Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 34/2014, str. 10

Wniebowzięcie na Jasnej Górze

Tu chodzi o zbawienie

Centralnym punktem jasnogórskich uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzonych 15 sierpnia, była Msza św. koncelebrowana na Szczycie Jasnogórskim. Słowa powitania skierował do zgromadzonych o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Zaznaczył, że sierpień jest miesiącem wyjątkowym w polskiej historii, a jasnogórskie świętowanie stanowi okazję, aby podziękować Matce Bożej za opiekę nad naszym narodem. – Szczególnym znakiem tej matczynej opieki był Cud nad Wisłą, kiedy to w obliczu bolszewickiej inwazji Polacy żarliwie błagali Maryję o uratowanie naszego kraju przed bezbożnym komunizmem ze Wschodu. Pod Warszawą zmagali się z Rosjanami żołnierze, zaś na Jasnej Górze trwała nieustanna modlitwa o cud ocalenia. I cud się stał! – podkreślił o. Chrapkowski. – Dziś, jak przed laty, zagraża nam wiele niebezpieczeństw – i fizycznych, i duchowych. Dlatego trwamy tu, na Jasnej Górze, na nieustannej modlitwie przede wszystkim o cud przemiany naszych serc! – mówił Ojciec Generał.

Na błoniach jasnogórskich zgromadziło się ok. 100 tys. wiernych, częściowo byli to pątnicy, którzy pieszo przybyli na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce. – Lato, które teraz mamy, jest burzliwe nie tylko z powodu kaprysów meteorologicznych, przynoszących częste nawałnice i inne gwałtowne zjawiska, niszczące w sposób znaczący plony, już i tak dotknięte skutkami sankcji ekonomicznych, podjętych w celu położenia kresu brutalnym walkom i zniszczeniom w Europie Wschodniej – mówił. – Wojny domowe, nieludzkie prześladowania z powodów etnicznych czy religijnych, zamachy i akty terroru zmuszają całe populacje do opuszczania swoich domów, porzucania pracy i do życia w niepewności. Spekulacje finansowe i korupcja podsycają kryzys ekonomiczny, który zresztą obciąża głównie rodziny i pracowników. Klimat społeczny wokół nas się pogarsza, społeczeństwa polaryzują się przez wrogość, wzajemne oskarżenia, brak troski o dobro wspólne, drwiny z podstawowych wartości. To wszystko niezmiernie ciąży nam w życiu i nas przygnębia – zauważył abp Migliore.

Reklama

Zwrócił uwagę, że przybywając do sanktuarium Królowej Polski, wystawieni jesteśmy na pokusę, aby potraktować je jako supermarket pocieszenia, w którym nasz koszyk, wózek sklepowy napełniamy modlitwami, prośbami o łaski, przyrzeczeniami poprawy w zamian za coś, czego sami potrzebujemy – mówił. Wyjaśnił, że Matka Boża zaprasza nas do czegoś więcej. Zaprasza nas tu dzisiaj, abyśmy zobaczyli, że dokonuje się zbawienie.

Wieczornej Mszy św. w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył na Szczycie Jasnogórskim abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Modlił się w intencji Częstochowy i mieszkańców miasta. – Maryja jest obrazem Kościoła, który na ziemi rodzi wierzących w bezlitosnej walce przeciwko siłom zła, kłamstwa i śmierci – zaznaczył w homilii.

Apel Jasnogórski w przypadające tego dnia Święto Wojska Polskiego poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. Do Kaplicy Matki Bożej przybyło grono generałów, oficerów i podoficerów WP. Obecne były kompanie honorowe żołnierzy jednostek z Lublińca oraz Tarnowskich Gór, a także poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i hufców harcerskich.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2014-08-19 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy kanclerz, rektor seminarium i proboszczowie - dalsze zmiany personalne

2021-06-08 11:37

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

zmiany księży

ks. Mirosław Benedyk

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Kapłani diecezji podczas spotkania z biskupem

Po wczorajszym wręczeniu dekretów wikariuszowskich, Biskup Świdnicki na środę 9 czerwca br. zaprosił do auli kurialnej kapłanów, których dotyczyły zmiany proboszczowskie. Bp Marek Mendyk dokonał także zmian personalnych w Świdnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchownym i Domu Księży Emerytów.

Z dniem 1 lipca 2021, ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, dotychczasowy oficjał Sądu Biskupiego, zastąpi na funkcji Kanclerza Kurii Świdnickiej ks. prał. Stanisława Chomiaka, który przez 17 lat pełnił ten urząd. Po 13 latach ze świdnickim seminarium żegna się ks. prał. Tadeusz Chlipała, który obejmie urząd proboszcza w par. św. Ap. Piotra i Pawła w Świebodzicach. Dotychczasowego rektora zastąpi ks. kan. Dominik Ostrowski, prof. PWT Wrocław, który w latach 2009-2017 pełnił funkcje wicerektora w świdnickim seminarium. Zmiana objęła także Dom Księży Emerytów. Nowym dyrektorem został dotychczasowy proboszcz par. NSPJ w Świdnicy ks. kan. Paweł Wróblewski, który zastąpi ks. kan. Pawła Łabudę skierowanego na urząd proboszcza do Rogoźnicy. 

CZYTAJ DALEJ

Chińska zaraza

W genomie i morfologii wirusa SARS-CoV-2 znajdują się partie aminokwasów, które naturalnie nie występują w takiej konfiguracji.

Kiedy w marcu 2020 r. rozpocząłem cytowanie – pochodzących z renomowanych kalifornijskich i nowojorskich laboratoriów – badań mówiących o tym, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, aby wirus SARS-CoV-2 powstał na drodze naturalnej ewolucji z nietoperzy jaskiniowych na człowieka, spotkała mnie za to fala deprecjonowania i szyderstw. Obowiązywała wszak wtedy teza – lansowana wprost przez Chińską Partię Komunistyczną – że światowa pandemia zaczęła się przypadkiem, z końcem 2019 r., na tzw. mokrym targu w Wuhan, a powodem wybuchu zarazy był zwyczaj jedzenia przez Chińczyków tzw. zupek z nietoperzy. Na nic zdały się świadectwa naukowców i badania, które cytowałem, na nic były także proste pytania, jak to możliwe, aby koronawirus z nietoperzy tak szybko przeniósł się na bardziej wyspecjalizowany układ oddechowy człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Krajowy duszpasterz sportowców: wspierajmy naszych piłkarzy modlitwą każdego dnia

2021-06-14 16:29

[ TEMATY ]

piłka nożna

Euro 2020

duszpasterz sportowców

salezjanie.pl

Te mistrzostwa z powodu trwającej pandemii będziemy oglądać głównie w domach. Odmówmy przed każdym meczem w gronie rodzinnym jedno "Zdrowaś Maryjo" za naszych piłkarzy - zaapelował w rozmowie z KAI ks. Edward Pleń SDB, krajowy duszpasterz sportowców. W poniedziałek o 18.00 pierwszy mecz Polaków na Euro 2020. Nasi reprezentanci zmierzą się w Sankt Petersburgu ze Słowacją.

W rozmowie z KAI ks. Edward Pleń SDB, nawiązał do przełożenia Euro 2020 o rok z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Wyraził nadzieję, że polscy kibice przeżyją ten turniej "tak, jakby tej pandemii nie było". Niech to będzie piękne, piłkarskie i rodzinne święto - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję