Reklama

Niedziela Łódzka

Dali i dają świadectwo

Położna, która mimo obozowych, ciężkich warunków i grożącemu jej niebezpieczeństwu broniła życia nienarodzonych. Lekarz, którego odmowa dokonywania aborcji i wpis w karty pacjentek – „jako człowiek odmawiam” – mówi sam za siebie. Mecenas, która robiła wszystko, by przekonać młode kobiety, że noszone pod sercem nowe życie jest najpiękniejszym Bożym darem. To szczególny oręż Łodzi w toczącej się walce o ochronę ludzkiego życia. Sługa Boża Stanisława Leszczyńska, prof. Włodzimierz Fijałkowski i mecenas Maria Sawicka to osoby związane z miastem nie tylko poprzez urodzenie, ale też działalność, pracę, głoszone poglądy i życie, pokazujące nam wszystkim, że warto iść pod prąd, wbrew trudnościom i głosom sprzeciwu.

To łódzcy obrońcy życia, których postawa zawstydzała i zawstydza wszystkich wątpiących i przyklaskujących politycznej poprawności, a pozostałych wzrusza swoją stanowczością, odwagą i zawierzeniem.

To słynne: „Nie, nigdy nie wolno zabijać dzieci” Stanisławy Leszczyńskiej, powiedziane hitlerowskiemu lekarzowi dr. Mengele w Auschwitz, gdy ten rozkazał jej zabijać nowo narodzone dzieci. Ona ratowała je mimo wszystko. Każda z matek trzymająca swoje narodzone dziecko była jej wdzięczna nawet wtedy, gdy maleństwo żyło krótko.

Czy piękne i stanowcze słowa prof. Włodzimierza Fijałkowskiego: „Płynę pod prąd, bo tylko tak mogę budować cywilizację życia. Nigdy nie zboczę z trasy, nie zgubię celu. Służba życiu jest moim powołaniem”. To jakby testament dla obrońców życia, ale też dla każdego z nas.

A działalność Marii Sawickiej – mecenas poświęcającej swoje zdolności, czas, zdrowie dla matek oczekujących narodzin dziecka? To niezwykłe, a zarazem tak proste świadectwo. To także wyznacznik dla nas, katolików, jakich dokonywać wyborów i jak się zachować na co dzień i wtedy, gdy przyjdzie czas próby.

Patrząc tylko na tych troje – zwyczajnych – niezwyczajnych, takich ludzkich świętych, którzy jeszcze nie tak dawno pracowali wśród nas – trzeba dziękować Panu Bogu, że byli i są – tu w Łodzi – wspaniałym i tak bardzo wyraźnym przykładem, że od chwili poczęcia życie ludzkie jest największą wartością.

Reklama

* * *

Agnieszka Pawlak, diecezjalny doradca życia rodzinnego:

Dziś w sposób szczególny stajemy w obronie ludzkiego życia. 60 lat temu Stanisława Leszczyńska – patronka Domu Samotnej Matki w Łodzi – stanęła w obliczu wyboru pomiędzy wypełnieniem rozkazu i tym samym zachowaniem własnego życia a własnym sumieniem. Nigdy nie wykonała rozkazu zabijania nowo narodzonych dzieci. Choć minęło wiele lat w historii naszego kraju i inne okoliczności zewnętrzne nas otaczają, to czujemy taki sam nacisk władz państwowych na postępowanie wbrew sumieniu. Sumieniu, które wrażliwe pozostaje na najwyższą wartość ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zawsze i w każdych okolicznościach zabicie niewinnej ludzkiej istoty jest czynem złym.

Wyrażamy głębokie wyrazy uznania dla prof. Chazana za nieugiętą, wyrazistą postawę w obronie ludzkiego życia wbrew naciskom ze strony państwa i mediów. Mimo niepokoju, z radością obserwujemy świadectwo człowieka, którego sumienia nie jest w stanie złamać manipulacja medialna czy sankcje zawodowe. Głosy lekarzy i rodziców wspierających tę postawę są nie tylko bezcenne, ale konieczne, aby chronić godność osoby ludzkiej niezależnie od czasu trwania jej życia.

2014-07-23 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życiu mówię: TAK!

Niedziela toruńska 24/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

marsz

obrońcy życia

Tomasz Strużanowski

Wojciech Kowalski, jeden z inicjatorów Obywatelskiego Ruchu Promocji Naprotechnologii w diecezji toruńskiej

Wojciech Kowalski, jeden z inicjatorów
Obywatelskiego Ruchu Promocji
Naprotechnologii w diecezji toruńskiej

W wielu miastach w Polsce odbyły się marsze dla życia i rodziny. 31 maja w diecezji toruńskiej odbyły się marsze w Toruniu i Grudziądzu. Uczestnicy dali świadectwo swojego przywiązania do wartości chrześcijańskich oraz umiłowania życia, którego dawcą jest Bóg. Tłumy mieszkańców w barwnym korowodzie manifestowały swoją wiarę mówiąc życiu: tak! Uczestnicy mogli także złożyć podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „Stop Aborcji” oraz pod „Apelem o utworzenie programu faktycznego leczenia niepłodności”, który jest inicjatywą Obywatelskiego Ruchu Promocji Naprotechnologii

TOMASZ STRUŻANOWSKI: – Czym jest naprotechnologia?

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka”

2022-12-03 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Po niespełna miesięcznej przerwie w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się kolejna sesja IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję