Reklama

Na szlaku z Janem Pawłem II

Kraków: od „okna papieskiego” do Łagiewnik

2014-08-11 15:20

Magdalena i Mirosław Osip-Pokrywka
Edycja rzeszowska 33/2014, str. 4-5

Magda i Mirek Osip-Pokrywka

17 sierpnia br. ma miejsce jubileusz 12-lecia konsekracji sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Karol Wojtyła spędził w Krakowie równo 40 lat – od 1938 r., kiedy przeprowadził się tu wraz z ojcem z Wadowic, do 1978 r., gdy jako kardynał został wezwany na konklawe po śmierci papieża Jana Pawła I. Wybrany na głowę Stolicy Piotrowej wracał jednak do Krakowa za każdym razem, gdy odwiedzał Ojczyznę, czyli siedmiokrotnie. Tylko raz, kiedy był w Polsce zaledwie dziesięć godzin, w czerwcu 1995 r., nie zdążył odwiedzić Krakowa. Spośród niezliczonych miejsc w Krakowie związanych z Karolem Wojtyłą – studentem polonistyki, klerykiem, księdzem, biskupem i kardynałem, oraz z papieżem Janem Pawłem II, trudno dokonać wyboru i wskazać te najważniejsze. Spacerując po Krakowie, warto pamiętać, że dla Papieża było to miejsce niemal równie ważne jak Wadowice.

Pałac przy ul. Franciszkańskiej 3 jest siedzibą krakowskich biskupów od XV wieku – wcześniej hierarchowie kościelni mieszkali na Wawelu. To w tym pałacu Karol Wojtyła mieszkał przez ostatni rok II wojny światowej, będąc klerykiem tajnego seminarium duchownego, to tutaj w prywatnej kaplicy abp. Adama Sapiehy otrzymał święcenia kapłańskie, tu mieszkał jako arcybiskup krakowski w latach 1964-78 i tu przebywał podczas swoich pobytów w Krakowie w ramach pielgrzymek do Ojczyzny. Jedno z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce okien, w których tak często zobaczyć można było Papieża jak przemawia do wiernych, wychodzi na ul. Franciszkańską. To okno nad bramą wjazdową do pałacu.

Z krakowskiego „papieskiego okna” widać bazylikę św. Franciszka z Asyżu. Karol Wojtyła jako kleryk często przychodził do niej na Msze św. Miał swoje ulubione miejsce – przedostatnią ławkę po lewej stronie, zaciszne kąt niemal tuż pod ścianą. Na osobistą modlitwę, jako biskup krakowski, przychodził też często do klasztoru Bernardynek przy ul. Poselskiej 21.

Reklama

Jako ksiądz Karol Wojtyła mieszkał na Kanoniczej 19, później zaś, jako biskup pomocniczy, na Kanoniczej 21. W obu kamienicach mieści się obecnie Muzeum Archidiecezji Krakowskiej. Można w nim zobaczyć wiele pamiątek związanych z Papieżem. Karol Wojtyła rozpoczynał swoją drogę jako kleryk w tajnym seminarium duchownym. Po wojnie został studentem Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Podzamcze 8. Na Wawelu, w krypcie św. Leonarda odprawił swoją Mszę św. prymicyjną. I także na Wawelu został konsekrowany na biskupa.

W 1979 r. w czasie swojej pierwszej pielgrzymki do Polski Jan Paweł II wziął udział w krakowskich uroczystościach związanych z 900-leciem śmierci św. Stanisława. Wtedy też, w kościele Ojców Paulinów na Skałce odbyło się spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą akademicką oraz ludźmi świata nauki, kultury i sztuki.

Przy ul. Różanej 11 wznosi się dom Jana Tyranowskiego, w którym spotykali się członkowie Żywego Różańca. Grupę prowadził Jan Tyranowski, a w spotkaniach uczestniczył ówczesny student polonistyki Karol Wojtyła. Latem 1938 r. po przeprowadzce do Krakowa z Wadowic młody Karol Wojtyła zamieszkał ze swoim ojcem przy ul. Tynieckiej 10. Dom należał do wuja Karola Wojtyły – Roberta Kaczorowskiego. To tu 18 lutego 1941 r. po powrocie z pracy Karol znalazł ciało swojego ojca, który zmarł na atak serca. Przy ul. Tynieckiej Wojtyła przebywał z przerwami do 1944 r. Przy ul. Szwedzkiej 12 mieszkał przez kilka tygodni w 1944 r.

W 1938 r. Karol Wojtyła rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na Wydziale Polonistyki (ul. Gołębia 16). Upamiętnia to tablica na budynku tegoż wydziału. Później zmienił kierunek na teologiczny. W 1948 r. uzyskał stopień doktora, a w 1953 r. obronił habilitację (w Collegium Maius – ul. Jagiellońska 1). W czasach studenckich Wojtyła często modlił się w kościele akademickim, kolegiacie św. Anny.

Jednym z najbardziej znanych krakowskich kościołów jest Bazylika Mariacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Rynek Główny 5). Mimo że Karol Wojtyła nigdy nie był wikariuszem tutejszej parafii pełnił w tym kościele regularną posługę kapłańską. Kościół św. Floriana (ul. Warszawska 1) to z kolei pierwsza krakowska parafia Karola Wojtyły – był tu wikarym w latach 1949-51.

Są w Krakowie jeszcze przynajmniej dwa miejsca związane z Karolem Wojtyłą. Pierwsze to cmentarz Rakowicki, gdzie – w grobie rodzinnym Kaczorowskich, w wojskowej części cmentarza – spoczywają matka Karola Wojtyły, brat i ojciec. Drugie zaś miejsce to dawne kamieniołomy w Zakrzówku. W czasie okupacji, kiedy Niemcy wywozili tych, którzy nie mieli stałego zatrudnienia, Karol Wojtyła zatrudnił się w Zakładach Sodowych Solvay, najpierw w kamieniołomach, potem w fabryce. Chodząc codziennie do pracy w zakładach, Karol Wojtyła mijał po drodze klasztor Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia na łagiewnickim wzgórzu (ul. Siostry Faustyny 3-9). Wstępował do zakonnej kaplicy na modlitwę. 7 czerwca 1997 r. przybył do sanktuarium jako następca św. Piotra, by przed cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy relikwiach siostry Faustyny zawierzyć losy ludzkości, Kościoła i swój pontyfikat Miłosierdziu Bożemu.

Przebieg trasy:

Pałac Biskupi – Bazylika św. Franciszka – Kościół św. Józefa i klasztor Bernardynek – Kamienica Dziekańska – Seminarium duchowne – Wawel – Kościół na Skałce – Dom Jana Tyranowskiego – Ulica Tyniecka 10 – Ulica Szwedzka 12 – Uniwersytet Jagielloński – Kościół św. Anny – Collegium Maius – Kościół Mariacki – Kościół św. Floriana – Cmentarz Rakowicki – dodatkowo: Zakrzówek i Łagiewniki

Charakterystyka trasy: rodzaj – piesza miejska, długość – 12,5 km, poziom – łatwa (czas 6-8 h).

Więcej informacji oraz szczegółowy opis szlaku można znaleźć w książce autorów tego artykułu pt. „Na szlaku z Janem Pawłem II – 22 trasy piesze, rowerowe i kajakowe w Polsce” wydanej przez Bezdroża.

Tagi:
sanktuarium

Reklama

W archidiecezji warszawskiej Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia

2019-12-05 11:08

archwwa / Warszawa (KAI)

Od niedzieli 8 grudnia archidiecezja warszawska będzie miała nowe sanktuarium maryjne. Kard. Kazimierz Nycz na prośbę generała Zakonu Paulinów ustanowił diecezjalne sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w kościele rektorskim Świętego Ducha w Warszawie. To właśnie przy tej świątyni w 1987 r. powstało Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

paulini.com.pl

W niedzielę 8 grudnia o godz. 18.00 metropolita warszawski będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. w najmłodszym stołecznym sanktuarium. Będzie ono miejscem kultu Najświętszej Maryi Panny czczonej w Jasnogórskiej Ikonie. Oprócz rozwijania duchowości i pobożności maryjnej nowe sanktuarium będzie propagowało Dzieło Duchowej Adopcji oraz będzie miejscem ekspiacji za grzechy przeciwko życiu. Paulini, których każdorazowy przeor będzie kustoszem sanktuarium, będą też służyli penitentom w sakramencie pokuty oraz kierownictwem duchowym.

W dekrecie ustanawiającym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia metropolita warszawski udzielił pasterskiego błogosławieństwa "wszystkim wiernym, którzy zapatrzeni w przykład Maryi, Matki Życia podejmują modlitwę i apostolskie inicjatywy mające na celu obronę życia poczętego". Przeor warszawskiego konwentu paulinów o. Marek Tomczyk podkreśla, że myśl ustanowienia w kościele Ducha Świętego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia to inicjatywa oddolna wiernych modlących się w tym miejscu w obronie życia. Po uzyskaniu aprobaty przełożonych zakonnych inicjatywa ta została potwierdzona dekretem metropolity warszawskiego, który ustanowił nowe sanktuarium. Zacznie on obowiązywać 8 grudnia br.

Świątynia oo. paulinów na Nowym Mieście uzyskując rangę sanktuarium będzie miejscem codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu oraz celebracji codziennych liturgii, czuwań modlitewnych i nabożeństw ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przed obchodami uroczystości i świąt maryjnych w sanktuarium sprawowane będą Msze święte i nabożeństwa ekspiacyjne za grzechy przeciwko życiu dzieci poczętych a nienarodzonych. Natomiast codziennie, na zakończenie Mszy świętych odmawiany będzie Apel Jasnogórski.

Ponieważ z kościoła Świętego Ducha co roku w sierpniu wyrusza najstarsza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę ważnym rysem nowego sanktuarium będzie krzewienie ruchu pielgrzymkowego. Księża odprawiający Msze święte w sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia w Warszawie będą mogli korzystać - w drodze przywileju - z formularza o Najświętszej Maryi Pannie, z uwzględnieniem specyfiki jasnogórskiej.

Szczególnie uroczyście będą obchodzone w sanktuarium uroczystości maryjne: 1 stycznia - Świętej Bożej Rodzicielki, 25 marca - Zwiastowanie Pańskie, 3 maja - Matki Bożej Królowej Polski, 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, 26 sierpnia - Matki Bożej Częstochowskiej i 8 grudnia - Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Ponadto święta maryjne: 2 lutego - Ofiarowanie Pańskie, 8 września - święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz 31 maja - Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Odwiedzając sanktuarium w te dni będzie można uzyskać odpust.

Natomiast główną uroczystością odpustową kościoła będzie uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Ponadto, odpust będą mogli też uzyskać uczestnicy pielgrzymek zorganizowanych grupowo, oraz raz w roku, każdy wierny w dniu przez siebie wybranym. Ponieważ duszpasterzami sanktuarium są paulini - również w uroczystość patrona ich zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika czyli niedzielę po 15 stycznia, będzie możliwość uzyskania odpustu. Również wierni "ilekroć uczestniczą w Warszawskiej Pielgrzymce Pieszej" mogą uzyskać taki odpust.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Beatyfikacja arcybiskupa Sheena przesunięta na czas nieokreślony

2019-12-04 08:20

abpsheen.pl/www.catholicnewsagency.com/

Wprowadzona dopiero w listopadzie br. do kalendarza wydarzeń kościelnych beatyfikacja abp. Fultona J. Sheena, zapowiedziana na 21 grudnia, nie odbędzie się w tym terminie. Oznajmił o tym 3 grudnia „z wielkim ubolewaniem” bp Daniel Jenky CSC – pasterz amerykańskiej diecezji Peorii, której ordynariuszem był przez wiele lat sługa Boży i gdzie miał zostać ogłoszony błogosławionym. Na razie nie podano nowego terminu przyszłego obrzędu.

Youtube.com

Poniżej podajemy pełne tłumaczenie komunikatu przekazanego w tej sprawie przez diecezję Peoria.

Beatyfikacja arcybiskupa Sheena miała się odbyć 21 grudnia.

Biskup Daniel Jenky C.S.C., ordynariusz diecezji Peoria, z głębokim żalem zawiadamia, że został poinformowany przez Stolicę Apostolską o przełożeniu beatyfikacji Fultona Sheena.

18 listopada 2019 r. diecezja Peoria otrzymała formalne powiadomienie o tym, że papież Franciszek zaaprobował beatyfikację Fultona Sheena, która miała się odbyć 21 grudnia tego roku. Jednakże 2 grudnia Stolica Apostolska zadecydowała o przełożeniu daty beatyfikacji na wniosek kilku członków Konferencji Biskupów, którzy poprosili o dalsze zbadanie [sprawy]. W naszej obecnej sytuacji istotne jest, aby wierni wiedzieli, że nigdy nie został sformułowany, ani w przeszłości, ani obecnie, żaden zarzut przeciwko Sheenowi dotyczący ewentualnego molestowania nieletnich.

Diecezja Peoria zauważa, że życie Fultona Sheena zostało dokładnie i pieczołowicie zbadane. Na każdym etapie zostało dowiedzione, że stanowił on przykładny wzór chrześcijańskiego życia; był wzorem przewodnictwa w Kościele. Nigdy jego życie w cnocie nie zostało zakwestionowane.

Arcybiskup Sheen znany był ze swojego osobistego przywiązania do codziennego nabożeństwa Godziny Świętej w obecności Najświętszego Sakramentu. Czerpiąc siłę ze swego osobistego życia modlitewnego, Fulton Sheen konsekwentnie demonstrował olbrzymią odwagę w stawianiu czoła wyzwaniom naszego społeczeństwa. Był bardzo znany ze swej śmiałości w głoszeniu Ewangelii w radiu i telewizji, w obliczu naszej zsekularyzowanej kultury. Ten sam duch odwagi i śmiałości towarzyszył mu jako biskupowi w głoszeniu prawdy, w obronie wiary i Kościoła.

Ponieważ kilku członków Konferencji Biskupw poprosiło o opóźnienie [beatyfikacji], diecezja Peoria jest pewna, że cnotliwe życie arcybiskupa Sheena zostanie raz jeszcze udowodnione. Biskup Jenky nie ma wątpliwości, że każde dodatkowe badanie jeszcze dobitniej dowiedzie tego, iż Fulton Sheen jest godzien beatyfikacji i kanonizacji. Diecezja Peoria nie wątpi w to, że Fulton Sheen, który za życia doprowadził tak wiele dusz do Jezusa Chrystusa, zostanie uznany za wzór świętości i cnoty.

Ten rozwój sytuacji jest szczególnie niefortunny z uwagi na fakt, że wciąż spływają informacje o wielu cudach, jakie dokonały się za wstawiennictwem Sheena. Kilka cudów zostało zgłoszonych już po ogłoszeniu daty beatyfikacji dwa tygodnie temu. Jest to bez wątpienia dodatkowy dowód dla osób szczerze wierzących w proces [beatyfikacyjny], że cuda te zostaną w przyszłości przypisane wstawiennictwu czcigodnego Sługi Bożego Fultona Sheena.

Biskup Jenky jest głęboko zasmucony tą decyzją. W szczególności martwi się tym, że wiadomość ta przygnębi wielu wiernych, którzy mają nabożeństwo do Sheena. Ordynariusz Peorii jest głęboko przekonany o wielkiej świętości czcigodnego Sługi Bożego Fultona i żywi pewność, że arcybiskup Sheen zostanie beatyfikowany. Biskup Jenky jest zdeterminowany kontynuować proces beatyfikacyjny, lecz nie została podana żadna nowa data beatyfikacji.

Diecezja Peoria powstrzyma się na razie od dalszych komentarzy na ten temat.


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Duka: to Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji

2019-12-05 18:22

Krzysztof Bronk /vaticannews / Praga (KAI)

Jedną z przyczyn skandali seksualnych w Kościele jest osłabienie prawa kanonicznego, które w przeszłości funkcjonowało bardziej precyzyjnie i bezwzględnie – uważa kard. Dominik Duka, prymas Czech. Podkreśla on, że w przeszłości biskup nie miał trudności z rozwiązywaniem takich problemów. Kiedy na przykład okazywało się, że ktoś jest homoseksualistą – mówi kard. Duka - to natychmiast trzeba go było wydalić. Potem jednak w czasach rewolucji seksualnej i soboru wszystko to stało się bardziej dyskusyjne. Twierdzono, że nie można karać człowieka za to, na co nie ma wpływu. Było większe otwarcie, pozostawała tylko spowiedź i nikt sobie z tym nie radził – wspomina 77-letni kard. Duka. Podkreśla on, że przełom wprowadził dopiero Jan Paweł II, który w pewnym momencie jasno powiedział „dość”, położył kres tej fałszywej tolerancji i wskazał na potrzebę współpracy z policją i sądownictwem.

Vatican News / ANSA
kard. Dominik Duka, prymas Czech

Skandale seksualne to jeden z tematów obszernej rozmowy pomiędzy kard. Duką i czołowym czeskim reżyserem filmowym Jiřím Strachem, opublikowanej w miesięczniu Xantypa. Arcybiskup Pragi przypomina, że jeśli chodzi o wykorzystywanie nieletnich, to w czeskim Kościele wciąż są to przypadki marginalne. Od 1990 r. tylko w dziesięciu sprawach zapadły wyroki. Jiří Strach pyta się również o uwidaczniające się coraz bardziej rozbicie czeskiego Kościoła. Kluczową rolę odgrywa tu postać praskiego kapłana Tomáša Halíka, który publicznie krytykuje kard. Dukę i skupia wokół własnej osoby jego przeciwników. „Gdyby ktoś na planie filmowym przez cały czas mówił mi, że wszystko, co robię jest złe i nieustannie rzucał mi kłody pod nogi, to moim świętym prawem reżysera byłoby go wyrzucić. Czy arcybiskup Pragi nie może tego zrobić?” – pyta czeski reżyser. „Nie mogę sobie na to pozwolić i nawet nie chcę – odpowiada kard. Duka. Jeśli łączy cię z kimś kawał wspólnego życia, dużo z nim przeżyjesz, współpracujesz, to potem nie jest tak łatwo powiedzieć: zejdź mi z oczu!”.

Zdaniem arcybiskupa Pragi dzielenie Kościoła na dwa obozy świadczy o nieumiejętności prowadzenia dialogu, o brakach w postawie demokratycznej. Problemem dzisiejszego społeczeństwa jest straszna nienawiść. Jeśli ktoś mi nie pasuje, to wszystko będę robił przeciwko niemu. Jeśli nie wybraliście mojego kandydata, to nie będę z wami współpracował. Pod tym względem, zauważa kard. Duka, doszło do strasznego upolitycznienia życia społecznego, kulturalnego i religijnego.

Arcybiskup Pragi odniósł się również do stawianego mu często zarzutu, że za bardzo przyjaźni się czeskimi prezydentami. Przyznał, że z Milošem Zemanem zna się od dawna, wie dużo o jego życiu osobistym i problemach. „Skłamałbym, gdybym powiedział, że nie utrzymujemy przyjacielskich relacji, choć niekiedy się nie zgadzamy” – powiedział Prymas Czech. Z Václavem Klausem odbył wiele dyskusji, również na tematy religijne. „Wzajemnie się szanujemy i w wielu sprawach się rozumiemy” – potwierdza kard. Duka. Sięgając natomiast do przyjaźni z Václavem Havlem, przypomina, że zawiązała się ona w komunistycznym więzieniu. Przywołuje też swe ostatnie spotkanie z byłym prezydentem, kiedy to w słowach na pożegnanie, Havel, który przez całe życie deklarował się jako agnostyk, przyznał się jednak do wiary w Boga. „Jaroslavie – mówił Vaclav Havel, zwracając się do kard. Duki, jego cywilnym, więziennym, a nie zakonnym imieniem – przecież to wiemy, On istnieje!”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem