Reklama

Kultura

Ołtarz: Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju

Niezwykły Ołtarz – „Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju”, wykonany przez gdańskiego artystę bursztynnika Mariusza Drapikowskiego, został wystawiony na Jasnej Górze. Częstochowa jest jedną ze stacji wędrówki tego dzieła po Polsce i Europie. Ostatecznie ołtarz ten ma być przekazany do sanktuarium Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, administracyjnej stolicy Wybrzeża Kości Słoniowej

Podczas wystawienia i prezentacji na Jasnej Górze ołtarza dla Jamusukro o. Mariusz Tabulski – definitor generalny Zakonu Paulinów mówił: „My wiemy, że nieustannie powinniśmy modlić się o pokój, ale często brakuje nam impulsów, by to czynić. Wierzę mocno, że ten ołtarz swoim pięknem i wyrazem artystycznym będzie nas do tego zachęcał”. Dodał, że w czasie, kiedy świat niepokoi wiele działań zbrojnych i wojen, jak np. na Ukrainie, w Ziemi Świętej czy w Syrii, modlitwa o pokój powinna być szczególnie intensywna.

Ołtarz „Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju” to trzeci (po „Tryptyku Jerozolimskim” i „Gwieździe Kazachstanu”) z planowanych 12 Gwiazd, czyli ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu, przed którymi ma płynąć modlitwa w intencji pokoju na świecie. Inicjatywa zrodziła się w odpowiedzi na wezwanie Maryi Królowej Pokoju i z potrzeby wypełnienia duchowego testamentu wielkiego orędownika pokoju – św. Jana Pawła II.

Pierwsze z 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju

Reklama

Formą realizacji tego celu stało się dzieło „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”. Jest to projekt utworzenia na świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Będą one powołane do istnienia w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami konfliktów zbrojnych, brakiem porozumienia między narodami i religiami. W tych częściach świata, gdzie ludzie, pragnąc pokoju i pojednania, poszukują ich prawdziwego źródła.

Pierwsze Centrum Modlitwy o Pokój w dziele 12 Gwiazd powstało w kaplicy przy IV stacji Drogi Krzyżowej w Jerozolimie. Od 25 marca 2009 r. trwa tam całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu zwanym „Tryptyk Jerozolimski”. Kolejna Gwiazda swoje miejsce znalazła w Azji Centralnej, na północy Kazachstanu, w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje, gdzie 2 lipca 2014 r. rozpoczęto adorację Pana Jezusa w ołtarzu „Gwiazda Kazachstanu”.

Każdy z ołtarzy gdańskiego bursztynnika przepełniony jest symboliką zaczerpniętą bezpośrednio z życia Jezusa i z opisów Ewangelii. Ołtarz dla Afryki oparty jest na Całunie Turyńskim. – Jest on rytowany w krysztale i światło się w nim rozszczepia, ukazując postać Chrystusa Zmartwychwstałego tak, jak zostawił swoją obecność na płótnie Całunu – wyjaśnia Drapikowski. Zwraca również uwagę, że w ołtarzu można zobaczyć także postać Matki Bożej: – Centralna część tego obrazu została ukształtowana w taki sposób, że we fragment Całunu przyobleczona jest współczująca Maryja, która swoim gestem mówi: „Mój Syn nie umarł, mój Syn zmartwychwstał, przyjdźcie, oddajcie Mu pokłon” – dodaje.

Reklama

Ołtarz „Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju” na Jasnej Górze obecny będzie do niedzieli 21 września br. Adoracja trwa codziennie w godzinach od 6.30 do 21.00.

Gwiazda – dla Jamusukro

Według Księgi Rekordów Guinnessa, bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro, gdzie ołtarz „Dar Miłości Miłosiernej i Pokoju” ostatecznie trafi, jest największym kościołem na świecie i najwyższą świątynią w Afryce. Jego całkowita powierzchnia wynosi 30 tys. m2. W bazylice jest 7 tys. miejsc siedzących i ok. 11 tys. miejsc stojących. Jej projekt wzorowany był na Bazylice św. Piotra w Rzymie. Kamień węgielny pod budowę świątyni położono 10 sierpnia 1985 r., natomiast jej konsekracji dokonał Jan Paweł II 10 września 1990 r. Od roku 1991 kościołem opiekują się polscy pallotyni.

Mariusz Drapikowski jest znanym gdańskim złotnikiem i bursztynnikiem. Jego prace mają m.in. królowa Belgii, król Hiszpanii, Bill Clinton czy książę Kentu. Znajdziemy je również w polskich i światowych muzeach. Gdański twórca zasłynął jednak przede wszystkim bursztynowo-brylantową sukienką zawierzenia, którą wykonał dla obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W Kaplicy Matki Bożej Królowej Polski stoją także wykute w srebrze figury św. Pawła I Pustelnika i św. Kazimierza Królewicza. Dziełem mistrza Drapikowskiego jest też wykonane ze srebra, złota i hebanu starymi technikami złotniczymi tabernakulum na Jasnej Górze. Wykonał on również cały szereg prac w kościele św. Brygidy w Gdańsku. Ponadto zrealizował – jak zwykle w srebrze, drewnie i bursztynie – kompozycję rzeźbiarską św. Jerzego ze smokiem na zlecenie Zakonu Rycerskiego Szpitalników w Norymberdze.

2014-08-05 15:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ołtarz i muzyka

Niedziela lubelska 6/2020, str. V

[ TEMATY ]

ołtarz

chór

Latyczów

Ewa Kamińska

Koncert połączonych chórów z Rzeszowa i Lublina miał miejsce w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej

Koncert połączonych chórów z Rzeszowa i Lublina miał miejsce w sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej

Śpiewanie w chórze katolickim to coś więcej niż śpiewanie w chórze świeckim. To gromadzenie się wokół ołtarza na wzór Apostołów, którzy szli za Chrystusem – powiedział ks. Attila Honti.

Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Hontiego istnieje w Lublinie od 2015 r. W Rzeszowie od 1985 r. działa Katedralny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses, którym dyryguje Marcin Florczak. 24 stycznia oba zespoły wystąpiły z nadzwyczajnym koncertem w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie (siedzibie chóru lubelskiego).

CZYTAJ DALEJ

Chrystus wciąż aktualny

Niedziela Ogólnopolska 38/2018, str. 32-33

Rembrandt Harmenszoon Van Rijn

Fragment obrazu "Chrystus" (XVIIw.)

Fragment obrazu

Jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg polskiej czy europejskiej nowej ewangelizacji nie jest zalegający wciąż w nas czy wokół nas układ polityczno-społeczny, czy nawet jego „głośni bohaterowie”, lecz traktowanie Ewangelii jako „muzealnego przekazu”. Ma on już ponad 2 tys. lat i „ośmiela się” jeszcze wypominać nam błędy naszych obyczajów. Tymczasem Ewangelia, którą Kościół niezmiennie przekazuje ludziom wszystkich epok i kultur, jest spotkaniem człowieka z Bogiem Żywym, objawionym w Jezusie Chrystusie. Jest „dokumentem proroczym”, odpowiadającym na wymogi i pragnienia ludzkiego serca. Jest „mądrością zstępującą z góry”, która wolna jest od względów ludzkich i obłudy.

CZYTAJ DALEJ

Po śladach misjonarza Afryki

2021-09-19 15:08

Ks. Wojciech Kania

W Hucie Komorowskiej miała miejsce uroczystość ku czci kardynała Adama Kozłowieckiego.

Dnia 19 września odbyły się w Hucie Komorowskiej XIV Dni Kardynała Adama Kozłowieckiego. Mszę św. pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza koncelebrowali w miejscowej świątyni parafialnej bp Edward Frankowski stojący na czele fundacji „Serce bez granic” zainspirowanej postacią kardynała Kozłowieckiego oraz przybyli kapłani. W modlitwie uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele fundacji „Serce Bez Granic”, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz parafianie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję