Reklama

Głos z Torunia

Młodzi wybrali Jezusa

W dniach 24-27 lipca w Hartowcu odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży, które stanowiły etap duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. To ogólnoświatowe wydarzenie poprzedzi pobyt młodzieży z różnych zakątków ziemi w polskich diecezjach, w tym także i naszej, w której gościć będziemy 10 tys. młodych z całego świata. Wielu z nas zaangażuje się przy organizacji ŚDM w wolontariat. Jego potrzebę i zasady funkcjonowania uświadamiał ks. kan. Marek Borzyszkowski, odpowiedzialny za przygotowanie wolontariuszy w diecezji do ŚDM.

Po raz drugi spędziliśmy kilka lipcowych dni w położonej nad jeziorem wsi Hartowiec, gdzie zaprosili nas: ks. Sławomir Skonieczka – dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Rekolekcyjnego w Hartowcu, proboszcz miejscowej parafii, ks. prał. Daniel Adamowicz – diecezjalny koordynator ŚDM oraz ks. dr Artur Szymczyk – diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Reklama

W tym roku przybyło ok. 180 osób w wieku od 13 do 30 lat, to o kilkadziesiąt więcej niż w ubiegłym. Dzięki gościnności mieszkańców Hartowca i okolic wszyscy mieliśmy gdzie nocować, w domach, namiotach rozbitych w ogródkach i szkolnej sali gimnastycznej.

Hasło tegorocznych dni brzmiało: „Twój wybór Jezusa”. Istotą czasu tam spędzonego było odkrycie relacji z Jezusem, nawiązanie z Nim głębokiej więzi i dokonanie osobistego wyboru Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólnym śniadaniem. Jedzenia było pod dostatkiem, za co podziękowania należą się darczyńcom i mieszkańcom okolicy. Łączyła nas wspólna modlitwa, np. adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa uwielbienia, również śpiewem i tańcem. Wysłuchaliśmy katechez ewangelizacyjnych i świadectw.

Reklama

Tradycją DDM są koncerty muzyków sceny chrześcijańskiej. W tym roku odwiedził nas hip-hopowy zespół „Full Power Spirit” oraz Dariusz „Maleo” Malejonek z „Maleo Reggae Rockers”. Dla artystów koncerty stały się okazją do dania świadectwa życia w Bogu. Członkowie grupy „Wyrwani z Niewoli” umieli połączyć energię i poczucie humoru z poruszającym świadectwem nawrócenia i wspólną modlitwą. Dzięki temu zaskarbili sobie ogromną sympatię uczestników.

Podczas tych 4 dni nie zabrakło możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Dla niektórych był to czas głębokiego pojednania z Bogiem i zaproszenia Go do wejścia we własną historię życia. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia – najważniejszy punkt programu. W piątek do Hartowca przyjechał bp Józef Szamocki, który przewodniczył Mszy św. i zwrócił się ze słowem Bożym do młodzieży oraz parafian z Hartowca.

Ostatniego wieczoru zgromadziliśmy się na Liturgii Słowa, a następnie w procesji ze świecami i śpiewem przeszliśmy przez Hartowiec, dochodząc do jeziora. Po uroczystym Wyznaniu wiary każdy mógł osobiście potwierdzić swoje słowa poprzez zanurzenie w wodach Jeziora Hartowieckiego. Większość z nas weszła do jeziora, gdzie kapłani, tak jak wieki temu, zanurzyli nas w wodzie. Choć nie pamiętamy swojego chrztu, do którego zostaliśmy przyniesieni jako małe dzieci, to zapamiętamy ten moment, w którym sami jako młodzi ludzie mogliśmy potwierdzić decyzję naszych rodziców i pragnienie przynależności do Jezusa i Jego Kościoła.

Cieszymy się, że po raz drugi mogliśmy spotkać się w Hartowcu, podtrzymać nawiązane rok temu znajomości, wspólnie modlić się, śpiewać i tańczyć dla Pana. Wydarzenia te odbiły się w sercach młodych mocnym echem, co potwierdzają świadectwa, które uczestnicy nadsyłają do organizatorów.

Dniom patronował bp Andrzej Suski, który od początku wspierał tę inicjatywę i otaczał swoją modlitwą. Nieoceniona była pomoc wolontariuszy ze wspólnot młodzieżowych: „Effatha” z Wąbrzeźna, „Zwiastowanie” z Hartowca, „Wspólnoty Ojca Pio” z Torunia oraz modlitewno-muzyczna posługa wspólnoty „Posłanie”. Ich zaangażowanie będące wyrazem braterskiej służby przyczyniło się do organizacji i dobrego przebiegu tych dni. Czuliśmy, że się nami dobrze zaopiekowano. Dziękujemy także prezydentowi Torunia, samorządom lokalnym oraz wielu darczyńcom, którzy wsparli organizację DDM.

Za rok, w terminie od 23 do 26 lipca, czekają nas kolejne Diecezjalne Dni Młodzieży. Mamy nadzieję, że Ciebie na nich nie zabraknie

* * *

Świadectwa

Byłam już na niejednych rekolekcjach, ale mam wrażenie, że te najwięcej zmieniły w moim życiu. Przyjechałam zaraz po spowiedzi, byłam pojednana z Bogiem. Myślałam, że jest wszystko dobrze w moim życiu, ale myliłam się. W końcu udało mi się oddać Jezusowi wszystko, tak na prawdę wszystko. Po prostu brak mi słów, żeby opisać ten pokój serca, tę radość, która we mnie jest. Potrzebowałam tego tak bardzo... Mam w sobie nową siłę, siłę do ewangelizacji i pójścia za Chrystusem gdziekolwiek mnie pośle.
(Patrycja z Golubia-Dobrzynia)

To było niesamowite, bo błagałem Pana właśnie o „nowe serce”. By je przemienił, by dał mi nowe. Prosiłem Go o to już kilka miesięcy temu na pewnych rekolekcjach. Usłyszałem wtedy słowo z Księgi Ezechiela: „I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała”. Okazało się, że musiałem poczekać na DDM, by ten proces zaczął w pełni działać. Tata lubi trzymać nas w niepewności. Te właśnie słowa powtarzałem sobie cały czas podczas modlitwy o nowe wylania Ducha Świętego. Trochę wstyd się przyznać, ale nie mogłem powstrzymać łez. Tak rycząc, coraz bardziej nienawidziłem się za swoją przeszłość, jednocześnie czując, że to coś więcej, że On właśnie obmywa mnie z mojego grzechu, że daje mi nowe serce; że zabiera ten kamień i daje mi serce z ciała.
(Łukasz z Wąbrzeźna)

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Staropolskie piśmiennictwo dotyczące sanktuariów diecezji kieleckiej

Niedziela kielecka 50/2017, str. 8

[ TEMATY ]

spotkanie

TER

Gościem miłośników Diecezjalnego Archiwum był bp Jan Piotrowski

Gościem miłośników Diecezjalnego Archiwum był bp Jan Piotrowski

W auli Kurii diecezjalnej w Kielcach odbyło się kolejne w tym roku spotkanie członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego. Wśród kilkudziesięciu osób był również biskup kielecki Jan Piotrowski. Spotkanie przygotowało TPAD im. Bł. W. Kadłubka w Kielcach. W ramach programu Towarzystwa – „Rola Kościoła jako wychowawcy i stróża kultury narodowej oraz z okazji Roku Jubileuszowego 300-lecia Koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej”, prezes Towarzystwa ks. dr Andrzej Kwaśniewski przedstawił referat pt. „Staropolskie piśmiennictwo związane z sanktuariami maryjnymi diecezji kieleckiej”. Z wygłoszonego referatu można się było dowiedzieć, że najstarsze teksty staropolskiego piśmiennictwa związane z sanktuariami maryjnymi diecezji kieleckiej powstały w XVII w. W tym wieku mamy do czynienia z 3 drukami (są to przewodniki po sanktuariach), a w następnym wieku odnajdujemy prace monograficzne konkretnego miejsca (loca sacra). Wszystkie sanktuaria znajdowały się na terenie starej diecezji krakowskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej (obecnie na terenie diecezji kieleckiej). Wiek XIX przynosi ożywienie piśmiennictwa, co związane jest rozwojem cywilizacyjnym. Ks. Kwaśniewski wskazał też na dwa współczesne cenne wydawnictwa. Są to: „Sanktuaria diecezji kieleckiej”, pod red. ks. W. Łydki (Kielce 1990). Jest to jedyna praca tego księdza. Zawiera opisy sanktuariów diecezji kieleckiej, a pod tym tekstem autor podaje bibliografię. Drugie wydawnictwo zostało opracowane w środowisku Uniwersytetu Lubelskiego „Ku ozdobie i obronie Rzeczypospolitej: Maryjne miejsca święte w drukach staropolskich” [całej Rzeczypospolitej] , Aleksandry Witkowskiej i Joanny Nastalsko-Wiśnickiej. Niezbędna bibliografia do przygotowania referatu poszukiwana była w wielu miejscach, m. in. w Bibliotece Jagiellońskiej, Seminarium Duchownym w Kielcach oraz w Bibliotece Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję