Reklama

Niedziela Przemyska

Polacy walczyli przeciwko sobie

– Fundamentem pokoju w świecie, w państwie, w rodzinie czy wśród znajomych jest pokój z Bogiem, życie w miłości, sprawiedliwości i życzliwości z ludźmi – przypomniał bp Adam Szal podczas Mszy św. w intencji ofiar I wojny światowej

Obchody 100. rocznicy wybuchu wojny i walk o Twierdzę Przemyśl odbywały się od 18 do 20 lipca br. W niedzielnej Mszy św. 20 lipca bp Adam Szal pytał zebranych, czy po powrocie do domów, będzie w nich więcej życzliwości, dobroci i uśmiechu, czy będą raczej powodem do różnych antagonizmów i lokalnych wojen. – Pokój, ten narodowy, czy światowy, zaczyna się od uporządkowania własnego sumienia – podkreślił Ksiądz Biskup.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, że wybuch I wojny światowej umożliwił Polsce odzyskanie niepodległości, ale był jednak straszny ponieważ wynikał z odwrócenia się od przykazań Bożych. Bp Szal przypomniał w tym kontekście słowa ówczesnego papieża Benedykta XV oraz biskupa przemyskiego św. Józefa Sebastiana Pelczara.

Reklama

– Tragedią I wojny światowej było to, że ludzie walczyli między sobą, że Polacy zmuszeni byli walczyć w trzech wrogich armiach, często brat zabijał brata, syn ojca, krewny krewnego, przyjaciel przyjaciela. To było straszne, straszna jest wojna – mówił bp Szal, podkreślając, że wojna zawsze prowadzi do nieszczęść, łez i niewinnej krzywdy.

Dzień wcześniej na wzgórzu Zniesienie, przy Krzyżu Zawierzenia upamiętniającym zawierzenie miasta Bożemu Miłosierdziu, w czterech językach została odmówiona modlitwa ekumeniczna w intencji poległych. Nieopodal tego miejsca znajduje się fort XVI „Zniesienie”, wchodzący w skład przemyskiej twierdzy, przy którym toczyły się ciężkie walki.

Modlitwę odmówili kapelani: katolicki – ks. por. Grzegorz Bechta i prawosławny – ks. ppłk Jerzy Mokrauz oraz konsul generalna Węgier i przedstawiciel Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. We wspólnej modlitwie proszono za wszystkie ofiary wojen, a także tych, którzy zginęli podczas misji pokojowych i stabilizacyjnych, o wyzwolenie ich dusz od grzechów i łaskę życia wiecznego.

Reklama

Po modlitwie, poległych uczczono apelem pamięci. Następnie zgromadzeni udali się, aby złożyć kwiaty na cmentarz austro-węgierski, rosyjski, niemiecki przy ul. Przemysława i cmentarz austro-węgierski w dzielnicy Zasanie w Przemyślu oraz cmentarz Strzelców Kajzerskich w odległych o 20 km Brylińcach.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Polski, Austrii, Niemiec, Węgier i Ukrainy, których obywatele w czasie wojny walczyli po przeciwnych stronach frontu. Ceremoniom towarzyszyła Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Austriackich Sił Zbrojnych.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Janiak: Pan Jezus ostrzega człowieka przed potępieniem wiecznym

[ TEMATY ]

rocznica

Msza św.

uroczystość

Katarzyna Cegielska

Pan Jezus chce, abyśmy prawdy o Miłosierdziu Boga nie wykorzystywali do bagatelizowania grzechu - mówił bp Edward Janiak, który w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja przewodniczył Mszy św. z okazji 600-lecia Grabowa. Biskup kaliski poświęcił odnowiony Urząd Miasta i Gminy w Grabowie.

Witając biskup kaliskiego ks. kan. Ryszard Ryniec wskazał, że 20 sierpnia 1416 r. król Polski Władysław Jagiełło nadał osadzie Grabów przywilej lokacyjny oparty na prawie magdeburskim. - Chcemy dziś dziękować Bogu za całe to duchowe i materialne dziedzictwo pokoleń, za ludzi, wydarzenia i czas, który został dany – powiedział proboszcz parafii pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Mikołaja w Grabowie.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi na XXI Dzień Papieski: Wesprzyjmy „żywy pomnik” wdzięczności św. Janowi Pawłowi II

2021-09-21 17:08

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

episkopat

Dzień Papieski

Dzieło Nowego Tysiąclecia

św. Jan Paweł II

© Wydawnictwo Biały Kruk/Adam Bujak

Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i naszej Ojczyzny – napisali biskupi w Liście pasterskim Episkopatu Polski zapowiadającym obchody XXI Dnia Papieskiego, który przeżywać będziemy 10 października br.

Biskupi przypomnieli, że wciąż aktualne jest wezwanie do ewangelizacji św. Jana Pawła II. „W tym kontekście tak ważne jest szkolne nauczanie religii, które dzisiaj w wielu przypadkach jest jedyną sposobnością proponowania dzieciom i młodzieży Chrystusa. Stanowi ono niezwykłą szansę nowej ewangelizacji lub pre-ewangelizacji wobec osób nieochrzczonych lub nie mających kontaktu z Kościołem. W obliczu wielu negatywnych głosów, nawet w środowisku Kościoła, stanowczo chcemy podkreślić wartość nauczania religii w szkole, które dzięki Janowi Pawłowi II znalazło na powrót swoje miejsce w placówkach oświatowych w 1990 r.” – czytamy w Liście pasterskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję