Reklama

Wiadomości

Pamięć i hołd

Msze św. i modlitwa ekumeniczna, uroczystości pod pomnikami Powstania Warszawskiego i Grobem Nieznanego Żołnierza. A także koncerty, spektakle i konkurs dla lokalnych społeczności – tak w stolicy czczona będzie pamięć o 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Główne uroczystości zostaną zorganizowane m.in. na: pl. Krasińskich, Powązkach, Cmentarzu Powstańców na Woli oraz w Muzeum Powstania Warszawskiego. Program najważniejszych wydarzeń, na które jest wstęp wolny bądź biletowany, został umieszczony poniżej.

W nietypowy sposób do rocznicy PW postanowiły nawiązać władze Warszawy ogłaszając konkurs „63 działania na 63 dni powstania”. Każdy mieszkaniec stolicy chcący zrobić coś dla swojej lokalnej społeczności może wystąpić o 1,5 tys. zł dofinansowania na projekt. Aby zgłosić się do konkursu, należy wypełnić wniosek dostępny na str.: www.powstanie44.um.warszawa.pl, a potem przesłać go na adres e-mail: 63dzialania@gmail.com.

Reklama

Tradycyjnie już większość rocznicowych uroczystości przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku placówka ta obchodzi jubileusz 10-lecie działalności. Z tej okazji warto zwrócić uwagę na dwie książki: „Muzeum. Miejsce, które zwróciło Warszawie duszę” Macieja Mazura oraz Piotra Legutki „Jedyne takie Muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim”. Tytuły tych pozycji najlepiej mówią, co cała Polska zawdzięcza osobom pracującym na co dzień przy ul. Grzybowskiej 79.

Powstanie’44

Wybrane uroczystości obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

28 lipca
Otwarcie wystawy plenerowej „Powstańcy 1944/70/2014”. Aleje Ujazdowskie.

30 lipca
godz. 18.00. Powitanie Powstańców przez władze Warszawy oraz spektakl „Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy”. Dziedziniec Ratusza, pl. Bankowy 3/5.

31 lipca
godz. 11.00. Promocja znaczka okolicznościowego Poczty Polskiej i monety NBP wydanych z okazji 70. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Audytorium Jana Nowaka Jeziorańskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego
godz. 18.00. Polowa Msza św. przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Pl. Krasińskich.
godz. 19.00. Uroczysty Apel Poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego.
godz. 20.00. Widowisko „Śpiew Murów”. Pl. Krasińskich.

1 sierpnia
godz. 10.00. Uroczystości przy Pomniku „Mokotów Walczący – 1944”„Marsz Mokotowa” – przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej.
godz. 12.00. Uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Pl. Piłsudskiego.
godz. 13.00-13.45. Uroczystości przy Pomniku gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich.
godz. 14.00. Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, ul. Wiejska.
godz. 16.00-16.45. Uroczystości przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”. Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
godz. 17.00. Godzina „W” – złożenie hołdu Powstańcom. Pomnik Gloria Victis, Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
godz. 19.00. Uroczystości przy Pomniku „Polegli-Niepokonani”; modlitwa ekumeniczna. Cmentarz Powstańców na Woli.
godz. 20.00. „Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI” – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Pl. Piłsudskiego.
godz. 21.00. Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego – rozpalenie Ogniska Pamięci. Ul. Bartycka.

2 sierpnia
godz. 12.00. Twoja klisza z Powstania – fotograficzna gra miejska „Za wolność waszą i naszą”. Obowiązuje rejestracja, szczegóły na: www.1944.pl
godz. 16.00. Wykład Marka Dyżewskiego, „Powstanie Warszawskie w pieśni i piosence”. Stowarzyszenie dziennikarzy Polskich, ul. Foksal 3/5
godz. 20.00. „Pamiętnik z powstania warszawskiego”. Spektakl – oratorium. Sprzedaż biletów na spektakl w kasie MPW. Cena biletu: 14 zł.

3 sierpnia
godz. 11.00. Spotkanie rodzinne „Podwórkowi Powstańcy czyli dzieci w Powstaniu”. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
godz. 18.00. Msza św. dla warszawiaków i harcerzy. Park Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
godz. 20.00. „Pamiętnik z powstania warszawskiego”.Spektakl – oratorium.

2014-07-23 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza diecezja sosnowiecka

To była największa reorganizacja Kościoła katolickiego w Polsce od 1945 r. Decyzją św. Jana Pawła II 25 marca 1992 r. została powołana diecezja sosnowiecka. Mija 28 lat od tego historycznego wydarzenia.

Jako diecezja wydzielona terytorialnie z diecezji: częstochowskiej, kieleckiej i krakowskiej, została przydzielona do metropolii częstochowskiej. Na stolicę diecezji wybrano Sosnowiec, a kościołem katedralnym stała się świątynia parafialna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Patronami diecezji sosnowieckiej zostali św. Albert Chmielowski oraz św. Rafał Kalinowski. Ojciec Święty na pierwszego biskupa sosnowieckiego mianował ks. Adama Śmigielskiego SDB, inspektora Prowincji Wrocławskiej Salezjanów w Polsce. Biskupami pomocniczymi zostali bp pomocniczy diecezji kieleckiej Piotr Skucha oraz ks. prał. Tadeusz Pieronek. Obecnie posługę pasterską biskupa diecezjalnego sprawuje bp Grzegorz Kaszak, a pomaga mu bp Piotr Skucha.

CZYTAJ DALEJ

Rekordowa kwota w zbiórce na respiratory ogłoszonej przez abp. Rysia

2020-03-27 15:08

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

koronawirus

Adobe Stock

Po dwóch dniach zbiórki na zakup respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi, którą - na prośbę samorządu lekarzy - ogłosił metropolita łódzki Grzegorz Ryś zebrano 780 tys. zł. Zbiórka trwa nadal; z zebranych pieniędzy będą mogły skorzystać także inne łódzkie szpitale.

Metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś zaapelował w środę do łodzian o pomoc w zakupie respiratorów dla szpitala im. Barlickiego w Łodzi. Jednocześnie abp. Ryś sam ufundował jedno takie urządzenie, a na drugie przekazał środki z kasy Archidiecezji Łódzkiej.

"W ciągu dwóch dni na konto Okręgowej Rady Lekarskiej wpłynęło 780 tys. zł. Ta kwota znacznie przekroczyła oczekiwania - w porozumieniu z łódzką kurią samorząd lekarzy będzie chciał wesprzeć także inne szpitale, zmagające się z problemami w związku z epidemią koronawirusa" - powiedziała PAP w piątek rzeczniczka Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi Justyna Kowalewska.

Jak dodała, dzięki darowiźnie łódzkiego metropolity i archidiecezji zostały już zakupione dwa respiratory, które prawdopodobnie trafią do szpitala im. Barlickiego w przyszłym tygodniu.

W środę, podczas południowej modlitwy nadawanej online z kaplicy łódzkiego metropolity abp. Ryś odczytał list od prezesa łódzkiego samorządu lekarskiego dr. Pawła Czekalskiego, w którym poprosił on o pomoc w zakupie respiratorów dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

"W imieniu lekarzy i pacjentów zwracam się o pomoc w doposażeniu szpitala im. Barlickiego w sprzęt niezbędny do ratowania życia. Choroba, jaka obecnie nam zagraża (COVID-19) dotyczy głównie ciężkich zaburzeń oddechowych. Respirator jest urządzeniem niezbędnym w takich przypadkach, by zapewnić przeżycie choremu, a jednocześnie umożliwia nam skuteczne leczenie. W sytuacji epidemii staniemy przed trudnym moralnie i etycznie problemem, kogo do respiratora podłączyć i ratować jego życie, a komu odmówić i skazać na śmierć" – napisał dr Czekalski.

Odpowiadając na jego prośbę, arcybiskup Grzegorz Ryś ogłosił, że przekazał już sumę potrzebną do zakupu dwóch respiratorów potrzebnych w łódzkim szpitalu. Poprosił także wiernych, aby złożyli się na następne takie aparaty.

"Każdy dar będzie ważny; będzie ratowaniem życia i wsparciem dla lekarzy, by chronić ich przed przerażającymi decyzjami, komu dać respirator, a komu go nie dać. (...) Wspomóżmy naszych braci i siostry lekarzy i pielęgniarki - mają oni wystarczająco dużo cierpienia przy okazji tej epidemii. To nasz absolutny obowiązek" - podkreślił metropolita łódzki.

Na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej udostępniono numer konta, na które można wpłacać darowizny, które wykorzystane zostaną na zakup respiratorów dla szpitala im. Barlickiego.

CZYTAJ DALEJ

Koronawirus w domach starców: samotność i spustoszenie

2020-03-28 16:04

[ TEMATY ]

Włochy

seniorzy

koronawirus

Rido/stock.adobe.com

Koronawirus powoduje prawdziwe spustoszenie w domach starców. W wypadku zakażenia jest nim zazwyczaj objętych 75 proc. rezydentów, a od 20 do 30 proc. umiera. Takie dane odnotowuje się dziś we Francji.

Wykrycie zakażenie w domu starców jest równoznaczne z jego całkowitą izolacją. Doświadczyła tego Marie-Sophie Boulanger, której matka znajduje się w jednym z takich ośrodków.

„Muszę przyznać, że bynajmniej nie jestem optymistką. Wiadomo, jak wygląda opieka w takich ośrodkach. Trudno jest tam powstrzymać epidemię - mówi Radiu Watykańskiemu Marie-Sophie Boulanger. - Wiemy, że jest to tylko kwestia dni. Personel ośrodka nie robi nam żadnych złudzeń. Chcemy to przeżywać jak najlepiej, ale nie jest łatwo. Trudno jest żyć ze świadomością, że nie będziemy mogli pożegnać naszych bliskich. Pracowałam jako wolontariusz u Matki Teresy w Kalkucie. I bardzo mnie to boli, że nie będę mogła dać mojej matce tego, co dawałam obcym ludziom, kiedy towarzyszyłam im w umieraniu, trzymając ich za rękę. Teraz własnej matce nie mogę tego zapewnić. Będzie umierać w samotności.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję