Reklama

Niedziela Świdnicka

Piąta edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Niedziela świdnicka 33/2014, str. 3

[ TEMATY ]

akcja

Przemysław Awdankiewicz

Niemal 500 dolnośląskich gimnazjalistów wyjechało podczas tych wakacji ratować od zapomnienia polskie nekropolie pozostawione na Wschodzie. Wolontariusze pracować będą na 54 cmentarzach na Ukrainie. Wśród nich są uczniowie z diecezji świdnickiej.

Samorząd Dolnego Śląska, Telewizja Wrocławska oraz Dolnośląskie Kuratorium Oświaty piąty rok zajmują się kresowymi nekropoliami w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W tym roku prawie 500 dolnośląskich gimnazjalistów i nauczycieli wyruszyło spod budynku Telewizji Wrocław ratować przed zniszczeniem polskie cmentarze pozostawione na Wschodzie. Na ratunek czeka kilkadziesiąt nekropolii na terenie dzisiejszej Ukrainy, m.in. w okolicy Lwowa, Tarnopola i Stanisławowa.

Reklama

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, jako patron inicjatywy, podziękował wszystkim uczestnikom akcji.

– „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” to wyjątkowa inicjatywa, która jest chlubą dla całego Dolnego Śląska. Dziękuję za waszą ofiarność na rzecz ratowania polskiego dziedzictwa za wschodnią granicą. Bez pracy wolontariuszy i nauczycieli tej akcji by nie było – podkreślił marszałek.

Przez ostatnie lata dzięki pracy wolontariuszy udało się zapobiec likwidacji m.in. zabytkowego cmentarza w Kołomyi, polskich nekropolii w Drohobyczu, Bohorodyczynie, Tuligłowach, Podhajcach Moczulance na Wołyniu, Berdyczowie, Lubarze, Żytomierzu czy Brzeżanach. W 2013 r. ok. 700 dolnośląskich gimnazjalistów pracowało na ponad 50 cmentarzach, m.in. w Jampolu, Zasławiu czy Lityniu.

Reklama

Dolnośląska młodzież przez cały rok prowadzi również zbiórkę pieniędzy na renowację nekropolii. W tym roku co drugi uczeń przekazał na ten cel jedną złotówkę.

Samorząd Dolnego Śląska od trzech lat wspiera finansowo akcję. W sumie na przestrzeni kilku ostatnich lat samorząd województwa przekazał na ten cel ponad 270 tys. zł.

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja „Kardiolog w Afryce 2017”

[ TEMATY ]

misje

akcja

Alex E. Proimos / Foter.com / CC BY

Akcja organizowana przez wolontariuszy Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” – kardiologów: dr n. med. Marię Wieteska oraz dr n. med. Roberta Ryczka z Warszawy. Fundacja „Redemptoris Missio” powstała przed dwudziestoma pięcioma laty z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej w Poznaniu, a jej celem jest stworzenie profesjonalnego zaplecza medycznego dla polskich misji.

Akcja „Kardiolog w Afryce 2017” będzie trwała od 20 października do 15 listopada 2017 w ośrodku medycznym w Maganzo w Tanzanii, a po powrocie do Polski kontynuowana będzie w formie konsultacji za pomocą telemedycyny. Wyjazd lekarzy ma charakter szkoleniowy, diagnostyczny i poznawczy. Ma na celu badanie i leczenie pacjentów, szkolenie miejscowego personelu medycznego, zwiększenie świadomości co do występowania i prawidłowego leczenia czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz pomoc ośrodkom medycznym w Afryce, w których pracują polscy misjonarze.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Dzień Patrona

2021-09-16 20:54

[ TEMATY ]

św. Stanisław Kostka

Zespół Szkół Katolickich w Zielonej Górze

Katarzyna Krawcewicz

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Katolickich w Zielonej Górze 16 września obchodzili święto swojego patrona.

Dzień rozpoczął się od quizów i konkursów o patronie, przygotowanych przez starsze klasy. – Była to okazja do poznania życiorysu i dorobku św. Stanisława Kostki – mówi dyrektor Bogna Świdzińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję