Reklama

Głos z Torunia

Młodzi wybrali Jezusa

W dniach 24-27 lipca w Hartowcu odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży, które stanowiły etap duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. To ogólnoświatowe wydarzenie poprzedzi pobyt młodzieży z różnych zakątków ziemi w polskich diecezjach, w tym także i naszej, w której gościć będziemy 10 tys. młodych z całego świata. Wielu z nas zaangażuje się przy organizacji ŚDM w wolontariat. Jego potrzebę i zasady funkcjonowania uświadamiał ks. kan. Marek Borzyszkowski, odpowiedzialny za przygotowanie wolontariuszy w diecezji do ŚDM.

Po raz drugi spędziliśmy kilka lipcowych dni w położonej nad jeziorem wsi Hartowiec, gdzie zaprosili nas: ks. Sławomir Skonieczka – dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Rekolekcyjnego w Hartowcu, proboszcz miejscowej parafii, ks. prał. Daniel Adamowicz – diecezjalny koordynator ŚDM oraz ks. dr Artur Szymczyk – diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W tym roku przybyło ok. 180 osób w wieku od 13 do 30 lat, to o kilkadziesiąt więcej niż w ubiegłym. Dzięki gościnności mieszkańców Hartowca i okolic wszyscy mieliśmy gdzie nocować, w domach, namiotach rozbitych w ogródkach i szkolnej sali gimnastycznej.

Hasło tegorocznych dni brzmiało: „Twój wybór Jezusa”. Istotą czasu tam spędzonego było odkrycie relacji z Jezusem, nawiązanie z Nim głębokiej więzi i dokonanie osobistego wyboru Jezusa jako Pana i Zbawiciela.

Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólnym śniadaniem. Jedzenia było pod dostatkiem, za co podziękowania należą się darczyńcom i mieszkańcom okolicy. Łączyła nas wspólna modlitwa, np. adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa uwielbienia, również śpiewem i tańcem. Wysłuchaliśmy katechez ewangelizacyjnych i świadectw.

Tradycją DDM są koncerty muzyków sceny chrześcijańskiej. W tym roku odwiedził nas hip-hopowy zespół „Full Power Spirit” oraz Dariusz „Maleo” Malejonek z „Maleo Reggae Rockers”. Dla artystów koncerty stały się okazją do dania świadectwa życia w Bogu. Członkowie grupy „Wyrwani z Niewoli” umieli połączyć energię i poczucie humoru z poruszającym świadectwem nawrócenia i wspólną modlitwą. Dzięki temu zaskarbili sobie ogromną sympatię uczestników.

Reklama

Podczas tych 4 dni nie zabrakło możliwości skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Dla niektórych był to czas głębokiego pojednania z Bogiem i zaproszenia Go do wejścia we własną historię życia. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia – najważniejszy punkt programu. W piątek do Hartowca przyjechał bp Józef Szamocki, który przewodniczył Mszy św. i zwrócił się ze słowem Bożym do młodzieży oraz parafian z Hartowca.

Ostatniego wieczoru zgromadziliśmy się na Liturgii Słowa, a następnie w procesji ze świecami i śpiewem przeszliśmy przez Hartowiec, dochodząc do jeziora. Po uroczystym Wyznaniu wiary każdy mógł osobiście potwierdzić swoje słowa poprzez zanurzenie w wodach Jeziora Hartowieckiego. Większość z nas weszła do jeziora, gdzie kapłani, tak jak wieki temu, zanurzyli nas w wodzie. Choć nie pamiętamy swojego chrztu, do którego zostaliśmy przyniesieni jako małe dzieci, to zapamiętamy ten moment, w którym sami jako młodzi ludzie mogliśmy potwierdzić decyzję naszych rodziców i pragnienie przynależności do Jezusa i Jego Kościoła.

Cieszymy się, że po raz drugi mogliśmy spotkać się w Hartowcu, podtrzymać nawiązane rok temu znajomości, wspólnie modlić się, śpiewać i tańczyć dla Pana. Wydarzenia te odbiły się w sercach młodych mocnym echem, co potwierdzają świadectwa, które uczestnicy nadsyłają do organizatorów.

Dniom patronował bp Andrzej Suski, który od początku wspierał tę inicjatywę i otaczał swoją modlitwą. Nieoceniona była pomoc wolontariuszy ze wspólnot młodzieżowych: „Effatha” z Wąbrzeźna, „Zwiastowanie” z Hartowca, „Wspólnoty Ojca Pio” z Torunia oraz modlitewno-muzyczna posługa wspólnoty „Posłanie”. Ich zaangażowanie będące wyrazem braterskiej służby przyczyniło się do organizacji i dobrego przebiegu tych dni. Czuliśmy, że się nami dobrze zaopiekowano. Dziękujemy także prezydentowi Torunia, samorządom lokalnym oraz wielu darczyńcom, którzy wsparli organizację DDM.

Reklama

Za rok, w terminie od 23 do 26 lipca, czekają nas kolejne Diecezjalne Dni Młodzieży. Mamy nadzieję, że Ciebie na nich nie zabraknie

* * *

Świadectwa

Byłam już na niejednych rekolekcjach, ale mam wrażenie, że te najwięcej zmieniły w moim życiu. Przyjechałam zaraz po spowiedzi, byłam pojednana z Bogiem. Myślałam, że jest wszystko dobrze w moim życiu, ale myliłam się. W końcu udało mi się oddać Jezusowi wszystko, tak na prawdę wszystko. Po prostu brak mi słów, żeby opisać ten pokój serca, tę radość, która we mnie jest. Potrzebowałam tego tak bardzo... Mam w sobie nową siłę, siłę do ewangelizacji i pójścia za Chrystusem gdziekolwiek mnie pośle.
(Patrycja z Golubia-Dobrzynia)

To było niesamowite, bo błagałem Pana właśnie o „nowe serce”. By je przemienił, by dał mi nowe. Prosiłem Go o to już kilka miesięcy temu na pewnych rekolekcjach. Usłyszałem wtedy słowo z Księgi Ezechiela: „I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała”. Okazało się, że musiałem poczekać na DDM, by ten proces zaczął w pełni działać. Tata lubi trzymać nas w niepewności. Te właśnie słowa powtarzałem sobie cały czas podczas modlitwy o nowe wylania Ducha Świętego. Trochę wstyd się przyznać, ale nie mogłem powstrzymać łez. Tak rycząc, coraz bardziej nienawidziłem się za swoją przeszłość, jednocześnie czując, że to coś więcej, że On właśnie obmywa mnie z mojego grzechu, że daje mi nowe serce; że zabiera ten kamień i daje mi serce z ciała.
(Łukasz z Wąbrzeźna)

2014-08-11 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież salezjańska ożywia miasto

Z ks. Bogdanem Nowakiem SDB – dyrektorem Salezjańskiego Zakładu im. ks. Bosko i organizatorem Małopolskiego Festiwalu „Jackowe Granie” w Oświęcimiu – rozmawia ks. Piotr Bączek

KS. PIOTR BĄCZEK: – Wydaje się, że w kalendarzu życia kulturalnego Oświęcimia Festiwal „Jackowe Granie” zadomowił się już na dobre. Jakie były początki tej salezjańskiej inicjatywy?

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Prof. Koseła: by dotrzeć do młodych Kościół musi znaleźć nowe formy duszpasterskie

2023-02-01 12:58

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

Po stronie młodzieży wiele się zmieniło. Przed Kościołem stoi tu duże wyzwanie, musi znaleźć nowe formy duszpasterskie, które pozwolą dotrzeć do młodych ludzi – ocenił socjolog prof. Krzysztof Koseła. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z KAI podsumował najnowsze badanie praktyk niedzielnych, przeprowadzane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Anna Rasińska (KAI): Rok 2021, którego dotyczą najnowsze statystyki ISKK, to czas, w którym częściowo wciąż obowiązywały obostrzenia związane z koronawirusem. Na ile zebrane dane można uznać za miarodajne?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję