Reklama

Niedziela Podlaska

27. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej

„Oto Matka Twoja”

Już od 27 lat w pierwszą niedzielę lipca w sanktuarium diecezji drohiczyńskiej w Ostrożanach odbywają się uroczystości z racji koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Ostrożańskiej. Tak było i 6 lipca tego roku

Niedziela podlaska 30/2014, str. 5

[ TEMATY ]

rocznica

G. Rzepniewska

Jak zawsze główne uroczystości w sanktuarium poprzedzone są czterdziestogodzinnym nabożeństwem. W tym roku przewodniczył im prefekt Wyższego Seminarium w Drohiczynie, wykładowca prawa kanonicznego i wyznaniowego, notariusz Sądu Biskupiego ks. Mariusz Bartosiak. Pierwszego dnia w pierwszy piątek miesiąca, kiedy to czcimy Serce Jezusa, ks. Mariusz w homilii mówił do wiernych o Bożej miłości, która płynie z Serca Jezusowego względem każdego człowieka bez wyjątku.

Drugiego dnia przygotowań na ten wielki dzień, jak też w pierwszą sobotę miesiąca oczy wiernych skierowane były na Maryję. Tego dnia rekolekcjonista mówił o posłannictwie Maryi. O tym, że Ona jest zawsze obecna w sercu człowieka wierzącego. W czasie tych dni przygotowujących wierni adorowali Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz każdy, kto tylko chciał pojednać się z Bogiem, mógł skorzystać z sakramentu pokuty.

W niedzielę, w ostatni dzień czterdziestogodzinnego nabożeństwa, od wczesnych godzin rannych liczne grupy pielgrzymów prowadzone przez księży, siostry zakonne, podążały w kierunku Ostrożan, by tu przez Maryję uwielbiać Jej Syna oraz dziękować za otrzymane łaski, jak też prosić o dalsze błogosławieństwo.

Tego dnia główne uroczystości odbyły się o godz. 12. Przewodniczył im bp Tadeusz Pikus. Przed rozpoczęciem uroczystej Eucharystii Ksiądz Biskup poświęcił replikę szaty Matki Bożej – dar przybywających pielgrzymów i parafian, którą wykonał artysta Tomasz Łukasiuk. Ksiądz Biskup mówił o wizerunkach Matki Bożej: „Zawsze należy nam pamiętać, że nie ramy, nie płótno, suknia czy wizerunek są dla nas istotne, lecz istotne jest coś więcej – obraz i obecność Matki Bożej, żywej Matki Jezusa Chrystusa”. W tym miejscu przytoczył wiersz ks. Jana Twardowskiego „O szukaniu Matki Bożej”. Rozmawiając z Nią, słyszymy głos Matki i mamy wnikać w Nią i autentycznie uciekać się do Niej jako Matki, bo takie prawo i nakaz otrzymaliśmy od Chrystusa jako Jego testament, gdy zwrócił się do umiłowanego ucznia, a przez niego do nas: „Oto Matka Twoja”.

Reklama

Ksiądz Biskup, ukazując aspekt maryjny, zwrócił też uwagę na posłuszeństwo wobec Pana Boga, tak jak Maryja, zgadzając się na słowa anioła. Maryja mówi: „Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie”. Powinniśmy zawsze kształtować swoje życie na Dekalogu. Nasz Pasterz najpierw mówił, czego nie powinniśmy czynić, podkreślił konieczność poszanowania każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Chrystus również nakazuje, co mamy czynić – mówi o miłości. Że trzeba nam się uciekać do Maryi, by nam wypraszała moc miłowania. Chrystus daje nam największe przykazanie: „Miłujcie się tak, jak ja Was umiłowałem” – miłujcie nieprzyjaciół, wzorujcie się na świętych, na św. Janie Pawle II, św. Janie XXIII. „Święty to ten, który przyjmuje dar miłości Bożej. Świętość to większa miłość. To myślenie o drugim, by innym było z nami dobrze” – mówił Ksiądz Biskup.

Logika miłości Bożej przyjęta została przez Maryję. Ona wchodzi na Drogę Krzyżową, towarzyszy cały czas Chrystusowi, by On wprowadził nas do pełni życia w niebie – głosił Pasterz.

Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, po której zostało odśpiewane uroczyste „Te Deum”. Następnie kustosz sanktuarium ks. Roman Szmurło podziękował wszystkim przybyłym na tę uroczystość oraz zapewnił o tym, że Matka Boża zawsze czeka na nich z otwartymi ramionami i zaprasza na swoje urodziny 8 września.

2014-07-23 14:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

70 rocznica wyzwolenia Loreto i Ankony

[ TEMATY ]

historia

rocznica

Piotr Kłeczek

Mszą św. na Polskim Cmentarzu w Loreto 19 lipca uczczono pamięć żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych w walkach o Loreto, Ankonę i inne miejscowości regionu Marche. Eucharystii przewodniczył bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. W homilii zaapelował o nie zakłamywanie historii w imię poprawności politycznej. - Wspólny europejski dom i światowy pokój trzeba budować na mocnym fundamencie prawdy historycznej i sprawiedliwości - powiedział.

Po Mszy św. rozpoczął się apel pamięci, który zakończyła ceremonia złożenia wieńców. Ofensywa na Loreto i Ankonę była jedyną operacją przeprowadzoną samodzielnie przez żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych u boku aliantów podczas kampanii włoskiej. Zajęcie portu zaopatrzeniowego ułatwiło aliantom przełamanie kolejnego systemu niemieckich umocnień tzw. Linii Gotów i według historyków otworzyło drogę do Niemiec.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterz z Ukrainy: największym problemem jest brak prądu i ogrzewania

2022-12-02 16:32

[ TEMATY ]

Prąd

#pomocdlaUkrainy

PAP/SERGEY KOZLOV

- Doświadczamy ogromnej miłości ze strony Polaków. Można powiedzieć, że od 25 lutego trwa nieustanne Boże Narodzenie, w tym co robi Kościół w Polsce wobec ogarniętego wojną kraju – powiedział ks. Krzysztof Wilk, który jest proboszczem trzech ukraińskich parafii: w Taraszczy, Bogusławiu i Mironówce. Tegoroczny Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie będzie poświęcony wsparciu Ukrainy.

Ks. Krzysztof Wilk od chwili wybuchu wojny w Ukrainie, zorganizował wiele transportów z darami. Przejechał ponad 50 tys. kilometrów. Głównie pokonywał trasę Radom - okolice Kijowa. Opowiada, że średnio raz w miesiącu przebywa 1-2 dni w diecezji radomskiej, aby odebrać dary i przewieźć je następnie do najbardziej potrzebujących Ukraińców

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję