powstanie’44

Wybrane uroczystości obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

28 lipca
Otwarcie wystawy plenerowej „Powstańcy 1944/70/2014”. Aleje Ujazdowskie.

30 lipca
godz. 18.00. Powitanie Powstańców przez władze Warszawy oraz spektakl „Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy”. Dziedziniec Ratusza, pl. Bankowy 3/5.

31 lipca
godz. 11.00. Promocja znaczka okolicznościowego Poczty Polskiej i monety NBP wydanych z okazji 70. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego
godz. 18.00. Polowa Msza św. przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Pl. Krasińskich.
godz. 19.00. Uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.
godz. 20.00. Widowisko „Śpiew Murów”. Pl. Krasińskich.

1 sierpnia
godz. 10.00. Uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”„Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.
godz. 12.00. Uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pl. Piłsudskiego.
godz. 13.00-13.45. Uroczystości przy Pomniku gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich.
godz. 14.00. Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska.
godz. 16.00-16.45. Uroczystości przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
godz. 17.00. Godzina „W” – złożenie hołdu Powstańcom. Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
godz. 19.00. Uroczystości przy Pomniku „Polegli-Niepokonani”; modlitwa ekumeniczna. Cmentarz Powstańców na Woli.
godz. 20.00. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Pl. Piłsudskiego.
godz. 21.00. Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci. Ul. Bartycka.

2 sierpnia
godz. 12.00. Twoja klisza z Powstania – fotograficzna gra miejska „Za wolność waszą i naszą”. Obowiązuje rejestracja, szczegóły na: www.1944.pl
godz. 16.00. Wykład Marka Dyżewskiego, „Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence”. Stowarzyszenie dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3/5
godz. 20.00. „Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Spektakl – oratorium. Sprzedaż biletów na spektakl w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł.

3 sierpnia
godz. 11.00. Spotkanie rodzinne „Podwórkowi Powstańcy czyli dzieci w Powstaniu”. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
godz. 18.00. Msza św. dla warszawiaków i harcerzy. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
godz. 20.00. „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.Spektakl – oratorium.

Tagi:
rocznica

Reklama

95. rocznica święceń kapłańskich Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego

2019-08-01 10:31

ks. Artur Niemira / Włocławek (KAI)

W sobotę 3 sierpnia 2019 r. o godz. 11.00 w katedrze włocławskiej bp Wiesław Mering będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 95. rocznicy święceń kapłańskich Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, które przyjął w katedrze włocławskiej, w kaplicy Matki Bożej. W tym dniu przypada również 118. rocznica jego urodzin.

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

Podczas Mszy św. w sobotę, 3 sierpnia, Biskup Włocławski poświęci portret Prymasa Tysiąclecia z fundacji Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który na stałe zawiśnie w kaplicy święceń Sługi Bożego.

Biskup Włocławski oraz Prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zapraszają do wzięcia udziału w uroczystościach szczególnie księży i wiernych świeckich diecezji włocławskiej, członków stowarzyszenia „Civitas Christiana”, a także przedstawicieli Akcji Katolickiej Diecezji Włocławskiej, ruchów, stowarzyszeń i szkół katolickich diecezji oraz przedstawicieli szkół noszących imię kard. Stefana Wyszyńskiego.

Późniejszy kardynał i prymas Polski Stefan Wyszyński święcenia kapłańskie przyjął 3 sierpnia 1924 r. we włocławskiej bazylice katedralnej z rąk bp. Wojciecha Owczarka. Tego samego dnia obchodził swoje 23. urodziny. Jak co roku, 3 sierpnia, będą miały miejsce specjalne uroczystości również w miejscu urodzin Prymasa Tysiąclecia – Zuzeli.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Inwigilowała ks. Blachnickiego dziś walczy z dyskryminacją

2019-08-22 09:01

Artur Stelmasiak

Internauci rozpoznali niebezpieczną współpracowniczkę komunistycznej służby, która stoi na czele stowarzyszenia współpracującego z warszawskim ratuszem.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Chodzi o TW ps. "Panna", czyli Jolantę Gontarczyk, która na poczatku lat 80. rozpracowywała Solidarność, a później środowisko Polonii w RFN. Wraz z mężem inwigilowała Sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, który po wprowadzeniu stanu wojennego osiadł w Carlsbergu w Niemczech Zachodnich. - Wtedy Gontarczyk grała najbardziej katolicką i najbardziej patriotyczną kobietę w tym polonijnym środowisku - mówi "Niedzieli" Agnieszka Wolska z Kolonii, która od lat przypatruje się działalności TW "Panny".  

W latach 90. Jolanta Gontarczyk stała sie aktywistką feministyczną i ważnym członkiem warszawskiego SLD, gdzie pełniła wiele funkcji rządowych i samorządowych. Została odsunięta, gdy w 2005 roku ujawniono jej mroczną przeszłość, a IPN wszczął śledztwo ws. tajemniczej śmierci ks. Blachnickiego.

Internauci rozpoznali Jolantę Gontarczyk pod zmienionym nazwiskiem, jako Jolantę Lange. Przez kilka lat była ona w prezydium Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania, gdzie lobbowane są m. in. postulaty aktywistów LGBT. Obecnie jest także prezesem stowarzyszenia zajmującego się programami antydyskryminacyjnymi m. in. na zlecenie warszawskiego ratusza. Zmianę nazwiska z Gontarczyk na Lange potwierdza odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. W zarządzie stowarzyszenia w 2008 r. zmieniło się nazwisko Jolanty, ale numer PESEL kobiety pozostał ten sam.

Jolantę Lange, jako Jolantę Gontarczyk rozpoznaje wiele osób z niemieckiej Polonii. - Mój mąż, jako członek Solidarności wyemigrował do RFN jeszcze przed stanem wojennym. W Carlsbergu poznał ks. Franciszka Blachnickiego i małżeństwo Gontarczyków. Wiele osób doskonale pamięta i rozpoznaje panią Gontarczyk, która znalazła sobie nową niszę dla swojej działalności - mówi Agnieszka Wolska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archiwum kard. Newmana w internecie

2019-08-24 08:03

vaticannews / Birmingham (KAI)

W związku z zapowiedzianą na październik kanonizacją kard. Johna Henry’ego Newmana wzrasta zainteresowanie jego postacią i twórczością. Ten XIX-wieczny myśliciel i konwertyta pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Na wielkie newmanowskie archiwum składają się tysiące listów, zapisków i fotografii. Do niedawna było ono pilnie strzeżone w założonym przez Newmana oratorium w Birmingham. Teraz trwają jednak intensywne prace nad jego digitalizacją.

Emmeline Deane - National Portrait Gallery
Bł. John Henry Newman

Zajmuje się tym w Stanach Zjednoczonych amerykański Krajowy Instytut Studiów nad Newmanem (National Institute for Newman Studies – NINS). Zeskanowanych zostało niemal ćwierć miliona kartek, które teraz stopniowo udostępniane są w internecie. Do końca przyszłego roku będzie już można korzystać z większości zasobów.

Nowoczesne oprogramowanie pozwala na pracę z rękopisami w wysokiej rozdzielczości, zestawianie ich i porównywanie z różnymi wydaniami książkowymi. Dzięki rejestrom z oksfordzkiej biblioteki, można się też dowiedzieć, do jakich książek zaglądał Newman w różnych okresach swego życia. Archiwum zawiera też wielotysięczną kolekcję listów skierowanych do Newmana, jak również najobszerniejszy na świecie zbiór książek, artykułów i innych publikacji na jego temat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem